MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

EUROSARJAD
2 Link kopeeritud

SN Soomes | Suur jalgpall hiilib Helsingis märkamatult. Tallinnale järele jõudmise puhul toodi Eestist kohale suur staar

2 Link kopeeritud
Kasper Elissaar, Helsingi
Kasper Elissaar, Helsingi

Helsingi toomkirik. Foto: Kasper Elissaar

2018. aastal võõrustasid Tallinn ja A. Le Coq Arena UEFA superkarikat. Neli aastat hiljem jõuab sama saavutuseni ka meie põhjanaabrite soomlaste pealinn Helsingi, kes on meeleolu tõstmiseks Eestist kohale toonud ka oma suurima staari.

Teisipäeva pärastlõunal on elu Helsingi tänavatel rahulik. Tööinimesed naudivad kohvikute väliterrassidel lõunasööki, mõni tormab kiiremal sammul kontorisse tagasi. Suviselt soe päike on pensionärid pargipinkidele mõnulema toonud. Rattateedel ukerdavad velomeeste- ja naiste vahel Wolti kullerid, kel on kellaajast tulenevalt kibedam tööperiood.

Linna ühe tuntuima vaatamisväärsuse, Helsingi toomkiriku ees olevatel treppidel on rahulik. Mitte kuskil pole lõhna sellest, et homme õhtul kell 22 mängivad 36 200 pealtvaatajat mahutaval olümpiastaadionil Real Madrid ja Frankfurdi Eintracht.

Toomkiriku treppidel istutud veerandtunni järel märkan esimesi selgelt äratuntavaid vutifänne. Kaks 20ndate eluaastate alguses olevat tumedates riietes noormeest kannavad Eintrachti sümboolikat. Ühe kuti vasak jalg on tugevalt marrastunud. Kas tegu on jalgpallifänni sõjahaava või mõne olmelisemas olukorras juhtunud õnnetuse tagajärjega, jätan selgitamata. Aga trepp pakub nendegi jalgadele puhkust ja purkidega kaasa võetud õlu soojal päeval kosutust.

Lähenev grupp jumekaid ja energilise olekuga lõuna-eurooplasi ei osutu Reali fännideks - need on hoopis Itaaliast Soome reisinud turistid. Küll aga vallutab Helsingi toomkiriku trepi saksa vanapaar, kellest mees kannab säravvalget ja tõenäoliselt omanimelist Eintrachti särki, samal ajal kui proua on piirdunud musta lihtsamakoelise fännisärgiga.

Lühike jalutuskäik rongijaama juurde annab esimest korda märku homme eesootavast UEFA superkarikast. Kohe peaukse ees on viidad, mis suunavad fännialale. Mõneminutilise jalutuskäigu järel jõuangi Soome parlamendi ja Helsingi keskraamatukogu vahel olevale Kansalaistori väljakule, kuhu on püsti pandud UEFA superkarika ametlik fänniala.

Fännialal oli rahulik. Foto: Kasper Elissaar

Rahvast on küll vähevõitu, aga soovijad saavad omale osta erinevaid meeneid, kinnitada keha nii soolase kui magusaga ning peale rüübata erineva kihisuse ja kangusega joogipoolist. Fännialale on üles seatud karikad - Meistrite liiga, Euroopa liiga ja superkarika enda trofeed -, millega saavad soovijad pilti teha. Oma abi pakub lausa spetsiaalne vabatahtlik, kelle ülesanne ongi võtta fänni telefon enda kätte ning sellega soovijast Euroopa uhkeimate jalgpallikarikatega pilte teha.

Nooremaid vutisõpru köidavad võimalused mängida väikeses ringikujulises alas üks-ühele jalgpalli või veidi eemal oma semudega jalgpallitennist. Järjekord on ka PlayStationi videomängude ala taga, ent kõige pikem rivi on jalgpallikaartide hankimis- ja vahetuspunktis. Tuleb välja, et sedasorti hobi on laste seas teemas veel ka 2022. aastal.

Veidi enne kella kolme algab aktiivsem liikumine fännialal püsti pandud lava ette. Rahva ette astunud 51-aastane Soome koondise rekordinternatsionaal Jari Litmanen ja 43-aastane naiste koondise endine ründaja Laura Österberg Kalmari saavad ovatsiooni. Järgneb moderaatori veetud vestlusring, kus kõneldi UEFA superkarika Soomes korraldamise tähtsusest, aga ka meenutati ässade enda mängijapäevi. On ju mõlemad võitnud omal ajal Meistrite liiga. Litmanen ka UEFA superkarika.

Jari Litmanen ja Laura Österberg Kalmari UEFA superkarika fänniala laval. Foto: Kasper Elissaar

Litmanen, kelle praeguses kodulinnas Tallinnas toimus UEFA superkarikas neli aastat tagasi Real Madridi ja Atletico Madridi osavõtul, toonitas, et kodumaa pealinna jõudev vuti suursündmus on parim, mida üldse loota.

"Muidugi tahaksime võõrustada Meistrite liiga või Euroopa liiga finaali, aga meie tingimustes on UEFA superkarikas reaalselt võttes suurim klubijalgpalli kohtumine, mida siin korraldada saame," rääkis Litmanen. "Real Madrid on jalgpallimaailma absoluutne tipp ja Frankfurdi Eintracht näitas Euroopa liiga võiduga oma kõrget taset," kiitis ta.

Kuigi teisipäeva pärastlõunal sai eesootavast suurmängust Helsingi linnatänavatel aimu sisuliselt vaid ametlikul fännialal, siis ilmselt homseks olukord muutub. Olümpiastaadion müüdi välja loetud minutitega ning tõenäoliselt täna õhtust alatest hakkab Soome pealinna saabuma rohkem vutifänne. Eelkõige on oodata Helsingisse sakslasi, kelle vahel läks klubile eraldatud piletite nimel suuremaks tunglemiseks.

Real Madrid ja Frankfurdi Eintracht panevad Helsingi olümpiastaadionil palli mängu kolmapäeva õhtul kell 22. Real on kõnealuse karika võitnud varem neljal korral. Viimati mängisid nad UEFA superkarikale 2018. aastal Tallinnas, kus kaotati Atleticole. Eintracht heitleb superkarika nimel esmakordselt.

Kaks äärmist karikat, Meistrite liiga ja Euroopa liiga omad, on juba tänavu välja jagatud. Homme madistatakse keskmise, UEFA superkarika nimel. Foto: Kasper Elissaar

Klubid kohtusid viimati omavahel 1960. aastal, kui Real võitis Meistrite liiga eelkäija Euroopa karika finaalis Šotimaal Hampden Parkil enam kui 127 000 pealvaataja ees Frankfurti 7:3, teenides oma viienda järjestikuse Euroopa karika.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK