MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

MUU
Link kopeeritud

Stat-rakurss | Messit pisendav ja pilkav küsimus on vastamiseks lihtne, aga samas asjakohane

Link kopeeritud
Ott Järvela pilt
Ott Järvela
Ott Järvela pilt
Ott Järvela

Lionel Messi ei ole andnud vastust küsimusele, kas ta saaks hakkama ka vihmasel ja tuulisel teisipäevaõhtul Stoke'is? Kui tahta seda vastust teada saada, on aga erinevatesse nüanssidesse kaevumise asemel äkki mõistlikum olukorda lihtsustada ning panna võrdlusse kõige olulisemad nüansid - Messi tase ja Stoke City tase. Ning selle võrdluse pealt tuletada eeldatav lõpptulemus. Foto: Scanpix / Reueters / Albert Gea

Hiljuti rekordilise kaheksanda Ballon d'Or auhinna võitnud Lionel Messi on oma imelise karjääri jooksul andnud ammendava vastuse enamikele tema suunas üles visatud kõhklustele ja kahtlustele.

2000ndate teises pooles prooviti Messit, eriti just inglisekeelses ja Inglismaa-meelses jalgpallimeedias, pisendada sildiga "ülehaibitud". Põhjuseks muidugi siiras kadedus. Pärast kahte Manchester Unitedi põrmustanud etteastet võidukates Meistrite liiga finaalides (2009 ja 2011) ei suutnud enam ükski liim seda argentiinlasele külge kleepida.

Klubijalgpallis muutus Messi-kriitika õõnsaks, sest tema esitused, trofeed ja väravad muutsid selle naeruväärseks. Aga koondisejalgpalliga oli teine lugu, sest Argentinat Messi tiitliteni aidata ei suutnud. Kuniks 2021 võideti Copa America. Kusjuures mitte niisama, vaid ikka Brasiilia koduõuel ehk Maracana staadionil, et see suurima rivaali jaoks kõige valusam oleks.

Ning et kõik oleks perfektne, täiuslik ja ammendav, juhtis Messi kodumaa ka MM-tiitlini. Seega kõik lõplikult klaar? Siiski mitte, sest üks küsimus on endiselt vastuseta ning kuna Argentina suurmeister siirdus karjääri lõpetama USA klubisse Miami Inter, siis ka jääb vastuseta. See küsimus kõlab: aga kas Messi saaks hakkama ka külmal, vihmasel ja tuulisel teisipäevaõhtul Stoke'is?

Selle Messit pilkava ja argentiinlase talenti pisendava küsimuse tõi avalikkuse ette Inglismaa telemees Andy Gray 2010. aastal. Messi säras Pep Guardiola juhendatavas Barcelonas. Stoke City viljeles aga Tony Pulise juhendamisel kirvejalgpalli, mille nurgakivideks Rory Delapi metsikud audivisked ning tuultele avatud kõle kodustaadion.

Tegelikult pakatasid Stoke City stiil ja olek romantikast. Aga võlu ei vääranud tõika, et tegu oli armutu kirvejalgpalliga. Täielik antipood Messi, Guardiola ja Barcelona pakutavale sujuvale, hoogsale, elegantsele, loomingulisele vutile, mida süleles lahkelt joviaalne Camp Nou koos sumedate Kataloonia õhtutega.

Gray õhku paisatud küsimusest sai käibefraas. Iga järgneva võiduga muutis Messi selle muidugi naeruväärsemaks, ent nii hea- kui ka pahatahtlikud irvhambad said Messit lahates Stoke'i-küsimuse endiselt üles tõsta.

* * *

"Muidugi oleks Messi täiesti fantastiline ka külmal ja tuulisel õhtul Stoke'is, sest ta on maailma absoluutne tipp. Aga too Gray 2010. aasta küsimus on siiski ootamatult asjakohane, sest kontekst on oluline," sõnas jalgpallistatistika ja -analüütikaga tegeleva agentuuri Statsbomb konverentsil esinenud Oliver Craven.

Elektri-inseneri eriala üliõpilane Craven tituleeris end Nottingham Foresti ja lahendamatute probleemide fänniks. "Jalgpall kuulub lahendamatute probleemide sekka," märkis Craven ja põhjendas oma arvamust nii:

  • jalgpall on kompleksne dünaamiline süsteem, mis koosneb enam kui kahest tosinast iseseisvast osalejast.
  • need osalejad langetavad kohtumise jooksul tuhandeid otsuseid ja osalevad tuhandetest tegevustes, aga matši tulemuse määravad kaks-kolm väravat.

"Näiteks on väga keeruline panna selgelt paika, mis teeb ühest poolkaitsjast suurepärase poolkaitsja. Kas võistkonna rünnakule viivad ehk ettepoole jagatud söödud on selle hinnangu kujundamisel sööduprotsendist või pallisäilitamise võimest olulisemad või mitte?" 

Eriti keeruline on Craveni hinnangul kaitse-elementide eraldamine, liigitamine ja hindamine. Kuidas jagada kahe keskkaitsja vahelt läbi läinud läbisöödu eest lasuv süü nende kahe vahel õiglaselt? Võrdselt? Aga äkki oli süüdi hoopis kaitsev poolkaitsja, kes ei teinud söödu andjale asjakohast survet?

Mida enam eeldusi ja parameetreid analüüsimudelid sisaldavad, seda kompleksemaks nad muutuvad ja suuremaid riskikohti kätkevad, sedastas Craven, sest "näiteks on tohutult keeruline hinnata ühe konkreetset söödu mõju 20-söödulises kombinatsioonis". Seega lõpuks sõltub ikkagi väga palju – äkki isegi kõik? – kontekstist.

Kuidas konteksti tõlgendada, kirjeldada ja/või analüüsida ilma, et omadega lootusetult rappa minna. Craven lõi selle tarbeks mudeli, mis proovib jalgpallimängus aset leidvaid sündmusi taandada ja lihtsustada. Selle asemel, et laskuda nüanssidesse ja proovida neid adekvaatselt mudeldada, eelistab Craven üldistada ja ehitas mudeli, mis võtab arvesse ainult järgmise sündmuse tüüpi ja viljakust, kusjuures ülejäänud sisenditeks on ainult platsil viibiv koosseis ja matši üldine seis.

Mudel on meelega ehitatud algelisena, jättes kõrvale standardolukorrad, vead ja ka selle, kes mängijatest parajasti palli valdab. Mudelisse sisestatakse ainult söödud, palliga edenemised (triblingud) ja pealelöögid. "Silmapaistvalt vähe infot, mille põhjal peab mudel otsustama, kui hea konkreetne meeskond jalgpallimängus on."

Craven lasi mudelist läbi 2017-18 Premier League'i hooaja 380 kohtumist ning tulemus oli "üllatavalt täpne". Mudeli liigatabel oli reaalsega päris sarnane. Suuri erinevusi oli kaks - Manchester United ja Burnley said Craveni mudelis oluliselt kehvema tulemuse (6. ja 19. koht) kui päriselus (2. ja 7. koht).

* * *

  • Premier League 2017-18. Kolmes vasakpoolses tulbas on ära toodud Craveni mudeli alusel simuleeritud keskmine eeldatavate väravavate vahe (xG difference), väravate vahe (goal difference) ja punktid (points). Parempoolses kolmes tulbas on ära toodud need näitajad tegelikkuses.
  • Kui välja jätta Manchester United ja Burnley, sai Craveni mudel kammertoonile vägagi hästi pihta vaatamata sellele, et kasutas sündmuste edukuse prognoosimisel ainult üldisemat sorti andmeid (väljakul viibinud koosseisud, mängu seis).
  • Craven arvab, et sügavale statistikasse ja andmetesse sukeldumine ei pruugi tagada täpsemat prognoosi või kirjeldust, sest jalgpallimängu täpne mudeldamine on keeruline.

* * *

"Kui kõige muuga sai mudel hakkama, siis võistkonna vastu sooritatud pealelöökide kvaliteedi määramisega mitte. Ning see on ka põhjus, miks Man Unitedi ja Burnley tulemused on mudelis kehvemad kui päriselus. Neid juhendasid Jose Mourinho ja Sean Dyche ehk kaks peatreenerit, kelle erialaks on ehitada tõhus kaitseblokk, mis oluliselt vähendab vastasele võimaldavate pealelöökide ohtlikkust."

Craveni ettekande kandev mõte oli, et kuna jalgpall oma komplekssuses on keeruliselt mõõdetav, siis tuleb tähelepanu pöörata ja tähtsust omandada ka mängija platsil viibimise faktile, sest selle käigus teeb ta paratamatult rohkesti asju, mis pole (praegu) mõõdetavad, aga mis mõjutavad mängu käiku. Kontekst on oluline ja olulisim kontekst on, kes mängijatest viibivad väljakul.

Romelu Lukaku pani juunis peetud Eesti - Belgia EM-valikmängus oma klassi maksma, lüües kaks väravat ja juhtides Belgia meeskonna selge 3:0 võiduni. Foto: Jana Pipar

Seega otsides vastust küsimusele, kas Messi saaks hakkama tuulisel, vihmasel ja külmal teisipäevaõhtul võõrsil Stoke City'ga mängides, on eeldatava tulemuse prognoosmisel kõige olulisemad asjaolud Messi ja tema tiimikaaslaste tase ja Stoke City tase (mõlemad tuletatud võistkondade eelmiste kohtumiste põhjal). Ülejäänud asjad on kõrvalisema tähtsusega. 

Soccernet.ee ajakirjanik Ott Järvela külastas oktoobri alguses Londonis, Wembley staadionil jalgpallistatistika ja -analüütikaga tegeleva agentuuri Statsbomb aasta-konverentsil. See on nähtu ja kuuldu põhjal valminud artikli-seeria esimene lugu.

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK