Euroopa Superliiga allesjäänud eestvedajad Juventus, Barcelona ja Real Madrid pole maha matnud lootust, et plaanist veel asja võiks saada. Enda huvide eest on palgatud seisma spordipromootor A22, kes tutvustas avalikkusele uut tegevusplaani. Kriitikuid see ei veennud, muuhulgas võrreldi Superliigat taas nii elava surnu kui ka Punamütsikese jahil end vanaemaks maskeerinud hundiga.
A22 tegevjuht Bernd Reichart esitles Hispaania väljaandele El Pais kümnest punktist koosnenud plaani, mille elluviimisele on suund võetud. Uutmoodi Superliigas oleks 60 kuni 80 osalejat, igaühele oleks garanteeritud hooaja jooksul minimaalselt 14 mängu ja kõik jätkaksid mängimist ka koduliigades. Täpsemast formaadist Reichart esialgu juttu ei teinud.
Kriitikud tõid kiirelt välja, et kümnest punktist mitu olid üldsõnalised - näiteks "eesmärk luua maailma kõige ligitõmbavam jalgpallisari", "fännide mängukogemuse parandamine" ja "Euroopa Liidu väärtuste eest seismine". Samuti räägiti vähemalt ühes asjas endale vastu, sest Reicharti sõnul on lähenemise keskmes mängijate tervise hoidmine, mistõttu hooaja jooksul kavas olevate mängude arvu kasvatamine polevat plaanis. Teisalt tähendaks "vähemalt 14 garanteeritud mängu" seda, et mõne klubi euroteekond venib senisest pikemaks, kuna praegu on Meistrite liiga alagrupist alustaval klubil vaja isegi liiga võitmise korral pidada kõige rohkem vaid 13 kohtumist.
Algsest plaanist eristab uut see, et ühegi klubi koht Superliigas poleks garanteeritud. Superliiga lubab ka ranget kontrolli rahaliste vahendite üle, mis peaks aitama kaasa sportliku võrdsuse püsimisele, ning solidaarsusmeetmete paketti, mis ulatub 400 miljoni euroni. Lisaks lubati tõsta senisest rohkem rambivalgusesse ka naiste jalgpalli.
The Super League has a new format and a plan to save European football.
But what is it? What do they hope to change? And how has the sport reacted?
Clue: Not positively…https://t.co/ydXyCToFEP — The Athletic | Football (@TheAthleticFC) February 9, 2023
Saksamaa ajalehele Die Welt antud usutluses rääkis Reichart, et olukord olevat hull. "Euroopa jalgpalli alustalasid ohustab kokkuvarisemine. On aeg muutusteks. Klubid kannavad jalgpallis kõiki ettevõtlusele omaseid riske. Aga kui tuleb langetada olulisi otsuseid, sunnitakse klubisid liialt sageli toimuvat kõrvalt vaatama, sellal kui sportlikud ja rahalised vundamendid nende ümber murenevad," maalis ta toimuvast sünge pildi.
Algse kava järgi, mis käidi välja 2021. aastal, pidanuks Superliigas kaasa lööma 20 meeskonda, kellest 12 olnuks asutajaliikmed ja kolm nimetut hilisemad liitujad, lisaks oleks igal aastal liigasse koduste saavutuste põhjal kvalifitseerunud viis uut klubi. Ent plaani avalikustamise järel puhkes pahameeletorm, mistõttu taandasid end 48 tunni jooksul uuest liigast nii Inglismaa klubid Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United ja Tottenham kui ka Atletico Madrid Hispaaniast ning Milan ja Inter Itaaliast.
Esimene võit kohtust käes
Tosinast asutajaliikmest jäid alles vaid Juventus, Barcelona ja Real Madrid, kes on vahelduva eduga Superliigat kui õiget teed tulevikku edasi reklaaminud. Detsembris said plaani vastu olevad UEFA ja FIFA märkimisväärse võidu - Euroopa Liidu Kohus kinnitas, et nii Euroopa kui ka ülemaailmse alaliidu reeglid vastavad Euroopa Liidus kehtivale konkurentsiseadusele.
See tähendab, et Superliiga väide, nagu oleks UEFA ja FIFA ähvardused Superliigaga liitujaid sanktsioneerida seadusevastased, ei pea paika. Kinnitust leidis küll see, et kumbki organisatsioon ei saa keelata uute rahvusvaheliste sarjade loomist ega nendega liitumist, aga neil on täielik õigus antud sarjaga liituvad klubid ja mängijad enda ridadest välja arvata. 15-liikmelise kohtu ülemkoja lõplikku otsust on oodata küll alles sel kevadel, aga eelkirjeldatud valguses näib UEFA ja FIFA võit kindel.
La Superliga es el lobo, que hoy se disfraza de abuelita para intentar engañar al fútbol europeo, pero SU nariz y SUS dientes son muy grandes, ¿cuatro divisiones en europa? Claro la primera para ellos, como en la reforma de 2019.¿Gobierno de los clubes? Claro solo de los grandes pic.twitter.com/y0IQmLzS6W — Javier Tebas Medrano (@Tebasjavier) February 9, 2023
Üks häälekamaid Superliiga kriitikuid on olnud La Liga president Javier Tebas, kes reageeris ka nüüd värvikalt. "Superliiga on nagu hunt, kes püüab praegu peituda vanaema riietesse ja Euroopa jalgpalli ära petta. Aga tema koon ja kihvad on liiga suured. Neli divisjoni Euroopas? Esimene muidugi neile, täpselt nagu 2019. aasta reformiplaanis. Klubid juhivad sarja ise? Loomulikult vaid suurklubid," kirjutas Tebas ja lisas asjakohase karikatuuri.
Tebasele sekundeeris Euroopa jalgpallifännide ühenduse tegevjuht Kevin Miles, kes märkis, et Superliiga loojate kirjeldatav "maailma parim jalgpallivõistlus" on Meistrite liiga näol juba olemas. "Euroopa Superliiga nimeline kõndiv laip tõmbleb jälle, ilmutades täpselt sama vähe eneseteadlikkust nagu zombie. Nad räägivad, et dialoog fännidega on esmatähtis, aga eiravad täielikult fännide üksmeelset põlgust, mida kogu Euroopa on nende plaani suhtes ilmutanud," sõnas Miles.
“We want our cold nights in Stoke”. #superleague #superlega pic.twitter.com/eAeSG1sC1c — Vito Lamorte (@lamortevito) April 22, 2021
Ehkki Reichart kurtis oma intervjuus ka selle üle, et klubide hääl on vaigistatud ja nad ei saa otsustusprotsessis kaasa rääkida, ei leia nad neiltsamadelt klubideltki toetust. Euroopa Klubide Assotsiatsiooni (ECA), mille esimees on UEFA presidendi Aleksandr Ceferiniga hästi läbi saav Paris Saint-Germaini president Nasser Al-Khelaifi, süüdistas värskete uudiste valguses A22 "paralleelmaailmas" elamises. "Pärismaailmas on kõik asjaosalised selle idee juba 2019. aastal ära kuulanud, läbi arutanud ja üksmeelselt tagasi lükanud," lisas ECA oma avalduses.
Meistrite liiga uueneb niikuinii
Superliiga plaani avalikustamine mõjutas rahvusvahelist jalgpallielu siiski sedavõrd, et UEFA kiitis mullu heaks Meistrite liiga formaadi uuendamise. Alagrupifaasi pääsevate meeskondade arv kasvab alates hooajast 2024-25 senise 32 pealt 36 peale, esimeses faasis asetatakse kõik klubid ühtsesse liigatabelisse. Seal mängivad kõik eri vastastega kaheksa mängu - neli kodus ja neli võõrsil.
Kaheksa paremat pääsevad otse järgmisesse ringi, 9.-24. kohale jäävad meeskonnad peavad aga edasipääsejate selgitamiseks läbima veel ühe kodus-võõrsil võtmes mängitava play-off-ringi. Sisult samasugune formaat hakkab kehtima ka Euroopa liigas ja Konverentsiliigas. "Eurosarjas osalejate arv kasvab, ühes sellega ka tulu. Samuti võime viimastel aastatel näha selget huvi kasvu naiste jalgpalli vastu, samuti noortetöö ja akadeemiate arengut. Tõeline muutus näeb välja just selline. Meie oleme juba edasi liikunud, millal A22 seda teha mõtleb?" torkas ECA oma avalduse lõpetuseks.
Champions League New Format Starting From 2024-2025 edition. pic.twitter.com/YSIyQtNAYC — Football Talk (@FootballTalkHQ) May 12, 2022
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta