Suur lugu | Kubassova pärast hooaega Serie A-s: ründaja jaoks on raske olla terve aasta väravata
Vlada Kubassova (25) veetis lõppenud hooaja Itaalia naiste Serie A-s, kus teenis Napoliga 12 võistkonna konkurentsis 10. koha. Ta rääkis Soccernet.ee-le, et kõrgliigasse püsimajäämist tähistati neli päeva järjest, kuid on veel ebaselge, kas ta ise Napolisse jääb.
Kubassova sõnul oli võistkond väga hästi komplekteeritud. Hooaja esimeses pooles kogeti küll palju ebaõnne ja nappe kaotusi, aga püsimajäämises ei kaheldud. Individuaalses plaanis pole Kubassova rahul sellega, et ta ründajana Serie A-s väravaid ei löönud. Mängus Sassuolo vastu lendas tema kauglöök posti.
Napolisse siirdus Kubassova kolm aastat tagasi koos Kristina Bannikova, Eneli Kutteri ja Lisette Tammikuga. Pärast Serie C-s veedetud hooaega lahkusid Bannikova ja Kutter, pärast Serie B hooaega läks ära ka Tammik. Aga Kubassova jätkas ning pääses kõrgliiga 22 vooru jooksul väljakule 13 korda, neist 5 korda põhikoosseisus.
Suur tõus liiga tasemes ja trennide arvus
"Tase Serie C-s oli selline nagu Eestis, võib-olla veidi parem. Serie B tase oli kõrgem. Alguses mõtlesin, et Serie B ja Serie A on suhteliselt sarnased, aga kõrgliigasse jõudes oli kohe tunda, et tase on väga erinev. Suurim erinevus eelmiste aastatega võrreldes oli kiiruses ja intensiivsuses, samuti koormuses ja trennide arvus. Tegime peaaegu kogu aeg kaks trenni päevas," kommenteeris Kubassova.
"Koosseis muutus iga aastaga. Vahetus palju välismaalasi, kes olid täiesti erinevad. Treener oli Serie A-s alguses sama, aga kui tulemust ei tulnud ja me järjest kaotasime, siis ta vallandati."
Tulemused olid alguses nukrad, sest poole hooaja ehk 11 vooruga teenis Napoli ainult ühe punkti. Samas olid kümnest kaotustest seitse minimaalsed, neist kolmes lõid vastased (sealhulgas meister Juventus) võiduvärava viimase kümne minuti jooksul, ning Milano Interiga väljakul tehtud 1:1 viigist sai tehniline kaotus.
Miks hooaja esimene pool nii halvasti läks? "Raske öelda. Tiim oli komplekteeritud väga hästi, mul oli raske isegi trennis väravaid lüüa. Ma arvan, et nende mängijatega oleksime pidanud kuskil tabeli keskel olema, sest mängisime ka tippklubidega nagu Juve ja Roma enam-vähem võrdselt, lõime nendele väravaid. Meil oli palju uusi välismaalasi, kes vajasid võib-olla Itaalia liigas kohanemisaega. Täiega palju oli ebaõnne – kaotasime sageli napilt, üks punkt võeti meilt mingi protokollivea tõttu ära," vastas Kubassova.
"Talvel tuli uus treener. Kuigi meil oli tabelis üks punkt, siis me polnud üldse närvis. Võistkonna sees oli meil alati kuidagi rahulik tunne, olime kindlad, et jääme püsima."
Pidu kestis neli päeva
Hooaja teises pooles kogus Napoli kolm võitu, neli viiki ja neli kaotust. Püsimajäämisheitluse oluline vaatus toimus 19. voorus, kus Napoli ja San Marino läksid omavahel mängima võrdsete punktide pealt. Napoli võitis koguni 5:0.
"Olime kindlad, et võidame. Ma arvan, et me oleme palju tugevamad kui San Marino, vastastel oli ka vigastustega probleeme. Seis pidigi selline olema," märkis Kubassova.
Püsimajäämise kindlustas Napoli alles viimases voorus. "Tähistasime neli päeva järjest, pidu oli igal pool – klubi presidendi väga suures majas, võistkonnaga omavahel, lisaks jahi peal. Oli vabanemise tunne," ütles Eesti naistekoondislane.
Itaalia meistriks tuli suure ülekaaluga Juventuse naiskond, kes võitis kõik 22 mängu. Tiitli kindlustas Juve just kohtumises Napoliga, mille võitis 2:0.
"Nad on väga tugevad, neil on palju Itaalia koondise mängijaid ja hea süsteem, nad on palju noori igale poole üle Itaalia laenule andnud," selgitas Kubassova Juventuse edu. Samas oli tema jaoks üllatav, et Juve võitis kõik mängud, kuna ka Roma ja Milan tundusid väga tugevad.
Uuel treeneril oli uus nägemus
Kubassova kuulus hooaja kolmes esimeses liigamängus põhikoosseisu, aga ülejäänud 19 vooru jooksul mahtus ta algrivistusse vaid kaks korda. Viimast korda oli ta põhikoosseisus 27. veebruaril, kui Napoli kaotas 0:1 tugevale Sassuolole, kes teenis lõpuks kolmanda koha. Eesti ründaja oli selle mängu 83. minutil ülilähedal ilusale viigiväravale, kuid tema kauglöök tabas ristlati lähedal posti. Lõpuks jäidki Kubassoval Serie A-s läinud hooajal väravad löömata.
"Eelmine treener usaldas mind esimestes mängudes, aga kui tulemust ei tulnud, siis pidi ta midagi muutma. Talvel tulid uued mängijad juurde ning uus treener oma nägemusega, ta arvatavasti lihtsalt ei näinud mind põhikoosseisus. Ta rääkis, et on rahul, kuidas ma töötan. Nii palju kui mängida sain, ta mind usaldas. Püüdsin alati kas või kümnest mänguminutist maksimumi võtta ja siis ootasin järgmist võimalust," rääkis Kubassova.
"Sassuolo vastu pani uus treener mind esimest korda põhisse. Teadsin, et alustan seda mängu, kuna meil oli mängijaid vigastuste ja kaartidega väljas. Postilöök jäi ikka kripeldama, aga selline on jalgpall. Tahtsin kindlasti väravat lüüa ja sellega võistkonda aidata, võib-olla oleksin siis edaspidi rohkem mänguaega saanud."
Kui eelmine treener kasutas Kubassovat keskpoolkaitsjana, siis uue juhendaja käe all naasis ta Tallinna Levadia aegadest tuttavale positsioonile ehk ründesse. Kubassova sõnul avanes tal kokkuvõttes hooaja jooksul väravavõimalusi vähe.
"Kui oleksin terve hooaja mänginud ründajana, siis oleks ehk rohkem võimalusi tekkinud. Serie A-s mängima hakates kujutasin ette, et löön seal väravaid. Sellega ma ei ole kindlasti rahul, et terve aasta jäi väravateta, see on ründaja jaoks väga raske," tunnistas 47-kordne internatsionaal.
Kohe pärast Soccernet.ee-le antud intervjuud läks ta Balti turniirile, kus lõi Eesti naiste koondise eest Fääri saarte vastu ilusa värava. Paraku jäi Eesti poolfinaalis penaltitega Fääri saartele alla.
Tulevik lahtine
Kubassovale elu Itaalias meeldib ja ta suhtleb nüüdseks vabalt itaalia keeles. Järgmiseks hooajaks tal aga praegu lepingut pole.
"Hetkel ma pole saanud klubist mingit infot. Praegu on puhkus ja ma lihtsalt ootan. Kui tuleb nendelt pakkumine, siis pean mõtlema, sest võib-olla tahaksin ise midagi uut proovida," lausus Kubassova.
"Mõned pakkumised mul juba on, aga need ei ole päris sellised, nagu sooviksin. Praegu mängin koondises ja siis puhkan, uue hooajani on veel aega."
Lasnamäe Ajaxi kasvandik Kubassova debüteeris Eesti naiste meistriliigas 2011. aastal, kui kandis Levadia särki. Ta võitis seitse meistriliiga pronksmedalit ja ühe Eesti karika. Levadias mängis ta kuni Napolisse siirdumiseni 2018. aastal.
Maradona surma on siiani staadioni kõrval tunda
Lõppenud hooajal, 25. novembril suri Napoli legend Diego Maradona, kes on üks maailma suurimaid jalgpallilegende üldse. Tema ajal võitis Napoli meeskond kaks Itaalia meistritiitlit, mis on jäänud siiani ainsateks. Soccernet.ee uuris Kubassovalt, millist mõju Napolile ja sealsele linnapildile Maradona surm avaldas.
"Pärast Maradona surma oli meil järgmine mäng Juventusega. Seal kandsime T-särke, kuhu oli kirjutatud "Adios, Diego". Terve ülejäänud hooaja rippus meil staadionil tema pildiga plakat. Maradona oli Napoli jaoks väga suur mängija ja inimene, seda oli ikka linnas tunda. Inimesed tõid tema mälestuseks staadioni kõrvale palju asju, näiteks särke ja pilte. Seal on praegugi veel nagu elav muuseum. Inimesed seal lihtsalt nutsid. Mulle on räägitud, et üks vanahärra, kes vist nägi päriselus Maradonat mängimas, käis seal igal õhtul nutmas," sõnas Kubassova.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta