Maksim Gussev (25) mängis aastail 2015-2016 üheksa korda Eesti A-koondises ning kuulus enamikes Premium liiga voorudes Tallinna Flora põhikoosseisu. Pärast seda pole tema karjäär nii edukalt jätkunud. Ta tunneb, et inimesed on teda juba ära unustanud, aga lubab, et "Gussev tuleb tagasi".
Gussev rääkis Soccernet.ee-le oma senisest karjäärist, Soomes veedetud aastast (seal koges ta teistsugust jalgpallikultuuri ja võimsaid emotsioone), taksojuhina tegutsemisest ja edasistest plaanidest.
Heale perioodile järgnesid erinevad vigastused
Narvas sündinud TJK Legioni kasvandik läks esmakordselt välisklubisse testimisele juba aastal 2012, kui suundus koos Herol Riibergiga Hollandi klubi Arhnemi Vitesse juurde. Vitesse duubelmeeskonnaga treeninud Gussev sai aru, et ta ei näidanud ennast piisavalt heast küljest: "Ma ütlen ausalt, et olin seal väga nõrk. Teised minu sünniaastaga poisid olid seal juba nii tugevad ja teravad."
Hooajal 2013 hakkas Gussev kandma Tallinna Flora särki. Järk-järgult tema roll rohevalgete esindustiimis kasvas ning 2015. aastal sai ta Magnus Pehrssonilt kutse Eesti A-koondisesse.
"Kuigi mängisin [Floras] kõik mängud hästi ja olin terav, siis koondisekutset ma ei oodanud. Olin seda nähes väga üllatunud ja rõõmus," meenutas ääreründaja. "Koondisemängudes on hoopis teistsugused emotsioonid ja teistsugune atmosfäär kui klubimängudes."
Juba oma teises maavõistluses sai Gussev jala valgeks. Ta sekkus kohtumises Gruusiaga vahetusest 66. minutil ning lõi 22 minutit hiljem lõppseisuks 3:0.
Üks tema eredamaid koondisemängude mälestusi pärineb Lissabonist, kus Eesti mängis Cristiano Ronaldo ja Portugali vastu. Gussev ise pääses 0:7 kaotusega lõppenud matšis väljakule 87. minutil. "Ma mäletan, et vaatasin pingilt nagu filmi, kus Ronaldo tegi [Nikita] Baranovi ja [Taijo] Teniste vastu, mida ise tahtis," lausus ta.
Pärast 2016. aastat Gussevi mänguaeg Premium liigas kahanes ning koondisekutset ta enam ei teeninud. "Sain trennides ja mängudes palju rumalaid vigastusi: kand, põlv, erinevad lihased... kõiki vigastusi isegi ei mäleta. Pärast traumasid oli raske tagasi tulla, sest konkurents on suur ja kõik muutub," selgitas Gussev.
KPV uus treener lubas 10-15 minutit mänguaega
Floraga kahekordseks Eesti meistriks tulnud Gussev teenis karjääri esimese välislepingu 2019. aasta alguses, kui käis Kokkola KPV juures edukal testiperioodil. KPV kohta sai ta vajalikku informatsiooni Pavel Marinilt, kes oli seal alles eelmisel aastal mänginud. Testimise käigus lõi Gussev kontrollmängus Pietarsaari Jarole värava.
"Välismaa klubiga leping sõlmida oli olnud minu unistus terve elu. See oli mõnus tunne. Saan aru, et Soome liiga tase ei ole kõige kõrgem, aga see on ikkagi välismaa," ütles Gussev.
"Soome ja Eesti on nii lähedal, aga Soomes on teistsugune kultuur, seal inimesed vaatavad jalgpalli. Kokkola on väga väike linn, kuid terve linn on kodumängude reklaame täis ja igat mängu tuleb vaatama 2000-3000 inimest. See tekitab teistsuguse tunde. Ma ei tea, miks Eestis inimesed jalgpalli ei vaata."
Välislepingule alla kirjutanud Gussevi õnn Kokkolas ei kestnud kaua. Enamasti pääses ta platsile vahetusest, põhikoosseisu mahtus ta vaid kahes Veikkausliiga mängus. Kui KPV mai lõpus peatreener Jarmo Korhoneniga koostöö lõpetas, muutus Eesti jalgpalluri olukord veelgi kehvemaks.
"Jarmo Korhonen on väga hea mees, tema käe all ma natukene mängisin. Kui abitreener [Niko Kalliokoski] tema koha sai, siis ma mõtlesin, et hakkan veel rohkem mängima, aga istusin hoopis kogu aeg pingil. Ma ei teadnud, miks, sest trennis olin ma hea," kinnitas Gussev.
"Suvel tuli Seinäjokist järgmine peatreener Jani [Uotinen], kes teatas, et kohe tulevad Šveitsist ja Albaaniast uued täiendused. Ta ütles mulle: "Sa oled hea mängija. Ma annan sulle 10-15 minutit mänguaega, aga kui tahad rohkem, siis otsi endale mingi teine variant." Siis ma helistasin Aivarile (Pohlakule - toim.) ning ütlesin, et ma tahan mängida jalgpalli, aga siin ei saa. Aivar ja Harri Ojamaa on minu agendid ning nad leidsid mulle variandi Soome esiliigas MYPA-s."
MYPA-s võimsamad emotsioonid kui Floraga meistriks tulles
MYPA klubi asub Myllykoskis, mis on veel väiksem koht kui Kokkola. "Varem oli seal tehas, kus kogu linn töötas, aga nüüd on seal pankrot, inimesi pole ja mitte midagi pole. On ainult üks staadion, treeningväljakud ja kaks poodi," kirjeldas Gussev oma viimatist mängupaika.
"Kui läksin MYPA-sse, oli klubi viimasel kohal, kuus punkti oli vahet ja eesmärk püsima jääda tundus ebareaalne. Ütlen ausalt, et see ei ole heal tasemel võistkond ning klubis pole raha," tõdes ta.
"Aga me hakkasime hästi mängima ja võitma ning meeskond jäi esiliigasse. MYPA-s tegin ma oma hooaja parimad esitused, olin heas vormis."
Püsimajäämisheitluse otsustav mäng toimus eelviimases voorus, kui MYPA kohtus koduväljakul oma otsese konkurendi TPV-ga. Võõrustajad jäid 0:2 kaotusseisu, kuid Gussev lõi 45. minutil ühe värava tagasi ja kodumeeskond võitis lõpuks tänu hilistele tabamustele 3:2. See tulemus tähendas püsimajäämise kindlustamist.
"Seal olid võimsamad emotsioonid kui viimati Floraga meistriks tulles. Väga külmast ilmast hoolimata olid tribüünid täis, kõik inimesed seisid ja karjusid, see mäng oli nagu finaal. 0:2 kaotusseisust võit oli väga magus ja pärast toimus väike pidu," kirjeldas 25-aastane ääreründaja tähtsat õhtut.
MYPA-s oli üheks tema tiimikaaslaseks Eesti noortekoondislane Kaarel Usta (20). "Kaarel on hea mängija, ta on väga noor ja andekas. Ta on suur, kiire ja hea tehnikaga," kiitis Gussev. "Tulevik on tal veel ees ja ma loodan, et tema jalgpallurikarjäär õnnestub."
Soome esiliigas sai Gussev kokkuvõttes mõne kuu jooksul kirja kümme mängu (neist üheksa põhikoosseisus) ja kaks väravat. Usta polnud ainuke eestlane, kellega ta põhjanaabrite esiliigas kokku puutus - septembris läks ta vastamisi KTP-ga, kelle peatreeneriks on Argo Arbeiter ja abitreeneriks Indrek Zelinski. MYPA kaotas KTP-le 2:3.
"Oli väga mõnus näha Argo Arbeiterit ja Zelinskit, ma rääkisin nendega enne mängu pool tundi. Oleksin tahtnud Argole värava lüüa, sest ta oli Floras minu lemmiktreener, kelle käe all mängisin oma parimat mängu," kommenteeris Gussev.
Eestist on paar pakkumist tulnud
"MYPA soovis väga, et ma mängiksin ka järgmisel hooajal Soome esiliigas, aga ma arvan, et ma ei sõlmi nendega lepingut. Mul on pere ja ma vajan natuke raha, kuid MYPA-s raha pole ja Soomes on elu kallim," põhjendas Gussev.
Ta ei eita, et on viimasel ajal teeninud raha ka taksojuhina: "Kuna olen ilma klubita ja septembrist saadik ilma palgata, siis on vaja. Mulle meeldib autoga sõita. Ma ei tee seda tihti, aga kui ma parajasti ei treeni ega ole koos oma naisega, siis vahepeal sõidan. Firmat ma ei ütle."
Klientidega ta enda sõnul jalgpallijuttu ei aja: "Ma ei räägi kellegagi, ma lihtsalt sõidan ja kõik."
Soomes oli Gussev viibinud laenul Florast. Novembris sai aga tema leping Floraga läbi ning klubi uut kontrahti ei pakkunud.
"Floras tulevad igal aastal head noored mängijad peale ja vanad lähevad kuskile edasi, nii juhtus ka minuga. Veetsin Floras oma elu kuus parimat aastat, seda on piisavalt palju. Olen sellele klubile väga tänulik, nüüd tuleb eluga edasi minna," selgitas Gussev.
Kuhu siis edasi? "Mul on paar pakkumist Eestist, lisaks Soomest peale MYPA veel üks pakkumine. Ma veel ei tea, võtsin pausi ja praegu mõtlen, milline käik võiks olla parim."
Ta lisas: "Ma tunnen, et kõik on mind ära unustanud, aga mul on suur soov näidata, et Gussev tuleb varsti tagasi!"
Gussevi väravad Soome esiliigas:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta