Suur lugu | Manchester Unitedit tohutult häbistanud kaotus tähistab täna 20. sünnipäeva


Täna möödub täpselt 20 aastat Manchester Unitedit tohutult häbistanud kaotusest 2000. aasta klubide MM-il. Toonane valitsev Meistrite liiga võitja sai Vasco da Gama käest mitte mingeid küsimusi õhku jätnud 1:3 koslepi ja minetas lootused MM-tiitlile.
2000. aasta klubide MM-i näol oli tegu esimese omasuguse turniiriga, mida võõrustas Brasiilia ja kus osales kaks klubi Euroopast ja Lõuna-Ameerikast ning üks neljast ülejäänud maailmajaost (Aafrika, Aasia, Põhja-Ameerika, Okeaania). Kaheksa võistkonda jaotati kahte alagruppi, mille võitjad kohtusid finaalis ja teise koha omanikud pronksimängus.
Turniir kestis kokku 10 päeva ja mängiti jaanuaris, mille tõttu loobus Manchester United tol hooajal Inglismaa karikavõistlustel osalemisest. See tekitas Inglismaal tohutut furoori ja ohtralt pahameelt, sest 1) otsuses nähti Inglise vutipärandi alavääristamist, 2) United oli karikakaitsja, 3) inglastele meeldivad traditsioonid ja United käitus ebatraditsiooniliselt.
Lisaks aule ja kuulsusele motiveeris Unitedit klubide MM-il osalema ka raha, sest korraldajaks olnud rahvusvaheline jalgpalliliit (FIFA) lubas toonase aja kohta silmatorkavalt kõrgeid osavõtu- ja võiduboonuseid. Võitjale 6, finaali kaotajale 5, pronksiomanikule 4, neljanda koha omanikule 3 ja ülejäänud neljale klubile 2,5 miljonit USA dollarit.
Võrdluseks olgu toodud, et 1999. aasta suvel ehk pool aastat enne klubide MM-i oli Man United ostnud 4 miljoni naela eest Milano Interilt kaitsja Mikael Silvestre, kes jäi klubisse üheksaks hooajaks, mille käigus tegi kaasa 249 kohtumises. Klubide MM-i esikohaga oleks tähtsa mängija üleminekusumma tasa teenitud, nagu naksti!
Schmeichelit enam polnud, aga Man United sõitis Brasiiliasse suursoosikuna
Seega samal ajal, kui ülejäänud 19 Inglismaa kõrgliigaklubi valmistusid karikavõistluste kolmandaks ringiks, viibis Man United juba Brasiilias. Teiseks Euroopa esindajaks oli 1998. aasta Meistrite liiga võitja Madridi Real. Lõuna-Ameerikat esindasid Brasiilia klubid Corinthians ja Vasco da Gama. Kõigi eelduste kohaselt pidid just need neli selgitama võitja, kusjuures United oli kindel suursoosik.
Olid nad ju kevadel esimese Euroopa TOP5 liigade liikmena suutnud vormistada kolmikvõidu (meistritiitel, karikas ja Meistrite liiga) ning liikusid Premier League'is kena rütmiga. Ründajate nelikust Andy Cole, Dwight Yorke, Teddy Sheringham, Ole Gunnar Solskjaer võis platsile saata suvalise duo, ent väravaid tuli ikka. Keskvälja valitses Roy Keane, äärtelt toetasid David Beckham ja Ryan Giggs, kaitses hoidsid korda Jaap Stam ja Ronny Johnsen.
Vaid väravavahiosakonnas valitses seoses Peter Schmeicheli lahkumisega kerge segadus, sest esinumbriks palgatud Mark Bosnich oli hädas kõikuva vormiga ja Veneziast ostetud itaallane Massimo Taibi osutus katastroofiks (vaata videot).
Ent väravasuule oli võtta ka kogenud hollandlane Raimond van der Gouw ning kerge segadus ei võrdunud Inglismaa meistri jaoks probleemiga, mida viitas nii tabeliseis kui ka fakt, et novembris mängitud Intercontinental Cupi finaalis (matš, kus kohtusid Meistrite liiga ja Copa Libertadoresi tšempionid) alistati 1:0 Palmeiras. Seegi tulemus kinnitas usku, et United on MM-i soosik.
Beckhami punane, Neville'i pirukad ja Edmundo imevärav
Ent Brasiilias läksid asjad ikka täiega vussi ja viltu. Esimeses kohtumises Mehhiko klubi Necaxa vastu jäi United 14. minutil kaotusseisu ja 42. minutil vähemusse, kui eemaldati vastasele korgid ees reide sõitnud Beckham. Muuseas, punast kaarti näidanud kohtunikuks oli kuus aastat hiljem MM-finaalis Zinedine Zidane'i eemaldanud argentiinlane Horacio Elizondo.
Tänu Yorke'i 88. minuti väravale päästis United viigi, mis tähendas, et alagrupi esikoht (loe: pääse finaali) oli endiselt nende enda kätes. Tuli lihtsalt järgmised kaks mängu võita. Kuna viimane vastane oli Austraalia amatöörklubi South Melbourne, kelle alistamises küsimust polnud, pidi kõik sõltuma teisest alagrupikohtumises Vasco da Gamaga.
See mäng peeti 2000. aasta 8. jaanuaril ehk täpselt 20 aastat tagasi ikoonilisel Maracana staadionil ning läks Unitedil totaalselt aia taha. Esmalt patustas kahe ämbriga Gary Neville, kelle kohutavad tagasisöödud realiseeris väravateks legendaarne Brasiilia ründaja Romario. Ning 43. minutil mängis Edmundo üliefektse manöövriga Silvestre' tagumiku peale ja lõi 3:0.
81. minutil lõi Nicky Butt küll Unitedi auvärava, aga mäng oli selleks ajaks ammu tehtud. Vasco da Gama võitis 3:1 ja United piirdus alagrupiturniiriga, sest Necaxast kehvem väravate vahe jättis nad kõrvale ka pronksimängust. Inglismaale tuli naasta saba jalge vahel, kõrvad ludus ja häbi silmades.
Unitedi üle irvitati kodumaal avalikult ja mõnuga, sest karikasarjast loobumist neile ei andestatud. Tagantjärele tarkus on, et seoses poolteist kuud varem Palmeirase üle saavutatud 1:0 võiduga läks United mütsiga lööma, pidades ainsaks tõsiseks vastaseks Reali.
Aga Sir Alex Fergusoni meeskond ei arvestanud erinevate ebamugavate asjaoludega, millest peamised oli kliima - Brasiilias on jaanuaris südasuvi ja mänge peeti enam kui 30-kraadises palavuses - ja väljakute omapära. Lõuna-Ameerika platsid olid kuivad ja kõrge muruga, mis Inglismaalt saabunud pallurite jaoks harjumatu.
"Puhkusereis" aitas Man Unitedi meistritiitlini, klubide MM võttis aja maha
Samas tuli klubide MM-iga kaasnenud 26-päevane paus meistrivõistluste kohtumistest Unitedile kasuks. Kui veel jõulude ajal käis tiitlilahing Man Unitedi, Arsenali ja Leeds Unitedi vahel, siis Brasiiliast naasmise järel vajutas tiitlikaitsja gaasi põhja ja jättis rivaalid selja taha. 16 Brasiiliast naasmise järel peetud Premier League'i kohtumisest võitis United 11 ja kaotas vaid ühe. Liiga lõpptabelis edestati Arsenali suisa 18 punktiga.
FIFA plaan oli klubide MM-i juba järgmisel aastal laiendada ja mängida 2001. aasta turniir 12 osalejaga, ent äriprojekt kukkus kokku ja teine klubide MM peeti alles 2005. aastal ning mitte enam nii mastaapses mahus, vaid formaadis, mida oleme nüüdseks juba harjunud nägema – karikasüsteemis, kus Euroopa ja Lõuna-Ameerika meistrid pääsevad otse poolfinaali.
Tänavu detsembris mängitakse selle formaadi järgi viimast korda, mille järel muutub klubide MM iga nelja aasta tagant suviti toimuvaks võistluseks, kus osaleb 24 klubi, kes jaotatakse kaheksasse alagruppi, mille võitjad pääsevad veerandfinaali. Esimene MM sel moel mängitakse 2021. aasta juunis Hiinas.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta