Täpselt nagu Tarmo Rüütlit, ootab nimeline õlu Tabasalus ka Jürgen Kloppi
Jalgpalliõlu ei ole Eestis tundmatu nähtus. Kuulsaim neist on kahtlemata Mart Poomi kuulsa supervärava auks Sunderlandi õlletootja Darwini poolt välja antud mark "Poominator". Värskem info ütleb, et Tabasalus tehti valmis Tarmo Rüütli, Jürgen Kloppi ja Cristiano Ronaldo karjääre tähistavad ja tunnustavad jalgpalliõlled.
"Tarmo oli väga õnnelik, kui poodi sisse astus ja endale pühendatud silti nägi. Viskas ikka vuntsi viiesaja peale!" meenutab eriõllede autor Kaido Põder. Ka välismaistele kollektsionääridele huvi pakkuvad põnevad pudelid leiab Tabasalu mäest üles sõites kohe vasakut kätt asuvas lihapoes Hansa Gurmee, mille peremeheks Põder on.
Põder kinnitab varmalt, et kuulub nende inimeste sekka, kel pole elukutset, vaid diagnoos, sest lihameistrikarjääril on praeguseks kestust üle 30 aasta. Jalgpallitrennis käivad pojad tõid aga tema ellu ja koju üha enam ka jalgpalli. Näiteks ajakirja "Jalka" näol. "Neid on mul kodus mitu eksemplari. Mitmes kohas laiali, et oleks hõlpsam sirvida."
Eesti ainsas jalgpalliajakirjas on Põdral kindel lemmikrubriik – ajakirja eesmises otsas paiknev "Nii nad ütlesid", mis koondab nii kodu- kui ka välismaiste jalgpallitegelaste teravaid ja/või vaimukaid tsitaate, samuti ka jalgpallikaugemate inimeste arvamusi või ütlemisi maailma armastatuima mängu kohta.
"Enamasti loen selle rubriigi kohe mitu korda läbi. Loen ja mõtlen nende ütluste üle. Ning siis veidi hiljem loen uuesti ja mõtlen uuesti. Nii tekivad peas põnevad seosed," räägib Põder. Kuna jalgpall on talle huvi pakkunud nooruspõlvest peale ning pojad sellega tegelenud või tegelemas ("Kõik nädalavahetused jalkavõistlustel on mu jaoks igati tuttav kontseptsioon!"), siis annab päriselu ajakirjast loetud tsitaatidele kihte juurde.
"Kas panna minema või minna panema?"
Nii-öelda eeltöö kulus marjaks ära 2022. aasta sügisel. Lähenemas oli MM-finaalturniir Kataris ja Põdrale torkas pähe põnev idee. "Tootearendust tuleb ju teha, jõulude jaoks kohe kindlasti. Tekkis mõte, et miks peab see arendatav toode alati liha olema? Paneme äkki hoopis midagi sellele lihale kõrvale? Nii läks mõte õllele ja valisime välja kerge šokolaadi-maitsega joogi. Sobib liha kõrvale väga hästi!"
Kochi aitade pruulikojast leiti paslik jook (pimedam aeg, järelikult porter) ning siis oli vaja välja mõelda ainult see, kuidas pudel ise jalgpalliliseks kujundada. Appi tuli seesama "Nii nad ütlesid" rubriik. Põder valis välja talle meeldinud ütlemised Rüütlilt, Kloppilt ja Ronaldolt (lisaks üks ütlus endalt ja teine sõbralt), kujundas etiketid, mis õlletehases kenasti pudelitele kleebiti. Nii sündisidki Hansa Gurmee jalgpalliõlled.
Miks valis Põder välja just need kolm kuulsust? Ronaldo puhul ei tasu välja lugeda seda, et ta debatis Messi vs Ronaldo tingimata portugallase leeri kuulub, aga ütlus "Et olla parim, vajate parimat" tabas mingit õiget närvi. "Ma lähtun oma töös ju samast põhimõttest. Parima tulemuse tagavad puhas tooraine ja käsitöö," märgib Põder.
Rüütli puhul oli kõik palju lihtsam. 2008-2013 Eesti koondist juhendanud teenekal treeneril oli koht etiketil tagatud sisuliselt kohe, kui idee tekkis. Muudmoodi polnud ju asi õige. "Tarmo Rüütli on minu silmis läbi ajaloo Eesti kõige parem jalgpallitreener. Ning neid ägedaid ütlemisi on tal väga palju. Aga see, mille pudeli peale panin, on kõige parem!"
Tolleks tsitaadiks on muidugi "Kas panna minema või minna panema?", mis pärineb 2013. aasta märtsist, kui Rüütli juhendatud Eestit ootas võõrsil MM-valikmäng Hollandiga. Rüütli markeeris tolle kõlava ütlusega teda kui peatreenerit vallanud dilemmat – kas keskenduda kaitses istumisele või mõelda, kuidas nimekat vastast vastukäikudega üllatada.
Rüütli oli teatavasti treener, kes kaitses istumist ei sallinud. Tema juhendatud Eesti koondis ei mänginud kunagi 0:0 viigi peale, vaid pürgis alati väravate ja silmailu suunas. Amsterdamis see toona ei õnnestunud, sest kaotati 0:3. Aga kuus kuud hiljem Tallinnas mindi sama vastase vastu uuesti panema ja saadi Konstantin Vassiljevi kahest kaunist väravast kätte legendaarne 2:2 viik. Ilma Hollandile ebaõiglase penalti kinkinud ebakompetentse kohtunikuta saaduks 2:1 võit.
Suvega tuleb ka suvisem jalgpalliõlu
Klopp jõudis etiketile ütlusega "Kõik või mitte midagi!". Kui Rüütli tsitaadi väljavalimisel olid põhjused puhtad jalgpallilalased, siis Kloppi puhul oli mängus ka Põdra enda tegevusvaldkond.
"Kui Eestis on kõige suurem tegija Tarmo Rüütli, siis laia maailma treeneritest on mulle kõige sümpaatsema mulje jätnud just Klopp. Esiteks põhjusel, et kui Ragnar Klavan seal mängis, sai Kloppi kohta rohkem loetud ja uuritud. Aga tema mängupilt meeldib mulle samuti. Igal treeneril on oma käekiri ja teleka taga istuvad teatavasti need kõige kõvemad jalka-analüütikud!"
Toitlustuse ja toidu alal tegutsevale Põdrale on muuhulgas silma jäänud Kloppi tähelepanu sellele valdkonnale. Näiteks 2016. aastal pälvis palju tähelepanu, kuidas ta meelitas Müncheni Bayernist üle toitumisspetsialisti Mona Nemmeri, kellest sai järgneva paari aasta jooksul Liverpoolis staarimõõtu tegelane, sest jutud tema põnevatest ja uuenduslikest töövõtetest levisid kulutulena ja külvasid klubi toetajate seas veendumust, et Klopp pole uuendaja üksnes palliplatsil, vaid ka selle kõrval.
"Räägin alati ka oma poistele, et spordis algab asi peale magamisest ja toitumisest. Kui oled puhanud ja hästi söönud, siis tulevad ka tulemused. Pole võimalik ehitada edupüramiidi üles nii, et esmalt rõhuda tipule ehk tulemusele ja alles seejärel hakata alumisi korruseid rajama. Ikka hoolikalt ja loogiliselt," sõnab ta.
Loogika ütleb teisigi asju. Kuna Hansa Gurmee esimene jalgpalliõlu on klientide poolt hästi vastu võetud ning suvi pole enam mägede taga, siis on oodata ka heledat karva uut jalgpalliõlut. Kelle ütlused selle siltidele jõuavad, selgub töö ja jalgpalli käigus. Ette võib kindel olla, et see toode tekitab huvi teatud tüüpi kollektsionäärides. "Õllesiltide kogujad on täielikud fanatid. Olen neid porteri omi küsimise peale postiga välismaalegi saatnud!"
Muuseas, Põder on ka põneva õlleteemalise kollektsiooni omanik. Näiteks on tal ette näidata kunagi Pärnu turult 25 krooni eest ostetud legendaarselt reisilaevalt Georg Ots põrinev õllekann. Samuti Gruusia sõpradelt maitsvate kitsekintsude eest tänutäheks saadud põletatud nimeline anum.
Pärast seda, kui poodi regulaarselt väisaval Rüütlil oma ütlusega ehitud õlut nähes "vuntsi viiesaja peale viskas", kuuluvad Põdra kollektsiooni ka Eesti koondise kõigi aegade edukaima peatreeneri autogrammidega pudelid.
Kuna Cristiano Ronaldo ja Jürgen Klopp pole seni tema lihapoest läbi astunud, siis nende omad on esialgu puudu. Aga pudelid ootavad. Eriti Kloppil peaks pärast käimasolevat hooaega omajagu vaba aega olema.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta