Teist hooaega järjest tundmatutesse vetesse sukelduv Viimsi panustab ratsionaalsusele, ent lubab endale ka killukese õhinat
Viimsi JK esindusnaiskond astus 2022 hooajal Esiliiga võistlustandrile teadmata, mis neid ees ootab. Mäng-mängult saadi aru, et rammu ning oskusi jagub ning lõpuks jõuti välja hõbedakohale. Edukad üleminekumängud avasid ukse kõrgliigasse ehk et teist hooaega järjest ollakse tundmatutes vetes.
Viimsi naiskond on vaevalt aastane, kui juba võetakse mõõtu naiste kõrgliigas. Võistkonna looja ning naiskonna peatreener Martin Reim selgitas Soccernet.ee-le, et eesmärk näha mõlemat esindusvõistkonda kõrgseltskonnas oli ette pandud küll. Sealjuures ei oodatud tegelikult, et naiskonnaga see nõnda kiirelt õnnestub.
Ka üleüldse naiskonna loomine ning täiskasvanute klassis madistamine jõudis Viimsi lauale pigem varakult. "See oli tegelikult sunnitud käik. Need samad tüdrukud, kes meil põhiraskust kandsid, olid tegelikult U17 liiga mängijad. Nad oli Eliitliigat paar aastat mänginud ja oleksid saanud veel mängida, aga meid oli natukene vähe. Selles vanuses on mängijaid juurde saada väga keeruline ja uusi tulijaid Eliitliigat kohe mängima panna ei saa," lahkas Reim.
"Samas oli mängijate vanus ka selline, mis lubas osaleda naiste liigas. Nii tekkiski variant panna võistkond välja Esiliigasse – sinna on võimalik täiskasvanud mängijaid liita," jätkas ta. Oma sõna said sekka öelda ka tüdrukute vanemad, kes olid uue väljakutse poolt. Nii jõutigi punkti, kus 51-aastane Reim võttis naiskonna juhendamise enda ülesandeks. Eriline rõhk jäi noormängijate koormuse jälgimisele, et kõrgemal tasandil ikka hakkama saadaks.
"Lõpuks jäime hooajaga kindlasti rahule. Kui alguses oli eesmärk mitte viimaseks jääda ja ka punkte koguda, siis lõpuks võitlesime eespool ja õnnestus mängida ka üleminekumänge. Arenesime selle aasta jooksul päris hästi," vaatas oma karjääris nii Eesti meeste koondist kui kõrgliiga tippmeeskondi juhendanud Reim eelmisele hooajale naiste Esiliigas tagasi.
Juba hooaja algus oli tegelikult lubav: esimese viie mänguga saadi kirja 12 punkti. Juuli alguses tehtud vahefiniši hetkel hoidis Viimsi Esiliiga esikohta; kui septembris tabel pooleks löödi, oli Reimi naiskond ikka samas kohas. Päris hooaja lõpus rebis Lasnamäe FC Ajax end siiski ette, jättes Viimsile siiski igati soliidse teise koha.
Reimi sõnul ei mõeldud säärase mineku taustal kordagi, et järgmine loogiline samm peaks olema Meistriliiga. "Isegi üleminekumängudega oli nii, et loomulikult lähme võitma ja teeme kõik selleks, et tõusta, ja eks siis vaatame. Kui hooaeg lõppes ja koht oli käes, istusime nii mängijate kui ka vanematega maha ja arutasime, mida nemad soovivad," meenutas Viimsi juhendaja.
"Mina võin sinna mängima ju minna, aga tüdrukud peavad ka ise soovima ja tahtma. Kuna tuumik oli õhinal, et tahaks ikka proovida - eks nende unistus ole ka mängida Eestis kõrgemal -, siis minu asi oli seda toetada ja leida tuge ka kuskilt kõrvalt, et meil oleks võistkond ikka olemas."
Kokkuvõtvale küsimusele, kas üks hooaeg naiste liigas karastas noortele toetuvat võistkonda piisavalt, vastas Reim eitavalt. "Et olla Meistriliigas täiesti valmis - kindlasti mitte. Aga eks me lähme mäng-mängult mängima ja mööda oma rada. Teame, et paarile esimesele naiskonnale on ülikeeruline vastu saada, eriti esimesel hooajal. Aga tabeli keskosale on see aeg-ajalt ehk võimalik," analüüsis ta.
"Kindlasti on meil selle hooaja jooksul kõvasti arenemist, et tabeli keskosas korralikult hakkama saada. Üritame hooaja jooksul teha tugevaid samme edasi, et olla hooaja teises pooles rohkem konkurentsis," lisas Reim.
Kõrgliiga on täna veel pisut tundmatu paik
Viimsi loots näeb, et tegelikult pole samm Esiliigast Meistriliigasse tingimata suur. Lihtsalt oleneb võistkonnast. "Kui mõtleme, kuidas Tabasalu kaks aastat tagasi tõusis, siis nende jaoks oli see kindlasti ainuõige samm. Nad olid kohe võitluses tabeli keskel. Sealjuures on nad ka aastaid näidanud, et nende noorte ja tüdrukute võistkonnad on heal tasemel, mängijaid on rohkem," lahkas Reim.
"Meil on pigem see, et nooremaid tublisid on, aga neid ei ole väga palju. Oleme saanud jõudu kõrvalt. Kui me läheks aga täpselt selle sama võistkonnaga, kellega eelmisel hooajal võistlesime, siis oleks seda sammu ülikeeruline teha. Küll võitsime üleminekumängudel Põlvat kahe mängu kokkuvõttes, aga me polnud kindlasti parem võistkond. Hooaeg on aga pikk, raskeid mänge tuleb palju," lisas ta.
Viimsi kapten Liisa Liimets on üks neist mängijatest, kes ootab uut väljakutset pikisilmi ning hirm vähemasti veel naha vahele pole pugenud. Aprillikuu alguses 17-aastaseks saav puurilukk näeb, et ka naiskond pole uue hooaja eel mitte ärevil, vaid rohkem elevil. "Oleme põnevil! Tahaks juba mängida ja ennast proovile panna. Arvan, et tuleb väga põnev ja väljakutseid täis hooaeg," rääkis ta.
Kuigi Liimets ei osanud lähimaid konkurente lauale käia, siis vähemasti sõnastas noor mängija lihtsa loogika. "Eks iga mänguga hakkab aina selgemaks minema, kuhu võiksime oma taseme poolest paigutuda. Me ei tea isegi seda veel nii hästi," sõnas ta. "Kui vaadata näiteks Taliturniiri mänge, siis Tammeka vastu suutsime ju täitsa ilusti mängida (tulemusele 2:2 - L. J.). Ei jäänud nii meeletult alla. Flora vast jah ei ole see võrdne vastane veel."
Sellega nõustus ka Reim, kes lisas patta ka kahel eelneval hooajal hõbeda võtnud Saku Sportingu. "Ütleme nii, et ega ma olen Eesti naiste jalgpallis suht uus. Eks mingeid mängijaid tean, aga ega ma Meistriliigat eelmisel aastal väga ei jälginud," välistas loots igaks juhuks variandi, et mõni kihlveosõber tema sõnade järgi panuseid panema tõttaks.
"Flora on olnud tugevam. Eks mingisugused üleminekud ja muutused on toimunud - kuidas need ühele või teisele mõjunud on, ei tea. Jalgpalli huvides oleks loomulikult kihvt, kui see duell kestaks viimase vooruni nagu üle-eelmisel aastal. See oleks kõige magusam. Aga kuidas sealt edasi, ma ei oska öelda," jätkas ta. "On see Kalev, Tabasalu või Tartu - nii pädev ma ei ole. Nägin, kuidas Tartu mängib - väga ühtlane ja päris kvaliteetne naiskond. Samas on raske hinnata, kui hästi nad Sakule ja Florale vastu saavad."
Nii paigutab Reim Viimsi ikkagi tabeli teise portsu, kus hakkavad eeldatavasti madistama Põlva FC Lootos ja esimest aastat koos võistlustules olev Pärnu JK Vaprus ja Viljandi JK Tulevik Ühendnaiskond. "Arvatavasti on meil sarnased eesmärgid ehk et kõige tähtsamad on mängud omavahel," toonitas ta.
"Kindlasti, kui me suudaks kahte tagumist kohta vältida, oleks meie hooaeg juba päris okei. Aga eks võtamegi natukene lühemate eesmärkidega. Pigem on oluline see, et saame siit hästi minema, püsime emotsionaalselt positiivsed ja lähme iga mängu naudinguga mängima."
Millessegi sarnasesse usub ka Liimets, kes näeb, et Viimsi lisab Meistriliigale kamaluga värskust juurde. "Arvan, et toome juurde palju noorust ja teatavat sorti tahet. Sellist, mis pole nii väga tulemusele suunatud, aga meil on tahe mängida, möllata ja anda igas mängus endast maksimum," näeb naiskonna kapten.
Uued mängijad on toonud kvaliteeti, järjepidev töö rohkem jõudu
Kahe hooaja vahel on Viimsi teinud kõvasti trenni nii palliplatsil kui jõusaalis, saanud uusi mängijaid ja pidanud ka sõpruskohtumisi. Nagu ka Reim ütles, siis mulluse koosseisuga olnuks kõrgliigas raske. Laiem valik mängijaid on andnud juurde ka treeningprotsessile.
"Ma arvan, et kvaliteeti on juurde tulnud. Juba selle pealt, et meiega on liitunud uued mängijad. Tänu sellele on trennis rohkem inimesi ning saame teatud harjutusi paremini ka positsioonispetsiifiliselt teha. Või näiteks ka suuremat mängu, mitte ainult väiksemaid," selgitas Liimets.
Nii Reim kui Liimets rääkisid, et tänavune ettevalmistusperiood on kulgenud hästi ning varasemast paremalt. Teisalt, nagu ikka, siis töö ei jõua kunagi lõpule. "Me ei pannud enne hooaega mingisugust kindlat punkti, kuhu tahame jõuda. Pigem käib meie ettevalmistus hooaja lõpuni, sest ega nende 2-3 kuuga ei saa nii suurt sammu hüpata," sõnas Reim.
"Muidugi on asi veel ideaalist kaugel. Nagu amatöörvõistkondadega ikka, siis kõik ei saa kogu aeg kohal käia ning ega meie pink pole ka nii pikk, et saaks konkurentsi tekitada. Arengut on veel kõvasti, aga usun, et mingi sammu oleme võrreldes eelmise aastaga edasi teinud ning oleme Meistriliigale natukene lähemal," lisas Viimsi juhendaja.
Olulisteks nüanssideks on sealjuures olnud ka füüsiline vastupidavus ja jõud - ikka selleks, et noored täiskasvanute tasandil paremini hakkama saaks. Viimsi on üks neist võistkondadest, kellel on kasutada oma klubi jõusaal, kus ka hooaja jooksul korra nädalas trenni tehakse. Ehk ülejärgmisel talvel võiks osa treeningutest toimuda ka Viimsisse rajatavas hallis.
Tänavu külastati seevastu aga mitmeid teisi halle, küll treeningute, siis Taliturniiri matšide raames. Viimsi madistas nii Vapruse, Lootose kui ka Tammekaga ning sai kirja võidu ja kaks viiki. Neile mängudele vaadati tagasi positiivselt.
"Taliturniiri mängud olid üliolulised just seetõttu, et saada aru, kus me oleme. Võttes näiteks Tartu mängu, kus vastane oli kvaliteedilt üle, aga meil õnnestus oma asja teha natukene paremini. Saime vähemalt aimu, missugused mängud võivad tulla esimese poole võistkondadega," rõõmustas Reim.
"Need mängud andsid päris positiivset tagasisidet, minu enda jaoks isegi üllatavalt positiivset. Ka juba seetõttu, et olime võistkonna komplekteerimisega poole peal ning me ei olnud väga palju koos saanud mängida. Seda arvestades olid tulemused päris okeid - suudame vastu panna küll," usub Liimets.
Nagu kapten märkis, siis tegelikult kordagi ei saadud Taliturniiril madistada täies koosseisus. Kui avamängus olid platsis nii FC Kuressaarest tulnud Marie Puust, Vapruses toimetanud Trinity Õismets ning Rakvere Tarva kasvandikud Eliisabeth Sankovski ja Ranele Valk, siis nädalad hiljem jooksid väljakule näiteks ka Tabasalust tulnud Carmen Elisabeth Loime ja Liis Hell. Võistkonnaga on liitunud ka mullu kõrgliigas 15 mänguga sama palju väravaid löönud Gerli Israel. Lisaks on koduklubis tagasi vahepeal Tallinna FC Levadias ja Kalevis toimetanud Elisabet Polstjanova.
Reim rääkis, et kõik mängijad on leidnud tee Viimsisse pigem omal käel. "Ega siin ei ole selliselt, et lööd Transfermarkti lahti ja hakkad vaatama, et mul on äärekaitsjat vaja. Pigem on see natukene juhuslik olnud. Näiteks mitmed on sattunud lihtsalt siia kanti elama," on tänavu Meistriliigas madistava võistkonna kokkupanek toetunud ka juhuslikkusele.
Naiskonna staar - Liisa Liimets
Liimets on U17 koondise esikinnas ja kapten, kes teenis veebruarikuus kutse ka A-koondisesse. 16-aastasel Viimsi mängijal õnnestus korra ka väljakule pääseda, kui mitteametlikus maavõistluses mängiti Kõrgõzstani U20 koondise üle tulemusega 8:1. Oleks jabur arvata, et see on Liimetsa lagi.
"Liisa on potentsiaalikas ja tark tüdruk, kelle roll võistkonnas on väga oluline. Talle sobib see liidriroll," kirjeldas Reim. "Viimsi on talle ideaalne keskkond: palju tööd, et ennast arendada. Sealjuures on ta veel ka piisavalt noor, et teha meie juures veel samme edasi."
Hea minek varasematel aastatel mitmete klubide huviorbiidis olnud Liimetsa nina uppi pole ajanud. "Tahan sel hooajal saada võimalikult palju kogemust tugevates mängudes. Tahaks mängida kaasa nii U17 finaalturniiri mänge, aga ka Meistriliigas. Ma ei jahi otseselt mingisugust tulemust, annan endast lihtsalt maksimumi ja võtan kõike, mida võtta annab," sõnas ta. "Usun, et tuleb hästi õpetlik aasta. Saan palju kogemust, olukordi ja korduseid."
Kas säärane liidriroll mõjub teinekord ka kurnavalt? Liimets selgitas, et kooli, mängimise ja muu elu kõrval ei saagi üleüldse lihtne olla. "Samas ma naudin seda. Mulle meeldib pinge ja vastutus - ka need saavad olla head asjad, sest annavad võimaluse arenemiseks," ei kõla Liimetsa jutust ühtki negatiivset nooti.
Kellel silm peal hoida? Jana Ahven
26-aastane Ahven oli pikki aastaid vutimaastikult eemal, kuid naasis tunamullu Viimsi ridades. Ründaja läks ka eelmisele hooajale vastu kui rahvaliiga mängija, kes kirjutas võistkonna 34 tabamusest enam kui pooled enda nimele. Lisaks jõudis ta madistama ka esindusnaiskonda, kus 11 erineva kohtumisega sahisesid väravavõrgud 11 korral. Uuel hooajal nähakse Ahvenat justnimelt Meistriliiga võistkonnas.
Madalamalt ronima hakanud ning justkui aastaga kõrgseltskonda jõudnud Ahvena jaoks pole säärane samm tegelikult teab mis suur, vähemasti paberil. Aastal 2012, oma 16. sünnipäeval tegi Ahven debüüdi Meistriliigas. Samal hooajal kogunes ründajale üheksa kohtumist, neist kolm toona uueks koduklubiks saanud Tallina FC Levadia ridades. Kokku on nüüdseks Viimsisse jõudnud ründajal Meistriliiga kogemust 40 mängu jagu. Sekka võib visata ka 22 kohtumist U17 ja U19 koondistes.
"Ta on Viimsis natukene teise hingamise saanud ja üritab nii palju kui töö ja muu elu kõrvalt saab trennides ja mängudel käia. Kindlasti on ta üks meie võistkonna liige ja tundub ka, et ta täitsa ootab seda uut hooaega," rääkis Reim.
Suure tõenäosusega toimetab hea väravavaistu, kiirete jalgade ja korraliku tehnilise pagasiga Ahven Viimsi rünnakul koos U17 koondislase Kätrin Välba ja Melissa Aumega. Nimetatud trio kirjutas mullu Viimsi 52 tabamusest 42 oma nimele.
Viimsi JK
Peatreener: Martin Reim
Väravavahtide treener: Martin Kaalma
Füüsilise ettevalmistuse treener: Raul Jerva
Kapten: Liisa Liimets
Eelarve: umbes 600 000 eurot (kogu klubi)
Duubelvõistkond: Viimsi JK II (Esiliiga)
Koduväljak: Viimsi staadion
Naiskonna värvid: must, valge ja punane
Koduleht: mrjk.ee
Esimene mäng: 2. aprillil kell 12.30 vs. JK Tallinna Kalev (Viimsi staadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 30. aprillil kell12.00 vs. Tartu JK Tammeka (Viimsi staadionil)
Mitteametlik koosseis:
Väravavahid: Liisa Liimets, Emily Kaisa Corcoran.
Kaitsjad: Mia Martina Kaalma, Katarina Kalvik, Crisset Lahe, Liis Getter Saar, Marie Puust, Trinity Õismets, Kätlin Ojapõld.
Poolkaitsjad: Elisabet Polstjanova, Jana Pipar, Eret Elen Viidakas, Liis Hell, Carmen Elisabeth Loime, Eliisabeth Sankovski, Gerli Israel, Ranele Valk.
Ründajad: Kätrin Välba, Melissa Aume, Jana Ahven.
Eeldatav algkooseis:
Hooajaeelsed mängud:
12.02. Viimsi JK - Pärnu JK Vaprus (ML) 3:1 (Välba 3)
04.03. Viimsi JK - Põlva FC Lootos (ML) 5:5 (Ahven 3, Polstjanova, Puust)
19.03. Tartu JK Tammeka (ML) - Viimsi JK 2:2 (Aume, Ahven)
ML - naiste Meistriliiga; võit; viik; kaotus.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta