Eesti jalgpallikoondise peatreener Thomas Häberli on kolm päeva pärast Küproselt saadud 0:2 kaotust, mis kukutas meeskonna Rahvuste liiga D-divisjoni ehk mudaliigasse, hoopis teistsuguses tujus kui teisipäeva õhtul Larnacas.
15 minutit pärast lõpuvilet alanud pressikonverentsil oli Häberli silmnähtavalt šokeeritud Eesti meeskonna kehvast esitusest, sest ohumärke ju õhus polnud. 2021 olid kõik esitused olnud südikad, avamäng Tallinnas kulgenud tõusvas joones ning mängijate kinnitusel oli ka esmaspäevane mängu-eelne treening olnud igati tipp-topp.
Mis väljakul juhtus, teame kõik. Ebakindlus raputas meeskonda esimesest sekundist alates. Rünnak oli tömp ja tuim, terve kohtumisega ei teenitud ainsatki nurgalööki ega karistuslööki viimaselt väljakukolmandikult. Pallipuuted olid kartlikud, lahendused ebamäärased ja kaitsemäng habras.
Eesti kaotas avapoolaja 0:1, tegi vaheajal kaks muudatust koosseisus ja saavutas kohe teise poolaja alguses arvulise ülekaalu, aga lubas siis vastasel kohe ka teise värava lüüa. 67. minutil tekitati üks kindel väravavõimalus, mis jäi aga realiseerimata. Kontrast 2021. aastal nähtuga oli tohutu.
"Oleme proovinud leida vastuseid, miks me oma võimeid välja ei mänginud. Peame tegema järeldused, et järgmine kord parem olla. Spordis niimoodi asjad käivad, et alati ei saa võita. Esmalt tuleb meil oodata, aga siis peame andma vastulöögi," sõnab Häberli sissejuhatuseks, kui täna Soccernet.ee-ga kohvikus maha istus.
Teisipäevane vapustus on mullu Eestile esimese taasiseseisvumisjärgse Balti turniiri võidu toonud peatreeneri olekust kadunud ning asendunud analüüsi, arutluse ja selgete sõnumitega. Just need viimased on tema peamine relv järgmisi väljakutseid silmas pidades.
Koondiste peatreeneritel pole teatavasti võimalik meeskonnaga päevast-päeva platsil tööd teha, sest kogunemiste vahepeal viibivad jalgpallurid klubide juures. Koondise peatreeneri jaoks on sõna ja retoorika väga olulised ja sageli kõige tõhusamad tööriistad, sest nendega on võimalik meeskond õige(ma)sse sängi (tagasi) suunata.
Seega on igati asjakohane kuulata peatreeneri sõnumeid. Alustades teisipäevase õnnetu esituse lahkamisest. Miks Eesti võimeid välja ei mänginud?
"Säärase kaalu ja iseloomuga elu ja surma peale kohtumisi mängime harva. Nende iseloom on teistsugune, kõigi jaoks oli olukord esmakordne. Vahel tuleb ka kaotada. Eelmisel aastal, kui olukord sarnane, võitsime Balti turniiri otsustavas mängus Lätit ja samuti Valgevenet, mis oli vaja MM-valikgrupis viimase koha vältimiseks. Kahjuks ei suutnud me platsil aset leidnud sündmustele adekvaatselt reageerida.
Kaotusseisust pole kellegi vastu lihtne välja tulla ning väljalangemismängudes kohe eriti keeruline. Vastase punane kaart oli kingitus, mida me ei suutnud vastu võtta. Me ei suutnud leida mängu käigus tekkinud olukorrale lahendusi ja peame tagajärgede eest vastutama. Esmalt mina peatreenerina ja kogu meeskond samuti. Ja me teeme seda. Töö peab jätkuma, et saada tugevamaks. Valusa kogemuse võrra oleme rikkamad," sõnab Häberli.
Marginaalid olid väikesed. Rauno Sappinen oli Tallinnas peetud avakohtumises suluseisus mõnekümne sentimeetri jagu. Ning Küprose Larnacas 1:0 juhtima viinud värav sündis latipõrkest ehk kümmekond sentimeetrit kõrgemale suundunud löök oma teekond väravas lõpetanud poleks. Mattias Käit haigestus, tema vahetusmehed Martin Miller ja Markus Poom samuti. Esiväravavaht Karl Jakob Hein ja keskkaitsja Märten Kuusk jäid vigastusega eemale. Kõik need asjaolud lükkab Häberli otsustavalt kõrvale, vaid rõhutab, et jalgpall seisnebki kandikul eesoleva olukorraga toime tulemises ja selle enda kasuks pööramises.
"Jalgpallimänge võrdsete meeskondade vahel – ning Eesti ja Küpros on tasemelt üpris sarnased – otsustavadki väikesed asjad. Me ei saanud hakkama kaotusseisu jäämisega. Igas kohtumises tuleb ette kehvemaid perioode, aga matš kestab 95 minutit, mis annab võimaluse vigu jooksvalt parandada. Küprosel me seda ei suutnud.
Võidame üheskoos ja kaotame üheskoos. Kõigi pettumus oli ilmne. Tahame paremaks kasvada ja selle käigus tuleb alati ette tagasilööke. Teisipäevane mäng oli üks neist. Igast tagasilöögist tuleb teha õige järeldus. Meeskond oli mängu järel ärritunud ning see on õige, sest nii peabki. Arutelule ja järelduste tegemisele peavad järgnema lahendused, mille pakkumine on minu kui peatreeneri ülesanne. Mängijad vajavad lahendusi, et edaspidi paremini esineda.
Aga esmalt peame tundma pettumust ning tulemust aktsepteerimine. See ei tohi ulatuda enesehävituslikult sügavale, aga tulemuseks peab olema selge tõdemus, et me tahame mängida paremini ja suudame mängida paremini. Reaktsioon peab olema sportlaslik – selg sirgu, pea püsti ja vastu järgmistele väljakutsetele," räägib Häberli.
Kaotuse järel pälvisid omajagu tähelepanu šveitslase koosseisuvalikud. Eriti Henrik Ojamaa kasutamine keskmise poolkaitsjana. "Vajasime poolkaitsesse kiirust, mille koos Käidiga sealt kaotasime, ja seetõttu Ojamaa kasuks otsustasin. See polnud otsus Markus Soometsa või Sander Puri vastu," märgib Häberli.
Samuti on, nagu suuremat nördimust tekitavate tulemuste järel jalgpallis ikka, tõstatunud ka küsimus, kas meeskond vajaks põhjalikumaid muudatusi. Peatreeneri sobivuses kahtlejaid kohtab vähe, aga koosseisumuudatustest rääkijaid veidi rohkem. Häberli ei kavatse revolutsiooni korraldama hakata.
"Arvestades 2021. aastal näidatud esitusi pole praegu kindlasti õige hetk üles ehitatut lammutama hakata. Tuleb olla tark ja aus. Määratleda ära asjad, mis olid halvasti, leida lahendused ja olla edaspidi neis parem. Olen kindel, et mängijate reaktsioon juhtunule on asjakohane. Küprosel kogetud tagasilöök ei vanguta mingilgi moel minu usku Eesti meeskonna võimetesse. Ärritus ja pettumus on praegu tugevad, aga kaotused on üks osa spordist," lausub Häberli.
Eesti koondis peab järgmise mängu 2. juunil, kui Rahvuste liiga D-divisjoni teise alagrupi avamängus võõrustatakse San Marinot. 9. juunil sõidetakse külla Maltale. Nende kahe matši vahele jääb maavõistlus, kus vastaseks ilmselt mõni mitte-Euroopa koondis. Ülejäänud kaks alagrupimängu peab Eesti septembris. 2024. aasta Rahvuste liigaks C-divisjoni tõusmiseks tuleb kolmeliikmeline alagrupp võita.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta