AAFRIKA RAHVASTE KARIKAS

Tragöödia Kamerunis: enne kodumeeskonna võidumängu hukkus vähemalt kaheksa pealtvaatajat, kümned said viga

Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur

Soov pääseda jalgpallimängule võttis vähemalt kaheksalt inimeselt elu. Foto: Scanpix / Reuters / Mohamed Abd El Ghany

Kameruni oodatud päev kodusel Aafrika Rahvaste Karikaturniiril võttis traagilise pöörde, sest enne kaheksandikfinaali Komooridega puhkes Yaoundes Paul Biya staadioni juures tunglemine. Viimaste andmete kohaselt hukkus vähemalt kaheksa inimest, viga said veel kümned.

Uudisteagentuuri AFP andmetel teatati esialgu kuuest, seejärel juba kaheksast hukkunust. Hiljem täpsustati, et vigastada on saanud 38 inimest, neist seitse on raskes seisus.

Paul Biya staadion mahutab tavaliselt 60 000 pealtvaatajat, koroonaviiruse leviku tõttu kehtestatud reeglitega lubati seekord väravatest sisse viiendiku võrra vähem rahvast. Ametnike sõnul üritas staadionile pääseda aga hinnanguliselt vähemalt 50 000 inimest.

Videokaadritest on näha, kuidas väravate taga tekkis enne mängu algust rüselus. Kohaliku tervishoiuministeeriumi oli hukkunute seas vähemalt üks laps, teise raporti põhjal kaotas mitu last tunglemises teadvuse.

"Inimesed hakkasid karjuma, minut hiljem saabus juba kiirabiauto. Politsei ei lubanud meid sündmuskohale lähemale, aga midagi juhtus ühes staadioni ümber loodud fännitsoonidest. On kohutavalt kurb, et jalgpallimängu vaatama tulnud inimesed pidid staadioni kõrval elu jätma," rääkis BBC-le kohalik ajakirjanik Leocadia Bongben, kes nägi enda sõnutsi samuti nimekirja kaheksast hukkunust.

BBC Africa produtsent Nick Cavell, kes samuti mängul viibis, lausus, et uudis juhtunust jõudis inimesteni alles sotsiaalmeedia kaudu. Pärast kohtumise lõppu staadionilt väljudes märkas ta ühe sissepääsu juures palju jalanõusid ja muid inimestest maha jäänud isiklikke asju. Aafrika jalgpalliliit märkis oma ametlikus teates vaid, et uurib jätkuvalt juhtunu asjaolusid.

Kaheksandikfinaal Kameruni ja Komooride vahel algas traagilisest juhtumist hoolimata ajakavas ettenähtud ajal, kodumeeskond alistas turniiri üllataja 2:1 ja pääses veerandfinaali. Seal kohtutakse laupäeval Gambiaga.

Komoorid saatsid väljakumängija väravasse ja mängisid seitsmendast minutist kümnekesi, aga survestasid Kameruni lõpuvileni