Treenerivahetuse järel võimsat hoogu näidanud Holland läheb Katari väravamasina ja tipptasemel keskkaitsjatega
Hollandi koondis on pärast eelmist suurturniiri (EM) ja treenerivahetust püsinud ainsagi kaotuseta ning läheb MM-finaalturniirile A-alagrupi suurfavoriidina. Turniiri üldvõidu peasoosikute hulka oranžides särkides meeskond siiski ei kuulu.
- Aafrika meistritiitli ja maailma paremuselt teise mängijaga Senegal jahib 20 aasta taguse vägiteo kordamist
- Kius ja karussell, kool ja kodu: Katar kõnnib ajaloolisele MM-ile oma rada pidi
- Kes külvab, see lõikab? Argentiinlase loodud kasvupinnas on seni olnud viljakas, kuid suur lõikusperiood ootab Ecuadori alles ees
Holland langes eelmise aasta suvel EM-ilt välja kaheksandikfinaalis, kaotades 0:2 Tšehhile. See oli pettumus ning jalkaliit otsustas peatreeneri välja vahetada. Frank de Boeri asemele kutsuti pensionilt tagasi praeguseks 71-aastane Louis van Gaal, kes on pannud meeskonna väga tulemuslikult mängima.
"Olen alati teinud kõike, et aidata Hollandi jalgpalli, ja sain aru vajadusest tagasi tulla. Kes muu ikka võiks seda tööd teha? Ma arvan, et mina Hollandi jalgpalliliidu asemel oleksin samuti valinud enda," rääkis Van Gaal ametisse naastes pressikonverentsil.
Pärast seda, kui Van Gaal ameti üle võttis, on Holland teeninud 15 kohtumisest 11 võitu ja neli viiki, kusjuures vastaste hulka on kuulunud näiteks Saksamaa, Belgia, Taani ja Poola. Rahvuste liigas teeniti oma A-tasandi alagrupis esikoht ning ühes sellega pääs Rahvuste liiga nelja parima koondise sekka.
MM-valikturniir oli alanud juba eelmise aasta märtsikuus 2:4 kaotusega Türgi vastu. Ülejäänud üheksast voorust võttis Holland seitse võitu ja kaks viiki. Valikgrupi esikoht ehk otsepilet finaalturniirile kindlustati siiski alles viimases voorus, kus vähemalt viiki vajanud Holland alistas tänu 84. ja 90+1. minuti tabamustele Norra 2:0 ning tagas selle, et Manchester City superstaar Erling Haaland peab finaalturniiri televiisorist vaatama.
Hollandi enda parimate mängijate hulgast jääb Kataris peetavalt turniirilt vigastuse tõttu eemale PSG-st AS Romas laenul viibiv poolkaitsja Georginio Wijnaldum, kellel CV-s ette näidata kübaratrikk Eesti vastu. Küsimärk ripub Bergamo Atalanta poolkaitsja Marten de Rooni kohal, kes sai viga Serie A kohtumises 23. oktoobril.
Paljutõotav ajalugu
Van Gaal avaldas oktoobris finaalturniiriks 39-mehelise eelnimekirja. Neist 39 pallurist 17 mängib klubijalgpalli Hollandis ja 22 välismaal (7 Saksamaal, 5 Inglismaal, 4 Itaalias, 3 Hispaanias, 2 Belgias ja 1 Türgis).
"See on pikk nimekiri ja see pole ausalt öeldes minu stiil. Aga peame olema valmis võimalikeks tagasilöökideks, näiteks vigastusteks," kommenteeris Van Gaal, kes teatab lõpliku 26-liikmelise koosseisu 11. novembril. MM-finaalturniiril kasutab ta eelduste kohaselt 3-5-2 formatsiooni.
Jalgpalliportaal Goal.com pakkus, et Hollandi põhikoosseisu moodustavad tänavusel MM-finaalturniiril järgmised 11 mängijat: Jasper Cillessen, Nathan Ake, Virgil van Dijk, Jurrien Timber, Daley Blind, Denzel Dumfries, Frenkie de Jong, Davy Klaassen, Steven Berghuis, Memphis Depay, Steven Bergwijn.
Varasemast 21 MM-finaalturniirist on Holland pääsenud vähem kui pooltele ehk kümnele. Aga alati kui tuplidemaa on MM-il kohal käinud, on esitus olnud väärikas.
Esiteks, Holland pole kunagi alagrupis välja langenud. Teiseks pole kaotatud kunagi ühtki MM-finaalturniiri mängu normaalajal rohkem kui üheväravalise vahega. Ning lõpuks on pooltel kordadel (ehk viis korda) jõutud välja vähemalt poolfinaali, kusjuures kolm korda finaali. Paraku on kõik finaalid (1974, 1978, 2010) lõppenud kaotusega, neist kaks lisaajal.
Viimati, kui Holland MM-finaalturniiril käis - 2014. aastal Brasiilias -, mahtusid toonased ründestaarid Robin van Persie ja Arjen Robben mõlemad väravalööjate tabeli esikümnesse. Van Gaal avaldas tänavu pärast juunikuist 4:1 võitu Belgia üle lootust, et praegu on seis edurivis sama hea: "MM-il Brasiilias olid mul Robben ja Van Persie, nüüd on mul Bergwijn ja Memphis."
Meeskonna staar - Virgil van Dijk
Koondise kaptenit Virgil van Dijki peetakse üheks maailma parimatest keskkaitsjatest. Ta on ainsa kaitsjana võitnud UEFA aasta jalgpalluri auhinna, Ballon d'Ori hääletusel jäi ta 2019. aastal Lionel Messi järel napilt teiseks. Liverpooliga on ta tulnud Inglismaa tšempioniks ja Meistrite liiga võitjaks.
Koondiste suurturniirile läheb 31-aastane Van Dijk aga tänavu alles esmakordselt. Eelmise EM-finaalturniiri jättis ta Liverpooli derbis saadud tõsise põlvevigastuse tõttu vahele, enne seda ebaõnnestus Holland kaks korda järjest suurturniirile kvalifitseerumisel.
Keskkaitse tundub üleüldse olevat Hollandi sügavaim positsioon, kus leidub eriti palju kvaliteeti. Van Dijki kõrvale on võtta näiteks Müncheni Bayerni mees Matthijs de Ligt, Manchester Citys leiba teeniv Nathan Ake, Milano Interi tagalat turvav Stefan de Vrij ja noor Amsterdami Ajaxi komeet Jurrien Timber.
Huvitav saab olema jälgida Van Dijki duelli oma endise klubikaaslase, Senegali koondise ründaja Sadio Manega. Valitsev Aafrika meister Senegal on MM-finaalturniiril kohe Hollandi esimene vastane.
Silm peale - Memphis Depay
MM-valikturniiril lõi Memphis Depay 12 väravat, mis paneb huviga ootama, et mida suudab ta finaalturniiril Kataris. 12 väravat suutis Euroopa tsooni valiksarjas lüüa lisaks temale vaid Inglismaa ründaja Harry Kane. Resultatiivsuselt järgmised said kirja juba neli tabamust vähem.
Finaalturniiril on Depayl väga hea võimalus võtta ainuisikuliselt endale Hollandi koondise kõigi aegade väravaküttide edetabeli teine koht, mida ta jagab praegu Klaas-Jan Huntelaariga. Arvestades et Barcelona edurivimees on alles 28-aastane, tundub tõenäoline, et millalgi tõukab ta ka Robin van Persie esikohalt. Van Persie lõi koondisekarjääri jooksul 50 väravat, Huntelaari ja Depay arvel on 42 tabamust.
Depay olulisust näitab see, et ta kuulus valikturniiril kõigis kümnes matšis põhikoosseisu ja ta vahetati enne lõpuvilet välja vaid ühes. Lisaks 12 tabamusele sai ta kirja kuus väravasöötu (otsene osaline oli ta seega 18 väravas ehk kõikide valikgruppide peale rohkemas kui keegi teine).
Suurim mure - koondislaste olukord tippklubides ja MM-i kogemus
Paljud Hollandi koondislased teenivad leiba Euroopa esimese suurusjärgu tippklubides, aga mitte kõigil pole oma koduklubides head ajad. Memphis Depay on Barcelonas pärast Robert Lewandowski saabumist esimesest valikust välja langenud, lisaks on teda viimasel ajal seganud väike trauma. Tema tiimikaaslast, Hollandi koondise keskväljastaari Frenkie de Jongi püüdis Barcelona suvel rahaks teha ning De Jong on pidanud alustama sügisel mitmeid olulisi kohtumisi (näiteks võõrsil Bayerni ja kodus Interi vastu) pingilt.
Donny van de Beek on saanud Manchester Unitedis niivõrd vähe minuteid, et tema jäeti üldse MM-i koosseisust eemale. Suvel Müncheni Bayerniga liitunud poolkaitsja Ryan Gravenberch pole Bundesligas veel kordagi põhikoosseisu pääsenud. Virgil van Dijk on küll Liverpoolis kindel põhimees, kuid ei tema isiklikud ega ka tema tööandja meeskondlikud esitused pole käimasoleval hooajal õnnestunud kaugeltki nii hästi kui varem. Liverpool paikneb Inglismaa kõrgliigas alles üheksandal positsioonil.
Poolkaitsja Davy Klaassen, kes oli MM-valikturniiril üks Hollandi säravamaid pallureid, mängib küll klubijalgpalli kodumaal Amsterdami Ajaxis, kuid temagi tunnistas oktoobris De Telegraafile antud intervjuus, et pole oma mänguminutite hulgaga klubis rahul.
Nüüd minnakse MM-finaalturniirile, kus on 39-liikmelisest Hollandi esialgsest nimekirjast varem käinud ainult neli väljakumängijat (Daley Blind, Stefan de Vrij, Jordy Clasie, Memphis Depay). Nendel, kellel on sel hooajal soovitust vähem mänguaega ning puudub varasem MM-i kogemus, ei pruugi Kataris heasse sõiduvette sattumine ja enesekindluse leidmine minna libedalt.
Treener - Louis van Gaal
Louis van Gaalil on Hollandi koondise peatreenerina käsil juba kolmas ametiaeg. Esimene periood (2000-2001) lõppes katastroofiga ehk MM-finaalturniirilt eemalejäämisega, aga teisel korral (2012-2014) vedas ta koondise MM-pronksini.
Klubitreenerina on Van Gaal võitnud meistritiitleid Amsterdami Ajaxis, Barcelonas, AZ Alkmaaris (Ragnar Klavani juhendajana) ja Müncheni Bayernis ning koduse karika Manchester Unitedis. Ajaxi on ta tüürinud koguni Meistrite liiga võitjaks (1995). Lisaks on ta jõudnud veel kaks korda Meistrite liiga finaali.
Viis aastat pensionipõlve nautimist tuli Van Gaalile nähtavasti kasuks, sest kolmandal ametiajal on tema juhendatav Hollandi koondis löönud 15 mänguga 41 väravat. Seda hoolimata sellest, et treener pidi tänavu võitlema ka eesnäärmevähiga. Mullu sügisel võttis Van Gaal üheks mänguks (heategevuslikul eesmärgil) uuesti üle ka klubitreeneri ameti, kui tüüris 18. positsioonil asunud Telstari Hollandi esiliigas 1:0 võidule tabeliliidri AZ II üle. Kõrge vanus pole Van Gaalile seega tänapäeva jalgpallis suurepäraste tulemuste tegemisel mingiks takistuseks. Pärast finaalturniiri läheb ta siiski pensionile tagasi ja koondist asub teistkordselt juhendama Ronald Koeman.
Kristjan Remmelkoor: "Hollandil oli õnne alagruppide loosimisel, kus tugevaimast kausist saadi vastaseks maailma absoluutsete tippude asemel korraldaja Katar. A-alagrupi võitmine ei tohiks olla nii heas hoos koondise jaoks probleem ja see annaks hea stardipositsiooni ka kaheksandikfinaalist edasiminekuks. Ennustan, et Holland jõuab kas veerand- või isegi poolfinaali, aga mitte enam finaali, kuna maailmas on koondiseid, kellel ründerelvad võimsamad."
Mängud alagrupis:
E, 21. novembril kell 18.00 vs Senegal (Doha)
R, 25. novembril kell 18.00 vs Ecuador (Al Rayyan)
T, 29. novembril kell 17.00 vs Katar (Al Khor)
Kinnitatud koosseis:
Väravavahid: Justin Bijlow (Feyenoord), Remko Pasveer (Ajax), Andries Noppert (Heerenveen).
Kaitsjad: Daley Blind (Ajax), Stefan de Vrij (Inter), Virgil van Dijk (Liverpool), Matthijs de Ligt (Bayern), Denzel Dumfries (Inter), Nathan Ake (Manchester City), Jurrien Timber (Ajax), Tyrell Malacia (Manchester United), Jeremie Frimpong (Leverkusen).
Poolkaitsjad: Frenkie de Jong (Barcelona), Steven Berghuis (Ajax), Davy Klaassen (Ajax), Marten de Roon (Atalanta), Teun Koopmeiners (Atalanta), Kenneth Taylor (Ajax), Xavi Simons (PSV).
Ründajad: Memphis Depay (Barcelona), Luuk de Jong (PSV), Steven Bergwijn (Ajax), Vincent Janssen (Antwerpen), Wout Weghorst (Besiktas), Cody Gakpo (PSV), Noa Lang (Club Brugge).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta