USA president Donald Trump kutsus esimest korda avalikult kokku töörühma, kelle ülesanne on tagada 2026. aasta MM-finaalturniiri läbiviimine. Üritus, kus osales ka FIFA president Gianni Infantino, kulges ehttrumpilikus vaimus ehk president kiitis oma vägevat riiki, kinnitas, et kaaskorraldajate Kanada ja Mehhikoga pole mingit tüli, ent ilmutas ka teadmatust - nimelt ei olnud Trump kursis, et Venemaa koondis on Ukrainas valla päästetud sõja tõttu rahvusvahelistest mängudest kõrvale jäetud.
Trumpi sõnul saab järgmisel suvel peetavast MM-ist "kõige suurem, kõige turvalisem ja kõige erakordsem jalgpalliturniir läbi aegade", samuti annab see "kohalikele ettevõtjatele võimaluse liigutada kümneid miljardeid dollareid" ning toob "Ameerika töölistele tuhandeid ja tuhandeid töökohti". Infantino kinnitas hiljem, et koos tänavu suvel USA-s peetava klubide MM-iga peaks juurde tekkima 300 000 töökohta ning majandustoodang kasvama 50 miljardi dollari võrra. "Sellest tuleb nii hea turniir, et te küsite pärast endalt, kuidas me varem nii kohutavat tööd tegime," kiitles Trump Infantino poole pöördudes.
Viimaste kuude jooksul on eriti teravalt esile kerkinud küsimus, kuidas lahendab USA välisturistide riiki lubamise. Karmistatud immigratsioonipoliitika hammasrataste vahele on jäänud kümned inimesed, järgmisel suvel peab riigi administratiivaparaat aga hakkama saama väga suure hulga viisade väljastamisega. Juba praegu ulatuvad viisajärjekorrad teatud juhtudele aastani ja kaugemalegi.
Veebruaris avaldas reisitööstust esindav mittetulundusühing raporti, milles kinnitati, et USA ei ole valmis korraldama suurüritust, mis toob riiki ohtralt turiste ja millega kaasneb ka paljude ameeriklaste liikumine riigi ühest otsast teise. Lisaks viisamuredele toodi välja habras transporditaristu ja iganenud turvameetmed. Pärast Trumpi valitsuse ohtraid kärpeotsuseid on need mured pigem süvenenud kui lahenenud.
"Tulge, aga minge tagasi"
Teisipäevasel kohtumisel nentis sisejulgeolekuminister Kristi Noem, et MM-i ajaks on USA-sse oodata umbes kahte miljonit välisturisti. Ta kinnitas samas, et dokumentide töötlemise osas tulevad appi nii riigidepartemang ehk välisministeerium kui ka FBI. "Kõik läheb sujuvalt," lubas Noem, viidates ka Infantino vanemnõunikule ja USA alaliidu endisele presidendile Carlos Cordeirole, kes on töörühma liige ja vastutab samuti viisamurede lahendamise eest.
Kuigi Infantino kinnitas, et MM-i jälgima saabuv publik võib rahus jalgpallipidu nautida, ei saanud Trumpi administratsiooni esindajad jätta tegemata torkeid immagratsiooni teemal. "Tahame, et nad tuleksid ja tähistaksid, tahame, et nad mänge vaataksid. Aga kui turniir läbi saab, peavad nad koju minema. Muidu tuleb neil minister Noemiga tegemist," lausus samuti laua taga istunud asepresident J. D. Vance.
Sama mõtet väljendas transpordiminister Sean Duffy, kes lubas, et linnadevaheline transport lahendatakse bussidega, innustades fänne ette võtma USA ringreisi. USA pinnal peetakse mänge nii läänerannikul (Los Angeleses, San Franciscos, Seattle'is), idaranniku kirde- (Bostonis, New Jerseys, Philadelphias) ja kaguosas (Atlantas, Miamis), kui ka riigi keskel (Dallases, Houstonis, Kansas Citys). "Hetkeks tuleb suur hulk inimesi jalgpallimänge vaatama ja me tahamegi, et nad USA-sse palju raha jätaksid, aga siis lähevad nad koju. Ärge ainult viisatähtaega ületage," manitses Duffy.
VANCE: We'll have visitors from close to 100 countries. We want them to come, we want them to celebrate, we want them to watch the games. But when the time is up, they'll have to go home, otherwise they'll have to talk to Secretary Noem
AUDIENCE: 🦗😳🦗😳 pic.twitter.com/AzJyFscFZG — Aaron Rupar (@atrupar) May 6, 2025
Mänge peetakse ka Mexico Citys, Guadalajaras ja Monterreys ning Vancouveris ja Torontos. Kuidas saab USA hakkama oma naabritega, kellega on eri põhjustel viimasel ajal suhted teravaks aetud? Sama päeva hommikul Valges Majas värskeltvalitud Kanada peaministri Mark Carneyga kohtunud Trump kinnitas CNN-i ajakirjaniku küsimusele vastates taas, et kõik on suurepärane. "Mingeid pingeid ei ole, saame mõlema riigiga väga hästi läbi. Nad peavad meile lihtsalt natuke rohkem raha maksma, sest nad on seni saanud asju, mida ei peaks saama. Aga nad mõistavad. Meie vahel valitseb täielik koostöö."
Vahetult enne kohtumise algust avalikustas Trump, et töörühma juhiks on määratud Andrew Giuliani, kes töötas Trumpi esimese presidentuuri ajal tema nõuniku ja avalike suhete osakonna asejuhina. Muuhulgas aitas Giuliani tollal välismaalastest profisportlasi, kelle tekkis 2020. aasta koroonakriisi ajal USA-sse naasmisega probleeme. Töörühma kuuluvad lisaks Giulianile, juhatuse aseesimehele Vance'ile ja Cordeirole valdavalt Trumpi valitsuskabineti liikmed.
Kas MM oleks Venemaale ajend sõja lõpetamiseks?
Pressikonverentsi lõpus võttis Trump jutuks ka Venemaa, kes on alates 2022. aastast FIFA ja UEFA sarjadest kõrvale jäetud. President seda fakti ei teadnud ja pidi Infantinolt kinnitust otsima. "Jaa, nad on praegu keelu all. Aga me loodame, et midagi juhtuks, et rahu saabuks ja siis võtame Venemaa tagasi," lausus Infantino.
Kuna MM-valikmängud 45 pääsme nimel algasid juba 2023. aasta septembris, ei tohiks venelastel nii või naa enam käimasolevasse valiksarja asja olla. Teisalt on UEFA jaganud meeskonnad tosinasse alagruppi, millest pooled on viieliikmelised ja pooled neljaliikmelised. Kui viieliikmelistes gruppides lükati mängud juba märtsis käima, siis neljaliikmelistes alustatakse nendega septembris ja teoorias oleks võimalik Venemaa mõnda neljaliikmelisse gruppi veel lisada - ent omaette küsimus on, miks peaksid selles grupis praegu olevad meeskonnad sellega nõustuma, ning teiseks oleks tihedas jalgpallikalendris ka väga raske lisanduvatele mängudele kohti leida.
Ametisse tagasivalimise päevast peale Ukraina sõja lõpetada lubanud Trumpile aga Infantino jutt meeldis ja ta haaras sellest kohe kinni. "No see on võimalik. Kuulge, see oleks ju hea stiimul, kas pole? Tahame, et nad lõpetaksid. Viis tuhat noort inimest saab iga nädal surma - see on suisa uskumatu," arutles Trump. Samas rõhutas ta seejärel, et Venemaa naasmine ei ole USA otsustada. "Tema on boss," osutas Trump Infantinole.
2026. aasta MM-ile antakse avalöök 11. juunil. Maailmameister selgub 19. juulil.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta