Tšempioneid šokeerinud ja Põhja-Iirimaale šokolaadi saatnud Šveits tahab MM-il ajalugu teha
Šveitsi koondis kvalifitseerus MM-finaalturniirile viiendat korda järjest ja soovib seal peatreeneri sõnul ajalugu teha. Viimasel ajal on Šveits šokeerinud jalgpalliväljakul valusalt mitmeid maailma- ja Euroopa meistreid.
Mullusel EM-finaalturniiril tuli Šveits kaheksandikfinaalis valitseva maailmameistri Prantsusmaa vastu välja 1:3 kaotusseisust ja edenes lõpuks penaltitega veerandfinaali. Yann Sommeril õnnestus tõrjuda Prantsusmaa superstaari Kylian Mbappe otsustav penalti.
Teel Katari sattus Šveits samasse MM-valikgruppi valitseva Euroopa meistri Itaaliaga ning võitis grupi. Itaalia jäi teiseks, pidi minema sõelmängudele ning ei pääsenudki lõpuks finaalturniirile.
Šveits ei kaotanud valikgrupis kaheksast kohtumisest ainsatki, kuid pidas Itaaliaga esikoha nimel põnevat võitlust, mõlemad omavahelised matšid jäid viiki. Viimasele voorule vastu minnes oli kahel esimesel tiimil võrdselt punkte, aga Itaalial oli kahe võrra parem väravate vahe. Šveits võitis viimases voorus Bulgaariat 4:0, kuid valitsev Euroopa meister piirdus samal ajal üllatuslikult Põhja-Iirimaa vastu 0:0 viigiga. Tänutäheks Itaalia kuivalhoidmise eest 90+3 minuti vältel saatis punasärkide peatreener Murat Yakin põhjaiirlastele 9,3 kilogrammi Šveitsi šokolaadi, ümisedes saadetist pakkides "Sweet Caroline'i" (laulu, mida igal kodumängul laulavad ka Põhja-Iirimaa koondisefännid).
We kept our word, @NorthernIreland 😉 A sweet Thank You is on its way! #sweetcaroline #sweetchocolate
🇨🇭🍫 @ChocolatCailler #natimiteuch #lanatiavecvous #lanaticonvoi pic.twitter.com/fAPUuHmrTf — 🇨🇭 Nati (@nati_sfv_asf) November 24, 2021
Pärast MM-pileti teenimist alustas Šveits Rahvuste liiga A-tasandil mänge kolme kaotusega, aga lõpetas kolme võiduga. Alistati järjest kolm endist Euroopa meistrit ehk Portugal, Hispaania ja Tšehhi.
Kui aega natuke tagasi kerida, siis Šveits on ka varasematel suurturniiridel suuri meistreid näpistanud. 2018. aasta MM-il tehti Brasiiliaga 1:1 viik, 2016. aasta EM-il Prantsusmaaga 0:0 viik, 2010. aasta MM-il võideti Hispaaniat 1:0.
Switzerland fans really went there 😬 pic.twitter.com/vJPvXHwTxA — GOAL (@goal) March 26, 2022
Kogenud koosseisus enim mehi Bundesligast
Neljast eelmisest MM-finaalturniirist kolmel pääses Šveits alagrupist edasi. Samas pole senise ajaloo jooksul kordagi jõutud suurturniiridel veerandfinaalist kaugemale. Mullusel EM-il oldi sellele väga lähedal, aga kaheksa parima seas kaotati Hispaaniale penaltitega.
"Üheskoos tahame teha ajalugu. Meie fännide ning meie ilusa ja mitmekesise riigi nimel," kommenteeris peatreener Yakin, kui avaldas MM-ile sõitva 26-mehelise koosseisu. "Paljud mängijad on näidanud viimastel nädalatel ja kuudel veenvaid esitusi. Aga lõpuks pidin ma tegema piiratud valiku ja jätma sõelale 26 nime. Olen veendunud, et need 26 mängijat aitavad meil alati eesmärke saavutada."
Šveitsi koosseis on üsna kogenud. Alla 24-aastaseid mängijaid kutsus Yakin MM-ile ainult kolm. Umbes pooltel palluritel on vähemalt kolme varasema suurturniiri kogemus, 19 nime on jäänud mulluse EM-finaalturniiriga võrreldes samaks. Kõige rohkem mängijaid - seitse - mängib klubijalgpalli Saksamaal, viis meest teenib leiba Inglismaal ja viis Šveitsis.
Eeldatav algkoosseis on selline: Yann Sommer; Ricardo Rodriguez, Nico Elvedi, Manuel Akanji, Silvan Widmer; Granit Xhaka (kapten), Remo Freuler; Ruben Vargas, Djibril Sow, Xherdan Shaqiri; Breel Embolo.
MM-iks loositi merepiirita Kesk-Euroopa riigile raske alagrupp, kuhu kuulub turniiri suurim favoriit Brasiilia ning lisaks Serbia, kes edestas oma kaotuseta läbitud valikgrupis Portugali, ja viiekordne Aafrika meister Kamerun. Samas oli Šveits Brasiilia ja Serbiaga ühes alagrupis ka eelmisel MM-il, kui pääses edasi kaheksandikfinaali. Šveits on kohtunud Brasiiliaga MM-finaalturniiridel kokku kaks korda ja pole kumbagi mängu kaotanud (mõlemad on jäänud viiki).
Täpselt nädal enne oma esimest MM-i alagrupimängu, kus on vastaseks Kamerun, ehk sel neljapäeval kohtub Yakini juhendatav koondis viimases kontrollmatšis Ghanaga.
Meeskonna staar - Xherdan Shaqiri
Xherdan Shaqiri (31) läheb juba oma neljandale MM-finaalturniirile, ta on käinud ka kahel EM-il. Ta on kaheksa tabamusega Šveitsi koondise kõigi aegade parim väravakütt suurturniiridel. Nendest väravatest on eriti meenutamisväärsed karistusala joonelt teele saadetud käärlöök, mis läks postipõrkega Poola võrku (EM-il 2016), ning latipõrkega Hondurase tagumisse ristnurka lennutatud kauglöök (MM-il 2014).
Klubijalgpalli on Shaqiri mänginud karjääri jooksul sellistes tippklubides nagu Müncheni Bayern, Milano Inter ja Liverpool. Hetkel kuulub Šveitsi ääremängija aga Chicago Fire'i ridadesse.
"Kui sa kvalifitseerud MM-finaalturniirile, siis sa pead olema hea. Kõik meeskonnad on seal head ja iga mäng keeruline. Ka meie alagrupp on raske, seega vajame väga häid esitusi, et mänge võita ja järgmisesse ringi pääseda," rääkis Shaqiri MM-i eelvaateks Fire'i kodulehe vahendusel. Üle-eelmisel MM-il tegi ta Hondurase vastu kaabutriki. "Kui sa teed kübaratriki oma rahva eest suurimal jalgpalliüritusel, siis on see midagi erilist. Ma loodan, et suudan jälle skoorida, vähemalt ühe korra. See oleks väga hea. Aga 2014. aasta kübaratriki pall on mul endiselt kodus olemas ja seda imelist mälestust ei unusta ma kunagi."
Silm peale - Yann Sommer
Tõrjutud maailmameister Mbappe penaltit mullusel EM-il sai juba mainitud, aga Yann Sommer võttis hiljem MM-valiksarjas ära ka Euroopa meistri Jorginho penalti. Jorginhol on kombeks 11 meetri trahvilööke sooritades jälgida viimase hetkeni väravavahti. Sommer teadis seda ja tegi hüppamispette paremale, aga hüppas siis hoopis vasakule ja püüdis palli. Ka Itaalia ja Šveitsi teine omavaheline mäng selles valiksarjas andis Jorginhole võimaluse 33-aastase puurivahi vastu penaltit proovida, kuid siis murdus poolkaitsja ilmselt oma närvide all ja tulistas palli üle värava.
Sommer, kelle suurimaks trumbiks on ülikiired refleksid väravajoonel, tegi valiksarjas kaasa kõik kaheksa kohtumist algusest lõpuni. Ta sai kirja koguni kuus nullimängu ja talle löödi kokkuvõttes kõigest kaks väravat. Mönchengladbachi Borussias leiba teeniv Šveitsi esikinnas on hiilanud ka koduklubi eest - tänavu püstitas ta Bundesliga rekordi, kui tegi Müncheni Bayerni vastu 1:1 viigimängus 19 tõrjet. Seega saab olema huvitav jälgida, kas ja kuidas suudavad suurfavoriit Brasiilia ründeässad ja teised tiimid Sommeri üle mängida.
Suurim mure - väravate löömine
Kui Sommeriga seoses sai mainitud, kui vähe väravaid Šveits valiktsükli jooksul sisse lasi, siis ründes koondisel asjad päris nii õlitatult ei jookse. Kümnest Euroopa tsooni grupivõitjast ainult kaks (Šveits ja Hispaania) lõid ise keskmiselt vähem kui kaks väravat mängu kohta.
Šveitsil puudub ka ründaja, kes oleks maailmas esimese suurusjärgu staar või mängiks absoluutses tippklubis. Alagrupi vastastest on Serbial näiteks võtta Juventuse edurivimees, kahel järjestikusel Serie A hooajal üle 20 värava kõmmutanud Dušan Vlahovic ning Kamerunil Müncheni Bayerni ründaja Jean-Eric Choupo-Moting, kes on oma viimase üheksa klubimänguga saanud kirja kümme tabamust. Brasiiliast ja Neymarist pole mõtet siinkohal rääkidagi.
Šveitsi resultatiivseim oli valikturniiril Monaco ründetuus Breel Embolo kolme tabamusega.
Treener - Murat Yakin
Murat Yakin (48) on tulnud peatreenerina Baseli eesotsas kahekordseks Šveitsi meistriks (2013, 2014). Hooajal 2013/14 õnnestus tal Meistrite liiga alagrupifaasis võita Londoni Chelseat nii kodus kui ka võõrsil.
Lisaks erinevatele kodumaa klubidele on ta juhendanud Moskva Spartakit. 2021. aasta suvel, kui Šveitsi koondise eelmine loots Vladimir Petkovic pani pärast seitset edukat aastat ameti maha, et liituda Prantsusmaa klubi Bordeaux'ga, määrati Yakin koondise uueks peatreeneriks, kuigi ta töötas tol hetkel mitte mõnes riigi tippklubis, vaid esiliigaklubis Schaffhausen. Sealt tulles oli tema esimeseks valikmänguks kohe kodumatš Itaaliaga, mis andis 0:0 viigi.
Mängijana Yakinil MM-finaalturniiril osaleda ei õnnestunud. Ta esindas väljakul Šveitsi koondist 49 kohtumises ja lõi nendes neli väravat ning võitis Baseliga kolm meistritiitlit.
Kristjan Remmelkoor: "Kuna Šveits on viimastel aegadel stabiilselt finaalturniiridele jõudnud ja seal väärikalt esinenud ning enamiku meeskonna koosseisust moodustavad Euroopa nelja tippliiga (Saksamaa, Inglismaa, Itaalia, Hispaania) pallurid, kellel on ka piisavalt koondisekogemusi, siis pakun, et Šveits suudab Brasiilia järel teisena alagrupist edasi pääseda. Sealt edasi läheb liiga keeruliseks - ennustan, et laeks jääb kaheksandikfinaal."
Mängud alagrupis:
N, 24. novembril kell 12.00 vs Kamerun (Al Wakrah)
E, 28. novembril kell 18.00 vs Brasiilia (Doha)
R, 2. detsembril kell 21.00 vs Serbia (Doha)
Kinnitatud koosseis:
Väravavahid: Yann Sommer (Mönchengladbachi Borussia), Jonas Omlin (Montpellier), Gregor Kobel (Dortmundi Borussia), Philipp Kohn (RB Salzburg).
Kaitsjad: Ricardo Rodriguez (Torino), Fabian Schär (Newcastle United), Manuel Akanji (Manchester City), Nico Elvedi (Mönchengladbachi Borussia), Silvan Widmer (Mainz), Eray Comert (Valencia).
Poolkaitsjad: Xherdan Shaqiri (Chicago Fire), Granit Xhaka (Londoni Arsenal), Remo Freuler (Nottingham Forest), Denis Zakaria (Londoni Chelsea), Djibril Sow (Frankfurdi Eintracht), Renato Steffen (Lugano), Fabian Frei (Basel), Michel Aebischer (Bologna), Ardon Jashari (Luzern), Edimilson Fernandes (Mainz), Fabian Rieder (Berni Young Boys).
Ründajad: Haris Seferovic (Galatasaray), Breel Embolo (Monaco), Ruben Vargas (Augsburg), Noah Okafor (RB Salzburg), Christian Fassnacht (Berni Young Boys).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta