U17 maailmameistrivõistlused ei ole enam mägede taga, pall pannakse mängu laupäeval. Kes, mis, kus, millal, kuidas ja miks?
U17 vanuseklassi maailmameister selgitatakse 18. korda. Avamängus kohtuvad laupäeval kell 22.55 (Eesti aja järgi) Brasiilia ja Kanada; meister selgub kolm nädalat hiljem, 17. novembril, kui kaks paremat finaalis mõõtu võtavad.
Soccernet TV toob koju kätte otseülekande igast mängupäevast, eelistades alagrupifaasi ja kaheksandikfinaalide ajal päeva esimest mängu. Alates veerandfinaalidest näitame eestikeelse kommentaariga otsepilti kõikidest kohtumistest, tuues kokku teieni 20 otseülekannet MM-finaalturniirilt.
Turniirile eelnevate päevade jooksul tutvustame turniiri üldist kontseptsiooni, aga vaatame osalejatele otsa ka üksipulgi, alagrupist alagruppi. Neljapäeval võtab Anders Nõmm vaatluse alla Nii Lamptey - noormehe, kelle Pele isiklikult "järgmiseks Peleks" ristis, kuid kelle karjääri tipphetkeks U17 MM jäigi - loo.
Kes MM-il osalevad?
U17 MM-ist võtab osa 24 meeskonda, neist viis Euroopast ja Lõuna-Ameerikast, neli Aasiast, Aafrikast ja Põhja-/Kesk-Ameerikast ning kaks Okeaaniast. Kohal on neli varasemat võitjat: viiekordne meister Nigeeria (viimati 2015), kolmekordne meister Brasiilia (viimati 2003), kahekordne meister Mehhiko (viimati 2011) ja Prantsusmaa (2001).
Brasiilia ja USA mängivad U17 MM-il rekordilist 17. korda (esimesel jäi vahele vaid 1993 ja teisel 2013 turniir); debütandi rollis on seekord Angola, Senegal ja Saalomoni saared. Esimest korda jõudis omal käel MM-ile Ungari, kes alistas UEFA play-offis penaltiseeria järel Belgia. Ungarlased osalesid küll ka 1985. aastal esimesel U17 MM-il, kuid sinna pääses vaid kutsetega.
Mööda ei saa vaadata ka samavõrd olulisest küsimusest - kes ei osale? Esimesena tuleb kindlasti märkida, et kaks aastat tagasi Indias Phil Fodeni (Kuldne pall) ja Rhian Brewsteri (Kuldne saabas) vedamisel maailmameistriks tulnud Inglismaa UEFA tihedat valiksõela ei läbinud. Maailmameistritiitlit kaitsta pole neil seega võimalik.
Ei osale ka tunamullu nelja parema sekka jõudnud Mali, ei osale täiskasvanute jalgpalli maailmameistrid Saksamaa ja Uruguay, ei osale talendivabrikuna tuntud täiskasvanute valitsev Euroopa meister Portugal, ei osale varasemad U17 MM-i võitjad Šveits (2009), Ghana (1991 ja 1995), Saudi Araabia (1989) ja Nõukogude Liit (1987).
Mis MM-il juhtuma hakkab?
Lühidalt ja ausalt: ei tea! Ettearvamatus on üks faktoreid, mis muudab U17 MM-i niivõrd köitvaks. Võime oodata nooruslikku, ründavat, kohati eksootilist jalgpalli. Kaks aastat tagasi peetud 52 mängust vaid kaks lõppesid 0:0 viigiga; nii punktide kui väravate lahtrisse jäi null kirja ainult ühele meeskonnale. Ja finaalis tulid inglased välja 0:2 kaotusseisust, et võita 5:2.
Kodumaad esindavad mängijad ei ole veel maailmanimed - osaleda saanuks Barcelona imelaps Ansu Fati, kuid Hispaania alaliit otsustas ta kiirendatud korras U21 koondisesse arvata -, aga peagi kahtlemata on. Foden-Brewster on ilmselt jalgpallisõbrale juba tuttavad nimed, aga turniiri parima mängija auhinna on koju viinud veel näiteks Cesc Fabregas, Toni Kroos ja Landon Donovan.
Veelgi sügavamale kaevudes: U17 MM-il on osalenud Raheem Sterling, Alisson Becker, Neymar, Philippe Coutinho, Casemiro, James Rodriguez, Eden Hazard, Marcelo, David Silva, Andres Iniesta, Fernando Torres, Carlos Tevez, Ronaldinho, Iker Casillas, Xavi, Gianluigi Buffon, Francesco Totti, Luis Figo jpt.
Kus MM toimub?
FIFA hakkas U17 MM-i korraldamise soove vastu võtma 2017. aasta juunis ja vaid kaks riiki panid teele ametliku avalduse, neist Kesk-Aafrika väikeriik Rwanda otsustas 2018. aasta alguses siiski kandidatuurist loobuda. Nii ei jäänud FIFA komiteel üle muud kui üksmeelselt otsustada, et MM-i korraldab teine soovija Peruu.
Selle aasta veebruaris teatas FIFA aga pärast Peruu olukorraga tutvumist, et infrastruktuur ja korralduslik pool ei ole jõudnud loodetud tasemele. Samal päeval võeti ühendust Brasiiliaga, kus on kogemusi maailmameistrivõistlustega ja kus valmistuti niikuinii suvel Copa America korraldamiseks. Nad võtsid väljakutse vastu.
Turniiri võõrustavad Brasiilia linnad Goiania, Cariacica ja pealinn Brasilia kokku nelja staadioniga, mis mahutavad 9900 kuni 21 000 pealtvaatajat. Avakohtumine ja finaal mängitakse pealinnas Estadio Bezerraol.
Millal MM toimub?
U17 MM mängitakse kolme nädala jooksul 26. oktoobrist 17. novembrini, kusjuures Brasiiliale anti valmistumiseks üks kuu lisaaega. Peruus pidanuks noored esialgse ajakava järgi mängima 5.-27. oktoobril.
Alagrupifaas kestab 3. novembrini ehk kokku üheksa järjestikust mängupäeva. Kolmele päevale jaotunud kaheksandikfinaalide eel on puhkepäevi üks (4. november) ja järel kaks (8.-9. november), kahel päeval mängitavate veerandfinaalide järel samuti kaks (12.-13. november) ning enne finaale veel kaks (15.-16. november). Pronksimäng ja finaal peetakse samal päeval.
Kuidas MM-i parim täpsemalt selgub?
U17 MM-i formaat on tuttav eelkõige täiskasvanute 2016. aasta Euroopa meistrivõistlustest, mil EM esimest korda 24 meeskonna osalusel peeti. Alagruppidest pääseb edasi kaks esimest pluss kõigi alagruppide peale neli paremat kolmanda koha meeskonda. Sõltuvalt sellest, milliste alagruppide kolmandad kohad kaheksandikfinaali pääsevad, kujuneb välja turniiripuu kohamängudeks.
A: Brasiilia, Kanada, Uus-Meremaa, Angola.
B: Nigeeria, Ungari, Ecuador, Austraalia.
C: Lõuna-Korea, Haiti, Prantsusmaa, Tšiili.
D: USA, Senegal, Jaapan, Holland.
E: Hispaania, Argentina, Tadžikistan, Kamerun.
F: Saalomoni saared, Itaalia, Paraguay, Mehhiko.
Olulised lisamärkused: 1) turniiril kasutatakse videokohtunike ehk VAR-i abi; 2) kui kohamängudel jääb seis normaalaja ehk 90 minuti järel viiki, ei mängita lisaaega, vaid asutakse kohe penalteid lööma!
Miks U17 vanuses MM-i korraldatakse?
Täiskasvanute maailmameistrivõistlused tähistavad järgmisel kümnendil juba saja aasta täitumist esimesest, 1930. aastal peetud finaalturniirist, kuid noorte MM on veel tänagi küllaltki uus nähtus, mille juured ulatuvad Singapuri ja aastasse 1977. Just siis korraldas sealne alaliit esimest korda Lion City Cupi, mis oli esimene U16 vanusele mõeldud jalgpalliturniir maailmas.
1982. aastal külastas Singapuri FIFA toonane peasekretär Sepp Blatter, kelle soovitusel toimus esimene U16 MM Hiinas 1985. aastal. Alates aastast 1991 on FIFA noorim suurturniir mõeldud U17 vanuses mängijatele.
"Teame, et seda turniiri vaatab palju inimesi ja see on ideaalne vanus, kus teha läbimurre. Sul on võimalus oma šansse kõvasti tõsta ja seeläbi saada isegi kutse A-koondisesse," rääkis Brasiilia rahvuskoondisega 2002. aastal maailmameistriks kroonitud keskkaitsja Lucio FIFA-le.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta