Soccernet.ee rubriik "Videokohtunik" vaatleb seekord Premium liiga 20.-22. vooru kohtumisi. 13 peetud kohtumise peale analüüsis RefPal läbi 176 olukorda.
Vaadeldud mänge on sedapuhku veidi vähem kui muidu, sest üks 22. vooru kohtumine on veel pidamata ning üks järele peetud kohtumine pole veel analüüsi läbinud.
Kollaste kaartide õigesti määramise protsent on vaadeldud perioodi jooksul võrreldav senise hooaja keskmisega. 92 olukorra juures on kollaseid kaarte jagatud 88-protsendilise täpsusega.
Punaste kaartide määramise osas langetasid keskmist kõvasti 13.-16. voor. Eelmise kolme vooruga kerkis õigete otsuste protsent taas märkimisväärselt ja ka nüüd vaadeldud kolmes voorus, kus võeti vaatluse alla kaheksa olukorda, eksiti punase kaardi määramisel vaid korra.
Karistusala olukordadest ehk penalti määramise ja mittemääramise osas on seevastu vaatlusaluse perioodi puhul õigete otsuste osakaal senise hooaja kõige madalam ehk vaid 57%. 14 olukorra juures on määramata jäänud koguni viis penaltit ning üks penalti määrati valesti. Pooltel eksimuse kaasa toonud juhtudel on tegemist olnud käega mängu rikkumise olukordadega.
1) kollased kaardid (92 olukorda, millest õigeid otsuseid 81 ehk 88%),
2) punased kaardid (8 olukorda, millest õigeid otsuseid 7 ehk 88%),
3) penaltid (14 olukorda, millest õigeid otsuseid 8 ehk 57%).
OLUKORD NR 1
Premium liiga 20. vooru kohtumine FC Kuressaare - Tallinna JK Legion (1:1) 16. juulil. Mängu 87. minut, kui seis 0:0. Kohtunik Kevin Kaivoja.
Mis juhtus? Legioni poolkaitsja Pavel Dõmov sikutas õlast pikali karistusalasse jooksnud Kuressaare ründaja Otto-Robert Lipu.
Milline oli otsus? Kollane kaart Dõmovile, mis oli talle teine ja tähendas kokkuvõttes eemaldamist. Kuressaare kasuks määrati penalti.
Miks intsident tähtis oli? Kokkuvõttes Dõmov küll eemaldati, ent kui tal ei oleks ühte kollast kaarti juba all olnud, tähendanuks kollane tema väljakulejätmist ja Legionile võimalust mängida lõpuminuteid täiskoosseisus. Penalti andis Kuressaarele võimaluse mängu juhtima asuda.
Mida ütleb Videokohtunik? EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Kaitsja haarab ründaja käe enda haardesse ning põhjustab viimase kukkumise. Kohtunik määrab korrektselt penalti. Olukorras toimub kaitsja poolt hüpe, mis eksitas kohtunikku hindama tegevust kui üritust palli mängida. Videokordus näitab, et tegemist ei olnud siiski kaitsja poolse pallimängimise ebaõnnestunud üritusega, vaid ründaja veaväärilise hoidmisega peatamaks ilmset värava saavutamise võimalust. Lisaks penalti määramisele tulnuks rikkuja ka punase kaardiga eemaldada. Teine kollane kaart ei ole piisav."
* * *
OLUKORD NR 2
Premium liiga 13. vooru kohtumine Tallinna JK Legion - Tallinna FC Flora (0:7) 22. juulil. Mängu 68. minut, kui seis 0:4. Kohtunik Martti Pukk. NB! See kohtumine on vaatluse all tagantjärele, kuna peeti hiljem järele.
Mis juhtus? Flora ründaja Mark Anders Lepik üritas mööduda Legioni väravavahist Ivans Baturinsist ja kukkus karistusalas.
Milline oli otsus? Lepikut karistati simuleerimise eest kollase kaardiga.
Miks intsident tähtis oli? Kas Lepik kukkus omaalgatuslikult või kontakti tõttu Baturinsiga, mis tähendanuks penaltit Flora kasuks?
Mida ütleb Videokohtunik? EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Juba enne kontakti tekkimist on ründaja otsustanud edasiliikumisest loobuda ja alustanud kukkumist. Ründaja saab simuleerimise eest korrektselt kollase kaardiga karistatud ja seda kontakti ennetamise põhjusel."
* * *
OLUKORD NR 3
Premium liiga 22. vooru kohtumine JK Narva Trans - Tallinna FCI Levadia (0:1) 7. augustil. Mängu 72. minut, kui seis 0:0. Kohtunik Martti Pukk.
Mis juhtus? Levadia kaitsja Maximiliano Ugge väljendas rahulolematust kohtuniku tegutsemise üle.
Milline oli otsus? Kollane kaart Uggele. Kuna kaitsja viibis rikkumise fikseerimise hetkel oma karistusalas, määrati vastavalt reeglitele ühtlasi vabalöök Narva Transi kasuks.
Miks intsident tähtis oli? Trans sai tänu vastase karistusalas määratud vabalöögile hea võimaluse skoori avamiseks.
Mida ütleb Videokohtunik? EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Videokorduste tõttu ei ole olukord kahjuks tervikuna videos ning seega ei saa hinnata Levadia mängija eriarvamuse väljanäitamise "ulatust". Siiski käitub kohtunik vastavalt reeglitele. Eriarvamuse väljanäitamine toimub ajal, kui pall on mängus ja seega lisaks kollasele kaardile taasalustab vastasvõistkond vabalöögiga mängu sealt, kus toimus rikkumine. Sarnaseid olukordi esineb mängudes siiski harva, kuna enamikel juhtudel toimuvad need peale kohtuniku mingit otsust ehk ajal, kui pall on mängust väljas. Sellistel juhtudel saavad rikkujad küll kollase kaardi, kuid mängu taasalustatakse vastavalt kohtuniku esialgsele otsusele."
* * *
OLUKORD NR 4
Premium liiga 21. vooru kohtumine JK Pärnu Vaprus - Nõmme Kalju FC (1:1) 29. juulil. Mängu 28. minut, kui seis 0:2. Kohtunik Kevin Kaivoja.
Mis juhtus? Nõmme Kalju ründaja Aleksandr Volkov kukkus karistusalas pärast kontakti Vapruse kaitsja Martin Kasega.
Milline oli otsus? Kalju kasuks määrati penalti, Kase sai kollase kaardi.
Miks intsident tähtis oli? Penalti andis Kaljule võimaluse eduseisu kindlustada.
Mida ütleb Videokohtunik? EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Penalti määramine on korrektne otsus, kuna kaitsja tekitab kontakti vastasmängija kanna piirkonda ning põhjustab viimase kukkumise. Teise kaitsja kohalolek koos selge võimalusega olukorda sekkuda välistab ilmse väravasaavutamise peatamise ja seega on tegu aste madalama ehk lubava rünnaku peatamisega. Kuna kaitsja tegevuses ei ole näha üritust palli mängida, siis on lisaks penaltile ka kollase kaardi näitamine korrektne."
* * *
OLUKORD NR 5
Premium liiga 21. vooru kohtumine JK Tallinna Kalev - JK Narva Trans (5:2) 30. juulil. Mängu 7. minut, kui seis 1:0. Kohtunik Tanel Üprus.
Mis juhtus? Transi mängija Deniss Dedetško tsenderdus tabas karistusalas Kalevi kaitsja Reinhard Reimaa kätt.
Milline oli otsus? Transi kasuks määrati penalti, Reimaa sai kollase kaardi.
Miks intsident tähtis oli? Trans sai Kalevi kiire avavärava järel sama kiiresti hea võimaluse penaltist mänguseis viigistada ja tegigi seda.
Mida ütleb Videokohtunik? EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Kaitsja läheb pealelööki blokeerima ning ennast kaitsta üritades hoiab paremat kätt selgelt keha vastas. Käe liikumine kehast eemale on tingitud palliga tabamusest, mitte enda kehapinna ebaloomulikult suuremaks tegemisest. Kohtunik on küll olukorrale lähedal, kuid jääb liialt tsentraalseks, liikumine rohkem vasakule andnuks talle parema ülevaate kaitsja käte asendist ja nende kasutamisest."
* * *
OLUKORD NR 6
Premium liiga 22. vooru kohtumine Tartu JK Tammeka - Tallinna FC Flora (0:1) 5. augustil. Mängu 64. minut, kui seis 0:1. Kohtunik Kristo Tohver.
Mis juhtus? Flora poolkaitsjs Martin Miller astus keskväljal Tammeka ründaja Patrick Genro Veelma jalale.
Milline oli otsus? Punane kaart Millerile.
Miks intsident tähtis oli? Tammeka sai võimaluse jahtida viimase poole tunni jooksul viigiväravat ühemehelises enamuses.
Mida ütleb Videokohtunik? EJL-i peakohtunik Hannes Kaasik: "Tõsise ja hoolimatu vea mõistes piiripealne olukord, kus kohtuniku otsus rikkuja punase kaardiga eemaldada tõsise vea sooritamise eest on igati korrektne. Flora mängija teeb jõulise väljaaste palli suunal, jääb hiljaks ning tekitab putsa korkidega tugeva kontakti vastasmängija hüppeliigese piirkonda. Astumise tulemusel on näha kannatanu hüppeliigese mõningast väändumist."
* * *
"Videokohtunik" on Soccernet.ee ja Eesti tippkohtunike abistamiseks välja töötatud videoanalüüsi tarkvara RefPali koostöös valmiv rubriik, mille eesmärk on selgitada kohtunike poolt Premium liiga mängudes langetatud otsuseid ning suurendada seeläbi teadlikkust jalgpallireeglite ja kohtunikutöö nüansside osas.
Rapsimist "Videokohtunik" endale ei luba, vaid käsitletakse Eesti Jalgpalli Liidu (EJL) kohtunike osakonna poolt läbi analüüsitud olukordi, mis tähendab, et mängu toimumisest peab möödas olema vähemalt kümme päeva. Tegemist on ainulaadse projektiga ka maailma mastaabis – meile teadaolevalt nii avalikku ja põhjalikku sissevaadet kohtunike otsustesse mujal ei tehta.
"Videokohtunik" ei tutvusta kõiki poleemikat tekitanud olukordi, vaid valib välja tähtsamad, mõjukamad ja õpetlikumad, pidades silmas ka mitmekesisust, sest niivõrd üllatav, kui see ka pole – jalgpallikohtumise kohtunikuna juhtimine ei seisne ainult kollaste ja punaste kaartide ning penaltite õigesti määramises, vaid väga tähtis on ka mängu haldamine.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta