Rahvusvahelises tippjalgpallis on viimastel aastatel käinud üks suur Hispaania ja Inglismaa omavaheline kemplus. Pikalt olid Euroopa klubivuti troonil hispaanlased, viimasel ajal on aga pead tõstnud ka inglased. Ka seekord õnnestus brittidel vastastest üle olla, kuid selleks läks tarvis kahte tundi ning penalteid.
Kahe tiitlivõitja duell algas selgelt favoriidi domineerimisega: esimestel minutitel haaras Chelsea kontrolli ning hakkas rünnakuid jahtima. Kuigi paaril korral jäädi silma valesöötudega, siis nende õnneks ei suutnud vastaste ründeduo Gerard Moreno - Boulaye Dia (veel) midagi liialt ohtlikku tekitada. Sinisärkide parim võimalus tekkis seitsmendal minutil, mil Timo Werner suunas Hakim Ziyechi nurgalöögi värava suunas ning vaid Sergio Asenjo super reaktsioonitõrje päästis omad hulleimast.
Just läbi parempoolse ründava poolkaitsja Ziyechi tekkisid suurem osa Chelsea võimalustest. Mitmed tsenderdused tal ka ebaõnnestusid, kuid 27. minutil tuli marokolasel lihtsalt õiges kohas olla, kui Marcos Alonso ja Kai Havertzi heade söötude järel oli Villarreali trahvikast täiesti tühi ning Ziyechil tuli pall lihtsalt võrku lükata - 1:0.
Poolaja lõpus said mõlemad kiiprid veelkord särada: esiteks tõrjus Edouard Mendy kaasmaalase Dia pealelöögi ning paar momenti hiljem hüppas Asenjo taas reaktsiooni pealt Alonso üritusele ette. 43. minutil võttis mäng aga ebavajaliku pöörde, kui väravalööja Ziyech tegi oma käele nõnda tõsiselt haigelt, et ta pidi koheselt välja minema ning käevarre lahasesse panema. Samal hetkel oleks võinud õhtu ka teist tõsist vigastust näha, kui Antonio Rüdiger sirge jalaga napilt Yeremi Pino põlvest mööda libistas. Keskkaitsja sai küll kollase, kuid õhus oli isegi punase hõngu.
Villarreali kaks superhead võimalust tekkisid poolajapausi lähestikku. Avapoolaja viimastel sekunditel pääses Alberto Moreno paari meetri pealt lööma ning tema kuul raksatas mõnusalt vastu latti, kust see edasi peaaegu väravajoonele lendas. Teisel poolajal pääses aga jooksma teine Moreno (ehk Gerard), ent kui tema proovis Mendyt üle mängida, siis senegallane sai näpuotsad vahele ja pall veeres hoopis posti.
Matši teisel kolmveerandtunnil näitas aga Villarreal suurepäraselt oma oskusi ning sulaselgelt haarati mängu initsiatiiv. Lõpuks oli sellest ka kasu, sest et 73. minutil kombineerisid Kollase Allveelaeva mehed vägevalt: Antonio Rüdigeri kehva klaarimise sai endale Mario Gaspar, kes lükkas palli edasi Diale. Ääreründaja andis efektse kannasööduga palli edasi Gerard Morenole, kes oskuslikult palli tagumisse ristnurka saatis - 1:1.
Väravaga kukkus hispaanlaste õlgelt tohutu pingekoorem ning seejärel võeti selgelt tempo maha. Rohkem hakati mängima aega ning passima kaitses. Chelseale see väga aga ei meeldinud ja seetõttu hakati taas ise võimalusi jahtima.
Normaalaja lõpus neil midagi ohtlikut enam tekitada ei õnnestunud, kuid lisaajal - mil domineeriti juba täielikult - teenis eluvõimaluse vahetusmees Christian Pulišic.
Nimelt jõudis läbi õnne pall USA koondislase jalgele, kuid kuna mees tormas samaaegselt ise värava suunas ja ei saanud palli väga sihtida, siis vihises nahkkera napilt raamidest mööda.
- Kai Havertz lõi kehva penalti otse Asenjo sülle - 0:0.
- Gerard Moreno pettis Kepa küll ära, ent pealelöök läks vaid tänu postipõrkele võrku - 0:1.
- Cesar Azpilicueta lõi ülima täpsusega tabloole viigi - 1:1.
- Aissa Mandi sooritus oli ideeliselt ilusam kui Havertzi oma, kuid Kepa võttis siiski ära - 1:1.
- Marcos Alonso libastus, aga tema õnneks jõudis ta eelnevalt palli võrku lüüa - 2:1.
- Pervis Estupinan võttis enne lööki hoo maha, vaatas, kuhu Kepa hüppab ning lõi teisele poole - 2:2.
- Mason Mount pani suurima kindlusega palli küljevõrku - 3:2.
- Kepa arvas Moi Gomezi nurga ära, aga hispaanlase löök oli liiga täpne - 3:3.
- Jorginho tegi seda, mida oskab kõige paremini - 4:3.
- Pinge alla jäänud Raba nautis tähelepanu ning lõi surmkindlalt palli võrku - 4:4.
- Christian Pulišic kopeeris rivaali ja ei jätnud kiiprile vähimatki võimalust - 5:4.
- Juan Foyth nägi ära, et Kepa hüppas juba enne lööki ning lükkas palli teisele poole - 5:5.
- Antonio Rüdiger pani tõelise kahurikuuli võrku, Asenjo isegi ei liigutanud - 6:5.
- Raul Albiol läks ka vasakusse nurka lööma, kuid seekord jäi Kepa ette. Chelsea on Superkarika võitja!! - 6:5.
Chelsea võitis seega teistkordselt UEFA Superkarika. Esimest korda juhtus see 1998. aastal. Järgmisel kolmel korral (2012, 2013, 2019) on alati alla jäädud. Jätku sai ka väiksemat sorti needus: nimelt on Meistrite liiga võitja iga-aastases duellis vaid ühe korra (peale 2012. aastat) jäänud alla Euroopa liiga parimatele. Millal selline asi aga juhtus? Ei kuskil mujal, kui kolm hooaega tagasi A. Le Coq Arenal, kus Atletico Madrid tegi oma suurimale linnarivaalile Real Madridile säru.
27. Hakim Ziyech - 73. Gerard Moreno
Havertz | Azpilicueta | Alonso | Mount | Jorginho | Pulišic | Rüdiger |
G. Moreno | Mandi | Estupinan | Gomez | Raba | Foyth | Albiol |
Löömisega alustas Londoni Chelsea.
Hoiatused: 45. Antonio Rüdiger, 45. Thomas Tuchel (peatreener), 125. Kepa Arrizabalaga - 61. Yeremi Pino, 119. Raba
Peakohtunik: Sergei Karasev (Venemaa)
Chelsea: Mendy (119. Arrizabalaga), Alonso, Chalobah, Zouma (65. Christensen), Rüdiger, Kante (65. Jorginho), Kovacic, Havertz, Ziyech (43. Pulišic), Hudson-Odoi (82. Azpilicueta), Werner (65. Mount).
Varus: Arrizabalaga, Azpilicueta, Chilwell, Christensen, Emerson, James, Silva, Jorginho, Loftus-Cheek, Mount, Abraham, Pulišic.
Villarreal: Asenjo, Pedraza (58. Estupinan), P. Torres, Albiol, Foyth, A. Moreno, Capoue (70. Gaspar), Trigueros (70. Gomez), Dia, G. Moreno, Pino (91. Mandi).
Varus: Rulli, Mandi, Cuenca, Estupinan, Gaspar, Pena, Morlanes, Gomez, Iborra, Nino, Alcacer, Raba.
LIVE-ülekanne:
Enne mängu:
Eesti aja järgi kell 22 jooksevad Põhja-Iirimaal Belfastis Windsor Parkil murule Meistrite liiga võitja Londoni Chelsea ja Euroopa liiga võitja Villarreal. Chelsea mängib oma viiendat UEFA superkarikat, seejuures võidetud on vaid korra, 1998. aastal, kui Monacos alistati Real Madrid. Villarreal on selles finaalis esmakordselt. Seejuures ei ole üldsegi reegel, et superkarika võidab Meistrite liiga tšempion - nii on läinud vaid 45 korrast 25 juhul.
"Pole paremat viisi hooaja alustamiseks, kui teha seda kohe eurosarja finaaliga!" rõkkas Chelseas revolutsiooni teinud ja nad taas tippu tüürinud sakslasest peatreener Thomas Tuchel UEFA kodulehele. "Mul on Villarreali ja Unai Emery vastu tohutu austus. Pean silmas, et varsti tuleb Euroopa liiga nimetada ümber Unai Emery karikaks! Ta on imeline. Arvan, et nad tulevad mängule tundega, et neil pole midagi kaotada. Me teeme seevastu kõik, et see karikas võita."
Villarreali peatreener Unai Emery: "Tahan võita UEFA superkarika, sest ei ole seda seni teinud. Olen mänginud kahes finaalis (Sevillaga 2014. ja 2015. aastal - K. E.) ja mõlemad kaotanud. Võit oleks hea viis möödunud hooajale joone alla tõmbamiseks. Võime taaskord teha ajalugu ja saavutada midagi fantastilist enne uue hooaja algust. Superkarikas näitab, milleks oleme võimelised sellise tipptiimi nagu Chelsea vastu, kes on valitsev Euroopa meister ja minu jaoks isiklikult maailma parim võistkond."
Kui Chelsea hooaja ettevalmistus on seni olnud selles mõttes veatu, et neljast mängust võideti kolm ja viimases viigistati 2:2 Tottenhamiga. Kaotusekibedust pole maitstud ja väravaid on tulnud - tõsi ka enda võrku. Villarreal on alates treeningutele taaskogunemisest pidanud kuus matši ja pole võitnud ühtki. Viigistatud on Lyoni, Levante ja Leedsiga, kaotatud on Valenciale, Marseille'le ja Leicesterile.
Et Villarreal pole aga just kõige suurem klubi, siis kindlasti jättis ettevalmistusse teatava jälje seegi, et esiründaja Gerard Moreno käis Hispaaniaga EM-il ja puhkas teistest veidi kauem ning kaitse tugitala Pau Torres väisas EM-i järel veel ka olümpiat, kust naasis alles selleks nädalaks. Sinna juurde mõned vigastused, haigestumised, ärajäänud matšid ja hooaja ettevalmistus kujunebki selliseks, nagu ta kujunes.
Favoriit täna õhtul on kahtlemata Chelsea, ent nagu ka Tuchel ütles: Villarrealil pole midagi kaotada. Kellele hooaja esimene eurokarikas läheb, selgub täna õhtul alates kella 22-st. Soccernet.ee jälgib sündmuseid tekstipõhise LIVE-ülekande vahendusel.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta