Karel Voolaid pidas teisipäeva õhtul oma viimase mängu Eesti A-koondise peatreeneri kohusetäitjana. Kas ta saab püsivalt selle töö omale või mitte, ta ei tea, aga ta töötab igatahes edasi seni, kuni vähegi võimalik. Hollandilt saadud 0:5 kaotuse järel tõdes ta, et lollustest on vaja lahti saada.
- Hinda Eesti mängijaid siin!
- Vaata Jana Pipra galeriid kohtumisest siit või uudise alt!
- Luup peale | Wijnaldum ja sõbrad Oranžist Jalgpallitsirkusest korraldasid Eesti kulul kauni etenduse
- Kostja avaldas Voolaidi jätkamisele raudkindlat toetust: ei näe põhjust treenerite vahetamiseks
- Kallaste: pigem kaotan sellise mänguga 0:5, kui ainult pikka palli pekstes 0:2
- Karol Mets: lõpp oli natuke naiivne, aga kui järgmine kord on konksu tegemise võimalus, ma seda tegemata ei jäta
- Ilja Antonov: oleme õigel teel, aga enesekindluse jaoks on vaja head resultaati
- Eesti hetkeline vastuhakk tegi Koemani tusaseks: meil sai 2:0 seisult energia otsa (Wijnaldum: ma pole mingi kangelane)
"Endal oli treenerina väga hea meel näha võistkonna reaktsiooni kahele väravale. Ei olnud kaevikusse pugemine. Jätkati tõelise võistkonnana. Teisel poolajal nägin, et selle pinge ja väsimuse all, kui keha ei tule kaasa, läheb pea ka kaotsi ja siis hakkavad sellised koolipoiste eksimused või lollused tulema. Täna paraku niimoodi oli," ütles Voolaid lõpuvile järel ajakirjanikele.
"Teatud olukordades täna ikkagi Karol [Mets] ja Joonas [Tamm] - oli näha, sest nad olid näoga minu poole - olid väsinud ja otsisid kaaslasi, kes ideeliselt olid olemas, aga neil tekkis selline hetk, et nad ei taju, kui ohtlik see kõik on, kui nad hakkavad näiteks palliga purjetama.
Vastased passisid neid momente ja olid kohe valmis karistama. Kaks-kolm väravat tulid oma jamade pealt. Ütleksin samas, et see ei olnud bravuurist, vaid väsimusest. Kui on bravuur, siis sulle lüüakse vastu näppe ja ma ütlen, et see on jama, see ei ole võistkonna distsipliinist kinni hoidmine. Aga praegu nad ei teinud seda sellepärast, et nad ei pidanud distsipliinist kinni, vaid nad lihtsalt olid nii läbi omadega, et nad seepärast ei leidnud neid kaaslaseid," arutles Voolaid.
"Meil peab tekkima võistkonnas arusaam, et igalt mängijalt peab tugi tulema, millal peame leidma ka pikemad käigud. Eks me oleme neist palju rääkinud, aga ma näen ja tajun kõrvalt, et see ongi see mängijate kõrge klass, kui nad suudavad adekvaatselt väga rasketes olukordades lõpuni mõelda. Meil läheb praegu teatud hetkedel nii keeruliseks, sest see pinge ja vastaste kohalolek tekitab peas kaose. See ei olnud terve mäng, aga teatud hetkedel oli ja see maksab sulle kurjalt kätte," rääkis Eesti peatreener.
Kuigi teemaga on palju tegeletud ja sellest ka räägitud, siis taas jäi Eesti hätta kasti tulevate tsenderdustega, millest löödi kaks esimest väravat. Voolaid: "Mingid sentimeetrid igasuguseid lihaseid, pikkusi ja ma ei tea mis imeasju oleks juurde vaja. Tõenäoliselt on tegemist meie valikus olevate persoonide isikuomadustega. Tõenäoliselt [Ronald] Koeman ei pea [Virgil] van Dijki ja [Matthijs] de Ligtiga väga palju tsenderduste kaitsmisega vaeva nägema. Ta pigem viib mingid mängufilosoofiad nendeni, isegi Saksamaaga mängus. Küll see van Dijk ütleb, et seal on see [Timo] Werner, aga milles probleem, ma saan hakkama, sa ei pea mulle õpetama, kuidas tsenderdust kaitsta!
Aga me ei saa indiviididena otseselt öelda Joonasele või Karolile, kuidas nad peavad tsenderdusi kaitsma, vaid pigem, kuidas nad leiaksid vastased. Aga üks moment, kui pall on õhus ja kolm-neli mängijat teevad risti liikumised, siis need ongi sellised.
Mihkel [Ainsalu] oli ka [Nathan] Akega õhuvõitluses duellis, nad põrkavad seal õlgapidi kokku, aga Premier League'i vend suskab selle ikka oma peaotsaga ära. See on võib-olla isegi selline paratamatus või loogika. Miks ta ei peaks ära lööma Mihkli vastu? Või mis võluvitsaga löödud see Mihkel Eesti liigast tulnuna on, et ta selle Ake pikali lükkab seal kastis? Kätega lähed külge - pennal.
Sellised kasti lennutatud tsenderdused on tõenäoliselt sada aastat vanad efektiivsed asjad jalgpallis. Jätkuvalt on nad ka kõikidele tippmängijatele raskuseks. Kas see pall lendab kiirelt või vaikselt, pole vahet, aga kui ta leiab oma kaaslase üles, on see üks kõige raskemaid elemente kaitsemängijatel takistada."
Positiivne pool palliga mängust. "Seal on mingid märgid. Ma ei ole nii roosade prillidega, et ütlen, et näete, see ongi Karel Voolaidi jalka ja vot see nüüd toimib 90 minti. See tegelikult ei toimi nii. Aga mängijad peavad saama meilt seda signaali, et see on jalgpallis okei niimoodi mängida ja selliseid episoode mängust valida, kus on kõige õigem seda teha, kus on see loogiline, et okei, nüüd vastane andis, nüüd me nii reageerime.
Kui vastane paneb meid väga suure surve alla, peame hammaste kriginal suruma end üksteisele lähedale, rusikad pihku võtma ja võitlema. Võib-olla 10 minutit, 15, ma ei tea. Aga kui tekib jälle hingamisruum, peame reageerima. Kui me nüüd ei kasuta seda võimalust ära, siis ma ei tea, mis valemiga me jõuaksime lõpuni mängida, kui me läheme ette lööma ja lihtsalt järele jooksma. Kuigi ka see on meie strateegias sees.
Mängijad valivad praegu väga hoolega, kas nad raiskavad Erikule (Erik Sorga - K. E.) selle palli sinna ette või mitte. Ju siis nende silmade läbi nad ei leia nii palju neid käike, aga see ei ole võistkonnas keelatud. Ei ole, et [Sergei] Zenjovile ei tohi üles temposse anda. See on isegi täiesti nõutud.
Kohati oli täna kontraid, positsioonimängu - kõike nagu oli ja see oli hea, aga nüüd on vaja nendest lollustest lahti saada. Nüüd on vaja mängijaid füüsiliselt tugevamaks saada. Igasuguseid agasid on, mida tahaks ruttu paremaks saada."
Samal tööpostil jätkamisest. "Ma ei teagi, kas see on küsimus treeneritele. Ma ei saa ju vastata juhatuse eest. Ma ei oleks seda tööd vastu võtnud, kui ma pikas perspektiivis ei oleks uskunud oma võimetesse sellele võistkonnale midagi anda. Mul on jätkuvalt see soov olemas. Teised inimesed on otsustajad, mitte mina," sõnas ta.
Koondise positsioonist. "Kui sa mängid tugevate vastastega, oled sa peale mängu teelahkmel, et okei, kas lööd käega ja nii ongi ja polegi midagi teha ja vahet pole, kes Eesti koondisega Hollandi vastu mängib - tal ei ole varianti. Aga see ei ole nii! Ma ei läheks lennuki peale ja ma ei valmistaks mängijaid treeningul ette ja ma ei peaks nendega individuaalvestluseid või ei annaks võistkonnale sõnumeid, kui ma ei usuks sellesse.
Ma tean, et ühel heal päeval jälle mingi sähvakas tuleb - et saada neid rohkemaks, tuleb uskuda sellesse, mida me teeme. Ma olen eluaeg uskunud, kui ma olen noortekoondistega töötanud, et me võime suurtele raskuseid tekitada.
Tegelikult on Läti ja Leedu need kõige peamisemad eesmärgid, et ka neist olla konstantselt paremad. Mõnikord me kipume võrdlema end väga kauge eliidiga. Tegelikult need vahepealsed tiimid on meie jagu. Aga neid vahepealseid oli meil selles valiktsüklis ainult Valgevene. Põhja-Iirimaa on ikkagi eliit - ta on teistmoodi eliit, sest neil ei ole neid palliga supervendasid, keda mitmekümne miljoni eest müüakse, aga neil on mõnemiljonilised väga head kaitsjad. Nad on ikkagi eliitjalkamaa.
Tagumised kaks koondist kõikidest alagruppidest - need on tegelikult meie päris mõõdupuu. Aga nendega me ei saanud kuus korda rinda panna, et nüüd öelda: okei, me ei saa nendegagi hakkama."
Taijo Teniste vahetusest. "Seal oli reielihasega mingi probleem. Kaspar Rõivassepp proovis seal aidata medikamentidega, aga mingi krambitaoline asi oli seal. Taijo ütles, et jalg vajub läbi ja ei saa pidurdada. Joosta sai kiiresti, aga pidurdada ei saanud, jalg vajus tõntsiks. Mis iganes see oli, selliseid märke koondiselaagri sees ei olnud. Kuskilt järsku see välja lõi ja pidime tegema selle vahetuse."
Koju minemisest ja edasi töötamisest: "Praegu on minu leping detsembri lõpuni, kui ma ei eksi. Ma lähen koju tagasi ja me töötame tiimiga edasi. Ma ei anna täpselt pead, mis kuupäevad mu teiste treenerite lepingutes sees on, aga me kõik omavahel räägime, et kui läheme tagasi Eestisse, on järgmised koosolekud, kokkuvõtted, hakkame mängijatega suhtlema, osad käivad ringidega puhkustel ära. Mingi moment on vaja hakata lennukipileteid tellima, et Madis [Vihmannile] või kellele iganes külla sõita. Plaanid liiguvad meil selles suunas. Eks siis näeb, kas need tulevad kasuks või mitte. Aga ma mõtetes töötan kogu aeg edasi. Me ei lülita end välja."
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Jana Pipar
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta