Aitab küll, aed lukku! Vassiljevile, väravamasinale ja võidugeenile toetuv Nõmme United raputab õlgadelt kasvatajaklubi mainet
Esiliigas neljandat hooaega alustav Nõmme United on aastaid olnud taimelava, kust kõrgliigaklubid iga hooaja lõppedes magusamad viljad ära nopivad. Enam ei taheta selle rolliga piirduda - Martin Klaseni asemel peatreeneritoolile asunud Vladimir Vassiljev räägib selgesõnaliselt kõrgliigakoha püüdmisest. Kasvanud ambitsioonidele viitavad ka talvised käigud üleminekuturul.
Mullust hooaega veel Eesti meistri juhendajana alustanud Vassiljeviga rääkides kostab tema häälest Maarjamäelt ehk Levadia ridadest linna teise otsa kolimise üle varjamatut rahulolu. Tema jaoks on oluline, et klubil on paigas nii lühem kui ka pikaajalisem plaan ning soov selle nimel tööd teha.
"Tulla Premium liiga meistermeeskonnast Esiliigasse oli küll väljakutse, aga pigem positiivne. Esialgu oli palju pisiprobleeme seoses professionaalsusega, mida pidi looma. See puudutas nii treeningprotsessi, staffi tööd kui ka klubi toetust ja nende asjadega pidi tegelema. Aga nüüd olen siin veidi üle kuu olnud, kõik protsessid on käivitatud ja tunnen end palju mugavamalt," kirjeldas Vassiljev.
Ta rõhutab, et tegu oli nüanssidega, kuid hindab väga positiivseks seda, et nii mängijad kui ka klubi kontoripool tuli tema soovidega kaasa. "Oli palju selliseid asju, mida ei saa nimetada niivõrd jalgpallispetsiifilisteks kui organisatoorseteks. Aga kuna ma olen maksimalist, meeldib mulle, kui keskkond vastab minu ambitsioonidele. Ja Unitedis on praegu atmosfäär väga positiivne," sõnab juhendaja.
Mõistagi erineb Vassiljevi käekiri mõnevõrra Klaseni omast, aga suuri muudatusi ei tulnud tal meeskonna mängustiilis sisse viia. "Nõmme United on alati mänginud palliga, seetõttu ei võtnud ümberlülitumine liiga palju aega. Poisid on ka alles noored ja õppimisvõimelised, neil ei ole pea jalgpallist paks ja nad on uusi nüansse kiiresti omandanud," muigab Vassiljev.
United alustas küll kontrollmänge suureskoorilise võiduga Paide noorte üle ning alistas seejärel ka Flora duubli ja Ida-Virumaa Alliance'i ehk kolm liigakaaslast, kuid ideaalist jäid need kohtumised Vassiljevi sõnul eriti ründemängu osas veel kaugele. "Poistel oli kerge barjäär, võib-olla taheti end liialt tõestada ja palliga mäng ei olnud seetõttu liiga hea. Samas suutsime kaitses olla dominantsed ja mängud võita," arutleb ta.
Praeguseks on tema hinnangul ründe- ja kaitsetöö paremini balanssi saadud. Ettevalmistuse jätkuks prooviti võimeid Premium liiga mulluse kümnenda Pärnu Vapruse vastu, kellele napilt alla jäädi, ning seejärel alistati mullune kõrgliiga viies Kuressaare - tõsi, saarlased hoidsid põhimehi järgmisel päeval toimunud kohtumiseks lätlastega. "Nad ei olnud täiskoosseisus, aga kohanesime ikkagi nende tempoga hästi. Kindlasti on veel asju, mida parandada, aga pooleteise kuuga olen näinud väga suurt arengut," kiidab Vassiljev hoolealuseid.
Selge siht: kolme aastaga kõrgemale. Aga äkki varemgi?
Kahe eelmise esiliigahooaja järel on United loovutanud oma paremaid mängijad kõrgliigaklubidele - näiteks 2020. aasta lõppedes kolisid astme jagu kõrgemale Kevin Mätas, Erko Jonne Tõugjas ja Raimond Eino, aasta hiljem tegid sama Sander Alex Liit, Robi Saarma ja Nikita Vassiljev. Tänavuseks hooajaks suudeti aga mullu kõrgeima lennu teinud Egert Õunapuu endale jätta ning hakatakse vaikselt valama vundamenti selleks, et lähiaastatel teistele mängijate kasvatamise asemel ise kõrgseltskonda trügida.
"Minu ülesanne on anda poistele eneseusku, et me suudame Esiliiga võita ja saaksime tõusmise korral ka Premium liigas hakkama," sedastab Vassiljev sihi. Klubi on tema sõnul seadnud eesmärgiks tõusta Premium liigasse kolme aasta jooksul, aga tema enda isu on veidi suurem.
"United tahab anda oma noortele võimaluse ja näha, kas nad on selliseks saavutuseks suutelised. Oleme rääkinud, et kui peaksime Esiliiga võitma, võtaksime väljakutse vastu ja läheksime. Aga primaarne on siiski arendada mehi ja lihvida mängu. Saame hooaja jooksul vaadata, kuhu oleks rohkem kvaliteeti vaja - kas äkki peab tooma lisajõudu mujalt?
Üldiselt tuleb siiski rohkem projekti käivitamise aasta - üritame teha asju maksimaalselt kõrgel tasemel, aga mingit survet meil peal pole. Kui tänavu ei õnnestu, pole see suur tragöödia, sest teame, mis on meie suund. See mulle selle klubi juures meeldibki," võtab Vassiljev plaanid kokku.
Teisalt rõhutab ta, et võitjamentaliteet ei luba tal vähemast kui esikohast unistada: "Ütlesin ka mängijatele, et minu soov on võidelda liigavõidu eest. Milleks mängida, kui ei taha võita? Võitmisgeen peab sul sees olema! Kui nad ühel päeval kõrgemasse liigasse jõuavad, olgu siis Eestis või kuskil välismaal, siis seal ainult võidu peale mängitaksegi."
Oma muinasjutt algab uuelt lehelt
Viimastel aastatel Unitedi esindusmeeskonda tüürinud Klasen taandus 2008. aasta vanuseklassi juhendajaks, sest see oli tema enda soov. Vassiljevi kinnitusel neil tööprotsessis märkimisväärseid kokkupuuteid pole, seni on vaid veidi ühe või teise mängija teemal infot vahetatud. Abitreeneriks ja II liigas mängiva duubelmeeskonna juhendajaks kutsus Vassiljev Levadiast kaasa Nikita Brõlini, esinduse abitreenerina jätkab viimastel aastatel Klaseni kõrval töötanud ja vahelduva eduga ka ise mänginud Randin Rande.
"Olen aru saanud, et taandumine oli pigem Martini enda otsus, et tal oleks aega keskenduda õppimisele ja noortele. Kõik, mida teeme ja mida poistelt nõutakse, on minu püstitatud. Aga Rande muidugi selgitab, mis on juba meeskonda sisse viidud, nii et päris puhtalt lehelt ei pea ma lähtuma," selgitab Vassiljev. "Ütleme selle kohta nii, et keerasime uue lehe ja alustame oma muinasjutuga!"
Kui abitreeneritega on asjad paigas ning väravavahtegi juhendavad klubijuht Mart Poom ja selles vallas Eesti tippude hulka kuuluv Kristjan Tamme, siis ainus väike mure on fitness-treeneriga. Veel aasta alguses selles ametis olnud Hendrik Nälk asus tööle alaliidus, mistõttu kindlat inimest Unitedil selles ametis praegu polegi. Vassiljevi sõnul on vähemalt suveni lahenduseks see, et abitreener Rande võtab selles vallas vastutuse enda peale ning koordineerib tööd nende abilistega, kes saavad Unitedile aeg-ajalt toeks tulla.
Lahkujaid siiski jagub, aga tulijaid samuti
Mängijate osas on United nädalapäevad enne hooaja algust komplekteeritud. Päris ilma lahkujateta ei saadud - väravavaht Oliver Ani lõi käed Levadiaga, eelmisel hooajal teenimatult veidi Õunapuu varju jäänud ründaja Dimitri Jepihhin kolis Paide Linnameeskonna ridadesse. Viimastel hooaegadel samuti põhimeeste sekka kuulunud Andreas Tiits liitus Esiliiga B-s palliva Läänemaaga, kaitsja Aleksander Filatov siirdus aga Levadia duublisse.
Samuti jäädi mitmest põhimehest ilma juba eelmise hooaja jooksul ja põhjuseks oli hariduse omandamine. Nii läks Lars-Indrek Aigro suvel Taani, sügisel siirdusid vastavalt Hollandisse ja Tartusse ülikooli Luukas Aeg Arbeiter ja Siim Martti Kubensky. Ka Välek Altnurme läks sügisel vahetusõpilasena Austriasse.
Perspektiivikas poolkaitsja Karl Gustav Kokka oli mullu hädas traumadega, läks poole hooaja pealt ajateenistusse ning jätkab sealt naastes mängimist amatöörtasemel. "Kui temaga rääkisin, ütles ta, et ei saa jalgpalli nautida, kui ei ole vigastuste tõttu võimeline sel tasemel täiel määral panustama. Aga minu teada on Unitedi uks talle alati avatud, kui ta peaks ümber mõtlema," võttis Vassiljev Kokka olukorra kokku.
Hooaja teises pooles Unitedit aidanud Alexander Kapitan Bergman naasis laenult Tallinna Kalevisse, sama klubiga saadi aga kaubale kahe teise mullu Unitedi särki kandnud mehe osas - kalevlastelt osteti välja poolkaitsja Markus Riisenberg, laenulepingut pikendas Robin Tiigiste. Kui uutest nägudest teeb Levadia duublist laenule tulnud poolkaitsja Ander Sikk veel esimesi samme tippjalgpalli suunas, siis kolmel uuel tulijal on kogemused Premium liigast juba olemas.
Stanislav Tsõmbaljukil nappis viimastel hooaegadel Nõmme Kaljus mänguaega, näiteks mullu pääses ta Premium liigas väljakule seitsmes kohtumises, aga enamasti vaid minutiks-paariks. Mullu Legionis sarnaselt paljudele teistele eakaaslastele läbimurdehooaja teinud Aleksander Švedovski sai seevastu platsile 31 kohtumises, neist 22 algkoosseisus.
Viljandi ja Narva kaudu on ringiga tagasi Nõmmele jõudnud ka aastaid Kalju särki kandnud, kuid siis Tuleviku ja Transi ridades poolesaja kõrgliigamänguni küündinud Jevgeni Demidov. Just temalt ja Švedovskilt ootab Vassiljev liidrirolli kandmist, aga mitte ainult neilt. Kaptenimaterjali näeb ta näiteks veebruari viimasel päeval alles 17. sünnipäeva tähistavas keskkaitsjas Kaarel Leppsalus.
"Selliseid liidriomadusi, ütlen ausalt, ei ole ma ammu näinud," kiidab Vassiljev ning toob välja veel kaks nime, kellelt ta uuel hooajal esiletõusu ootab. "Väga tahan, et Markus Riisenberg täielikult avaneks. Tal on väga suur potentsiaal, aga ta on väga tagasihoidlik ja veidi introvert. Eks minu asi on töötada sellega, et teda avada! Keskväljal on Tristan Vendelin võib-olla veidi hilisema arenguga, aga kehakujult väga võimas. Number kuus, kes on juba praegu meeter üheksakümmend pikk, võiks kunagi isegi Eesti koondisele väga hea täiendus olla," vaatab Vassiljev tulevikku.
Meeskonna selge liider peaks uuel hooajal olema siiski Õunapuu - "õnneks jääb ta meiega vähemalt suveni," poetab Vassiljev aprillis 18-aastaseks saava ründaja perspektiivi hinnates -, kes kerkis mullu 36 tabamusega ülivõimsalt Esiliiga parimaks väravakütiks. Hilissügisel hooaja viimases mängus saadud õnnetust vigastusest on Õunapuu kenasti taastunud, nagu näitavad kontrollmängudes löödud neli väravat.
Erinevalt varasematest aastatest on end Unitedis tänavu näitamas käinud paras ports mehi - eestlaste kõrval ka ghanalased Mendy Boateng ja Leonard Kofi Kwao ning sakslane, Eredivisie klubi Fortuna Sittardi noortemeeskonna keskkaitsja Glenn de Bruyn. Kellegagi lepingut aga ei sõlmitud ning seda Vassiljevi sõnul väga lihtsal põhjusel: "Keegi neist polnud selgelt parem kui meie Eesti mängija. Nad olid tasemel, aga mitte nii palju meie noortest kõvemad, et oleks olnud põhjust kelleltki kohta ära võtta."
Suures on ta mängijatevalikuga igati rahul. "Hea tuumik on olemas ja julgen öelda, et igale positsioonile on võtta ka võrdväärne vahetus. Sellest jäi Unitedil mullu veidi puudu - suvel tuli seetõttu langus. Tahaks uskuda, et tänavu neid muresid ei teki, kuigi hetkel on kõik terved ja selles mõttes elan ma praegu ideaalmaailmas," muigab Vassiljev.
Kaitses "nagu loomad!"
Tegelikust ideaalmaailmast lahutab jalgpallis muidugi alati palju, kuid Vassiljev arvestab hoolealuseid kiites eeskätt nende nooruse koefitsienti. "Levadias olid kogenud mehed, kes teadsid ja oskasid hinnata, millal pressida ja millal mitte. Nad teadsid enda füüsilist võimekust ja see on loogiline. Aga siin suudavad poisid 90 min joosta kõva tempoga. Nad on nagu loomad - ütled, et nüüd on minek ja nad suudavadki ilma pallita pikalt mängida," naerab Vassiljev.
"See on väga positiivne, sest ma pole ammu näinud, et noored mängijad suudavad nii hästi kaitsetöö põhimõtetest kinni pidada. Näiteks kontrollmängus Flora duubliga saime väga kiire punase kaardi, aga tahtmine kaitsetööd teha oli nii suur, et suutsime ka vastastele punase teenida ja ise värava lüüa. Poiste tehniline tase pole suurepärane, pigem keskmine - oli ju ka pikk paus, terve detsember ilma jalgpallita. Ning tehniline baas ei ole väga hea, aga saamegi nüüd hakata individuaalset tööd tegema ja seda poolt arendama," sätib Vassiljev plaane.
Achilleuse kand - vajalik haridus
Unitedi potentsiaalne nõrk koht on sealsamas kus eelmistelgi hooaegadel - võtmesõnaks on stabiilsuse leidmine. Näiteks mullu alustati kuuest mängust nelja võidu ja kahe viigiga, aga seejärel tuli nelja kuu jooksul tosinast kohtumisest juurde vaid üks võit. Hooaja lõpp oli seevastu taas tugev, viimasest 11 mängust võideti üheksa.
"Protsess on muidugi raske. Nad on ju koolipoisid, tulevad koolist kell 19 trenni. Õpetajad nõuavad kõrgemat sorti keskendumist ja minu väljakutsed on ka väga kõrged. Laen neile palju uut infot pähe ja nõuan neilt ka palju," tõdeb Vassiljev otsekoheselt.
"Aga kui nad suveni kannatavad, on progressi rohkem näha. Usun, et siis, kui eksamid ja kõik muu tehtud, tuleb uus spurt. Saame midagi teha ka enne ja pärast trenni, praegu oleme piiratud ja ei saa poisse ka üle koormata. Nad ei ole kohe kindlasti mentaalselt nõrgad, aga poistel kaob vahel fookus ära – mitte ühtedel ja samadel, vaid aeg-ajalt kõigil, sest neil kõigil on koormus suur. Muidugi mina tahaksin, et nad mõtleksid ainult jalgpallile, aga on selge, et nad peavad keskenduma ka koolile ja eksamitele," nendib Vassiljev.
Samuti on mitmed nooremad poisid juba mänginud U19 Eliitliigat, mistõttu nende koormust tuli targalt jaotada. "Minu jaoks oli selline optimaalse koosseisu otsimine veidi segav faktor, alati ei õnnestunud ka kõiki treeninguid täiskoormusega teha. Aga saan mõistagi aru, et klubile on ka U19 liiga väga oluline," sõnab Vassiljev. Seni on United pidanud alagrupis kaks kohtumist, võites Tabasalut 5:1, ent vandudes Levadiale 0:2 alla. Neljandana on samas alagrupis Tallinna Kalev.
Kes on soosikud? Selgub, et kõik!
Olgu Unitedi enda tõusmisega kuidas on, aga keda Vassiljev veel Esiliigas tänavusteks põhikonkurentideks loeb? Selgub, et sisuliselt kõiki. "Arvan, et liiga keskmine tase on mullusest kõrgem, sest ma ei näe ühtegi meeskonda, kes võiks olla selge väljakukkuja," tõdeb Vassiljev ja võtab siis vastased ükshaaval ette.
"Duublite puhul sõltub muidugi alati palju sellest, kes esindusest appi saadakse, aga iseseisvaid klubisid vaadates - Tabasalu ja FC Tallinna lisandumine tõstab kindlasti taset. Legioni vastu on alati raske, seda nägime juba Premium liigas, sest neil on heas mõttes natuke lõhkuvam stiil. Viimsil on kuuldavasti tugev tuumik, Elva tahab tõusta. Väga raske on kedagi välja tuua, nägime ju ka eelmisel aastal, et kuni seitsmenda kohani võis üks võit või kaotus meeskondi tabelis mitu kohta tõsta ja langetada. Loeb stabiilne algus, et saada kohe tabelisse väike eelis. Aga üldiselt usun, et tuleb täiesti ettearvamatu hooaeg. Mitte ühtegi lihtsat mängu ma ei oota!" prognoosib Vassiljev.
FC Nõmme United
Peatreener: Vladimir Vassiljev
Abitreenerid: Nikita Brõlin, Randin Rande
Väravavahtide treenerid: Kristjan Tamme, Mart Poom
Kaptenid: Henri Leoke, Kaarel Leppsalu, kolmas otsustamisel
EJL-i stipendiaadid: Henri Leoke, Karl Läänelaid, Georg Mattias Lagus, Aleksander Švedovski, Markus Riisenberg, Aleksandr Alteberg, Egert Õunapuu
Eelarve: esindusmeeskond ca 200 000
Duubelvõistkond: Nõmme United U21 (II liiga)
Koduväljak: Männiku staadion / Sportland Arena
Meeskonna värvid: punane ja must
Koduleht: fcnommu.ee
Esimene mäng: 4. märtsil kell 12.30 vs. Tallinna FCI Levadia U21 (Maarjamäe kunstmuruväljakul)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 9. märtsil kell 19.00 vs. Tallinna JK Legion (Sportland Arenal)
Koosseis:
Väravavahid: Georg Mattias Lagus, Gregor Pürg, Daniil Savitski, Rihard Meesit.
Kaitsjad: Aleksander Alteberg, Paul-Kevin Chan, Rico Ernits, Kaarel Leppsalu, Karl Läänelaid, Samuel Merilai, Steven Salmistu.
Poolkaitsjad: Jevgeni Demidov, Tristan Hoffmann, Jesse Lauter, Markus Riisenberg, Ander Sikk, Robin Tiigiste, Stanislav Tsõmbaljuk, Ander Ott Valge, Tristan Vendelin.
Ründajad: Henri Leoke, Egert Õunapuu, Aleksander Švedovski.
Eeldatav algkoosseis:
Talvised koosseisumuudatused:
Sisse:
Paul-Kevin Chan (kaitsja, Harju JK-st) naasis laenult.
Jevgeni Demidov (poolkaitsja, Narva Transist) liitus klubiga.
Georg Mattias Lagus (väravavaht, Levadia U21-st) naasis laenult.
Karl Läänelaid (kaitsja, Tartu Tammekast) liitus klubiga.
Ander Sikk (poolkaitsja, Levadia U21-st) liitus laenulepingu alusel.
Stanislav Tsõmbaljuk (poolkaitsja, Nõmme Kaljust) liitus laenulepingu alusel.
Aleksander Švedovski (ründaja, Legionist) liitus klubiga.
Välja:
Oliver Ani (väravavaht) liitus Levadiaga.
Alexander Kapitan Bergman (kaitsja) laenuleping lõppes ja naasis Tallinna Kalevisse.
Aleksandr Filatov (kaitsja) liitus FCI Levadia U21-ga.
Dimitri Jepihhin (ründaja) liitus Paidega.
Karl Gustav Kokka (poolkaitsja) viibib ajateenistuses ja jätkab Zapoos FC ridades III liigas.
Richard Reesar (kaitsja) liitub JK Welcoga.
Andreas Tiits (ründaja) liitus Läänemaa JK-ga.
Muu:
- Aleksandr Altebergi (kaitsja, Maardu LM-ist) ja Markus Riisenbergi (poolkaitsja, Tallinna Kalevist) laenulepingud muudeti püsivateks üleminekuteks.
- Robin Tiigiste (poolkaitsja, Tallinna Kalevist) laenulepingut pikendati veel suveni.
- Kontrollmängudes käisid enda oskusi näitamas Mendy Boateng (Ghana poolkaitsja), Leonard Kofi Kwao (Ghana ääreründaja), Glenn De Bruyn (Saksamaa keskkaitsja, Sittardi Fortuna U18-st), Karmo Einmann (kaitsja, Läänemaa JK-st) ja Mauris Villems (poolkaitsja, Tartu Kalevist), aga lepingut ühegagi neist ei sõlmitud.
- Igor Ustritski (ründaja, Pärnu Vaprusest) oli liitumisele lähedal, aga otsustas keskenduda õpingutele ja tööle.
Hooajaeelsed mängud:
22.01. FC Nõmme United – Paide Linnameeskond U21 (EL) 5:0 (Leoke, Õunapuu, Ustritski, Villems, Demidov)
28.01. FC Flora U21 (EL) – FC Nõmme United 1:2 (Õunapuu, Salmistu)
05.02. FC Nõmme United – Ida-Virumaa FC Alliance (EL) 3:0 (Õunapuu 2, Demidov)
11.02. FC Nõmme United – Pärnu Vaprus (PL) 1:2 (pen. Demidov)
17.02. FC Nõmme United – FC Kuressaare (PL) 3:1 (Švedovski, Leoke, Riisenberg)
Võit; kaotus;
PL - Premium liiga, EL - Esiliiga.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta