Argentina murdis New Jersey needuse, Kanada teenis ajaloo esimese võidu

Oliver Lomp
Oliver Lomp

Lautaro Martinez lõi Argentina võidule. Foto: Scanpix / USA TODAY Sports / Vincent Carchie

Tiitlikaitsja Argentina murdis New Jersey staadioni kaheksa aasta taguse needuse, alistas Tšiili 1:0 ning kindlustas esimese koondisena pääsu Copa America veerandfinaali. Turniiri ajaloo esimese võidu saanud Kanada on samuti lähedal pääsemaks kaheksa parema hulka.

Peruu koondise liider Gianluca Lapadula avaldas pärast väravateta viiki avamängus Tšiili vastu, et tema tiimil on potentsiaali ükskõik keda võita, ent esimeses voorus tiitlikaitsjale Argentinale 0:2 alla jäänud Kanada näitas, et nemad "ükskõik kelle" alla ei kuulu.

Esimene poolaeg oli Peruu oluliselt üritavamaks pooleks ning Lapadula ise sahistas korra ka kanadalaste võrku, ent suluseis oli nii selge, et seekord ei pidanud isegi VAR-i kuulsaid jooni tõmbama hakkama.

Mängu edasises kulgemises mängis VAR aga võtmerolli. 57. minutil jäi peruulane Miguel Araujo võitluses palli pärast hiljaks ning lõpetas oma korkidega vastasel sääreluus: kui guatemalalasest vilemees Mario Escobar jättis esmalt punase taskusse, siis videokohtunikud pöörasid otsuse ringi ning Peruu jäi kümnekesi.

Veerand tundi hiljem ehk 74. minutil suutsid kanadalased oma enamuse maksma panna ning lõppenud klubihooajal Prantsusmaal Lille'i eest 19 väravat löönud Jonathan David lõpetas kiirrünnaku täpse löögiga posti kõrvale. Olgu mainitud, et 24-aastase Davidi suurepärane hooaeg pole märkamata jäänud ka Euroopa hiidudel ning eelkõige seostatakse kanadalast Manchester Unitediga. Kui Davidi värav peaks aitama Kanada alagrupist edasi, saab Lille ilmselt mehe eest mõned miljonid rohkem küsida.

A-alagrupi teises kohtumises läksid vastamisi Argentina ja Tšiili, millel oli veidi suurem tähendus kui "kõigest" alagrupimäng. Nimelt meenutas Argentina meedia kohtumise eel valusaid mälestusi, sest sellel samal Met Life staadionil New Jerseys pärines Argentina jalgpalli lähiajaloo üks valusamaid mälestusi. Nimelt kohtusid koondised seal samas omavahel kaheksa aastat tagasi Copa America finaalis, mille võitis Tšiili pärast 0:0 lõppenud normaal- ja lisaaega penaltitega 4:1. Üks penaltil eksija oli Messi. See oli Argentina jalgpalli jaoks üks valusamaid perioode, kuna tegemist oli juba kolmanda järjestikuse kaotusega suurturniiri finaalis.

Oli üsna loogiline, et avamängus Peruuga punkte jaganud Tšiili läheb pigem kaitses istuma ning argentiinlased asusidki suruma. Küll aga oli esimese poolaja puhul üllatav, et tšiillased justkui ei soovinudki rünnata. Argentina tegi enne poolajapausile minekut üheksa pealelöögi üritust (neist kolm väravale), pealelöögita lõpetanud Tšiili löögini ei jõudnudki.

Esimesel poolajal oli Argentina teravaim MM-i vigastuse tõttu vahele jätnud Nicolas Gonzales, kes võrreldes Argentina avamänguga ennistati seekord Angel Di Maria asemel algkoosseisu.

22. minutil murdis ta vasakult äärelt läbi, söötis palli värava all vabalt seisnud Julian Alvarezile, kes lõi Copa America ajaloo vanimale algkoosseisu mängijale Claudio Bravole sülle. 30. minutil sai Gonzales ise ootamatult võimaluse, kui Tšiili kaitse hindas palli põrget valesti, aga Gonzales tegi veidi kiirustatud otsuse ja koksas palli peaga otse Bravole. 36. minutil mängis Argentina kena kombinatsiooni järel löögile Messi, kelle kauglöök veidi enam kui 20 meetri pealt posti vuhises.

Pausilt tulles jätkus mäng samas taktis: kohe poolaja alguses tekkisid head võimalused näiteks Nahuel Molinal ja Alexis Mac Allisteril, ent vanameister Bravo seisis taas õiges kohas. 61. minutil tuli Bravole appi ka väravaraamistik, kui Tšiili puurilukk tõrjus Gonzalesi lähipommi latti.

72. minutil pidi esimest korda tõsiselt sekkuma Argentina väravavaht Emiliano Martinez, kui tõrjus Rodrigo Echeverria kauglöögi. Neli minutit hiljem sai Echeverria proovida oluliselt lähemalt ning argentiinlaste õnneks jäi taas Martinez peale.

Argentina oli kohtumise lõpus närviline, ent lõpuks jõuti sihile ja saadi väikegi lohutus kaheksa aasta taguse finaalikaotuse eest. 87. minutil proovis Messi otse nurgalöögist olümpiaväravat, ent Bravo reageeris kiiresti. Järgmisel nurgalöögi paigutas Messi palli karistusalasse ning väikse sagina järel toimetas vahetusest sekkunud Lautaro Martinez palli Tšiili võrku. VAR vaatas olukorra üle — kõik korrektne. Kohtumise viimasel rünnakul oli Martinezil veel suurepärane võimalus oma õhtu teinegi kirja saada, ent Bravo supertõrje päästis Tšiili. Igal juhul sai Argentina New Jersey needus murtud ning Copa Americat jätkatakse täiseduga.

A-alagrupi viimases voorus läheb Argentina vastamisi praeguseks juba välja langenud Peruuga. Tšiili ja Kanada asuvad madistama aga edasipääsu pärast: Kanadale piisab edenemiseks veerandfinaali ka viigist, seni väravata Tšiili peab kõik välja panema.

Peruu - Kanada 0:1 (0:0)