Avavoorus üle noatera pääsenud Paidele astub vastu Eesti klubide hirm
Konverentsiliiga esimeses eelringis lisaaja viimase minuti väravast edasi pääsenud Paide Linnameeskonna jaoks ei lähe midagi kergemaks, sest nüüd astub vastu Islandi klubi Stjarnan, kes teab, kuidas eestlasi kukutada.
Paide alustas eurosuve Walesi klubi Bala Towni vastu edukalt, kui võõrsilt naasti kodumaale 2:1 eduseisuga. Aga Pärnus kiskus algus kiiva, sest Bala läks 12. minutil juhtima. Et Paide oli hädas skoorimisega ja külalised ei suutnud rohkem lüüa, läks mäng lisaajale. Lõpuks tõusis sangariks 19-aastane poolkaitsja Oskar Hõim, kelle 120. minuti iluvärav viis Paide edasi.
Kui Paide langes eelmisel aastal avaringis Fääri saarte klubi Torshavni B36 vastu, siis nüüd jõuti kaugemale. Peatreener Ivan Stojkovici sõnul sai sellega eurosuve eesmärk täidetud. "Aga kui nägime [teise ringi] loosi, siis ... Okei, Stjarnan mängib igapäevaselt meist tugevamas liigas, kuid usun, et mu meeskond on rohkem kui võimeline nende vastu mängima," lisas Stojkovic Soccernet.ee-ga vesteldes. "Me ei tulnud Islandile lehvitama valget lippu ja alla andma, vaid tahame head tulemust."
Kuigi Stojkovici meelest on loos Paide jaoks pigem soodne, siis ajalooliselt on Eesti klubidel olnud Stjarnaniga raske. 2014. aastal esmakordselt euromänge mänginud Stjarnan oli juba siis lähedal, et jõuda alagrupiturniirile, kui alistus alles Euroopa liiga play-off-ringis Itaalia hiiule Milano Interile. Möödus neli edutut aastat, seejärel kohtuti sama sarja avaringis Nõmme Kaljuga. Stjarnan võitis kodus 3:0 ning kaotas võõrsil 0:1, mis tähendas, et Eesti klubi kukkus välja.
Stjarnan piirdus siis teise eelringiga, aga sellest polnud midagi, sest aasta hiljem sai viha välja elada Tallinna Levadia peal. Stjarnan võitis kodus 2:1, Tallinnas oli koondskoor normaalaja lõpus 3:3. Eesti klubi läks lisaajal Dmitri Kruglovi väravast juhtima, ent kukkus lõpuks ikkagi välja, sest külalised lõid 120+3. minutil viigivärava ja toona eksisteeris võõrsil löödud väravate reegel.
Pärast Levadia alistamist on Stjarnan jõudnud esimesest eelringist edasi vaid korra. Seda sel aastal, kui oli üle Linfieldist (Põhja-Iirimaa). Islandlased võitsid kodus 2:0, ent muutsid võõrsil mängu põnevaks, kui jäid seitsmendal minutil Gudmundur Kristjanssoni omaväravast kaotusseisu ja 76. minutiks oli koondseis viigis. 88. minutil päästis omadele võidu 32-aastane Hilmar Halldorsson, kes muuhulgas skooris ka 2018. aastal Kalju vastu.
Meeskonnad on sarnased
Premium liiga sõbrad teavad, et Paidele meeldib mängida palliga. Stjarnani peatreener Jökull Elisabetarson rääkis mängueelsel pressikonverentsil, et ka nemad tahavad palli vallata. "Paide hoidis võõrsil Bala Towni vastu üle 60 protsendi ajast palli. Paide on hea meeskond ning tihti mängitakse nende vastu kontrarünnakute peale, mille kaitsmisel on neil raskusi. Aga kuna oleme kodus, siis tahame ise palliga mängida ning sundida neid tegema tavapärasest rohkem kaitsetööd," sõnas 40-aastane islandlane.
Soccernet.ee küsis Stojkovicilt, kuidas peab Paide tegutsema, et suruda oma mängu vastasele peale. "Kui vastane on palliga, peame targalt ja tugevalt pressima ning võtma neilt palli ära," vastas 34-aastane serblane. "Kui saame palli, peame mängu lugema, sest Stjarnani kaitsetöö on võrdlemisi kaootiline. Neil pole kaitses kindlat mustrit – vahel nad astuvad väga julgelt liinist välja, vahel ei astu üldse. Peame seda enda kasuks ära kasutama, aga selleks peame mängu väga hästi lugema."
Nooremapoolsete treenerite sõnavõttudest võib välja lugeda, et mõlemad peavad vastase nõrkuseks kaitsetööd, ning selleks, et võita, on tarvis head partiid. Samuti on nii Paidel kui Stjarnanil kogenud meeste kõrval palju noori, kes täidavad olulist rolli. Kui Paidel on nendeks Patrik Kristal (16), Hõim (19), Daniel Luts (20), Dimitri Jepihhin (18), Abdoulie Ceesay (20) ja Mouhamed Gueye (20), siis Stjarnanil alustasid viimases mängus Linfieldi vastu äärekaitsjad Oli Omarsson (21) ja Örvar Örvarsson (20) ning keskpoolkaitsjad Kjartan Kjartansson (18) ja Robert Thorkelsson (18).
Elisabetarson, kes ütles, et mängud Linfieldiga andsid noortele vajalikke kogemusi, tõi Eesti klubi puhul välja neli võtmefiguuri. "Paidel on tugev serblasest keskkaitsja [Milan Delevic], kes tõuseb rünnakul keskväljale. Neil on 16-aastane väga huvitav poolkaitsja [Kristal], kes on juba sõlminud lepingu Kölniga. Lisaks on neil palju koondisekogemust, võimas ründaja [Ceesay] ja ääreründaja [Robi Saarma], kes on koduliigas löönud palju väravaid ja andnud väravasööte. Paide vastu saab olema põnev."
Külm ilm ja kunstmuru Paidet ei sega, küll aga on paar vigastusemuret
Stjarnan on läbi aastate võitnud 12-st kodusest euromängust pooled. Selle taga on suure tõenäosusega seal valitsevad olud. Kui jahedavõitu kliima - Stojkovici sõnul umbes kümme soojakraadi -, tuulisus ja vihm on pigem tavaline, siis paljude meeskondade jaoks on pisut harjumatu, et suvisel perioodil mängitakse kunstmurul.
"Oleme juba mõnda aega mänginud naturaalmurul, nii et kunst on pisut harjumatu. Aga eile (teisipäeval - M. S.) oli väljakukate ilusti kastetud ja libe, seega pole hullu," sõnas Hõim Soccernet.ee-le.
Ka Stojkovici meelest on olud tavapärasest teistsugused, aga sellel ei maksa pikalt peatuda. "Peame oludega kohanema - sellepärast tulime ka kolm päeva varem kohale. Oleme siin olnud kaks päeva ja ma ütleks, et kohanemine ei tohiks olla probleem. Ilmastikuolud ei ole vabandus," ütles treener.
Küll aga on väike probleem vigastustega. Kui seni ainult duubelmeeskonda esindanud 18-aastase Muhammed Suso puudumine hinge kinni ei löö, siis päev enne mängu olid küsimärgi all nii Daniel kui Siim Lutsu pea kohal, kes said viimases liigamängus Tallinna Kalevi vastu haiget. Lisaks ei teadnud Stojkovic, millisel määral saab meeskonda aidata 48-kordne internatsionaal Nikita Baranov, kes naasis Kalevi vastu vigastuspausilt, mistõttu peab temaga olema ettevaatlik.
Kui viiendat eurohooaega pidav Paide on kahe mängu kokkuvõttes Stjarnanist üle, kordavad nad kahe aasta tagust klubi parimat eurosuve, mil jõuti Konverentsiliiga kolmandasse eelringi. Toona kaotati seal Belgia tippklubile Anderlecht, tänavu ootaks neid seal ees Diddeleng (Luksemburg) või Häcken (Rootsi).
Stjarnani ja Paide Linnameeskonna Konverentsiliiga teise eelringi avamäng toimub neljapäeval, 25. juulil Islandil. Soccernet TV näitab Eesti aja järgi kell 22.00 algavat kohtumist otsepildis.
***
25. juulil kell 22.00 Stjörnuvölluril Gardabaeris
Stjarnan FC - Paide Linnameeskond
Peakohtunik: Jeremy Muller
Abikohtunikud: Yannick Mentz, Kevin Stammet
Neljas kohtunik: Ricardo Morais (kõik Luksemburgist)
Soccernet TV näitab mängu otsepildis. Kommenteerivad Marko Susi ja Markus Jürgenson.
Paide eeldatav algkoosseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta