Konverentsiliiga avaringist napilt edasi pääsenud Paide Linnameeskond kohtub teises eelvoorus islandlaste Stjarnaniga. Peatreeneri Ivan Stojkovici sõnul on eurosuve eesmärk juba täidetud, aga loos oli pigem soodne, seega Järvamaa klubi suudab enamat.
Paide loositi esimeses eelringis vastamisi Walesi klubiga Bala Town. Linnameeskond võttis võõrsil 2:1 võidu, seega trumbid olid kordusmängu eel nende käes, kuid Pärnus läks raskeks: Bala läks 12. minutil juhtima ning Paide oli hädas skoorimisega, mistap mäng läks lisaajale. Lõpuks tõi võidu koju 19-aastane Oskar Hõim, kes virutas palli 120. minutil ristnurka.
Sellega ületas Paide oma eelmise aasta tulemuse, sest siis mängiti esimeses eelringis võõrsil 0:0 viiki Fääri saarte klubiga Torshavni B36 ning kodus kaotati lisaajal 0:2. Sestap on loogiline, et Paide selle suve eesmärk oli pääseda mullusest kaugemale, aga Soccernet.ee-ga vestelnud Stojkovic ütles, et see ei tähenda, et tema hoolealused läheksid Islandile puhkama. "Me ei tulnud siia valget lippu lehvitama ja alla andma, vaid tahame head tulemust," ütles ta.
Stjarnani parim eurosuvi oli 2014. aastal, mil nad jõudsid Euroopa liiga play-off-ringi, kus kaotasid Milano Interile. Paide tipp oli kaks aastat tagasi, kui jõuti Konverentsiliiga kolmandasse eelringi, kus alistuti Brüsseli Anderlechtile. Kui Paide on Islandi klubist üle, kordavad nad oma ajaloo parimat tulemust.
Kuidas reis Islandile kulges?
Meil oli lendudega probleeme, seega pidime reisima kahes grupis. Mängijad jõudsid esmaspäeva pärastlõunal, staff saabus veidi hiljem. See on väga hea, et jõudsime kolm päeva enne mängu.
Mis nende lendudega juhtus?
Broneerisime piletid ära ja kõik oli hästi, kuid me ikkagi ei saanud lennule. Ma ei tea, mis juhtus. Leidsime õnneks kiiresti uue lahenduse, seega kokkuvõttes läks kõik hästi. Üks grupp lendas läbi Helsingi, teine läbi Stockholmi.
Milline õhkkond võistkonnas valitseb?
Väga hea. Islandil on mõnus, lihtsalt ilm on jama – kogu aeg sajab. Aga sellest pole midagi, sest saime viimasest kahest mängust palju positiivseid emotsioone ja võistkond on mänguks valmis. Me ei jõua ära oodata, millal mäng algab. Meil pole peal pinget, sest pääsesime avaringist edasi ning kõik muu on juba boonus.
Kas saan õigesti aru, et Paide suvine eesmärk oli jõuda Konverentsiliiga teise eelringi?
Jah. Aga kui nägime loosi, siis ... Okei, Stjarnan mängib igapäevaselt meist tugevamas liigas, kuid usun, et mu meeskond on rohkem kui võimeline nende vastu mängima. Me ei tulnud Islandile lehvitama valget lippu ja alla andma, vaid tahame head tulemust. Hea tulemus on ka see, kui kordusmänguks jääb kõik lahtiseks. Aga jah, me ei tulnud Islandile puhkama.
Mainisid enne, et ilm on halb. Kui keeruline on minna päikselisest ja soojast kliimast jahedasse ja vihmasesse?
Noh, tead küll, Eestis sajab ka väga tihti. Üleminek pole eriti raske, sest väljas on veidi üle kümne soojakraadi. Lihtsalt tuul valmistab pisut raskusi. Peame oludega kohanema – sellepärast tulime ka kolm päeva varem kohale. Oleme siin olnud kaks päeva ja ma ütleks, et kohanemine ei tohiks olla probleem. Ilmastikuolud ei ole vabandus.
Paide mängis eelmisel hooajal Konverentsiliiga avaringis Fääri saarte klubiga Torshavni B36 ning kaotas. Fääri saared ja Island on sama regiooni riigid. Kui sarnased on Torshavni ja Stjarnani mängustiilid?
Nad on päris erinevad. Stjarnanile meeldib mängida palliga ja alustada rünnakuid tagant lühikese sööduga. Stjarnan pole tüüpiline selle piirkonna meeskond, sest kuigi nad on suhteliselt füüsilised, siis nad ei ehita selle ümber kogu oma mängu.
Arvan, et Stjarnani mängustiil sobib meile, sest mõlemad võistkonnad tahavad palli vallata. Usun, et meeksond, kes haarab kontrolli, pääseb suure tõenäosusega edasi.
Seega Paide ei lähene esimesele mängule kaitsvalt, et hoida kordusmänguks taga nulli.
Ei. Muidugi on võimalik, et peame mingitel perioodidel töötama pallita, aga pole vahet, kes on meie vastane, me tahame alati mängida palliga.
Mida peab Paide tegema, et kohe alguses kontroll endale võtta?
Kui vastane on palliga, peame targalt ja tugevalt pressima ning võitma palli. Kui saame palli, peame mängu lugema, sest Stjarnani kaitsetöö on võrdlemisi kaootiline. Neil pole kaitses kindlat mustrit – vahel nad astuvad väga julgelt liinist välja, vahel ei astu üldse välja. Peame seda enda kasuks ära kasutama, aga selleks peame mängu väga hästi lugema.
Kui Paide pressib kõrgelt, jääb tagala tühjaks ning vastasel tekib ruumi. Nikita Baranov, kes on Paide kaitseliinis kahtlemata kõige suurema rahvusvahelise kogemustepagasiga, pole kõige kiirem mängija. Kui Baranov alustab, siis mida teha, et Stjarnan ei saaks Baranovi nõrkust ära kasutada?
Baranov on väga hea mängija, aga ta pole kõige kiirem, jah. Selleks on meil väledad kaitsjad – äärekaitsjad Hindrek Ojamaa, Joseph Saliste ja Michael Lilander ning keskkaitsja Milan Delevic –, kes peavad aitama. Nagu Johan Cruyff ütles, siis kaitses on määrav see, kui suurt ala peab katma. Kui katta on vaja kümme meetrit, siis võid olla parim kaitsja, aga kui see ala on 40-meetrine, siis tõenäoliselt kaitsed halvasti. Peame kaitsma kompaktselt ja üksteist aitama, siis pole kellelgi probleeme – ei Baranovil, Salistel ega [Patrik] Kristalil.
Seda, kas Baranov alustab, vaatame mängupäeval, sest meil on täna (kolmapäeval – M. S.) viimane trenn. Peame tema puhul silmas pidama ka seda, et ta just naasis vigastusest ning me ei taha, et ta uuesti katki läheks.
Kaitseliinist rääkides on huvitav, kuidas pallita on tagaliin neljane, aga palliga tõuseb Delevic keskväljale ning äärekaitsjad koos ühe keskkaitsjaga moodustavad kolmese liini. Kust sa selle idee peale tulid?
Manchester City on sama asja teinud John Stonesi ja Manuel Akanjiga, aga võtsin selle idee iseenda seest ja minu meeskonnast. Treenerina peab vaatama, mis mängijad sul on ning kuidas saaks neid kõige paremini ära kasutada. Alustasime hooaega sama süsteemiga ja siis läks meil üsna hästi, sest [Abdul Razak] Yusif tõusis kaitseliinist keskväljale ja see tasakaalustas meie mängu. Aga kui ta sai vigastada, pidime palju asju muutma ning sellega läks tasakaal paigast.
Otsustasime minna tagasi selle süsteemi juurde, sest see aitab keskväljal [Predrag] Medicit ja [Oskar] Hõimu. Nad on palliga väga head, aga neil jääb kohati puudu kiirusest – eriti kontrarünnakuid kaitstes. Neil on kontraid väga raske üksinda peatada, seega vajame nende kõrvale kedagi agressiivset ja kiiret, kes suudab palli tagasi võita. Sestap otsustasime Delevici tuua liinist kõrgemale ning samal ajal on meil taga kolm kaitsjat, kellest kaks on samuti kiired.
Kokkuvõttes ongi selle tagamõte see, et meil peab olema ees võimalikult palju mängijaid, et vallata palli, aga samal ajal peab tagala olema kaitstud. Meil on taga viis meest ja nad suudavad peatada vasturünnakuid – see annab meile tasakaalu.
Paide pääses avaringist edasi Oskar Hõimu hilise väravaga, mis andis väga head emotsiooni. Ka Stjarnan sai kätte hea tunde, kui Hilmar Halldorsson lõi 88. minutil Linfieldi (Põhja-Iirimaa) vastu võiduvärava. Lisaks võitsid mõlemad nädalavahetusel ka koduliigas – Paide alistas Tallinna Kalevi, Stjarnan oli üle Fylkirist. Mõlemad meeskonnad tulevad mängule vastu hea emotsiooni pealt.
Jah, kindlasti. Aga eurosarjas on motivatsioon ja emotsioonid niikuinii väga head, seega pole vaja midagi lisaks, et pingutada. Mõlemad meeskonnad tahavad väga võita, peame lihtsalt olema vastasest targemad.
Paide alustas kodus Bala Towni vastu aeglaselt. Mida teha, et sama asi ei juhtuks nüüd?
Arvan, et Bala tegi teiseks mänguks hea eeltöö ja võttis meilt ära ruumid, mida tahtsime kasutada. Kui vahetasime, siis meie ääreründajad jäid rünnakul vastase äärekaitsjatega üks-ühe vastu ning see valmistas neile probleeme. Lisaks nad väsisid.
Peame Stjarnani vastu mängima nii, nagu Bala vastu esimeses mängus või teise mängu teisel poolajal ja lisaajal. Alustasime avamängu hea intensiivsuse ja kvaliteediga. Kordusmängus jäime kiiresti kaotusseisu ning tundus, et mängijad hakkasid kartma, et äkki kaotame. Kui mängime Islandil nii, nagu ütlesin, siis ei tohiks probleeme olla.
Kuidas on Hõimu iluvärav talle mõjunud – kas ta on näiliselt enesekindlam?
Oskar on ikka Oskar. (Naerab.) Ta oli värava järel üsna vaikne, korraks naeratas ning oli jälle endine. Ta ei räägi palju, teeb oma tööd professionaalselt ning annab endast alati parima. Kalevi vastu oli ta ka väga hea. Usun, et löödud värav oli tasu kõva töö eest.
Ründaja Mechini Gomis nassis laenult ning on tagasi Paides, kuid pole esinduse koosseisu mahtunud. Miks?
Ta on Islandis kohal, aga praegu on teised mängijad ründajate hierarhias kõrgemal. Ta peab kõvasti pingutama, et pääseda tagasi koosseisu.
Kuidas on teiste mängijate seis?
Meil on mõned mured. 18-aastane Muhammed Suso, kes liitus meiega Real de Banjulist, vigastas hüppeliigest. Lisaks on küsimärgi all ääreründajad Siim ja Daniel Luts, kes said Kalevi vastu haiget. Kõik teised on mänguvalmis.
***
Stjarnani ja Paide Linnameeskonna Konverentsiliiga teise eelringi avamäng toimub neljapäeval, 25. juulil Islandil. Soccernet TV näitab Eesti aja järgi kell 22.00 algavat kohtumist otsepildis. Mängu kommenteerivad Marko Susi ja Markus Jürgenson.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta