Kommentaarid 72
----------------------------------------------
Laulev Evolutsioon, 03.10.2005 15:08
Aga mul on teile hoopis üks teine kont järamiseks. Tean küll, et see siin ei ole kõige õigem aeg ja koht, aga mõtte võiks ju välja käia...
Asi ise väga lihtne - võrkpallurid alustasid ühisliigat lätlastega. Pantrid mängivad hokit Soome liigas...
Ma siin heietasin omaette mõtteid, et mis oleks, kui loodaks ka vutiliiga kahasse näiteks sommide või lätlastega? Et loodaks niinimetatud Superliiga, kus mängiksid näiteks 5 Soome ja 5 Eesti paremat satsi? Või siis Läti? Või minupoolest Balti liiga, kus 5 mansat igast baltimaalt.
Praeguse seisuga mängiksid seda superliigat siis näiteks TVMK, Levadia, Trans, Flora, Merkuur
Eesti nn "kohaliku"s kõvemas liigas oleksid Viljandi, Valga, Kuressaare, Tammeka, Dünamo. Lisaks võiks sinna arvata praeguse esiliiga kaks-kolm paremat.
Hooaja lõppedes oleks siis kahel-kolmel kohaliku liiga satsil võimalus pääseda üleminekumängudele Superliigasse. Noh, nagu need asjad ikka käivad.
Meie kandi riikide rahvuslikud liigad kipuvad vist igal pool nõrgaks jääma, mitme peale kokku saaks aga üsna huvitavaid mänge. Kindlasti elavdaks see fännide huvi - kui ikka oleks vaja omadele kaasa elama minna lätlaste või leedukate vastu, seal on teine mekk man, kui et näiteks Valga vastu ;)
Eh? Mis arvate? Ma ei tea, eks seda teemat on vist varem ka kindla peale heietatud? Pole lihtsalt peale juhtunud.
-----------------------------------
Äkki tuleks alustada massilise reklaamikampaaniaga teles ja raadios. Umbes nii, nagu reklaamiti ETV ja Raadio mängu?
Ja Balti liigat võiks ka ikka proovida luua. Kui naabrid huvitet on.Variant võiks olla a 6 meeskonda igast riigist.Kokku 18 meeskonda, 34 mängu. Need 6 meeskonda moodustaksid ka koduse meistriliiga.Ülejäänud läheksid I liigasse. Eesti meister selguks siis kaheringilisel Eesti meeskondade miniturniiril Balti liiga raames.Igal Balti liiga meeskonnal oleks duubel I liigas, kus võiks sama printsiibi alusel mängijaid võtta, nagu praegugi. Meie 6 meeskonda oleksid TVMK, Levadia, Flora, Trans kindlalt, edasi on juba keerulisem.Ideaalis oleks üks Tartu ja Pärnu meeskond. Kuid koosseis peaks selguma järgmiste MV-te põhjal. Tulevase I liiga võitja pääseks siis Balti liigasse viimase Eesti meeskonna asemel ja teise koha omanik peaks ül. mänge. Või äkki piisab sellest, kui võitja peab ül. mänge.
Praegune ML on küll korralik oma 10 meeskonnaga, kuid huvipuudus on asjale sobimatu lisa.
Olin varem Balti liiga vastu, kuid nüüd olen meelt muutnud. Minu vastasus oli just tingitud sellest, et tekkiks probleem kohalike meistrivõistlustega.Minu pakutud variandis see probleem kaoks.
Väikest maavärisemist oleks vaja väljastpoolt pealinna selles mõttes ,et mõni mitte Tallinna klubi võiks näiteks järgmisel hooajal tõusta kulla või medali pretendendiks. Liialt kauaks on kolm pealinna klubi Meistriliiga etteotsa laulatatud. Ja lõpuks võiks siiski uurida ka mingisuguse Balti loomise variante .
Just nimelt ,et võiks uurida ,teha mingeid küsitlusi kõigis riikides.Me ju ei tea kas naabrid taolisest asjast üldse huvitatud on.
Vastuseks che-le,kes väitis ,et Dünamo taolist klubi pole Meistriliigasse vaja. Vaidlen vastu. On küll ja väga isegi. Dünamot pole keegi selleks sundinud ,nad leidsid vahendid ja mängivad omade jõududega aga mitte nagu Rapla taoline võõrleegionäridest kubisev kossukloon või Rakvere ,kes nüüd võlgades sispleb ja kust treenerid ja ametnikud uttu tõmbavad ,et vastutusest pääseda. Miljoneid maksti selle nimel ,et ühel hooajal tulemust saada . Tagajärjeks on aga krahh ,langemine oma endisele haledale tasemele.Üle oma varju ikkagi ei hüppa. Just selle pärast ongi Dünamot vaja ,et nad mängivad oma 600000 eeki-ga kogu hooaja ja teenivad praeguse seisuga 8 punkti aga mitte ei mängi nagu eelmisel hooajal TTÜ kossuklubi kes raiskas kolme või nelja välismaalase peale hunniku raha ,teenis kaks võitu kogu hooaja peale ja sel aastal loobus kõrgliiga kohast ,kuna papp on otsas.
Osaliselt on see meeletu korvpallivaatajate hulk ülepaisutatud. Playoffidides oli rahavast ja alguses ka Rakveres ,Tartus,Raplas. Aga Tallinna klubide mängudes oli rahvast vähem ,kui Flora või Valga mängul. Seda nägin ma TTÜ spordihoones treeningutel käies koguaeg. Kaks klubi mängisid seal kodumänge. Polnud vahet kas oli vastaseks mõni Balti liiga klubi või Tartu .Rahvast oli alla saja inimese.
Korvpallis on selles mõttes intriig üleval ,et praktiliselt terve liiga (väikeste eranditega) paisatakse igal hooajal segamini. Mängijad vahetavad klubisid ja supp on ühtlaselt lahja ning sellepärast pole ka kunagi kindlalt ette teada ,kes kulla võidab. Jalgpallis sellist mängijate liikumist ei toimu.
Ja lõppkokkuvõtteks on Eestis ikkagi alates viiekümnendate lõpust kuni viimase ajani ainult kossu soositud ja vaadatud. See oli kohalike kommarite teene ,et Jalgpall ,kui spordiala pühiti üldse meie mälust. Terve põlvkond ei tea ega oska jalgpalli üldse hinnata ega vaadata. Võrrelge kas või publikut .Kossu käib väga palju vanemaid inimesi vaatamas .Jalgpallis koosneb publik ainult noortest.
Igatahes see raudne eesriie tuleb murda ja siin peab EJL ka aktiivsemate jalgpallifännidega koostööd tegema. Me tahame kaasa aidata.
KÜLASTA KA TEISI MÄNGU ALASID!!!!!
Kossu käivad vaatamas eestlased, sest seda spordiala ka mängivad eestlased, seni kuni jalkas nii ei ole, ei ole ka eestlastest vutifännidel minu arvates mingit põhjust minna vaatama kuidas merkuur ja trans omavahel palli taovad.
Avage silmad, eestlaste vähesus selles mängus on KÕIGE TÄHTSAM, mitte mingite krdi sallide, särkide või muu pudi-padi müümise puudumine.
Jah, loomulikult võib mingi skandaaliga (aiai, Spordiennustus ei maksa mulle võitu välja jne) aidata jalgpalluril SLÕhtulehe esikaanele välja jõuda, kuid kas see on seda väärt? Minu arust mitte!
Rahvale peab meeldima jalgpall, mitte skandaalid jalgpalluri vms ümber.
Niisiis, Eestis on vanim klubi (FC Flora) 15 aastat vana. Ja juba loodetakse mingeid masse staadionitele! Kammoon! Palun tuua näide mõnest teisest riigist, kus nii noor jalgpallikultuur toob massid staadionitele.
Reklaami on vähe? Huvitav, kuidas Tallinnasse äraeksivad iirlased-inglased-shotlased tee ML mängudele üles leiavad? Loevad EPList reklaami? :)
vs.
Valga - Ventspils või Flora - Liepaja
eelistan kodumaist mõõduvõttu! Balti liiga seebiks!
Kui ainuüksi Tallinnas ,lastejalgpalliga tegelevad klubid kokku lugeda ,kes noorsoo ja spordiametilt toetust saavad siis on vahekord ,kolmekordselt jalgpalli kasuks. See number peaks ka nagu ala populaarsust peegeldama.
Põhjalikku analüüsi oleks vaja (küsitlused jne) ja siis juba valida strateegia ,kuidas tegutseda ,et publik staadionile tuleks.
Teine asi, mis seda teeks, oleks Meistriliiga taseme tõus ja ühtlustumine, aga see võtab ka veel ikka mõned aastad aega - altpoolt tulemas Vaprus, Kalev, Ajax, ja ka Nõmme Kalju. Kui nemad Dünamo ja Flora "duublite" asemel kõrgemasse liigasse tõusevad, siis läheb esialgu vähemalt tabeli teises pooles huvitavaks ja on intriige ka väljalangemise vastu võitlejate vahel, mitte ainult esikolmikus.
Ja tegelikult ega siiski publik niisama teed tribüünidele ei leia, selleks on ikkagi vaja meedias natuke müra tekitada ja info inimestele kättesaadavaks teha. Neis asjades on tõesti praegu puudujääke väga palju. Samas see vast ei lähe ka ainult EJL-i ja klubide kapsaaeda, kirjutav press kajastab ML-i ikka ka naeruväärselt vähe.
Oma meeskonna halvustamine telekas (Tammeka treenerit peale mõnda kaotatud mängu pean silmas) on kogu alale aga tõeline antireklaam.
Ajakava ning muud siin juba teiste kasutajate poolt mainitud pisiasjad veel peale selle.
mul näiteks jäi tulemata kellaaja pärast. kas siin on ka klubid süüdi?
mu arust paneb kalendri paika ikka ejl..
jalkas enamus on venelased - staadionil keskm. vaid 150 inimest
Kui te tahaksite ikka väga vutti vaadata, siis leiakste n. tammeka kodulehelt või ka soccernetist vajaliku info üles.
Aga probleem on muidugi, kuidas ikkagi inimesi statadele saada.
Staadionit kui sellist tartus ju polegi (sellel ülikooli omal kahjuks ei lasta mängida).
Aga artiklit kiidaks kohe kõvasti. Väga hea ja tasakaalustatud jutt. Kusjuures minu meelest on ka üks suuremaid hädasid see, et klubidel endil ei tundu absoluutset mingit huvi olevat selle vastu, et rahvas trbüünidele tuleks. OK, siin võib ju vaielda, et reklaamiaeg AK uudiste järel on kallis, aga kui ikka ÜLDSE mingit reklaami ei ole, siis see on küll arusaamatu. Ega vutiliit ei saa kah kõike klubide eest ära teha, kuigi, tõsi - kõvasti arenguruumi on neilgi.
jalka puhul on kõige suurem probleem vähesed traditsioonid ja olematu jalgpallikultuur: koondise puhul on see olemas aga klubide puhul mitte: kui palju on eestis inimesi kes !% aastat tagasi oli elus tasemel jalgpallimängul viibinud või on seda ise tõsisemalt mänginud? asi tuleb ajaga;kunstlikult midagi teha siin ei saa:
sry koolonite ja muude vigade pärast;arvutil katus sõidab vist:
Peale Flora ja osaliselt ka Levadia ei ole Tallinnas ükski klubi huvitunud oma fännidest. Levadia võiks eeskujuks tuua selles plaanis ,et vähemalt fänniatribuutika on neil praegu absoluutsel Eesti parim ja kvaliteetseim(spordialast sõltumata). Flora hakkab oma fännisümboolikat arendama järgmiseks hooajaks . Igatahes fänniühendus Viies Sektor annab selleks oma parima. FC Kuressaare sall on tegemisel.
Kahjuks pole aga peatsel Eesti 2005.a. Meistril isegi mitte salle pakkuda mõtlen siisn TVMK-d.
Kindlst kuulen jälle kommentaare ,et ega need sallid kedagi tribüünile meelita. Otseselt tõesti mitte aga kaudselt vägagi ja iga väiksemgi pisiasi teeb elu rõõmsamaks ja ühendab toetajaid . Miks me siis koondise mänguks ennast ehime ,sama on ka klubide mängul. Lihtsalt paljud ei ole endale klbui leidnud . See on üks probleem vähemalt Tallinnas. Inimestel ei ole ka oma lemmikklubi välja kujunenud.
Liiga kindlalt teame me enne igat hooaega juba ette ,kes medalite pärast madistama hakkavad. Järjekord ei olegi varsti enam oluline ,kui Levadia ja Fanera omale identiteeti ei leia. Ühe nimi on peremehe nimest tuletatud ja teine on ilmsete sovjeti aegade hõngukline nagu ka selle klubi ajukääbikutest koosnev juhtkond. Fanera võiks omale vähemalt ühegi haritud ,noore mehe tööle võtta. Praegu on seal kari dziipidega sõitvaid miilitsaid.
Viljandi Tulevik ja Valga aga ei olegi sisuliselt mingid klubid. Kujutage ette ,et neil klubidel polegi juhtkonda või on see lihtsalt kusagil paberil Klubid kuuluvad Florale,kuigi nad avaldavad Florale vahest isegi vastupanu aga lõppkokkuvõttes ei muuda see midagi . Mingit tegelikku vastasseisu ei ole ja elevust jätkub vaid Flora siseselt ja Flora toetajate vahel.
Narva on nagu on ,kord joovad ,kord on kained. Siiani on neljas koht lagi ja sihuke paigaltammumine ning perses staadion ja suhtumine ei too neil samuti publikut majja. Dünamost ma ei räägigi. Jääb üle vaid Tammeka ja Merkuur. Tammeka liigub ja sealt tuleb varsti midagi huvitavat. Merkuuri keerasid putsi klubi vastutustundetud omanikud ,kes tuleks sealt sitase luuaga minema pühkida.
Vastupidiselt korvpallie ,kus enamik võlle kodus pihkulöömise eest kõva palka saab. Peavad jalgpallurid kõvasti rabelena ja väiksema palgaga. See eest aga lähevad kõik ,kes vähegi ennast tõestavad ,kohe välismaale . Kodune liiga jälle selle võrra vaesem Ja vaadeke ,palju meil neid kodus mängivaid koondislasi üldse praegu on? Raske on tunmatutest tähti teha tähti teha.
No igatahes niisama oodata pole ka mõtet ja tuleb tegutseda ,kui kõik asjasthuvilised natuke kaasa aitavad ja vahest oma laiskuse maha suruvad ning mängule tulevad oleks abiks seegi. Hakkame juba nüüd mõtlema tuleva hooaja peale,katsume organiseeruda paremini,käia rohkem mängudel ka teistes linnades. Tarkpead mõelgu PR-asju aga supporterid olgu alati kohal.
Eelmise hooaja RPK on ses suhtes kurb näide, et out-of-game asjad (publik, hall, meediakajastus ja eelarve teatud mööndustega) olid olemas, aga mängus ei suudetud peale edukat keskhooaega lõpuks enam midagi.
Vahepeal köögis kohvi tehes mõtlesin aga sellele, et Balti liiga on ka hea asi. RPK mängis küll tugevuselt II divisionis, kuid üsna edukalt. Lätakaid ja leedulasi pandi kotti ja see oli jälle üks asi, mis rahvale meeldib. Konkurents naabritega. Eesti-Läti mäng müüs -- ehk müüks ka nt Eesti-Läti ühisliiga? Kossus ja see aasta võrgus on sellised nähtused olemas. jalkas, mulle meenub, välistas Pohlak selle, kui liiga keeruka ja mittetulusa asja.. Aga kurat seda teab? Näis, kuidas see aasta võrgus ja korvpallis läheb, ehk peaks EJL samasugust projekti kaaluma?
Möödunud hooajal, kui Rakvere Palliklubi (RPK) suure hurraaga uues kodusaalis mängima hakkas, jälgis igat mängu keskmiselt umbes 1000 inimest (Rocki vastu rohkem, mõne vähemolulisema mansa vastu vähem). Seda siis maakonnalinnas, 17..18 000 elanikuga asulas. Selles valguses võiks pealinnas olulistel mängudel staadionitel kasvõi 10 000 inimest olla?
Okei, see on ulmearv, kuid midagi on kasvõi sellest samast RPK näitest õppida siiski. RPK tegemised olid pidevalt kajastatud kohalikus meedias. Sisse toodi mõned eksootilised võõrleegionärid, kes tekitasid inimestes uudishimu ("ikkagi mustad mehed ju.." :D). Lisaks uus ja suur hall -- ning üsna tegus fännituumik + igasugu lisaüritused, nagu Rakvere gümnaasiumi ja Rakvere reaalgümnaasiumi vaheline kossushow, mida vaatamas käinud õpilastele jagati õhtuse Meistriliiga veerandfinaali RPK - Kalev tasuta pääsmeid. Õhtul oli hall totaalselt täis.
Lisaks meenub, et Rakveres toimus korvpalliliiga all-star mäng kah. Palju show'd ja taas kord täissaal - 2200 inimest.
Ma arvan seega, et kasvõi kossu promost ning kogemustest on jalgpallil õppida, kuigi tegu nö vaenlastega...
Teiseks - kui Eesti liiga mäng on praegu tavaline üritus, mida näeb kogu aeg, siis Propa ja Chalice ja see show on üritus, mida näeb kord 10 aasta jooksul.
Kolmandaks - nii ETV kui ka ER kasutasid oma tasuta reklaamivõimalusi ehk lasid reklaamklippi oma kanalil korduvalt ja just neile sobilikel aegadel, kuhu pole reklaami võimalik osta - näiteks ETV kohe pärast spordiuudiste lõppu ehk kõige vaadatavamal ajal.
Neljandaks - kuna üritus on erakordne, ainulaadne ja isegi skandaalne, siis sai see ka suurt kajastust meedias - postimees, epl, slõhtuleht tegid kõik selle kohta eelvaateloo. Umbes sama, mis Eesti - Läti matš.
Chalice'i ja Volkonskiga meelitamine tundub natukene nagu Levadia narkoüritus. Tore teha, aga mäletame ju hästi, kuidas sealt väiksed poisid-tüdrukud kommiauto järgi jooksid ja mängu unustasid.
Olen nõus, et Eesti liiga peab kunagi olema selline, et seesama meistriliiga mäng on juba omaette üritus (sh ajalooga üritus) nagu praegu Eesti vs Läti või Propa, Chalice ja ETV vs ER, aga hetkel ei ole see nii. Kasvõi seetõttu, et ajalugu pole klubidel. Ainult Flora - Levadia ja Tammeka - Merkuur. Ja nendel mängudel pole publikuga väga hullugi (1000 ja 1200 viimati). Kuid midagi enamat on hetkel raske loota.
Samuti olen nõus, et ühekordseid show-üritusi võib proovida, aga selle tulu on küsitav. Mitu Levadia narkopäeval käinud noort tuli järgmisele mängule? Või okei, kui järgmisele ehk mõni veel tuli, siis sellele samale Levadia - Tulevik mängule?
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta