Copa America kolmas voor: kohtuniku aps langetas peoperemehe USA, kaheksa parema hulgas ootab minifinaal
Lõuna-Ameerika jalgpallimeistrivõistlustel Copa Americal jäi alagruppi pidama paljude ekspertide sõnul võimalikuks “mustaks hobuseks” peetud USA, kes jäi viimases voorus alla juba edasipääsu kindlustanud Uruguayle. Uruguay sai grupi võidu eest veerandfinaalis "preemiaks" aga viiekordse maailmameistri Brasiilia.
Hoolimata sellest, et Uruguay oli juba teeninud pileti kaheksa parema hulka, läksid nad koduväljakuperemeeste vastu mängima sisuliselt algkoosseisus. Kuigi uruguaylaste peatreener Marcelo Bielsa pidi eelmises voorus teisele poolajale hilinemise tõttu kohtumist tribüünilt jälgima ning tema kohustusi täitis Pablo Quiroga, mängisid kahekordsed maailmameistrid juba turniiril näidatud tugeval tasemel.
USA küll esimesel poolajal üritas, ent mida mäng edasi, seda enam haaras ohjad Uruguay. Kindlasti võitma pidanud USA lootus püsis kuni 66. minutini, mil Mathias Olivera koksas palli pärast trahvilööki tekkinud saginat USA karistusalas Matt Turneri võrku. USA langes, kuid kuna Uruguay võiduvärav näis olevat suluseisust, jääb USA väljalangemisest turniirile plekk külge.
Suluseis:
❌ Grave error del VAR en la Copa América. Había offside de Olivera en el gol convalidado a Uruguay
⚽️ Uruguay - Estados Unidos pic.twitter.com/fWKrsVp3f3 — Offsides LPF (@OffsidesLPF) July 2, 2024
USA suurim staar Christian Pulisic küll ei süüdistanud kohtunikke oma koondise väljalangemises, ent väljendas pärast kohtumist selgelt, et vilemeeste töö on olnud katastroofiline. Väga selgelt viitas Pulisic Olivera väravale, ent ilmselt vihjas ta ka eelmise vooru kohtumisele Panamaga, kus Timothy Weah varakult dušši alla saadeti. Samas, Weah puhul oli tegemist siiski eelkõige mängija oma rumalusega.
"Ausõna, ma nägin sel turniiril asju, mida ma pole kunagi varem näinud. Minu oma silme all sündisid asjad, mida ma ei suuda uskuda," kirus Pulisic, kes väljendas kohtumise lõpus end teravalt ka peakohtunikule, brasiillasele Edina Alves Batistale, kes keeldus seejärel ameeriklase kätt surumast. "Ta ei soostunud isegi mu kätt suruma. On see normaalne? Ilmselt siis on ..."
Pulisici ja kohtuniku vahejuhtum:
"Aga me ei langenud kohtuniku tõttu välja. Me pole kohtunike pärast turniirilt väljas," raputas Pulisic siiski ka endale tuhka pähe.
USA-Uruguay tipphetked:
Et teises voorus üllatuslikult USA selja prügiseks teinud Panama alistas viimases kohtumises Boliivia kindlalt 3:1, lõpetas C-alagrupp muidu viikiderohke Copa America viikideta: Uruguay teenis 9, Panama 6 ja USA 3 punkti, Lõuna-Ameerika kehvik Boliivia jäi nulli peale.
Panama-Boliivia väravad:
Uruguay sai grupi võidu eest veerandfinaalis "preemiaks" viiekordse maailmameistri Brasiilia, kes jäi D-grupis teiseks. Brasiillased läksid viimase vooru kohtumisele teadmisega, et kui nad Kolumbia alistavad, lähevad nad kaheksa parema seas kokku suurüllataja Panamaga, kelle jaoks juba praegu on turniir suur õnnestumine. Kuigi brassid läksidki Raphinha kaunist karistuslöögist juba 12.minutil juhtima, siis oluliselt rohkem võimalusi omanud kolumblased viigistasid esimese poolaja üleminutitel Daniel Munoze löögist.
Kohtumine pakkus esimesel poolajal ka omajagu draamat, kuna Kolumbia üks värav tühistati (õigustatult) VARi tõttu ning brasiillastele jäeti teisel poolajal 50-50 olukorras andmata penalti. Pigem kesises vormis (11 viimasest mängust vaid kolm võitu) Brasiilia peab poolfinaali pääsu nimel madistama turniiri ühe soosiku Uruguayga.
"Peame enda vastu ausad olema: me peame veel kõvasti kasvama ja arenema, eriti sellistes suurtes mängudes," nentis brasiillaste kaitseliini liider Marquinhos.
Brasiilia - Kolumbia tipphetked:
D-grupi teises kohtumises alistas Costa-Rica Paraguay 2:1, lõpetas grupi nelja punktiga kolmandana ja jättis paraguaylased nulli peale.
Costa Rica - Paraguay tipphetked:
A-grupis tegi esmakordselt turniirile kutsutud Kanada mitmekordselt ajalugu. Avavoorus 0:2 alla jäänuna saadi teises voorus oma Copa America ajaloo esimene võit (Peruu üle 1:0) ning viimases voorus piisas väravateta viigist 2015. ja 2016. Copa America võitja Tšiili vastu, et veerandfinaali edeneda. Tšiili pidi selle kohtumise kindlasti võitma, ent juba 27. minutil pandi end veelgi raskemasse seisu, kui Gabriel Suazo teenis kohtumise teise kollase ning jättis oma meeskonna vähemusse. Seega jõudis Kanada oma esimesel Copa Americal kohe kaheksa parema hulka ja seda väga erilisel moel: Kanada murdis veerandfinaali, lüües alagrupis vaid ühe värava, sama tembuga sai viimati hakkama Mehhiko 2001. aastal. Tähelepanuväärne on ka see, et Peruul ja Tšiilil jäid väravad sootuks löömata. Kanadale aga veerandfinaalist ei piisa.
"Alagrupist edasipääs meid ei rahulda," teatas peatreener Jesse Marsch mängujärgsel pressikonverentsil. "Me taheme minna edasi. Ükskõik, kes meie vastasteks ka ei tule."
Kanada-Tšiili tipphetked:
Grupi võitis täiseduga Argentina, kes alistas viimases kohtumises oma nii-öelda teise koosseisuga Peruu 2:0. Mõlemad väravad lõi maailmameistrivõistlustel rohkete luhatud võimalustega "hiilanud" Lautaro Martinez, kellel on Copa America alagrupiturniiri järel saldos juba neli tabamust. Tähelepanuväärse statistikaga jätkab ka kolmes mängus puuri puhtana hoidnud väravavaht Emiliano Martinez: ta on mänginud Argentina eest 42 mängu, millest 31 puhul pole talle väravat löödud.
Argentiinlased pühendasid viimase võidu Messile, kes ravib (ilmselt) pisikest reievigastust. "Pühendan väravad talle, sest ma tean, mida ta meile tähendab," kommenteeris Lautaro Martinez, kellele sekundeeris Angel Di Maria. "Leoga on kõik korras, ta paraneb ja loodetavasti on järgmises mängus rivis. Tänane võit oli talle!"
Argentina-Peruu tipphetked:
B-grupis tegi turniiri jooksul mustaks hobuseks tõusnud Venezuela midagi, mida nad pole kunagi varem suutnud. Kuna viimases kohtumises alistati selleks hetkeks juba välja langenud Jamaica teise poolaja väravatest 3:0 (Eduard Bello, Salomon Rondon, Eric Ramirez), võideti alagrupp esmakordselt täiseduga.
"Oleme väga õnnelikud, et teenisime kolm punkti ja ei lasknud endale väravat lüüa. Nüüd aga peame valmistuma ja mõtlema, kuidas edasi. Töötame edasi!" jäi Venezuela eest turniiril juba kaks väravat löönud Rondon tagasihoidlikuks.
Venezuela väravad:
Venezuela edasipääs on ajalugu arvestades pigem üllatus, kuna nad olid seni vaid viiel korral kaheksa parema hulka jõudnud. Tõsi, neli neist edasipääsudest olid tulnud viimasel kuuel turniiril. Venezuela arvelt jäi välja Mehhiko, kes pidi veerandfinaali pääsemiseks viimases voorus kindlasti võitma Ecuadori, kuid ei suutnud enamat väravateta viigist — niisiis läks teisena edasi just Ecuador. Edasipääsejad peavad siinkohal tänama ka VARi, kes mängu lõpus nende kahjuks määratud penalti ringi pööras. "Ma ei sooviks kohtunikust rääkida. Eriti pärast nii varajast väljalangemist," jäi mehhiklaste peatreener Jaime Lozano aumeheks.
Mehhiko-Ecuador tipphetked:
Veerandfinaalid:
- Argentina - Ecuador (neljapäev vastu reedet)
- Venezuela - Kanada (reede vastu laupäeva)
- Kolumbia - Panama (pühapäev vastu esmaspäeva)
- Uruguay - Brasiilia (pühapäev vastu esmaspäeva)
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta