Copa teine voor: Argentina jäi peatreenerita, Brasiilia sai kaane maha, punane langetas USA põrmu
Rohkete külalismeeskondade osalusel toimuvad Lõuna-Ameerika jalgpallimeistrivõistlustel on teise vooru järel edasipääsu kindlustanud Argentina, Uruguay, Kolumbia ja end järjest enam arvestatava jalgpalliriigina tõestav Venezuela.
Aastakümneid Lõuna-Ameerika kõige nigelama jalgpalliriigi mitteametlikku tiitlit omanud Venezuela alistas B-alagrupi teises kohtumises Mehhiko 1:0, jätkab täiseduga ning on ühtlasi kindlustanud pääsu veerandfinaali. 12 Copa Americat (1975-2004) järjest alagruppi jäänud Venezuela on nüüd viimasest seitsmest turniirist (käimasolev kaasa arvatud) viiel korral kaheksa tugevama hulka pääsenud, parima tulemusena jäädi 2011. neljandaks.
Kui Copa Americat kajastava ESPN-i stuudios anti kommenteerimiseks sõna venezuelalasest legendaarsele stuudioeksperdile Alejandro Morenole, karjus ta kõigepealt mitu korda "Vamos Venezuela!" ning lisas siis, et teise poolaja esimesel 25 minutil näidati jalgpalli, mis paneb kogu rahva unistama: "Varasemad turniirid oleks Venezuela tulnud teisel poolajal seisu (0:0) hoidma, aga nüüd mindi võitma. See oli Venezuela mäng!".
Tõsi, 57. minutil Salomon Rondoni penaltist juhtima läinud venezuelalastel oli mängu lõpus ka veidi õnne, kuna kolm minutit enne normaalaja lõppu ei suutnud mehhiklane Orbelin Pineda penaltipunktist väga hea tõrje teinud Rafael Romot üle mängida. Üheks kangelaseks tõusnud Romo sai pärast kohtumist visata ninanipsu Mehhiko ajakirjanike suunas, kes rääkisid enne mängu venezuelalastest kui kehvikutest.
#CopaAmérica | #VENvsMEX | #FaseDeGrupos
⏰ 57' GOL ⚽️
¡Gol de Venezuela! S. Rondon anota de penal
🇻🇪 1-0 🇲🇽#JuntosYUnidos pic.twitter.com/YCfu0fVlAx — Todo Sobre la Fiera (@TSLF_MX) June 29, 2024
"Mehhiko on suurepärane meeskond ja meis on inimlikkus neid tunnustada. Meis pole ülbust, ülbust nagu on paljudes Mehhiko ajakirjanikes, kes meid alahindasid. Me tulime oma tööd tegema võimalikult hästi ja kolm punkti on selle tasuks," kommenteeris Romo.
B-grupi viimases voorus on põhitähelepanu Mehhiko ning teises voorus 3:1 Jamaica alistanud Ecuadori kohtumisel. Mõlemal on kolm punkti, ent kuna väravate vahe soosib Ecuadori, peab seni vaid korra skoorinud Mehhiko ründemasina tööle saama. Venezuela mängib juba turniirilt välja langenud Jamaicaga.
Tõenäoliselt tuleb Venezuelal veerandfinaalis vastamisi minna A-alagrupi teise meeskonnaga, kes selgub Tšiili ja Kanada omavahelisest kohtumisest, milles kanadalastel piisab ka viigipunktist. Kanada sai teises voorus oma Copa America ajaloo esimese võidu kui oldi 1:0 parem Peruust. Kanada väravavaht Max Crepeau ei tõusnud kangelaseks mitte ainult oma puuri puhtana hoides vaid märkas esimesena ka äärekohtuniku kokkukukkumist ning oli esimene, kes appi tõttas ning kuumarabanduse saanud mehele appi tõttas.
Scary moment in the Peru/Canada game with the linesman passing out from the heat. Canadian goalkeeper Max Crepeau first to notice and runs over. Crepeau is saving everything and everyone out there on the pitch#canmnt#CopaAmèrica
pic.twitter.com/YnMEmcNYZw — RGF (@rgfray1) June 26, 2024
Argentina on A-grupi juba sisuliselt (ent mitte matemaatiliselt) alagrupi võitnud ning nende peatreeneri Lionel Scaloni sõnul annab ta viimases mängus Peruu vastu mängida senistel vahetusmeestel. Tõsi, kuna Scaloni jäi kohtumises Tšiiliga teisele poolajale hiljaks, sai Argentina alaliit 15000 dollarit trahvi ning Scaloni mängu pikkuse karistuse, mis tähendab, et peatreenerikohtustusi täidab Peruu vastu Walter Samuel.
Peruu vastu teise ešeloni kasutamine võib olla hädavajalik Lionel Messi taastumiseks, kes sai kohtumises Tšiili vastu tugeva löögi vastu reit ning vajas päris pikka tohterdamist. Messi küll mängis kohtumise lõpuni, ent mängujärgses intervjuus ütles, et päris korras tervis siiski pole ning täielik taastumine võib võtta aega. Messi pole küll veel skoorinud, ent mängis ka argentiinlaste turniiri kolmandas (nagu kahes esimeses) tabamuses rolli. 88. minutil riputas ta nurgalöögi karistusalasse ning väikse sagina järel tõi Lautaro Martinezi löök Argentinale võidu ja edasipääsu veerandfinaali. Argentina jaoks oli tegemist minirevanšiga 2016. aasta eest: just sel samal New Jersey staadionil jäädi Tšiilile Copa America finaalis pärast 0:0 lõppenud normaal- ja lisaaega penaltitega 1:4 alla. Eksijate seas oli toona ka Messi.
Tiitlikaitsja Argentina murdis New Jersey staadioni kaheksa aasta taguse needuse, alistas Tšiili 1:0 ning kindlustas esimese koondisena pääsu Copa America veerandfinaali. Turniiri ajaloo esimese võidu saanud Kanada on samuti lähedal pääsemaks kaheksa parema hulka.
The goal from Lautaro Martinez which seals the win against Chile. pic.twitter.com/AwbP5UuezB — Sivan John 🇦🇷 ⭐⭐⭐ (@SivanJohn_) June 26, 2024
Esimese C-grupi vooru järel kiputi ohtralt võimalusi omanud, ent Boliiviat "kõigest" 2:0 võitnud Ameerika Ühendriike turniiri võimalikuks üllatajaks tembeldama, ent totter (ja õigustatud) punane kaart ning 1:2 kaotus Panamale jätavad ameeriklased viimase vooru järel väga keerulisse seisu. Eriti valus on koduväljakuperemeeste jaoks tõsiasi, et süüdistama peab eelkõige iseennast ja veelgi täpsemalt legendaarse George Weah poega Timothy Weah’d. 1995. aastal Ballon d’Ori võitnud AC Milani legendi võsuke lõi veerandtunni möödudes täiesti süütus olukorras Roderick Millerit peapiirkonda ning kuna panamalane andis väikse vungi juurde ka näitlejameisterlikkusega, pööras VAR esialgse kollase kaardi otsuse ümber punaseks.
Olgu märgitud, et veidi ehk üle mänginud Millerit siin kindlasti süüdistada ei saa, sest Weah poolt oli tegu täiesti sõgeda teoga süütus olukorras. Punane kaart oli igati õigustatud. Veel valusamaks teeb USA jaoks asja see, et enne Weah punast omati mängu üle kontrolli ning võit näis vaid vormistamise küsimus — juba 5. minutil oldi ka Panama võrku sahistatud, ent VAR tühistas värava.
l’uscita del team usa da questa copa america ha la faccia di timothy weah. pic.twitter.com/UoQTqKKG6d — sofi🧡💚 | euros24 (@tijjanitigella) June 28, 2024
Sellest hoolimata ei andnud USA alla ning 22. minutil viis Folarin Balogun nad isegi ette, ent juba neli minutit hiljem Cesat Blackman viigistas. Kusjuures mõlemad väravasse lennanud löögid lasti lendu umbes karistusala joone kandist. USA pidas kenasti vastu ning viik oleks neile jätnud endiselt väga korraliku võimaluse veerandfinaali jõuda. Seitse minutit enne normaalaja lõppu jäeti aga Jose Fajardo karistusalas täiesti vabaks ning mees koksas seisuks 2:1. Viis minutit hiljem jäi vähemusse ka Panama, kui Adalberto Carrasquilla närv mustaks sai ning ta selja tagant täiesti tahtlikult USA suurima staari Christian Pulisici maha tõmbas või noh, pigem isegi lõi. Carrasquilla eemaldamise elasid panamalased siiski üle ja võtsid kolm võidupunkt, millega tõstsid enda aktsiaid veerandfinaali jõudmiseks tippu ja langetasid USA omad põrmu.
Kahjuks ei piirdunud USA koondise valud väljakuga. Pärast kohtumist langesid paljud USA mustanahalised mängijad ja eriti Weah sotsiaalmeedias rassistlike rünnakute ohvriks. USA vutiliit tegi ka vastavasisulise avalduse ning pakub kõikidele mängijatele ja tugipersonali, kes selleks soovi avaldavad, psühholoogide abi. Weah ise tegi asjade sellise käigu tõttu avaliku vabanduse.
"Juhtugu, mis iganes, ma võitlen alati oma riigi eest päevani, mil mind pole enam vaja või kui ma pole enam võimeline. Ma vabandan kõigi ees siiralt. Minu armastus selle tiimi eest ulatub jalgpallist palju kaugemale, seega olen enda peale väga kuri, et panin oma vennad olukorda, mida nad pidid täna õhtul läbi elama," kirjutas Weah pärast sotsiaalmeedia rassismilainet.
Panama kohtub viimases voorus turniiri autsaideri ja Lõuna-Ameerika kõige kehvema koondise Boliiviaga, kes jäi teises voorus Uruguay 0:5 teerulli alla (väravad: Facundo Pellistri, Darwin Nunez, Maximiliano Araujo, Federico Valverde ja Rodrigo Bentacur) ehk kui kõik loogilist rada pidi läheb, võtavad nad kolm punkti ning peavad lootma, et USA ei alista Uruguayd. Ameeriklastele annab väikse lootuskiire tõik, et väravatevahega +7 jätkav Uruguay on 99,9-protsendilise tõenäosusega edasipääsu ja grupi võidu kindlustanud ning võib mängitada vahetusmehi. USA õnneks on neil Panamast parem väravatevahe ning kui panamalased boliivlastele just korralikku sauna ei küta, võib võidust edasipääsuks piisata.
"Me peame esindama oma riiki suure kire ja uhkusega. Meil tuleb minna ja mängida oma elu parim mäng, nii lihtne see ongi. Me tahame võita ja siin turniiril jätkata," kommenteeris Pulisic keerulist olukorda.
D-grupi avavoorus Costa Ricaga väravateta viiki mänginud Brasiilia oli enne kohtumist Paraguayga saanud kriitikat nii riigi legendidelt kui ka kodumaa meedialt ning seda täiesti õigustatult, kuna viimasest üheksast kohtumisest oli võidetud vaid kaks. Copa esimeses kohtumises Costa Ricaga viigistanud brasiillased pidid avamängus Kolumbiale 1:2 kaotanud paraguaylaste vastu tõestama, et nendes ikkagi on sisu ning vähemalt seisu mõttes saadigi püss paukuma.
Kohtumine algas küll kurjakuulutavalt, sest Lucas Paqueta ei saanud pooltunni möödudes sisse penaltit, ent viis minutit hiljem söötis eksija pärast kaunist kombinatsiooni Vinicius Juniorile, kes seisuks 1:0 lõi. Brasiillsed said kaane maha ning 43. minutil kasvatas Savio tap-in edu juba kaheväravaliseks ning enne poolajapausile minema kasutas veel Vinicius Paraguay kaitse jämeda eksimuse ära. Puhkamast tulles paugutas Paraguay läbi Omar Alderete kauglöögi ühe värava tagasi, ent 65. minutil teenis Brasiilia penalti ja Paqueta seekord ei eksinud.
"Täna mängis Vinicius peaaegu perfektselt. Ta oli väga dünaamiline," kommenteeris Brasiilia peatreener Dorival esimese kohtumise järel palju kriitikat saanud suurima staari mängu. "Paljud olid esimese mängu järel pettunud, aga palun teid olla kannatlikud, sest see meesond on liikumas õiges suunas."
Alagrupi teises matšis alistas Kolumbia kindlalt Costa Rica 3:0 ning jätkab täiseduga. Väravate eest hoolitsesid Lis Diaz, Davindson Sanchez ja Jhon Cordoba, ent ära peab märkima ka James Rodriguezi resultatiivse söödu, sest see oli tal juba selle turniiri kolmas.
Brasiilia küll võitis, ent viimaseses kohtumises Kolumbiaga peavad nad siiski igaks juhuks võitma. Kolumbia on küll edasipääsu kuue punktiga kindlustanud, ent kui nad peaks brasiillastele kaotama, tähendaks see veerandfinaalivastaseks seni kõige muljetavaldavamat turniiri teinud Uruguayd, keda nad pigem tahaksid ilmselt vältida. Kui Brasiilia Kolumbiale kaotab ning Costa Rica alistab Paraguay, on viiekordsed maailmameistrid Copa Americalt väljas.
Teise vooru tulemused:
Peruu - Kanada 0:1 (0:0)
74. Jonathan David
Eemaldamine: 59. Miguel Araujo (Peruu)
Tšiili - Argentina 0:1 (0:0)
88. Lautaro Martinez
Ecuador - Jamaica 3:1 (2:0)
13. ov. Kasey Palmer, 45+4. pen. Kendry Paez, 90+1. Alan Minda - 54. Michail Antonio
Venezuela - Mehhiko 1:0 (0:0)
57. pen. Salomon Rondon
Panama - USA 2:1 (1:1)
26. Cesar Blackman, 83. Jose Fajardo - 22. Folarin Balogun
Eemaldamised: 88. Adalberto Carrasquilla - 18. Timothy Weah
Uruguay - Boliivia 5:0 (2:0)
8. Facundo Pellistri, 21. Darwin Nunez, 77. Maximiliano Araujo, 81. Federico Valverde, 89. Rodrigo Bentancur
Kolumbia - Costa Rica 3:0 (1:0)
31. pen. Luis Diaz, 59. Davinson Sanchez, 62. Jhon Cordoba
Paraguay - Brasiilia 1:4 (0:3)
48. Omar Alderete - 35., 45+5. Vinicius, 43. Savio, 65. pen. Lucas Paqueta
Realiseerimata penalti: 31. Lucas Paqueta (Brasiilia)
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta