1 Link kopeeritud

Eile esiliigas, täna Euroopa parim: seni eurosarja vaid korra lähedalt näinud Mendilibar kerkis Sevilla ootamatuks päästjaks

Kristjan Jaak Kangur pilt
Kristjan Jaak Kangur

Jose Luis Mendilibarist sai esimene mees, kes suutnud Jose Mourinho eurosarja finaalis väljakult kaotajana ära saata. Foto: Scanpix / AFP / Odd Andersen

Seitsmendat korda Euroopa liiga võitjaks kroonitud Sevilla tänavune hooaeg on kulgenud meeletute tõusude ja mõõnadega, kuid triumfini tüüris nad kõige ootamatum kangelane. Jose Luis Mendilibar, kellest sai vanim Euroopa liiga võitjaks kroonitud peatreener, polnud enne tänavust kevadet selles sarjas minutitki ametis olnud.

Pärast seda, kui Sevilla oli saanud Julen Lopetegui käe all seitmest voorust ühe võidu ja käinud Jorge Sampaoliga jaanuari alguses ära liigatabeli eelviimasel ehk 19. real, toodi märtsi lõpus meeskonda tüürima Mendilibar. Ehkki kogenud ja La Ligas hinnatud treener, piirdus Mendilibar tagasihoidlikumate tööotstega. Ta alustas treeneriteed Athletic Bilbaost, töötas esiliigas Lanzaote ja Eibariga ning naasis seejärel 2005. aastal Athleticusse.

Just seal sai ta ka oma esimese ja seni ainsa eurokogemuse, kui Baskimaa klubi kaotas Intertoto karikasarja avaringis kahe mängu kokkuvõttes rumeenlaste CFR Clujile - konkurentsist langeti seejuures penaltitega. Kaotuste järel Athleticust kiiresti sule sappa saanud Mendilibar tõestas end järgnevatel aastatel esiliigas, tõstes Valladolidi kõrgseltskonda ning hoides seal Osasunat.

Ebaõnnestunud perioodile Levantes järgnes hea töö Eibariga, kellega jõuti Copa del Rey veerandfinaali ja lõpetati liigas üheksandana. Mendilibar sai ka esimese suure tunnustuse, jagades Leganesi peatreeneri Asier Garitanoga 2017. aastal hooaja parima treeneri auhinda. Kui Eibar ikkagi esiliigasse pudenes, jätkas Mendilibar Alavesis, kuid vallandati sealt mullu aprillis.

Sampaoli asemikuna pööras Mendilibar Sevilla tulemustekõvera kiirelt üles, muutes meeskonna mängu senisest lihtsamaks. Liigas on tema käe all saadud 11 mängust kuus võitu ja vaid kaks kaotust, mis on tõstnud Sevilla viimase mängudevooru eel väljalangemisohust esikümnekoha konkurentsi. Euroopa liigas löödi järjest auti Manchester United ja Juventus ning nüüd ka Roma.

13. aprilli kohtumine Unitedi kodustaadionil Old Traffordil, kus Sevilla pööras viimaste minutitega 0:2 kaotusseisu 2:2 viigiks ja kindlustas seejärel nädal hiljem kodumängus edasipääsu, oli seega Mendilibari teine vastasseis ja kolmas mäng eurosarjas. Ometi on ta nüüd, 62 aasta ja 78 päeva vanusena, vanim Euroopa liiga võitnud peatreener. Senine tipptulemus kuulus Maurizio Sarrile, kel oli vanust 60 aastat ja 139 päeva, kui ta Chelsea 2019. aastal tiitlini tüüris.

"Kui puhkusele lähen, jõuab ilmselt kohale, mida korda saatsime. Alustasime kehvasti, Roma tundis end mugavalt. Aga teisel poolajal suutsime mängu muutuse tuua. Penaltitega oli õnne. Montiel oleks tegelikult pidanud olema viies lööja, aga mängijad muutsid järjekorda. See on nende enda otsustada," avalikustas ta otsustava neljanda penalti teisel katsel realiseerinud Gonzalo Montieli kohta ootamatu asjaolu.

LOE JÄRELE: Euroopa liiga kuningas Sevilla tegi seitsmest seitse ja lõpetas Mourinho seeria
EUROOPA LIIGA 1

Luup peale | Sevilla 7. triumf! 146,5 minutit absurdi Mourinhot ei murdnud, aga penaltiseeria küll