MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

ARVAMUS/KOMMENTAAR
2 Link kopeeritud

Kasper Elissaar: 5 põhjust, miks Vassiljev peaks mängima valeründajana

2 Link kopeeritud
Kasper Elissaar, Soccernet.ee peatoimetaja
Kasper Elissaar, Soccernet.ee peatoimetaja

Palliga domineerivas mängus saaks Konstantin Vassiljev valeründajana oma liikumistega ruumi tekitada nii endale kui ka teistele. Foto: Imre Pühvel

Eesti koondis kohtub täna õhtul Portugalis MM-valikmängus Gibraltariga ja kuigi pea kogu Eesti meedia ennustab algkoosseisus tipuründaja kohale Henri Anieri, annan 5 põhjust, miks peaks täna number üheksa kohal tegutsema hoopis Konstantin Vassiljev.

Eelloona olgu öeldud, et koondise peatreeneri Martin Reimi jaoks on hetkel vähem muresid kui kuu aja eest eelmiste mängude ajal. Seda põhjusel, et puuduvad mängukeelud (septembris oli võtmemängijatest esmalt keelu all Karol Mets ning seejärel Ragnar Klavan) ja loovad ründemängijad Konstantin Vassiljev ja Siim Luts on nüüdseks vigastused täielikult seljatanud.

Nüüd aga põhjuste juurde:

1. Eesti mängis nii Kreeka kui Küprose vastu kaitsefaasis väga kõvad lahingud, kuid ründemäng jäi ümmarguseks. Küprose vastu saavutasime erakordse ohtlikkuse ja lõpuks ka värava selle aja sees, mil väljakul oli vahetusest sekkunud maestro Vassiljev. See tähendab, et kuigi kuu aja eest kostus nii mõneltki poolt, et Eesti võikski uue formatsiooni tõttu alustada mänge ilma Kostjata, sest talle pole head kohta selles asetuses, siis arvan, et sellise kaliibriga pallur peaks igal juhul alustama.

2. Vassiljev peaks mängima valeründajana, sest see koht annab talle kõige suurema vabaduse. Seda just silmas pidades tänavu kinnistatud 5-4-1 formatsiooni, kus ei ole traditsioonilisele number kümnele ruumi. Eelkõige annab see vabaduse just tänast mängu silmas pidades, kus Eesti valdab eeldatavalt rohkem palli kui vastane.

3. Kuna Gibraltar mängib väga-väga suure tõenäosusega viie kaitsjaga, on tavapärasel üksikul kesktormajal raske kolme suure kolli vahel toimetada. Valeüheksaga mängides tekitaks Vassiljev sellesse kaitseliini auke, sest kui tema vajub alla palli küsima ja näiteks üks Gibraltari keskkaitsja talle järgi tuleb, on tagaliinis kohe palju rohkem ruumi. See annab võimaluse kiiretele äärtele Siim Lutsule ja Sergei Zenjovile vastase liini taha või vahele tekkivatesse taskutesse avaneda.

4. Eesti on 5-4-1 formatsiooni toimima saanud ja kuna teisipäeval Bosnia vastu tuleb kindlasti sedasi mängida, ei ole vaja tänaseks lõhkuda sissetöötanud asja ja tegutseda eelmise aasta 4-2-3-1 formatsioonis, vaid kasutada lihtsalt 5-4-1 formatsiooni ründavamat varianti.

5. Küprose vastu töötas keskväljaduo Ilja Antonov - Mattias Käit väga hästi ja tänase mängu iseloomu arvestades ei ole tark seda lõhkuda. Käit - Vassiljev keskväljapaar oleks väga ründav, kuid Kostja nii suurele kaitsetööle suunamine või Käidi veel madalamale panemine oleks mõlema mehe potentsiaali raiskamine. Kuna Gibraltar panustab kiirrünnakutele, oleksime neid kaitstes Käit - Vassiljev paariga oluliselt haavatavamad.

****

Kuigi paljud arvavad, et Gibraltari vastu peaksime mängima neljase tagaliiniga, kuhu näiteks Karol Mets saab vajadusel viiendaks vajuda, siis see aasta on tervilikult tegelikult näidanud, et kolm konkreetset keskkaitsjat annab mängijatele endale rohkem kindlust. Ühest küljest oleme kolme keskkaitsjaga väga hästi valmis kontrarünnakute peatamiseks, teisest küljest on olemas toetus nii pikkade pallide kui ka äärtelt tulevate tsenderduste puhul. Eeldusel, et valdame täna rohkem palli, on väga oluline just rünnakult kaitsesse üleminek ja kolme keskkaitsjaga on igal juhul lihtsam riske ennetada ja vajadusel maandada.

Kindlasti paljud mõtlevad, et kuidas me saame kääbusriigi Gibraltari vastu minna mängima nii kaitsvalt, kuid tegelikult ei tähenda kolme keskkaitsjaga mängimine umbkaitses istumist. Nii viimati Küprose kui ka veel paremini suve alguses Läti vastu nägime selle süsteemi plusse olukorras, kus domineerime palliga mängus. Sellises olukorras muutub Eesti viiene kaitseliin kolmeseks ning sama juhtub ühese ründeliiniga.

Valeründajaga 5-4-1 asetus on üks paindlikumaid formatsioone, lubades vastavalt vajadusele viia jõudu juurde kas rünnakule või kaitsesse. Asja paremaks selgitamiseks toon välja Eesti tänase võimaliku asetuse kaitsefaasis ja samuti võimaliku asetuse ründefaasis.

Eesti asetus kaitsefaasis (persoonid on valitud minu subjektiivse hinnangu alusel - vastavaid rolle võivad täita ka koondise teised sarnaste omadustega mängijad):

Eesti asetus kaitsefaasis - Football tactics and formations

Eesti asetus ründefaasis:

Eesti asetus ruendefaasis - Football tactics and formations

Ma ei pretendeeri lõplikule tõele ega väida, et Eesti kindlasti täna nii mängib. Martin Reim võib vabalt nii mind kui kõiki teisi üle kavaldada ja mängida neljase tagaliini või kasvõi kahe ründajaga, ent minu pakutud variant võiks kõiki olusid arvesse võttes väga hästi töötada. Seda enam, et teisipäeval mängime nagunii viie kaitsjaga ja kuna eelmised mängud on sedasi õnnestunud, ei oleks otstarbekas muuta süsteemi, vaid kasutada lihtsalt selle teist variatsiooni.

Nagu Reim ka ise tõdes esmaspäevasel koondise kogunemisel: "Sammume edasi täpselt sealt, kus eelmised mängud lõpetasime. [...] Isegi vahet ei ole, kumba pidi me mängime, sest kuna tahame initsiatiivi, peame rohkem mängijaid ründesse liigutama. On see siis viiesest liinist või neljasest - see ei määra. Peame oleme julgemad rünnakust osa võtma."

Gibraltari ja Eesti MM-valikmäng saab avavile täna õhtul kell 19, Soccernet.ee toob sündmused lugejateni otse staadionilt.

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Aasta hiljem: Portugali tühermaalt sobib võit ja ainult võit
EESTI MEESTE KOONDIS 6

Aasta hiljem: Portugali tühermaalt sobib võit ja ainult võit

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK