Täna peab 47-aastane šveitslasest jalgpallitreener Thomas Häberli oma esimese päris kohtumise Eesti A-koondise juhendajana. Juunikuistesse mängudesse võtab ta kaasa selle, mida on seniste sutsakate puhul proovinud.
Berni Young Boysi ründelegendist sai Eesti peatreener tänavuse aasta alguses. 12. jaanuaril peeti küll mitteametlik treeningkohtumine Ungari meisterklubi Ferencvarosega, ent Hispaanias toimunud lahingus ei saanud Häberli kasutada kõiki Maarjamaa parimaid poegasid. Oma karastuse Eesti lootsina pidi ta saama märtsis, ent langes siis isolatsiooni ja juhendas kohati C-maigulist koondist video vahendusel.
Nüüd on Häberli trennides ja väljaku ääres kohal ning tal on kasutada rivistus, mis kannab auga välja Eesti rahvusesinduse nime. Sunnitud puudujaid on vaid kaks: vigastatud Erik Sorga ja Ken Kallaste. Vabatahtlikult loobus taas Ragnar Klavan, kes pole sinisärgis pallinud 2019. aasta sügisest. Kõik ülejäänud, antud juhul Häberli silmis 26 parimat, on kohal. See tähendab, et võidule (ja mitte katsetamisele) orienteeritud treener saab lõpuks näidata, kuidas ta plaanid ja ideed tegelikult toimima peaksid.
Mida oodata? Kõike seda, millest šveitslane on senise viie kuu jooksul rääkinud ja mida ta on jõudnud nii Marbellas kui ka Zoomi vahendusel asju dikteerides näidata. Kuigi Häberli mängus saab ilmselt olema paindlikkust, on tema tegevus rajatud 3-5-2 formatsioonile. Seda peegeldab kasvõi koondise nimekiri.
Kui peatreener möödunud nädalal lõplikud kutsed välja saatis, andis see palju vihjeid. Näiteks kui Karel Voolaidi ajal oli koondise nimekirjas tavaliselt ca üheksa puhtakujulist ääremängijat, siis Häberli omas on selliseid seitse. Põhjus selleks on lihtne: kui Voolaidi 4-2-3-1 asetuses oli juba algrivistuses olemas koht neljale ääremängijale (kahele kaitsjale ja kahele äärepoolkaitsjale/-ründajale), siis Häberli meelisasetuses vaid kahele.
See on peamine põhjus, miks viimasel ajal koondises figureerinud ja tänavu Premium liigaski korralikult esinenud Frank Liivak ja Pavel Marin jäid seekord välja. Sama suurest valimist tuli teha väiksem valik.
Milline see Häberli valik siis sai? Naturaalseid paremkaitsjad on koondises kaks: Taijo Teniste ja Michael Lilander. Mõlemad on seejuures suutelised ka vastasäärel toimetama. See on oluline tähelepanek, sest naturaalseid vasakkaitsjad on koondises ainult üks: Artur Pikk. Miks kutsus Häberli vaid ühe (vasakjalgse) vasakkaitsja, kui jalgpalli teada-tuntud põhitõde näeb ette, et võistkonnas võiks olla igale positsioonile vähemalt kaks meest? Sest Häberli 3-5-2 või 5-3-2, kuidas soovite, ei ole traditsioonilises mõttes tasakaalus.
Häberli poolt väljakule usaldatud kaks ainukest ääremängijat ei ole seal samasuguste, vaid kardinaalselt erinevate ülesannetega. Kui kaitsefaasis võib Eestil tihtipeale taha tekkida viiene liin, siis ründefaasis on ühel äärel oluliselt aktiivsem roll, kus Häberli wing-back'ist saab ääreründaja, mis võib kolme keskkaitsjaga süsteemi muuta kohati sarnaseks neljase tagaliini ja selle põhimõtetega.
Persoonidega näitlikustatud potentsiaalne ründeliikumine tasakaalust väljas ääre põhimõtte selgitamiseks:
See aga tähendab omakorda, et sellisel ääreründajal, kelle arsenalist puudub korralik kaitsemäng (või töötahe ja -võime), ei ole Häberli süsteemis kohta. Kui seekordses koondise nimekirjas täidavad kaitsvamate ääremängijate rolle eelmainitud Teniste, Lilander ja Pikk, siis ründavamad igapäevased ääremängijad on Vlasi Sinjavski, Henrik Ojamaa, Sergei Zenjov ja Sander Puri. Seejuures viimased kaks on universaalid, kellest Zenjov võib vabalt pallida ka tipuründes ja Puri vajadusel keskväljal.
Sinjavskit nägime vasakpoolse ründava äärekaitsjana Ferencvarose vastu, Sander Puri samas rollis maavõistluses Rootsiga. Kuivõrd tavalisi vasakkaitsjaid ongi selles nimekirjas vaid üks ehk Pikk, võiks ju eeldada, et Eesti vasakust tiivast kujuneb ka juunis ründavam äär, kus eelistatakse mängitada poolkaitsjat. Häberli mitmekülgsust ja koondise isikkoosseisu arvestades saame tõenäoliselt näha aga varieeruvust. Pikk on hetkel igapäevaselt parimal tasemel palliv äärekaitsja, mis tõstab tema aktsiaid ja mis võib anda talle koha põhikoosseisus. Sellisel juhul ei saa välistada, et näiteks Sinjavskil või Ojamaal tuleb algkooseisus alustamiseks kolida teisele, paremale äärele.
Teisalt Pika hooaeg lõppes mai esimeses pooles, mis võib tähendada Lilanderi (palju mänginud, heas vormis) või Teniste (just paranenud, meeletult kogenud) mängitamist. Igal juhul pakub sinisärki kutsutud ääremängijate valik võimalust varieerida ja kasutada ründavama äärena ka sõltuvalt vastasest emba-kumba soovitust.
Kuivõrd ääremängijate valik on kokkuvõttes tavapärasest oluliselt ahtakesem, kinnitab see aimdust, et Häberli mängu süda on väljakul keskel. Kuus kutsutud keskkaitsjat (Joonas Tamm, Karol Mets, Märten Kuusk, Maksim Paskotši, Henrik Pürg, Markkus Seppik) viitab üpris üheselt neist kolme samaaegsele kasutamisele või vähemalt selle idee domineerimisele. Samas täpselt nagu Eesti koondises on hetkel ainult üks vasakjalgne ääremängija, on meil valikus ka vaid üks vasakjalgne keskkaitsja.
See fakt seab väga kõrged ootused Karol Metsale. Samas teame, et nii klubist kui koondisest on vasakpoolse keskkaitsja kogemus olemas ka Kuusel ja Paskotšil. Kuusk võiks oma liidriomaduste ja häälekuse tõttu olla kolmest tagumisest kaitsjast keskmine, kes liini ühtseks tervikuks seoks.
Et keskväli ja palliga mäng on Eesti jaoks olulised, näitab Häberli keskpoolkaitsjate valik, mis on väga tuumakas: Vladislav Kreida, Markus Soomets, Markus Poom, Mattias Käit, Martin Miller, Bogdan Vaštšuk ja Konstantin Vassiljev. Seejuures nende meestega on võimalik mängida keskel nii sirge liini, ühe kontrolliva kui ka kahe kontrolliva poolkaitsjaga (ja number kümnega).
Mida kõik eeltoodu ja see koondise nimekiri siis näitavad? Seda, et Häberli jaoks on oluline: 1) saada kaitse lukku ja hästi toetatud (kolme keskkaitsja kasutamine); 2) palliga mäng, millega olla julge ja ise samamoodi loov (kolme keskpoolkaitsja kasutamine); 3) väravate löömine (kahe ründaja paralleelne kasutamine, mis aitab palli ees paremini säilitada ja vähendab totaalselt ebavõrdsete duellide teket, kus üksinda tuleb kahe-kolme mehe vastu saada).
Mida sellest arvata? Vähemalt paberil tundub see plaan olema Eesti jaoks üsna perfektne, kuhu on rakendatud meie tugevused ja peidetud nõrkused.
Tõehetk on käes. Thomas Häberlit ootavad lähipäevil kolm jõukohast vastast ja sisuliselt parim võimalik mängijate valik. Nüüd on vaja end tõestada. Vaja on näidata, et eestlased suudavad ka võita. Vaja on taastada vutisõprade usk. Vaja on lüüa kord majja. Keegi ei jaksa enam kaotada. Thomas Häberli, näita, mis sa oskad!
* * *
Eesti koondise koosseis mängijate positsioonide* kaupa:
Väravavahid: Karl Jakob Hein, Matvei Igonen, Karl Andre Vallner.
Paremkaitsjad: Taijo Teniste (universaal), Michael Lilander (universaal).
Parempoolsed keskkaitsjad: Joonas Tamm, Henrik Pürg, Markkus Seppik, Maksim Paskotši.
Vasakpoolsed keskkaitsjad: Karol Mets, Märten Kuusk.
Vasakkaitsja: Artur Pikk.
Kontrollivad/lõhkuvad poolkaitsjad: Vladislav Kreida, Markus Soomets.
Kastist kasti poolkaitsjad: Mattias Käit (universaal), Markus Poom, Martin Miller (universaal).
Ründavad poolkaitsjad: Konstantin Vassiljev, Bogdan Vaštšuk (universaal).
Paremääred: Sergei Zenjov (universaal), Sander Puri (universaal).
Vasakääred: Henrik Ojamaa, Vlasi Sinjavski.
Ründajad: Henri Anier, Rauno Sappinen, Robert Kirss.
* - välja on toodud mängija kas loomuomane, koduklubi või koondises osaks langev eeldatav positsioon. Universaalid võivad mängida mitmetes väga erinevates rollides ja kõik keskpoolkaitsjad suudavad väljaku südames täita kõiki kohti.
* * *
Kuula ka värsket "Pikk ette (ja ise järele)" episoodi, kus alates 40:30 lahati põhjalikult koondisega seonduvat!
* * *
Eesti kohtub Balti turniiri avamängus täna õhtul kell 19 võõrsil Leeduga. Reedel kell 19 külastatakse maavõistluses Soomet. Balti turniir lõpetatakse neljapäeval, 10. juunil kell 19 kodumänguga Läti vastu.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta