Mullu üleminekumängudega kõrgliigasse püsima jäänud Tartu Tammeka lendas endale seatud lati alt selgelt läbi. Nüüd tahetakse naasta tabeli keskpaika, ent parafraseerides peatreeneri Marti Pähna öeldut, siis rääkida võib kõike, aga tegusid on vaja.
Reisime pisut ajas tagasi ning maandume 2022. aasta sügises. Aasta varem üleminekumänge mänginud Tammeka naasis tabeli keskpaika ning lõpetas kuuendana. Pärast hooaega õhkas Taaralinna esiklubi leerist lootust edukama tuleviku üle. Klubi tegevjuht Kristjan Tiirik ütles Soccernet.ee-le toona, et järgmisel hooajal soovitakse lõpetada vähemalt samal kohal või isegi kõrgemal.
Avaringi järel tundus, et eesmärki on võimalik täita, hooaja keskpaigas niisamuti – Tammeka oli juunikuu lõpus küll eelviimane, aga nad olid kuuendat positsiooni hoidnud Paide Linnameeskonnast maas vaid kuue punktiga ning tartlastel oli konkurentidega võrreldes kaks mängu varuks. Aga kolmanda ringi lõpuks sai sisuliselt selgeks, et sel korral peab võitlema püsimajäämise nimel – nad olid jätkuvalt üheksandad, kaheksas koht oli kaheksa punkti kaugusel, tabeli viimast Harju Laagrit edestati üheksa silmaga.
Neljas ring kiskus täitsa kiiva – esimesed kaheksa mängu kaotati, viimase vooru eel edestati Harjut vaid kahe punktiga. Üleminekumängudele pääsemiseks tuli lõppmatšis Harju vastu kaotust vältida ning tartlaseid said sellega hakkama, hiljem võitsid nad üleminekumängudes kindlalt Viimsit – Tartu jäi Premium liigasse püsima.
Algava hooaja eel on Tammeka mehed – Tiirik, Pähn ja väravavahist kapten Richard Aland – ühel meelel, et püsimajäämisheitlus ei tohi tulla kõne allagi. "Miinimum on jääda liigasse kindlalt püsima, aga muidugi tahame rohkem – näiteks tõusta tagasi tabeli keskpaika," ütles Pähn.
Aland oli pisut optimistlikum: "Spordimehena tahaks ikka midagi uhkemat välja hõigata. Kasvõi eelmise hooaja põhjal, sest keegi ei uskunud, et Tallinna Kalev (lõpetas pronksikohal – M. S.) või Pärnu Vaprus (lõpetas kuuendana – M. S.) võiksid nii hästi mängida. Seega miks mitte [teha midagi suurt]?"
Kindamees andis ka mõista, et Tammekal on tänavu suur ja tugev tugi. "Kogu Euroopa on meie selja taga! Noh, Tartu 2024 ikkagi," naeris Aland, viidates faktile, et Tartu valiti selle aasta Euroopa kultuuripealinnaks.
Pähna sõnul tuleb eesmärgi täitmiseks panna esmalt paika plaan, seejärel seda kõva häälega endakeskis välja öelda ning teadustada, mida üksteiselt nõudma peab. "Kui suudame vajalikud asjad ära teha, siis oleme heas positsioonis," sõnas treener. "Aga rääkida võib mida iganes, lõpuks sõltub kõik tabeliseisust."
Peatreener usub, et eesmärkide täitmiseks peab Tammeka parandama kaitsetööd, tegutsema ühtse löögirusikana ning olema vastase jaoks veel ebameeldivam kui mullu. "Kokkuvõtvalt võiks Tammeka olla piisavalt agressiivne ja palliga tasakaalukas – et suudaksime rünnata suurte jõududega, ent olla valmis selleks, et palli kaotades poleks tagant tühi," selgitas Pähn. Ka Aland oli sama meelt ning lisas, et võistkond on selleks aastaks astunud agressiivsuse osas sammu edasi.
Komplekteerimine on käinud üle kivide ja kändude
Selleks, et teha tulemust, on mõistagi tarvis parajas koguses häid mängijaid. Praegu, mil hooaja alguseni on jäänud alla kahe nädala, pole Tammeka jaoks komplekteerimine lõppenud – täpsemalt otsitakse vähemalt ühte ründajat ja kaitsjat.
Kahe hooaja vahel on sinisärgid jäänud mitme põhimehe võrra vaesemaks – poolkaitsja Sander Puri (35) lõpetas karjääri, ääreründaja Artur Uljanov (24) alustas hooaja ettevalmistust Nõmme Kaljuga, ent riputas seejärel samuti putsad varna ning ründaja Kevin Mätas (24) taasliitus Nõmme Unitediga. Lisaks on küsimärgi all kaitsjate Kevin Andersoni, kes pole trennides osalenud, ja praegu vigastatud oleva Taijo Teniste jätkamine. Kui Puri roll oli mullu üpris väike, siis teised kandsid arvestatavat koormust.
Seni on juurde toodud eelmise aasta Esiliiga B parim väravakütt Priit Peedo, endine Kuressaare kaitsja Mairo Miil ja Itaaliast kasvatajaklubisse naasnud 18-aastane kaitsja Laurits Õunpuu. Pikalt on testimisel viibinud Ghana poolkaitsja David Epton, kes suure tõenäosusega liitub klubiga, ent nagu eelmise nädala lõpus selgus, siis mõlemapoolne huvi ei pruugi tähendada mitte midagi ...
Nimelt üle-eelmisel pühapäeval, kui Tammeka mängis Liivimaa Taliliigas 3:3 viiki lätlaste Mettaga, jooksid ülikoolilinna klubi eest platsile kolm uut nägu – Nigeeria ründaja Stephen Simon, Miil ja mullu Kuressaares pallinud ääreründaja Karl Rudolf Õigus.
Tiirik ütles reedel, et Simonile lepingut ei pakuta, Miili ja Õigust soovitakse endale. Mängujärgsest intervjuust võis välja lugeda, et ka Õigus tahtis Tammekasse. "Ütleme nii, et põhi on selleks laotud, et minust saaks Tammeka mängija, aga vaatame, kas see maja valmis ka saab," lausus ta. "Arvan, et Tammekaga liitumine on täitsa tõenäoline." Kõik näis olevat hästi, kuid laupäeval tuli uudis, et mees jätkab siiski Kuressaares.
Sarnane ebaõnn saatis tartlasi ka eelmise hooaja Premium liiga parima väravaküti Tristan Koskoriga, kes treenis Tammekaga, aga liitus siis Itaalia Serie D klubi ASD Astiga, mistõttu pidi Emajõe Ateena võistkond Tiiriku sõnul tegema plaane ümber.
Pühapäeval testis Tammeka Suurbritannia kodakondsusega Tamiwo Ezekiel Olawale Abiolat, kes andis 2:1 võidumängus Tartu Welco üle kaks väravasöötu. 26-aastane ründaja omandas jalgpallihariduse Inglismaal Bolton Wanderersis, kust ta liikus 2020. aastal Norra tugevuselt kolmandasse liigasse Florösse.
"Ta on kiire, tugev, hästi juhendatav, karistusalas esmapilgul osav ja suudab hästi pressida. Kasutasime teda tema jaoks tõenäoliselt harjumatus rollis ründava poolkaitsjana, ent pigem on tegu puhta ründaja ja veidi ka äärel mänginud mehega," iseloomustas Pähn.
Tiirik lisas, et tegu on kiire mehega, kes on trennis palju väravaid löönud. "Võrreldes kahe eelneva testitava Djalo ning Simoniga on ta jätnud positiivsema mulje," sõnas tegevjuht. "Abiola pole päris Basheri mõõtu, aga reie nelipealihased on tal päris suured küll, jah."
Kuigi komplekteerimine pole läinud kõige libedamalt, siis Tiirik andis mõista, et kui vajalikud positsioonid saadakse mehitatud, võib üleminekuaknaga rahule jääda, sest suurem osa eelmise aasta tuumikust on säilinud. Lisaks on ainsa lepingulise mängijana katki poolkaitsja Tanel Lang, kes vigastas mullu mais oma põlve ning tegeleb praegu taastumisega.
Jalgpalliliidu solidaarsusmehhanismid aitavad Tammekal palgal hoida Alandit, kaitsjat Tanel Tammikut, Langi, ründajat Devid Lehterit ja ääreründajat Patrick Genro Veelmat, kusjuures viimasena nimetatu vastutab Pähna sõnul algaval hooajal standardolukordade eest.
Noored ja soodne mängugraafik on tõstnud trennide kvaliteeti
Hüppame tagasi ajamasinasse ja vuhiseme kaheksandasse jaanuarisse, kui Tammeka kogunes hooaja esimeseks trenniks. Siis oli kohal 19 mängijat, kellest üks – Lang – treenis teistest eraldi. Toona ütles Pähn, et tahaks trennidesse kaasata ka duubelmeeskonna mängijaid, kuid kuna nad käivad koolis ja trennid on hommikuti, on see keeruline.
Kas see mure on lahendatud? Jah, hooaja ettevalmistust on kaasa teinud 7–8 duubli noort. "Oleme mängijate ja nende peredega pannud asja paika nii, et poistel oleks koolis asjad korras ja nad saaksid meiega trenni teha," selgitas Pähn. "Arvan, et oleme U21 mängijatega leidnud hea rütmi ning see ongi üks suur põhjus, miks meil on trennis olnud piisavalt palju mehi."
Nii Pähn kui Tiirik tõid noortest nimeliselt välja 16-aastase keskkaitsja Mait Vaino, kes kuulus Metta vastu algkoosseisu. Läti klubi esimese värava eel andis ta lohaka valesöödu, kuid pärast seda tegutses kindlalt. "Tal tulid sisse mõned eksimused, mis käivad nooruse juurde, aga see on hea, et ta ei lasknud neil mõjutada enda edasist sooritust," tunnustas Pähn ning nimetas veel Rico Puusaagi, Akaki Gvineriat, Robin Mathias Müüri, Mattis Karist ja Mihkel Seppa. "Meil on U21 mängijatest hea kooslus, kes kõik tahavad Premium liigas kanda kinnitada. Olen hooajaeelsetes mängudes noori palju kasutanud ja neile võimalust andnud. Üleminek Premium liigasse pole kuigi ja lihtne ja see ei käi nipsust, aga selleks ongi ettevalmistusperiood, et näha, kuidas nad kõrgliiga tempoga harjuvad."
Ka kapten Aland kiitis noori ning ütles, et suuresti tänu neile on trennikvaliteet võrreldes eelmise aastaga läinud paremaks. "Suur kummardus duubli noortele! On näha, et nad on mehistunud ja juurde pannud ning lähitulevikus võivad mõned neist olla Premium liigas põhikoosseisus või vähemalt pingil," sõnas Aland, kes töötab jalgpalli kõrvalt Stokkeris müügihaldurina. "Kui noored hoidsid end alguses tagasi, siis nüüdseks on nad aru saanud, et siin tuleb panna ikka sajaga, nii-öelda all in. Tunnen, et vanemad ja noored on [trennides] pannud kõvasti juurde ja selle üle on ainult hea meel."
Tammeka on läbi hooaja ettevalmistuse treeninud nädalas viiel päeval – sõltuvalt nädalast on trennide koondpikkus olnud kümme kuni 12 tundi – ning pidanud ühe mängu. "Võrreldes eelmise aastaga oleme tänu soodsale mängugraafikule trennikoormust kasvatanud," sõnas Pähn. "Eelmine aasta mängisime tihti reedeti, mistõttu kaotasime ühe trennipäeva – halliajad on Tartus nädalavahetustel jagatud teistel alustel."
Lisaks trennidele on peetud viis treeningmatši. Liivimaa Taliliigas kaotati Grobinasele ja Tukumsile, viiki mängiti Daugavpilsi ja Mettaga. Viimati oldi 2:1 parem selleks aastaks Esiliigasse tõusnud Tartu Welcost.
Aland jäi rahule, et meeskond suutis Läti klubide vastu palju skoorida (kokku seitse väravat), kuid teisest küljest tekitas talle muret, et endale lasti veel rohkem (12 väravat). "Iga mängija tahaks alati ju võita ja tihtipeale on ka viik kibeda maiguga, aga tagantjärele võib öelda, et mida mäng edasi, seda paremaks kõik läks," ütles ta. "Aga kasvõi viimase Taliliiga mängu pealt Metta vastu (3:3 viik – M. S.) saab öelda, et kui meil tekkis mõõnaperiood, siis suutsime sellele väga hästi reageerida.”
Meeskond igatseb liidreid, aga ei nuta neid taga
Puri ja Teniste olid eelmise aasta eelvaates kirjas Tammeka staaridena. Kaks nädalat enne uut hooaega on seis selline, et Puri tegi tippvutiga lõpparve ja Teniste, kellel kehtivat lepingut pole, saab tõenäoliselt taas mänguvalmis kevade lõpus või suve alguses. Seega meeskond peab nüüd hakkama saama meesteta, kes olid mullu selged liidrid.
"Praegu igatseme mõlemat!" naeris Aland. "Alguses oli natukene harjumatu, aga saime küllaltki kiiresti teiste vanemate mängijatega aru, et järg on jõudnud meieni ja nüüd peame ise pakkuma noortele suuremat tuge ja olema häälekamad. Puri ja Teniste roll on üle kandunud, aga kindlasti igatseme ja mäletame neid hea sõnaga."
Pähna sõnul peavad liidrirolli enda kanda võtma Aland, Lang, Tammik ja 33-aastane poolkaitsja Reio Laabus. "Laabus on väga tark mängija, kes saab noori aidata oma mõtete ja teadmistega," rääkis treener. "Peame leidma rollidesse sobivad inimesed. Praegu veel otsime neid ja eks hooaeg näitab, kui hästi sellega hakkame saime."
Kes tuleb meistriks?
"Meistriks tahaks pakkuda meie punti, aga ma ei taha poistele liiga suuri pingeid peale panna, seega ütlen Levadia," teatas Aland läbi huumori. "Kuna Premium liiga klubid on omavahel mänginud vähe, siis raske on midagi eeldada. Jah, on meeskondi, kelle mehitatus on võimsam ja kelle pink on pikem, aga usun, et ka see hooaeg tuleb küllaltki tasavägine. Nii palju, kui asjaga kursis olen, siis Levadia ja Paide tunduvad tugevad. Tallinna Floral on hooajaeelsed mängud läinud raskelt, aga elu on näidanud, et nad suudavad oma ära teha. Lisaks Nõmme Kalju – need neli meeskonda lõpetavad esinelikus."
Tiirik ütles, et Levadia ja Paide tunduvad teistest tugevamad, kuid tõdes, et paberil mänge ei võideta. Samuti ennustas ta esikolmikusse Florat, aga lisas, et neil võib see aasta olla keeruline. "Flora ambitsioonid on Levadia ja Paidega samad, aga nende koosseis on nii palju muutunud ning kui neil peaks veel vigastusi tulema, siis võib jääda jõust puudu, et võidelda kõrgeima koha peale – aga eks nad peavad tõestama vastupidist," selgitas tegevjuht.
Ka Pähn ennustas favoriitideks Levadiat ja Paidet, lisades, et nad on kõige paremini komplekteeritud, kuid ka tema ei kanna maha valitsevat meistrit. "Floral pole treeningmängudes kuigi hästi läinud, aga neil on olnud palju vigastusi," lausus peatreener. "Kui vaadata nende algkoosseisu, siis see on päris kõva. Mulle tundub, et Floral on põlvkonnavahetusega kaasnev sügavusprobleem, seega neil sõltub palju mängijate tervisest. Need kolm klubi võiksid võidelda kohtadele esikolmikus. Samas Tallinna Kalev näitas eelmisel aastal, et kõik on võimalik. Eks palju sõltub sellest, palju kellelgi probleeme on."
Meeskonna staar – Ahmed Adebayo Basher
Algaval hooajal on Tammeka võib-olla et tähtsaim lüli 21-aastane Nigeeria ründaja Basher, kes liitus tartlastega möödunud suvel. Esimene poolhooaeg oli Läti esiliigast tulnud mehel edukas – ta lõi 15 kõrgliiga- ja kahe üleminekumänguga kokku kümme väravat ehk üle veerandi oma meeskonna tabamustest ning oli sinisärkide rünnakujoonise A ja O.
Sestap pole küsimustki, et ootused on edurivimehe suhtes kõrged ka sel aastal. "Basher on meie jaoks väga vajalik mees nii viimasel kolmandikul kui rünnaku ülesehituses," lausus Pähn. "Kui meil on tipus selline mängija, kes suudab aidata pressi alt välja tulla ja ees palli säilitada, on väga hea. Usun, et ta statistika läheb mullusega võrreldes veel paremaks." Treener lisas, et kuna mullu kümme liigaväravat löönud Mätas lahkus klubist, siis Basher võiks ka tema eest väravaid lüüa.
Tiirik eduriviliidri võimetes ei kahelnud, kuid tõdes, et tal saab tänavu olema raskem, sest vastased teavad teda. "Eelmisel aastal näitas ta pool hooaega end väga heast küljest, aga nüüd tunnevad teised meeskonnad teda paremini, seega see on tema jaoks heas mõttes kontrollhetk. Vaatame, kuidas ta nüüd hakkama saab," rääkis tegevjuht.
Kellel silm peal hoida? Herman Pedmanson
18-aastane Pedmanson on Eesti jalkasõpradele tuttav eelmisest hooajast. Mees, kes tšempionaadi alguses sekkus enamasti pingilt, sai võimaluse tõusta põhikoosseisu maikuus, kui Lang läks katki. Noor poolkaitsja kasutas oma võimaluse edukalt ära, hooaja lõpuks kogunes tal kõrgliigas 33 mängu, kaks väravat ja sama palju resultatiivseid sööte. Lisaks näitas ta, et on universaalne pallur – kui vaja, mängis ta ka äärekaitses ja -poolkaitses.
Peatreener Pähn sõnas, et kuigi noor poolkaitsja kinnitas esindusmeeskonnas kanda juba eelmisel hooajal, siis tänavu ootab tiim temalt veel rohkem. Ka Aland on treeneriga ühel meelel. "Hermanil on väga tugev sisu ja tahtejõud, tal on ülitugev mootor," iseloomustas kapten. "Usun, et ta pole end Eesti jalgpallile täielikult avanud. Temast on tulemas üks väga-väga lahe mängumees!"
Suurim küsimärk – meeskonna sügavus
Nii nagu eelmisel aastal, tekib Tammeka puhul küsimus, kas võistkonna sügavus on piisav. Võib öelda, et mullu ei olnud, sest miks muidu pääses rahvaarvu poolest Eesti suuruselt teise linna esiklubi üle noatera.
Kaks nädalat enne hooaja algust tundub, et ka sel aastal saab olema raske, sest meeskond on Mätase, Uljanovi, Puri – praegu ka Teniste ja Andersoni – võrra vaesem, aga hetkeseisuga on juurde toodud Peedo, Miil ja Õunpuu. Lisaks on testimisel Epton, mullu Viljandi Tulevikus mänginud Marius Vister ja Abiola. Kui Abiola liitub, siis tema võiks olla asendus Mätasele, kuid pole kindel, kas uus mees on sama hea kui eelmine. Miil on asendus Tenistele, aga selle võrdluse võidab kindlalt 100-kordne internatsionaal. Õunpuu – või hoopis noortesüsteemist esile kerkinud Vaino – asendab Andersoni, Epton võiks keskväljal täita Purist jäänud tühimikku. Samas äärel tegutsenud Uljanovi asemele pole kedagi leitud. Ja tulles tagasi Õiguse olukorra juurde, siis enne ei saa testitavatest kindlas kõneviisis rääkida, kui mehed pole lepingule alla kirjutanud.
Sestap tundub, et Tammeka read on mullusega võrreldes veel hõredamad, aga nagu Tiirik ütles Flora kohta, siis ka tartlaste ülesanne on tõestada vastupidist.
Tartu JK Tammeka
Peatreener: Marti Pähn
Abi- ja fitnesstreener: Alar Trumm
Väravavahtide treener: Mait Toom
Füsioterapeut: Margus Parts
Massöör / motivaator: Vladimir Heerik
Kapten: Richard Aland (abikaptenid Tanel Lang ja Tanel Tammik)
EJL-i stipendiaadid: Mihkel Sepp, Laurits Õunpuu, Carl Robert Mägimets, Kevin Burov, Herman Pedmanson ja Rasmus Kallas
Eelarve: 1 200 000 (sellest esindusmeeskond ca 475 000)
Duubelvõistkond: Tartu JK Tammeka U21 (Esiliiga B)
Koduväljak: Tartu Tamme staadion / Tartu Sepa jalgpallikeskuse kunstmuruväljak
Meeskonna värvid: sinine ja valge
Koduleht: jktammeka.ee
Esimene mäng (ühtlasi Soccernet.ee telemäng): 3. märtsil kell 12.30 vs Tallinna Kalev (Sportland Arenal)
Koosseis:
Väravavahid: Richard Aland, Carl Kaiser Kiidjärv.
Kaitsjad: Laurits Õunpuu, Mihkel Sepp, Tanel Tammik, Rasmus Kallas, Eugenio Bracelli, Marius Vister*, Mairo Miil.
Poolkaitsjad: Carl Robert Mägimets, Dominic Laaneots, Giacomo Uggeri, Herman Pedmanson, Reio Laabus, Tanel Lang, David Epton*.
Ründajad: Devid Lehter, Kevin Burov, Patrick Genro Veelma, Egert Naruson, Priit Peedo, Ahmed Adebayo Basher, Tamiwo Ezekiel Olawale Abiola*.
* - testimisel.
Eeldatav algkoosseis:
Talvised koosseisumuudatused:
Sisse:
Mairo Miil (kaitsja, Kuressaarest) liitus klubiga.
Priit Peedo (ründaja, Tartu Kalevist) liitus klubiga.
Laurits Õunpuu (kaitsja, Modenast) liitus klubiga.
Lahtine:
Tamiwo Ezekiel Olawale Abiola (Inglismaa ründaja, Floröst) osales treeningmängus.
David Epton (Ghana kontrolliv poolkaitsja) osales treeningmängus.
Marius Vister (kaitsja, Viljandi Tulevikust) alustas ettevalmistust.
Välja:
Kevin Mätas (ründaja) lahkus klubist.
Sander Puri (poolkaitsja) lõpetas karjääri.
Artur Uljanov (ründaja) leping lõppes ja lõpetas karjääri.
Lahtine:
Kevin Anderson (keskkaitsja) tulevik on lahtine.
Taijo Teniste (kaitsja) tulevik on lahtine.
Hooajaeelsed mängud:
21.01. Grobinas SC/LFS (LAT) – Tartu JK Tammeka 4:1 (Basher)
28.01. Tartu JK Tammeka – FK Tukums 2000 (LAT) 1:3 (Veelma)
02.02. BFC Daugavpils (LAT) – Tartu JK Tammeka 2:2 (Pedmanson, Kallas)
11.02. Tartu JK Tammeka – FK Metta (LAT) 3:3 (Basher, Veelma 2)
18.02. Tartu JK Tammeka – Tartu JK Welco (EL) 2:1 (Basher, Peedo)
Võit; viik; kaotus.
LAT - Läti kõrgliiga; EL - Esiliiga.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta