Kui siht on silme ees, tuleb minema hakata. Head teed, Eesti
Uued algused on ühed päris toredad asjad. Võtkem näiteks valge paber - on ju tore täiesti nullist, ilma ühegi piirajata, kritseldada seda, mida hing ihkab. Muidugi, teine asi on see, et hing võib ju ihata, aga kas pliiatsid on piisavalt teravad ning käsi tunneb teed?
- Vaata ka Liisi Troska galeriid mängueelsest treeningust siit või artikli lõpust!
Kui Sirje Kapper ja Anastassia Morkovkina naiste koondise etteotsa astusid ning seisid täpselt kahe aasta eest sarnases kohas, uue künka jalamil, sai Soccernet.ee ridadel mõtiskletud, mida toob see puhas leht. Kuigi MM-valiktsükkel oli treenerivahetus(t)e hetkel poole peal, oli ikka tegemist uue algusega. Vähemasti poolenisti, kui tahta olla matemaatiliselt korrektsem. Nüüd on leht jälle ees, selles mõttes, et nüüd minnakse esimest korda koos vastamisi Euroopa meistrivõistluste kvalifikatsioonile.
Kapper ja Morkovkina on nende kahe aasta jooksul jõudnud kritseldada küll. Toonane MM-leht võõbati kokkuvõttes ikkagi rõõmsatesse toonidesse, sest Kasahstan pandi mõlemal korral kummuli. Järgnes Balti turniir, mis lõppes Eesti koondise kindla võiduga. Aasta 2023 tõi Rahvuste liiga, kus jäädi tugeva Iisraeli järel teisele kohale. Selle lehe puhul peatub silm ikkagi hallidel toonidel.
Kui aastal 2022. sai toonitatud, et valget paberit pole arukas otse koopiamasinasse toppida, siis seda pole tehtud tänaseni. Iga võistlussari on toonud oma rõõme ja muresid, oma õppetunde ja verstaposte. Nüüd on aeg otsida pinal jälle välja. Selleks, et luua taas midagi meeldejäävat. Midagi sellist, mis kannab ka tulevikus.
Eesti alustab teistest päev* hiljem
EM-valikmänge peetakse sel korral Rahvuste liigaga paika pandud tugevusgruppides, mis tähendab, et pole ühtki võimatu alatooniga punti. Muidu juhtus ju ikka, et maailma tippkoondised kingivad tagumisele rahvale sahmakaid, millest kokkuvõttes pole mitte kellelegi kasu. Nüüdses süsteemis peaksid ühes kambas olema üsnagi sama astme koondised - muidugi, kuna Rahvuste liiga alustas alles mullu, pole kõik tasandid täielikult paika loksunud.
C-tasandile kuuluv Eesti loositi kolmesesse alagruppi koos Albaania ja Luksemburgiga. Kuna esimesel mängupäeval, mis toimus 5. aprillil, mängisid nemad kaks omavahel, pole eestlannad veel startida saanud. Selle arvelt saadi üheskoos rohkem valmistuda.
"Meil on väga hea pilt võistkonna seisust olemas. Tegime selle valiku teadlikult - laagerdame alustuseks pikemalt, et olla paremini valmis ka järgmisteks akendeks. Saime Eestis väga-väga hea laagri. Jõudsime kohe alguses õige laine peale ja hetkel tundub, et oleme mänguks väga hästi valmistunud," kiitis Sirje Kapper kohtumise eel Soccernet.ee-le.
Trennide kõrvalt peeti ka üks kohtumine, omakeskis. Kuigi päris täismängu ei tehtud, vaid kokku madistati 60 minutit, et mängijaid mitte liialt koormata, siis läks matš igati asja ette. "Teadsime, et meil on ühte mängu sarnast toodet vaja ning tekitasime selle. Selles mõttes oli see ikkagi mängu moodi: oli olemas kohtunik ning selline hea pingelisus mängijate vahel," rõõmustas Eesti koondise üks peatreeneritest.
Laagri jooksul toimus koondise koosseisu ka üks muudatus, kui Liisa Merisalu asemel liitus Kirkeliis Lillemets. "Meil on väga-väga kahju, et Liisa ei saanud meiega siia kaasa sõita. Aga see ei tulnud meile üllatusena. Pigem kutsusimegi ta, et näha, milline on hetkeseis ja kui palju ta on valmis trenni tegema. Hooaja algus on näidanud, et ta ei ole väga heas mänguvormis just selle vigastuse tõttu. Kindlasti loodame, et ta on järgmises aknas võimeline meid aitama," selgitas Kapper.
"Nad mõlemad - nii Liisa kui Kirkeliis - on oma koha koondises kenasti välja teeninud. Nad on tõesti erinevad mängijad, aga nad mõlemad on meie koondise jaoks väga vajalikud," kinnitas ta ning lisas, et kokkuvõttes ei saa mängijate tervise ja valmisoleku üle kurta. Koondisest jäid vigastuse tõttu kõrvale ka Merily Toom, Katriin Saulus, Kristiina Tullus ja Getter Saar.
Kaitse olgu korras!
Aasta alguses tuli koondisest selge sõnum, et on aeg tegeleda kaitsega. Eks see mahtus plaanidesse ka varasematel hooaegadel, ent nüüd võeti oma tagala kindlustamine eriliseks südameasjaks. Seda suuremalt vajusid suud ammuli, kui veebruarikuus Türgis käidi ning kahe esimese mänguga seitse väravat lasti. Koos viimase mänguga, mis tõi 1:0 võidu, kujunes eestlannade väravate vaheks 4:7. Näiteks eelmise hooaja koondnäitaja oli 16:22.
"Mainin selle igaks juhuks üle, et see eesmärk - tegeleda kaitsega natuke rohkem - ei olnud vaid Türgi laagriks, aga terveks aastaks," toonitas Kapper alustuseks. "Aga jah, oleme tegelenud sellega, kuidas erinevates blokkides toimetada, ja usun, et oleme saanud selle selgeks."
Loots jätkas: "Kui Albaaniast rääkida, siis nende trump on kiirrünnakud. Neil on head ja kiired ründajad, kes on võimelised tekitama väga palju pahandust. Oleme üritanud ka trennis hoida seda aspekti kontrolli all ja pakkuda mängijatele seda sama väljakutset, mis meid Albaanias ees võiks oodata."
Kaitset aitab üle pikkade aastate korras hoida ka Maria Orav, kes klubirindel mängib küll ääreründes, kuid koondises on eeldatavasti naasmas oma juurte juurde ehk keskkaitsesse. Vähemasti seal kasutati teda koondisesiseses treeningmängus. JK Tallinna Kalevi kapten sellest erilist numbrit ei tee.
"Rändamist on olnud palju. Aga üldiselt ei ole minu jaoks oluline see, et mängiksin oma kõige tugevamal positsioonil. Minu jaoks on tähtis mängida seal, kus olen võistkonnale kõige kasulikum," kinnitas Orav. "Juttu oli ründavast positsioonist, aga samas siia tulles nimekirjas ainult kolme keskkaitsjat nähes teadsin, et esineb võimalus naasta keskkaitsesse, kus mängisin ka veebruaris B-koondise kogunemisel."
Olgu üle käidud, et Kapperi ja Morkovkina esimesed valikud keskkaitses on tavaliselt olnud Siret Räämet ja Rahel Repkin. Ka äärtel on tugevad variandid olemas, alustades 80 koondisemängu piirimail olevast Kelly Rosenist ning lõpetades noorte talentide Anette Salei ja Annegret Kalaga.
Luksemburgi ja Albaania mäng justkui üllatas, samas ei üllatanud ka
Reedel mänginud Luksemburg ja Albaania jõudsid lõpptulemuseni 2:1. Vaadates erinevaid numbreid, siis peaks säärane skoor olema täitsa loogiline: kodunaiskond tegi kokku 17 pealelööki, millest üheksa ohustasid väravat, külalised üritasid üheksal korral, viis katset läks raamidesse. FIFA edetabeli järgi pidanuks seis olema pigem vastupidine, sest Luksemburgi ja Albaania vahel on koguni 44 kohta (vastavalt 117. ja 73. positsioon).
"Tulemuse mõttes, kas see oli üllatus - pigem jaa. Kas see oli üllatus, et Luksemburg mängis nii hästi - pigem ei," vaatas Kapper mängule tagasi. Ta märkis, et kindlasti jättis matšile oma jälje pehmevõitu väljak, mis ei lubanud palliga liiga kvaliteetselt toimetada.
Ta jätkas: "Saime täpselt teada mõlema vastase hetkeseisu. Albaania mängis eelnevalt B-liigas, kus vastased olid seisude järgi neile natuke rasked - see väga selget pilti ei andnud sellest, mida nad teevad jõukohasema vastasega mängides. Nüüd saime selle - väga hea algpunkti - kätte. Kui me võtame Albaania, siis neil on koduse liiga mõttes käsil pigem hooaja teine pool. Neil on olnud ka väga palju reisimist, neil on mängijaid, kes tulevad teiselt poolt tiiki - kui nii saab öelda."
Näiteks tasub silma peal hoida 24-aastasel poolkaitsjal Alma Hilal, kes mängib kolmandat hooaega Itaalia praeguses kõrgliigaklubis Como ning on seega jaganud väljakut ka Vlada Kubassovaga. Pilke on valmis endale tõmbama ka 27-aastane Megi Doci, kes on karjääri jooksul löönud värava nii Real Madridile (Meistrite liigas) kui Iirimaale.
Neist nimedest ega vastase mistahes kvaliteedist Eesti suurt välja ei taha teha. "Me midagi otseselt hoidma ei lähe. Pigem lihtsalt üritame hoida kontrolli all need ruumid, mida nemad üritavad kasutada, ja üllatada neid standardolukordadega. Me ei taha neile väga palju ruumi anda, sest seda kasutavad nad väga hästi ära," tõi Kapper välja.
"Keskendume enda mängule. Sellele, mida tahame neis kolmes aknas teha ja näidata. Muidugi, samal ajal tahame nende nõrkusi ära kasutada. Neil neid on ja me teame täpselt, kus need on. See on meie eesmärk - sealt need väravavõimalused endale tekitada," vihjas Eesti koondise kaaspeatreener.
Albaania ja Eesti EM-valikmäng 2022. aasta Konverentsiliiga finaali võõrustanud Air Albania Arenal saab Eesti aja järgi avavile kell 21. Soccernet TV ülekanne algab mõned minutid varem.
***
9. aprillil kell 21.00 Tiranas Air Albania Arenal
Albaania - Eesti
Peakohtunik: Anastasija Romanjuk
Abikohtunikud: Marõna Striletska, Svitlana Gruško
Neljas kohtunik: Ljudmõla Telbuhh (kõik Ukraina)
Eesti eeldatav algkoosseis:
Eesti koondise koosseis mänguks Armeeniaga:
Väravavahid
Karina Kork (23.02.1995) – JK Tabasalu 42/0
Victoria Vihman (05.08.2004) – Tallinna FC Flora 1/0
Kaitsjad
Kelly Rosen (23.11.1995) – Tallinna FC Flora 79/1
Siret Räämet (31.12.1999) – Tallinna FC Flora 40/0
Maarja Saulep (09.05.1991) – Tallinna FC Flora 25/1
Rahel Repkin (17.06.1998) – Innsbrucki Wacker (AUT) 13/0
Eva-Maria Niit (05.02.2002) – Konini Medyk (POL) 11/0
Annegret Kala (03.05.2006) – Tartu JK Tammeka 8/1
Anette Salei (28.09.2005) – JK Tabasalu 8/1
Poolkaitsjad
Kairi Himanen (11.11.1992) – Saku Sporting 75/5
Vlada Kubassova (23.08.1995) – Ferencvaros (HUN) 68/11
Mari Liis Lillemäe (01.09.2000) – Innsbrucki Wacker (AUT) 51/2
Grete Daut (04.01.2000) – FK Fyllingsdalen (NOR) 24/0
Renate-Ly Mehevets (02.03.1999) – Saku Sporting 23/0
Jaanika Volkov (20.02.2005) – Tallinna FC Flora 16/0
Katrin Kirpu (09.10.2004) – Aland United (FIN) 10/1
Lisandra Rannasto (13.01.2004) – Tartu JK Tammeka 0/0
Ründajad
Lisette Tammik (14.10.1998) – Tallinna FC Flora 68/15
Emma Treiberg (19.11.2000) – Saku Sporting 36/3
Maria Orav (07.04.1996) – JK Tallinna Kalev 13/0
Kristina Teern (13.11.2004) – Tallinna FC Flora 5/0
Kirkeliis Lillemets (07.12.2005) – Tartu Tammeka 2/0
Peatreenerid: Anastassia Morkovkina ja Sirje Kapper
Väravavahtide treener: Martin Kaalma
Kehalise ettevalmistuse treener: Marten Metsniit
Videoanalüütik: Kätlin Hein
Arst: Raul Parik
Füsioterapeudid: Laura Ernits, Kai-Riin Tomera
Psühholoogilise ettevalmistuse treener: Laur Nurkse
Fotograaf: Liisi Troska
Mänedžer: Raili-Raine Ellermaa
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta