Seitse vooru enne hooaja lõppu pakub Meistriliigas põnevust harvanähtavalt tasavägine tiitlivõidujooks koguni nelja võiduvõimelise kullanõudlejaga.
Ühtteist saab selgemaks laupäeva õhtuks, kui peetud hooaja viimane Tallinna derbi ning Narva Transi ja Nõmme Kalju kohtumine. Tõenäoliselt ootab meid aga ees pingeline tiitliheitlus vähemalt oktoobri lõpuni välja.
Poolteist kuud tagasi eelmist kokkuvõtet kirjutades näis FC Flora liikuvat vääramatus tempos, aga tiitlikaitsja vormikõvera langus on põnevuse tagasi toonud.
Viimastel nädalatel tõusis teemaks Flora ja Nõmme Kalju vastasseis, kus kord omas kerget eelist üks, siis teine ja siis jälle esimene. Iga voor võib favoriidiseisust muuta ning kuna pidada on veel suur hulk esineliku siseseid duelle, siis ei saa ka Narva Transi ja FC Levadiat maha kanda.
Tabeli tagumises otsas on vähem intriigi kui eelmistel aastatel, aga ees see-eest rohkem kui küllaga.
Tallinna Flora eelmisesse sügisesse ulatunud alistamatuse seeria lõppes kuus vooru tagasi Levadiat võõrustades. Neli päeva hiljem oldi lähedal hoopis kaotusteseeria alustamisele, aga nende õnneks põhjustas Levadia viimastel minutitel penalti ja võõrsilmäng lõppes viigiga.
Siia juurde mängud Kaljuga – 0:3 kollaps Hiiu staadionil ja suure surve all 1:0 edust kinnihoidmine kodus – ning tiitlikaitsja küsitav vorm ongi tõsiasi. Vahepeal saadi Tartu Tammekalt kõikuva mängupildi juures punktid kätte, aga üldjoontes paistab tõenäoline, et varem või hiljem nad veel punkte loovutavad.
Flora kasuks räägib see, et lähikonkurentidest on neil jäänud mängida vaid Levadia ja Transiga, lisaks keeruline võõrsilmäng Sillamäe Kaleviga. Kui need mängud suudetakse läbida loovutamata rohkem kui kaks punkti, siis teiste vastastega ei tohiks juba puhtalt tänu paremale füüsisele probleeme tekkida ning vahe olekski püüdmatu.
Millest on Flora probleemid tingitud? Üks võimalus on öelda, et mingit mõõna ei olegi, vaid tabelitipp on sel hooajal lihtsalt nii võrdne – polnud nende mängupilt ju ka hooaja alguses midagi erilist, aga kuidagimoodi suudeti tulemused enda kasuks kallutada.
Kindlasti on jätnud oma jälje mitmete põhitegijate vigastused, mis on meeskonna pika pingi tõsiselt proovile pannud. Lisaks pole ka leegionärid, kui välja arvata vana tuttav Nikolai Mašitšev, suutnud ootustele vastavalt esineda.
Nõmme Kalju on muutunud hooaja jooksul muudkui paremaks ning Igor Prinsi tava mängitada nädalast nädalasse 90 minutit sisuliselt sama koosseisu pole vormile mingit jälge jätnud. Florast oldi kahe mängu kokkuvõttes mänguliselt üle, aga ometi üks nendest kaotati ja nii pole kõik enam nõmmekate kätes.
Enne võrdlemisi õnnetut allajäämist Florale püsis meeskond Meistriliigas kaotuseta ligikaudu viis kuud ja neist viimased kaks kuud oldi tunnistatud ainult võite. Kaljul on parimad näitajad ka liidrite omavaheliste mängude võrdluses, kuid hooaja alguses kaotatud punktid eeldatavalt nõrgematele muudavad olukorra raskeks.
Siiski astub Kalju hooaja lõpusirgele ilmselt kõige parema vormi ja enesekindlusega, sest nimekas ja kogenud koosseis on kokku sulandunud ning suvised täiendused annavad ka vahetusteks rohkem võimalusi.
Narva Trans ei jäta eeldatavalt nõrgemate vastu midagi juhuse hooleks ja see lubab neil medalitest hammastega kinni hoida. Et mõelda suuremalt, tuleb neil hakata ka tippmeeskondi võitma, aga sellega nad tänavu veel hakkama pole saanud.
Transi väravate vahe on konkurentsitult parim ning seal pole ka midagi imestada, kui nad tagumise otsa tiimidel alati puuri palle täis löövad. 84 väravast 28 on sündinud Lasnamäe Ajaxi vastu, kusjuures punase laternaga on neil veel üks mäng ees.
Aleksandrs Cekulajevs on üksinda löönud Ajaxile 13 väravat ning ohustab Tarmo Neemelole kuuluvat Meistriliiga rekordit, jäädes 7 vooru enne lõppu sellest vaid 7 värava kaugusele. Teatavasti püstitas Neemelo tippmargi 2005. aastal, lüües FC TVMK eest 41 väravat. Suvel Sillamäelt lahkumise järel Narva siirdunud Aleksandr Tarassenkov ja Aleksandr Kulik on meeskonna rünnakule samuti palju juurde andnud.
Ent kui on vaja ennustada medalivõitjaid, siis Transi šansid paistavad praegu kõige napimad. Esiteks tuleb neil näidata, et nad suudavad ka Tallinna suurt kolmikut võita. Teiseks kaovad hooaja lõppfaasis kunstmurule kolides narvalaste eelised, sest nende mäng on üles ehitatud pigem individuaalsele tehnikale, samas kui kunstmurul saab otsustavaks võitluslikkus.
Tallinna Levadia on selles osas Transi vastand, et heitlustes teiste tippudega hoitakse klubi ajaloo lippu kõrgel, aga alumistele meeskondadele loovutatakse lubamatult palju punkte. Küsimusi tekitanud treenerivahetus on siiski meeskonnale vähemalt esialgu pigem hästi mõjunud.
Ründeteravuse puudus, mis sai neile saatuslikuks eurosarjas Luksemburgi klubi vastu, tekitab probleeme ka koduliigas. Löömata jäänud väravad Viljandile ja Paidele ning muidugi ka tehniline kaotus Kuressaarele panevad mõtlema oleksitele, mis paraku midagi ei maksa.
Esiväravaküttide Vitali Leitani ja Nikita Koljajevi vigastused suurendasid resultatiivsuse muresid veelgi ning Artur Rättel pole suutnud teha loodetud läbimurret. Viimasel ajal peavad väravalöömise eest hoolitsema Janar Toomet ja Trevor Elhi, kes alustasid hooaega veel Esiliigas.
Eeldusel, et tiitel otsustatakse omavaheliste mängudega, võib Levadia võimalusi kõrgeimasse mängu sekkuda hinnata kõrgemalt kui Transi omi, aga taas tekitab küsimusi resultatiivsus. 9 kohtumisest teiste liidritega on nad kaotanud sel hooajal vaid 2, aga ka enda kasuks on suudetud kallutada vaid 2.
Nii Levadia kui ka Transi treenerid on välja öelnud, et tiitlist nad enam ei unistata ja eesmärgiks on medalid. Meeskonna jaoks on muidugi hea liigsest pingest hoiduda ja üks mäng korraga võtta, aga fännidele lohutuseks – eesseisvaid mänge ja Flora viimase aja vormi vaadates on kõik võimalik.
Sillamäe Kalevi, Paide Linnameeskonna, Tartu Tammeka ja FC Viljandi rolliks on sisuliselt jäänud hooaja korralik lõpetamine ja heal juhul ka tiitliheitluse kaartide segamine.
Neist kaks esimest on hetkel korralikul punktisoonel ja võivad juba tulevale aastale mõelda, Tammekal ja Viljandil tuleb veel püsimajäämise kindlustamiseks natuke vaeva näha. Et uuele hooajale optimistlikult vastu minna, peavad sügisesed voorud õnnestuma ning Kalev ja Paide ongi viimasel ajal maksimumi lähedaselt punkte korjanud.
Sillamäe mängijate jaoks on lisamotivatsioon tõestada, et nad suudavad tippudega võrdselt mängida. Lisaks tuleb neil kinnitada enda kohta meeskonnas, sest Kalev ei mõtle koosseisumuudatusi planeerides kaua.
Paide on praegu juba sisuliselt kindlustanud parima amatöörklubi tiitli, jättes kahe järjestikuse seljavõiduga endast maha ka poolprofiklubiks tituleeritud Tammeka. Treenerit vahetanud tartlastel on käsil raske hooaja lõpp ning kardetavasti veel raskem talv, sest parimatele mängijatele eesotsas Albert Prosaga võivad klubi ambitsioonid väikseks jääda.
Viljandigi on hooaja teisel poolel positsioone loovutanud, sest suvel jäädi ilma mitmetest olulistest mängijatest. Kahe vähempeetud mängu juures seitsmepunktiline edu FC Kuressaare ees paistab siiski turvaline, eriti arvestades saarlaste viimase aja kesiseid tulemusi.
Samuti suvel jõudu kaotanud Kuressaare on saavutanud viimase seitsme kohtumisega vaid ühe värava ja ühe punkti, olles praeguse seisuga kindlalt teel üleminekumängude suunas. Noored täiendused on küll viisakalt hakkama saanud, kuid vajavad kõrgliigas karastumiseks aega.
Lasnamäe Ajaxi järele jäänud küsimärgid seonduvad klubi tulevikuga, sest sellise tasemega ei ole neil mõtet järgmisel hooajal isegi Esiliigas pallida. Ohus on kümneliikmelise Meistriliiga negatiivsed rekordid: 2007. aastal teenis Ajax vaid 5 punkti, praegu on neil kirjas 4; 2005. aastal lasi JK Dünamo endale lüüa 157 väravat, Ajaxile on praegu löödud 136.
Esiliigas käib samal ajal tasavägine heitlus kõrgliiga otsepääsme ja üleminekumängude nimel. Liider Tallinna Kalev on väikese vahe sisse teinud, aga FC Infonet ja FC Puuma on võitluses vähemalt teise koha pärast üksteisel kaelas kinni. Lootust pole veel kaotanud ka Kiviõli Tamme Auto.
Vaadates ette üleminekumängudele, kus Esiliiga paremuselt teine iseseisev klubi kohtub ilmselt Kuressaarega, on kohanõudlejad kindlasti võimelised võitma.
Saarlased ei ole tugevamad kui eelmise hooaja lõpus, aga Infonet ja Puuma on kahtlemata paremad kui oli nende eelmise aasta üleminekumängude vastane Tamme Auto. Samas on Kure harjunud Esiliiga satsidest kõrgema tempoga mängima.
Kes keda?
Viimase kolme kuu jooksul on esineliku väliselt kaotanud punkte ainult Levadia, kes kinkis Kuressaarele tehnilise võidu ning ei suutnud avada Viljandi ja Paide väravalukku.
Üldjoontes on aga pikk hooaeg ja muruväljakud toonud proffide ja amatööride vahe ootuspäraselt esile ning favoriidid end naljalt üllatada ei lase. Teisisõnu – tiitel ja medalid jagatakse ära omavaheliste kohtumistega.
Selleks hooajaks on peetud Flora ja Kalju vahelised mängud, aga kõik teised medalinõudlejad astuvad veel korra vastamisi. Punktikaotused on tõenäolised, kuna isegi seni parimat omavaheliste mängude saldot omav Kalju on võitnud vaid 50% nendest matšidest.
Transi võimalused näivad selles valguses kõige kesisematena, sest kuigi nad sõidavad nädalast nädalasse nõrgematest rongiga üle, pole nad võitnud ainsatki kohtumist Flora, Kalju ega Levadia vastu.
Loomulikult ei saa välistada, et favoriite ootavad kuskil veel ka väiksemad, aga seda valusamad rehad. Sillamäe ja Paide on viimase aja heade esitustega kõigile ohtlikud ning kui tabeli tagumises otsas peaks teravnema püsimajäämisheitlus, siis annab vere maitse ka autsaideritele jõudu juurde.
Esinelik isekeskis
Tallinna Flora: 16 punkti (4 võitu, 4 viiki, 2 kaotust; väravate vahe 13:10)
05.03. Kalju – Flora 0:1
19.03. Levadia – Flora 1:1
23.04. Trans – Flora 0:2
17.05. Flora – Trans 3:0
03.07. Flora – Kalju 3:3
16.07. Trans – Flora 1:1
16.08. Flora – Levadia 0:1
20.08. Levadia – Flora 1:1
10.09. Kalju – Flora 3:0
13.09. Flora – Kalju 1:0
24.09. Flora – Levadia
29.10. Flora – Trans
Nõmme Kalju: 18 punkti (5 võitu, 3 viiki, 2 kaotust; väravate vahe 16:9)
05.03. Kalju – Flora 0:1
19.03. Kalju – Trans 1:1
02.04. Levadia – Kalju 1:3
11.06. Kalju – Levadia 1:1
18.06. Trans – Kalju 1:3
03.07. Flora – Kalju 3:3
06.08. Levadia – Kalju 0:1
20.08. Kalju – Trans 1:0
10.09. Kalju – Flora 3:0
13.09. Flora – Kalju 1:0
24.09. Trans – Kalju
01.10. Kalju – Levadia
Narva Trans: 4 punkti (0 võitu, 4 viiki, 5 kaotust; väravate vahe 6:15)
19.03. Kalju – Trans 1:1
16.04. Levadia – Trans 2:1
23.04. Trans – Flora 0:2
17.05. Flora – Trans 3:0
21.05. Trans – Levadia 1:1
18.06. Trans – Kalju 1:3
16.07. Trans – Flora 1:1
24.07. Levadia – Trans 1:1
20.08. Kalju – Trans 1:0
24.09. Trans – Kalju
22.10. Trans – Levadia
29.10. Flora – Trans
Tallinna Levadia: 11 punkti (2 võitu, 5 viiki, 2 kaotust; väravate vahe 9:10)
19.03. Levadia – Flora 1:1
02.04. Levadia – Kalju 1:3
16.04. Levadia – Trans 2:1
21.05. Trans – Levadia 1:1
11.06. Kalju – Levadia 1:1
24.07. Levadia – Trans 1:1
06.08. Levadia – Kalju 0:1
16.08. Flora – Levadia 0:1
20.08. Levadia – Flora 1:1
24.09. Flora – Levadia
01.10. Kalju – Levadia
22.10. Trans – Levadia
- Flora kaotas 4 vooru jooksul 2 mängu. Eelmise 2 kaotuse loendamiseks tuleb tagasi vaadata 52 mängu.
- Kalju jalgpallifestivali publikunumber (2730) ületab 6 Meistriliiga klubi kõigi selle hooaja kodumängude külastatavuse.
- Kui Aleksandrs Cekulajevs teeb kaasa kõik järelejäänud mängud ja jätkab oma senist väravahoogu (1,27 väravat mängu kohta), siis nihutab ta Meistriliiga hooaja rekordi 43 väravani.
- Levadia on löönud esineliku sisestes mängudes sel hooajal ainult 1 korra mitu väravat.
- Pikimat võiduseeriat omab praegu hoopis Kalev, kes on võitnud järjest 5 mängu. Tõsi, kõik autsaiderite vastu.
- Paide on kogunud juba praeguseks 8 punkti rohkem kui eelmisel, enda seni edukaimal Meistriliiga hooajal.
- Tammeka on kaotanud järjest 9 mängu, kuigi on nende jooksul vaid 1 korra väravat löömata väljakult lahkunud.
- Viljandi lasi hooaja esimesel poolel endale lüüa keskmiselt 1,38 väravat, aga pärast Aiko Orgla lahkumist Florasse ja veel mitmete põhimeeste kaotamist on see näitaja 2,18.
- Kuressaare on löönud viimase 7 mänguga vaid 1 värava, suutmata ka Ajaxi väravalukku lahti muukida.
- Ajaxile on löödud viimase 8 mänguga 60 väravat, kusjuures Kuressaare suudeti selle seeria sees kuival hoida.
Tabel
#
Võistkond
M
Võ
Vi
K
Lö
-
La
P
1.
Tallinna FC Flora
27
19
6
2
67
-
19
63
2.
Nõmme JK Kalju
28
19
6
3
61
-
17
63
3.
Narva JK Trans
29
18
6
5
84
-
21
60
4.
Tallinna FC Levadia
28
16
9
3
62
-
20
57
5.
JK Sillamäe Kalev
29
15
3
11
71
-
41
48
6.
Paide linnameeskond
28
9
6
13
29
-
44
33
7.
Tartu JK Tammeka
28
7
5
16
41
-
67
26
8.
FC Viljandi
27
6
6
15
24
-
46
24
9.
FC Kuressaare
29
4
5
20
17
-
53
17
10.
Lasnamäe FC Ajax
29
0
4
25
8
-
136
4
Statistika
Võistkond
Võ
Vi
K
Lö
La
VV
H
E
P
Tallinna FC Flora
70.37
22.22
7.41
2.48
0.70
+48
1.15
0.04
253.69
Nõmme JK Kalju
67.86
21.43
10.71
2.18
0.61
+44
0.68
0.04
459.50
Narva JK Trans
62.07
20.69
17.24
2.90
0.72
+63
1.34
0.07
143.14
Tallinna FC Levadia
57.14
32.14
10.71
2.21
0.71
+42
1.29
0.18
173.71
JK Sillamäe Kalev
51.72
10.34
37.93
2.45
1.41
+30
2.10
0.10
182.47
Paide linnameeskond
32.14
21.43
46.43
1.04
1.57
-15
1.43
0.11
150.79
Tartu JK Tammeka
25.00
17.86
57.14
1.46
2.39
-26
1.64
0.00
306.86
FC Viljandi
22.22
22.22
55.56
0.89
1.70
-22
1.56
0.00
111.07
FC Kuressaare
13.79
17.24
68.97
0.59
1.83
-36
1.28
0.03
160.53
Lasnamäe FC Ajax
0.00
13.79
86.21
0.28
4.69
-128
1.86
0.31
84.14
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta