Eesti naiste koondise kapteni Inna Kiss-Zlidnise mängijakarjäär saab Ungari tippklubis Ferencvaroses peale üheksat aastat läbi. Kust tuli selline otsus ja mida tähendab see koondise vaatevinklist? Uuele vastutusrikkale ametikohale asunud Kiss-Zlidnis jagas Soccernet.ee-ga oma mõtteid ja edasisi plaane.
33-aastane kaitsja Kiss-Zlidnis siirdus Ungarisse 2014. aasta suvel. Toona oli Budapestis toimetav Ferencvaros veel pronksitiim, kuid eestlanna abiga võideti juba järgmisel hooajal klubi ajaloo esimene meistritiitel. Neid kogunes riburadapidi viis, kappi piilumas kuueski.
Põhihooaeg saab lõpu sel laupäeval, mil peetakse ka naiskonna pikaajalise liikme Kiss-Zlidnise lahkumismäng. Seejärel ootavad ees finaalmängud teisele pulgale jäänud naiskonnaga. Ent veel pole teada, kas kahe võiduni kestvatel mängudel pistetakse rinda Györi ETO või Budapesti MTK-ga. Keerulisem seis on neist viimasel - vastas on tänavu vaid võite tunnistanud Ferencvaros.
"Meid on ees ootamas oluline mäng. Kuigi punktide poole pealt ei otsusta see meie jaoks midagi, siis oluline on jätkata meie võidujada - oleme ju seni võitnud 100% mängudest," selgitas eestlanna Soccernet.ee-ga vesteldes.
Võimast punkti proovitakse panna koos Kiss-Zlidnisega, kes tõmbas mänguvormi viimati selga 26. novembril ehk pea pool aastat tagasi, mil peeti Ungari kõrgliigas viimane matš enne talvepausi. Puhkuse ajal süvenes kogenud kaitsja kannavigastus, mis nõudis opilaual käimist. Nii on Kiss-Zlidnis viimastel kuudel tegelenud vaid taastusraviga ning jälginud tiimi toimetamisi kõrvalt. Kuidas peetakse siis lahkumismäng?
"Loodame, et arst ei näe," alustas ta lõbusalt. "Ega ma tegelikult väga palju mängida ei saa, sest ma pole jooksnud ega palli puutunud juba detsembrist saadik. Lähen viieks minutiks tipuründesse ja siis näeb, kuidas saab ja välja tuleb. Plaanis on ka värav lüüa!"
Üheksa aastat klubis veetnud kaitsjalt loodeti küll pisut enamat kätte saada. "Mult muidugi küsiti, kas suudan 24 minutit mängida - just mu numbri pärast. Küsisin - nalja teete või?! Ma pole ju viis kuud jooksnud!" rääkis Kiss-Zlidnis naerusui.
Eestlanna näeb tulevat laupäeva suuresti rõõmsates toonides. "Loodan, et tuleb tore päev. Ootan seda väga. Päris paljud on mulle kirjutanud - mul on väga-väga hea meel, et inimesed siin ikka mäletavad ja austavad mind. See on väga-väga tore," on Eesti koondise tugitala kohalike südametesse pugenud küll.
Kas mängule järgneb ka suuremat sorti pidu? Mitte päris. "Lähme istume kuskil koos ja meenutame vanu aegu. Kutsusin ka neid mängijaid, kes olid klubis 8-9 aastat tagasi. Kõik tunnevad üksteist - siinne jalgpallimaailm on suhteliselt väike. Arvan, et tuleb päris huvitav õhtu: räägime kindlasti sellest, kuidas kaheksa aastat tagasi olid kõik palju paremad kui praegu, ja meenutame, kui palju rumalusi oleme teinud," on Kiss-Zlidnis kahtlemata elevil.
Kuidas selline punkt ikkagi kätte jõudis?
"Istusime treeneriga maha tegelikult juba talvel. Meil oli hea avatud vestlus, et kuidas ma end tunnen ja kuidas tiimis läheb. Juba siis tunnistasin, et kuna olen selle rutiini sees nii palju, siis on motivatsiooni väga raske leida. Mõtlesime koos, kuidas edasi. Toona leppisime kokku, et lähen puhkusele ja peale seda räägime uuesti - ehk on midagi muutunud," meenutas Kiss-Zlidnis.
"Oligi, sest jaanuari alguses sain teada, et pean operatsioonile minema. Kui see oli tehtud, istusime taas maha ja rääkisime. Treener oli minuga aus. Ta rääkis, et mitte ainult vigastuse tõttu, aga ka meie eelmise vestluse põhjal, ei pikendata minuga lepingut. Ma polnud tegelikult üllatunud, sest olen pigem juba vana mängija ja sellise vigastuse pärast ei tea ju keegi, kui kiiresti ma taastun. Kuna mu leping oligi juuni lõpuni olemas, siis pidi kuidagi edasi liikuma," pole eestlanna klubis kuidagi pettunud.
Vastupidi, sest Ferencvaros tegi Kiss-Zlidnisele väärt pakkumise. "Klubi soovis, et ma jääksin naiskonna juurde ja nii tehti tööpakkumine hakata tiimi mänedžeriks. Esialgu leppisime kokku, et alustan juulis, aga kuna eelmine lahkus klubist päris äkitselt, olen uues ametis olnud juba ligi kuu aega," leiti pikaaegsele mängijale uus roll.
"Nüüd ongi nii, et korraldan kõiki neid asju, mis on naiskonna ümber. Alates reisimisest ning lõpetades üleminekutega. Ega mul selles valdkonnas väga palju kogemust ei ole, aga eks ma ju tean mängija vaatevinklist, mida mänedžerilt oodatakse. See osa on pigem lihtne, igasugune dokumentatsioon aga mitte. Eks ma protsessi käigus õpin," on Kiss-Zlidnist üsna korralikult vette visatud.
Eestlanna tunnistas, et kui uus tööpakkumine tehti, pidi ta hetkeks aja maha võtma - on see miski, mida ta teha tahab? Kiss-Zlidnis selgitas, et vaatas olukorda kahe nurga alt. "Ühest küljest ma tõesti tunnen end seal hästi - olen klubis ju üheksa aastat mänginud. Teisalt on see elu ikkagi samasugune nagu jalgpallurina. Sa pead iga päev olema samal ajal kohal kui naiskond ja ka reisima - pidin mõtlema, kas olen valmis tegelikult samamoodi jätkama, lihtsalt teises rollis," jagus mõtteainet küll.
"Otsustasin lõpuks, et see on väga huvitav uus väljakutse. Paljud ütlesid ka, et see sobib mulle väga hästi. Ja kui naiskond sai teada, et jätkan mänedžerina, oli kõigil väga hea meel. See andis energiat ja usku juurde, et saan hakkama," särasid Kiss-Zlidnise silmad siiralt.
Just uuele positsioonile asumine on aidanud kaasa sellele, et lahkumismängus liialt palju pisaraid ei valataks. "Ma arvan, et see päev saab olema pigem tore. Minus on kuskil võib-olla selline hästi väike kurbus. Samas aitab kindlasti kaasa see, et ma jään klubi juurde ja näen neid inimesi iga päev edasi, lihtsalt teises rollis. Olen uueks väljakutseks valmis - see on sama oluline, kui olla seal mängija," näeb Kiss-Zlidnis.
Mis saab (koondise)jalkast?
Eesti koondise kaitsja ja kapten kinnitas, et karjäärile punkti veel ei pane. Seda toetab ka praegune koduklubi Ferencvaros. "Praegu taastun ehk olen veel klubi juures. Treeneriga on kokkulepe ka olemas: saan naiskonnaga nii palju trenni teha, kui suudan ja tahan. Kui tunnen, et suudan teha viis päeva nädalas, siis käin viis. Kui kolm, siis teen kolm. Päris nii pole, et okei, sa ei ole enam meie mängija ja mine istu seal ja vaata meid lihtsalt," ei keera Ferencvaros pikaaegsele mängijale selga.
"Hetkel otsin endale naiskonda, kus saaksin mängida nii, et töö oleks ikka esimesel kohal. Mõned variandid on olemas, aga ega see nii lihtne ei ole. Näiteks oli juttu meie duubelnaiskonnast, aga kuna nad mängivad samas liigas, siis on mängud samadel päevadel - see ei ole väga hea variant. Eks näis. Üleminekuaken on avatud augusti lõpuni, midagi ikka tuleb," usub ta.
Oma plaane on koondist 97 kohtumises esindanud Kiss-Zlidnis jaganud ka Sirje Roopsi ja Anastassia Morkovkinaga. "Kui nad arvavad, et minu koht on koondises, siis olen valmis tulema. Ka klubi toetab mind, sellega probleemi ei tule," pole peal muid piiranguid peale vigastuse. "100 võiks ära tulla küll. Oleks väga ilus. Aga eks näis, kuidas ma taastun, ja mida treenerid otsustavad."
Justnimelt "kuidas" Kiss-Zlidnis taastub, sest mängija tunnistas, et on tekkinud väike tagasilöök. "Mul on kannas väike lokaalne põletik, aga tegeleme sellega. Trenni teen ikka, saan ratast sõita ja igasuguseid harjutusi teha. Lootsin küll, et saan praegu juba joosta, aga tundub, et veel mitte," tuli sisse ka pisut mornimaid, samas teatavast sihikindlusest pakatavaid noote. "Juunikuus, kui kõik puhkavad, mina töötan ikka edasi!"
***
Inna Kiss-Zlidnis on Ferencvarosega tulnud Ungari meistriks aastatel 2015, 2016, 2019, 2021 ja 2022. Lisaks on tal ette näidata ka kuus Ungari karikavõistluste trofeed. Kogenud kaitsja lahkumismäng peetakse põhihooaja viimases matšis, kui vastamisi minnakse Budapesti MTK-ga. Kohtumine saab Ferencvarose koduväljakul avavile laupäeval Eesti aja järgi kell 15.00.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta