Luup peale | Alarm üürgab vaiksemalt. United näitas sisu, Paide pääses ehmatusega (lisatud galerii!)

Ott Järvela pilt
Ott Järvela
Ott Järvela

Sellest olukorrast viis Robi Saarma Paide Linnameeskonna mängu 1:0 juhtima. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga 2. vooru eelviimane kohtumine Paide Linnameeskonna ja Nõmme Unitedi vahel lõppes oodatult võõrustajate võiduga, ent mõjus võistlusele turgutavalt, sest lubas aimata, et äkki ikka tippude ja tagumiste tasemevahed nii suured ei ole, kui kolm 6:0 kolakat tahavad viidata.

Oleme ausad, liigahooaja kaks esimest vooru on tekitanud omajagu ärevust, et kadunud on 2023. aastal jalgpallisõpru vaimustanud tasavägisus, kus tabeli viimane võis esimeselt punkte röövida mitte ainult reklaamretoorikas, vaid reaalses elus. Kolm senise hooaja jooksul nähtud 6:0 pakki panid alarmi läbilõikavalt undama.

Paide – United kohtumine ei vaigistanud seda täielikult, aga mõnevõrra küll. Uustulnuk näitas ebaleva alguse järel, et neis on sisu kõrgliigas lahinguid anda ja medalipretendente värisema panna. Premium liiga kui võistluse jaoks oli Unitedi südikas teine poolaeg turgutav ja annab lootust, et üllatused ei jää harvaks ka 2024. aastal.

Paide asus juhtima 10. minutil, kui Dimitri Jepihhini tsenderduse saatis peaga sihile kahe Unitedi keskkaitsja Jakub Luka ja Alexander Kapitan Bergmani vahel vabadust nautinud Robi Saarma. United tegutses ebalevalt ning Paidel tekkis esimese poolaja jooksul veel arvukalt võimalusi skoori kasvatamiseks.

15. minutil andis Saarma läbisöödu Thomas Agyepongile, aga ghanalane ei suutnud Marko Meeritsaga silmitis olles palli raamidesse mahutada, vaid lõi üle. 19. minutil oli šanss Siim Lutsul, aga löök ebaõnnestus. 2:0 värav sündis 27. minutil, kui Predrag Medici kiire ja terava söödu värava alla saatis sihile karistuslöögi tarbeks trahvikasti liikunud Abdul Razak Yusif.

33. minutil lõi Saarma karistusala seest üle ja kolm minutit hiljem jättis kasutamata üks-üks olukorra. Vaheajalt naastes teenis Paide penalti, kui Kevin Mätas tegi karistusalas vea tema selja tagant välja lipsanud Lutsu vastu. Penaltit asus 53. minutil sooritama Saarma, aga värava keskele suunatud löögi tõrjus Meerits jalaga.

Kaks minutit hiljem sai Paide nurgalöögile järgnenud väravaesisest saginast palli Unitedi väravasse togitud, aga VAR tuvastas, et otsustava puute teinud Deninho Muringen mängis enne väravalöömist käega. Värav ei lugenud ja Paide edu püsis kaheväravalisena. Ning siis hakkas juhtuma.

62. minutil tegi Paide väravavaht Ebrima Jarju oma esimese tõrje. Minut hiljem saatis Unitedi peatreener vahetusest platsile vigastusest paranenud meeskonna esiründaja Egert Õunapuu, kes proovis juba kaks minutit hiljem käärlööki! Pallile 18-aastane noormees pihta ei saanud, aga United teenis sealt nurgalöögi, millest sündis klubi ajaloo esimene värav Premium liigas.

Korner mängiti mööda küljejoont lahti ning Samuel Merilai lennutas tagumisse posti kõrge kaarega tsenderduse, mille Aleksandr Alteberg mõnelt meetrilt võrku rammis. Paide polnud Unitedi lahenduseks üldse valmis. Mitte keegi ei valvanud lühikese nurgalöögi võimalust ning Alteberg tõttas spurdiga mööda nii Joseph Salistest kui ka Henrik Ojamaast.

Unitedi värav muutis mängupilti kardinaalselt. Nõmmekad hakkasid uskuma, et nad võivad siit veel viigi välja võluda ning Paide hakkas pelgama, et, pagan, nad võivad tõesti seda teha! Kaks minutit pärast väravat ähvardas Õunapuu teha Jarjule sama, mida Yoane Wissa tegi laupäeva õhtul Aaron Ramsdale'ile, aga erinevalt Arsenali väravavahist suutis Jarju ründaja blokist puhta nahaga välja tulla.

United mängis julgemalt, mis andis aga paratamatult Paidele ründamiseks rohkem ruumi. Meeritsa suurepärane töö hoidis aga pinget üleval. 78. minutil peatas Unitedi puurivaht Patrik Kristali lähilöögi ning 83. minutil tegi vägeva tõrje Saarma veel parema šansi puhul. United teenis 89. minutil nurgalöögi, millest aga midagi tekitada ei suudetud.

90. minutil möödus Õunapuu Nikita Baranovist, sisenes karistusalasse ja kukkus. Kohtunik Kevin Kaivoja otsus oli kollane kaart teesklemise eest. Kordus näitas, et Baranovi lükkas Õunapuud käega kergelt selga, aga mitte penaltivääriliselt. Samas mõjus ka kollane kaart ebaõiglaselt, sest väike lüke oli ja kohtunikul on võimatu hinnata, kui palju see mängija tasakaalu mõjutas. Võinuks lasta lihtsalt mängul jätkuda.

Lisaminuteid anti kohtumisele kuus, aga nende lõpuni pinevus ei püsinud, sest 90+2. minutil lubas vahetusest sekkunud Tristan Vendelin enda poole söödu jala alt läbi ja Paide lõi avanenud šansist kolmanda värava. Herol Riiberg söötis Saarma ühe puutega üks-üks olukorda ja varem mitmeid võimalusi raisanud ründaja lõi seekord värava ära. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. 2023 oleks Paide selle mängu ilmselt ära väristanud

Kui penalti-eksimusele järgnenud fookuse kaotsiminek oli Paide jaoks ebameeldiv faas, millest meeskond peab tiitlivõitlusse sekkumiseks õppust võtma, siis suures plaanis kaalusid positiivsed nüansid negatiivsed ikkagi üles. Eelmisel hooajal kippusid säärased ärevad mängud Paidel nii sageli ebaõnnestuma, et lõpuks jäädigi medalist ja eurosarjakohast ilma.

Nüüd saadi aga võit ikkagi kätte ja see on kõige tähtsam. Ivan Stojkovic on uut hooaega alustanud kahe võiduga, mis annab enne 16. märtsi kohtumist FC Floraga julge tunde. Tähtis on ka see, et Paide mäng ei toetu ühele-kahele mehele, vaid on tõesti võistkondlik. Kui ei tule ühest kohast, tuleb mujalt. Näiteks avavoorus säranud Thomas Agyepong esines täna kahvatumalt, aga 18-aastane Dimitri Jepihhin jällegi väga viksilt.

2. Onu Remuse jutt tuli meelde

Onu Remuse jutud õpetasid kuulajatele erinevaid elutõdesid. Näiteks see jutt, kus Jänese-onu pistis nahka Rebase-onu rasva, aga lavastas süüdlaseks Opossumi-onu, lõppes tõdemusega: "Nii on sageli maailmas, et üks teeb paha, teine annab naha. Võõras võtab teiselt rasva, omanik saab märgi sappa, sootuks süütu kannatab."

See jutt tuli meelde Paide 2:0 värava puhul. 25. minutil astus Siim Luts abikohtuniku Aron Härsingu nina all korkidega Oleksandr Musolitini kannale, aga kohtunikud vea fikseerimisega hakkama ei saanud. Unitedi karistuslöögi asemel jätkati Paide audiga, mille abil hoiti vastane surve all. Merilai tegi järgmises episoodis vea Lutsule, sai kollase kaardi ja Paide karistuslöögi, millest sündis 2:0 värav.

3. Mängu parim – Robi Saarma

Ilma 3:1 väravata läinuks see auhind Marko Meeritsale, aga kaks väravat löönud ründaja pärgamata jätmine ei tundu asjakohane. Samas läheb tiitel Saarmale tärniga, mille järel seisab meenutus, et 33., 36. ja 83. minuti võimaluste ja penalti realiseerimata jätmine oli kurjast.

Saarmal oli mängus kuus soodsat väravavõimalust, kust ta lõi kaks väravat. Kui Saarma soovib jõuda Eesti koondisesse ja teenida välislepingu – ja muidugi ta soovib! – peab see protsent olema parem. Rauno Sappineni ja Henri Anieri masti ründajad löövad neist šanssidest reeglina väravaks neli või viis. See peab olema ka Saarma siht.

10. märtsil kell 12.30 Paide kunstmuruväljakul

Paide Linnameeskond - FC Nõmme United  3:1 (2:0)
10., 90+2. Robi Saarma, 27. Abdul Razak Yusif - 65. Aleksandr Alteberg

Realiseerimata penalti: 53. Robi Saarma (Marko Meerits tõrjus)
Väravasöödud: 10. Dimitri Jepihhin, 27. Predrag Medic, 90+2. Herol Riiberg - 65. Samuel Merilai
Hoiatused: 77. Andre Frolov - 26. Samuel Merilai, 90. Egert Õunapuu
Mänguolud: 0, päikesepaisteline ilm, kunstmuru väga heas seisukorras