FC Flora 4:3 võit Narva Transi üle pakkus kuhjaga draamat, aga mängulised sündmused kippusid jääma Konstantin Vassiljevi personaalküsimuse varju. 39-aastane veteran tuli esmakordselt sel aastal klubi särgis väljakule, kuid seda loetud päevad pärast oma vastuolulist kommentaari Venemaa sõja kohta Ukrainas.
Kõigepealt aga mängust. Flora alustas Sportland Arenal hoogsalt ning Mark Anders Lepikul avanes juba seitsme minutiga kaks head võimalust. Tema lähilöök terava nurga alt tabas posti ning nurgalöögijärgne pealöök põrkas napilt tagapostist mööda.
Poolaja esimesel poolel oli mäng siiski üsna lahtine. Trans jõudis kõige lähemale 13. minutil, mil Sergo Kuhhianidze mängis end trahvikastis ohtlikult löögile, aga Evert Grünvald tõrjus probleemideta.
Teises väljakuotsas andsid tuld Rauno Alliku ja Vladislav Kreida, aga Aleksei Matrossovit neil üle mängida ei õnnestunud. Trans vajus üha selgemalt kaitsesse ning lõpuks saabus murrang VAR-i abiga. Kohtunikud tuvastasid, et üks paljudest Kreida nurgalöökidest maandus Irie väljasirutatud käsivarrel ning selle tulemuseks oli penalti, mille Lepik kindla löögiga realiseeris - 1:0!
Vaid minut hiljem kärises Transi kaitse lubamatult, kui Kristo Hussar tsenderdas ja German Šlein läks ebaõnnestunult palli lõikama, jättes Lepiku värava ees täiesti vabaks. Flora ründaja ei jätnud sülle kukkunud võimalust kasutamata, suunates palli viielt meetrilt võrku - 2:0!
Teise poolaja alguses tõotas Flora päev juba meelakkumiseks kujuneda, kui 51. minutil tegid Daniil Kuraksin ja Lepik väärt eeltöö, misjärel jäi Maksim Kalimullinil aega viiekasti taga veel mitu puudet teha, enne kui noor ründaja oma esimese Premium liiga värava vormistas - 3:0!
Eikusagilt sai Trans aga ühe värava tagasi ja sealt alates mängupilt muutus. 55. minutil suunas Kelsey Egwu Zakaria Beglarišvili nurgalöögist tulnud palli vastu posti, kust see põrkas vastu Kuraksini jalga ja sealt üle joone - 3:1!
Ka narvalaste teine tabamus sündis Flora kaitsja õnnetu puute kaasabil, kui Pierre Landry Kabore 69. minuti pealöök Beglarišvili karistuslöögi järel võttis Markkus Seppikust tugeva rikošeti ja põrkas võrku - 3:2! Ning 83. minutil oli Leonardo Roloni kord Kuhhianidze tsenderdus peaga väravasse koksata - 3:3!
Flora oli mängu üle kontrolli kaotanud, kuid neil endil oli samuti edu suurendamiseks mitmeid võimalusi avanenud. 3:2 seisul põrkas näiteks Alliku löök terava nurga alt Matrossovi tõrje järel värava suunas, enne kui Šalva Burjanadze selle joonelt latipõrke kaudu klaaris.
Pärast šokeerivat viigiväravat leidus Floral veel iseloomu, et end kokku võtta ja uus käik sisse lülitada. Selleks hetkeks juba väga palju energiat kulutanud Trans jõudis viigiseisu nautida vaid kolm-neli minutit, enne kui Lepik Vassiljevi ja Alliku eeltöö järel palli viielt meetrilt väravasse suunas - 4:3! Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Konstantin Vassiljevi personaalküsimus
Eelmise aasta alguses Venemaa koondise peatreeneri Valeri Karpiniga õhtustamise järel nn. pildiskandaali sattunud Konstantin Vassiljevi värsked kommentaarid Õhtulehe taskuhäälingus näitasid, et Eesti koondise ja FC Flora kapten ei ole siiani valmis Venemaa sõda Ukrainas õigete nimedega nimetama ega agressorriigi tegevust üheselt hukka mõistma.
Vassiljevilt küsiti saates, kas ta on sõjas Ukraina poolt. "Kui nad suudaks võita, siis võib-olla tuleb rahu, kui Venemaa võidab, siis võib-olla tuleb rahu. Kui mõlemad otsustavad, et räägime ja teeme rahu, siis võib-olla tuleb rahu," lausus ta.
See on vallandanud uue pahameeletormi ning ähvardab rikkuda Vassiljevi pärandi Eesti jalgpallis. Nii jalgpalliliidu kui ka Flora esimesed kommentaarid tema personaalküsimuse osas on olnud ettevaatlikud. Flora peatreener Norbert Hurt ütles kohtumise järel, et kõnealune teema on liiga värske ning ta ei ole jõudnud Vassiljevi väljaöelduga veel tutvudagi.
Küll aga ilmutasid Sportland Arenal selget seisukohta Flora fännid, kes lehvitasid juba avavile eel tribüünil Ukraina lippe ning skandeerisid tavapärasest veel palju innukamalt Putin-huilo laulujuppi. Niiviisi muudeti kohtumine atmosfäär Ukraina toetusaktsiooni laadseks ja anti sellega mõista, et Vassiljevi kommentaarid ei ole fännide jaoks vastuvõetavad. Kindlasti polnud see juhus, et Putin-huilo tõmmati käima kohe pärast seda, kui Vassiljev 64. minutil sisse vahetati.
Et Vassiljev ei saanud vahetusest sekkudes kaptenipaela enda käevarrele, vaid see jäi Rauno Allikule, peaks olema märgiks, et see küsimus on ka Flora klubis ja meeskonna sees aruteluteemaks olnud, isegi kui selged otsused on veel langetamata või vähemalt kommunikeerimata.
2. Flora vastakad märgid
Mänguliselt võis Flora esituses märgata nii väga positiivseid kui ka negatiivseid märke. Nagu hooajaeelses superkarikafinaalis, nii näitasid nad ka nüüd Transile esmalt veenvalt tagatulesid, kuid teisel poolajal kaotati mängu üle kontroll ja lubati viigistada.
Flora lühikesest pingist on palju räägitud ning taaskord kasutas Norbert Hurt ära vaid kolm vahetust, millest viimane oli sunnitud. Vigastatute nimekirja võis lisanduda Markkus Seppik, kuid tema olukorra tõsidus peab veel selguma.
Periooditi näitab Flora tiitlikaitsja väärilist mängu, surudes vastased kaitsesse ja jätmata neile justkui sõnaõigustki. Siis aga järgnevad perioodid, mil väljakul valitseb peataolek ning iga ebaõnnestumisega see ebakindlus vaid kasvab.
Mänguliselt on Konstantin Vassiljevi kohalolu Flora noore meeskonna jaoks väga vajalik, nagu ka Rauno Alliku, Sergei Zenjovi ja teiste kogenud liidrite kohalolu. Rääkimata tema panusest ründemängu dirigeerimisel, mida ta ka selles mängus paaril korral näidata jõudis. Samas aga võib fännide vaenulik suhtumine põhjustada hoopis ebakindluse kuhjumist tervele meeskonnale.
3. Transi kosumine(?)
Täpselt nagu superkarikafinaalis, kus Trans 0:2 kaotusseisust mängu penaltiseeriani välja viis, nii võis ka täna näha nende esituses palju positiivset, millest lõpuks on siiski väga vähe kasu. Superkarikas kuulus ju ikkagi Florale, nagu ka nüüd kolm punkti.
Ning kas seda tagasitulekut saab ikka nii suureks saavutuseks pidada või näitas see pigem Flora probleeme ja hooletust? Mine võta kinni. Hoiatava mälestusena kaotas Trans pärast nii lubavana paistnud superkarikafinaali oma kolm esimest liigamängu koondskooriga 0:14.
Üheks elemendiks, kus Transi mäng on selgelt paranenud, on standardolukorrad. Nii superkarikafinaalis kui ka esimestes liigamängudes kärises Trans nurga- ja karistuslöökide ajal pidevalt, nüüd tuldi aga Flora kümne nurgalöögi kaitsmisega korralikult toime, kui välja arvata vaid Irie käe peale maandunud nurgalöök, mis põhjustas õnnetu, aga õiglase penalti.
4. Mängu parim - Mark Anders Lepik
Flora esiründaja oli trahvikastis pidevalt aktsioonis ja võinuks paremal päeval lüüa veel rohkem. Kolm väravat pluss väravasööt on igal juhul kõva sõna ja see kergitas ta meeskonna hooaja suurimaks väravakütiks.
Protokoll:
6. aprillil kell 17.00 Sportland Arenal
Tallinna FC Flora - JK Narva Trans 4:3 (2:0)
42. pen., 43., 87. Mark Anders Lepik, 51. Maksim Kalimullin - 55. ov. Daniil Kuraksin, 69. Pierre Landry Kabore, 83. Leonardo Rolon
Väravasöödud: 42. Vladislav Kreida, 43. Kristo Hussar, 51. Mark Anders Lepik, 87. Rauno Alliku - 55. Kelsey Egwu, 69. Zakaria Beglarišvili, 83. Sergo Kuhhianidze
Hoiatused: 4. Irie, 24. Pierre Landry Kabore, 59. Zakaria Beglarišvili
Mänguolud: +3, pilves ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 202
Peakohtunik: Joonas Jaanovits
Abikohtunikud: Aron Härsing, Risto Eelmaa
Neljas kohtunik: Martti Pukk
VAR: Tanel Üprus
AVAR: Riivo Stolts
Flora: Evert Grünvald, Kristo Hussar, Markkus Seppik (79. Mihhail Kolobov), Erko-Jonne Tõugjas, Robert Veering, Vladislav Kreida, Markus Soomets (64. Konstantin Vassiljev), Daniil Kuraksin, Maksim Kalimullin (64. Oliver Nikola Cekredzi), Rauno Alliku, Mark Anders Lepik.
Varus: Kristen Lapa, Marco Lukka, Konstantin Vassiljev, Oliver Nikola Cekredzi, Tristan Pajo, Mihhail Kolobov, Oscar Pihela, Sander Alamaa, Gregor Rõivassepp.
Trans: Aleksei Matrossov, Aleksandr Ivanjušin, German Šlein, Šalva Burjanadze, Kelsey Egwu, Deniss Poljakov (46. Jegor Žuravljov), Irie, Pierre Landry Kabore (90+2. Aleksandr Jegorov), Zakaria Beglarišvili, Taaniel Usta (46. Leonardo Rolon), Sergo Kuhhianidze.
Varus: Aleksandr Kraizmer, Valeri Shantenkov, Leonardo Rolon, Oleg Gonsevitš, Artjom Škinjov, Jegor Žuravljov, Aleksandr Jegorov, Viktor Kudrjašov.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Oliver Tsupsman
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta