Luup peale | Flora ja Transi põnevusetendus jäi paelata Vassiljevi personaalküsimuse varju (galerii!)

Siim Pulst pilt
Siim Pulst
Siim Pulst pilt Siim Pulst

Konstantin Vassiljev naasis väljakule keerulises olukorras. Foto: Oliver Tsupsman

FC Flora 4:3 võit Narva Transi üle pakkus kuhjaga draamat, aga mängulised sündmused kippusid jääma Konstantin Vassiljevi personaalküsimuse varju. 39-aastane veteran tuli esmakordselt sel aastal klubi särgis väljakule, kuid seda loetud päevad pärast oma vastuolulist kommentaari Venemaa sõja kohta Ukrainas.

Kõigepealt aga mängust. Flora alustas Sportland Arenal hoogsalt ning Mark Anders Lepikul avanes juba seitsme minutiga kaks head võimalust. Tema lähilöök terava nurga alt tabas posti ning nurgalöögijärgne pealöök põrkas napilt tagapostist mööda.

Poolaja esimesel poolel oli mäng siiski üsna lahtine. Trans jõudis kõige lähemale 13. minutil, mil Sergo Kuhhianidze mängis end trahvikastis ohtlikult löögile, aga Evert Grünvald tõrjus probleemideta.

Teises väljakuotsas andsid tuld Rauno Alliku ja Vladislav Kreida, aga Aleksei Matrossovit neil üle mängida ei õnnestunud. Trans vajus üha selgemalt kaitsesse ning lõpuks saabus murrang VAR-i abiga. Kohtunikud tuvastasid, et üks paljudest Kreida nurgalöökidest maandus Irie väljasirutatud käsivarrel ning selle tulemuseks oli penalti, mille Lepik kindla löögiga realiseeris - 1:0!

Vaid minut hiljem kärises Transi kaitse lubamatult, kui Kristo Hussar tsenderdas ja German Šlein läks ebaõnnestunult palli lõikama, jättes Lepiku värava ees täiesti vabaks. Flora ründaja ei jätnud sülle kukkunud võimalust kasutamata, suunates palli viielt meetrilt võrku - 2:0!

Teise poolaja alguses tõotas Flora päev juba meelakkumiseks kujuneda, kui 51. minutil tegid Daniil Kuraksin ja Lepik väärt eeltöö, misjärel jäi Maksim Kalimullinil aega viiekasti taga veel mitu puudet teha, enne kui noor ründaja oma esimese Premium liiga värava vormistas - 3:0!

Maksim Kalimullin lõi oma esimese värava Premium liigas. Foto: Oliver Tsupsman

Eikusagilt sai Trans aga ühe värava tagasi ja sealt alates mängupilt muutus. 55. minutil suunas Kelsey Egwu Zakaria Beglarišvili nurgalöögist tulnud palli vastu posti, kust see põrkas vastu Kuraksini jalga ja sealt üle joone - 3:1!

Ka narvalaste teine tabamus sündis Flora kaitsja õnnetu puute kaasabil, kui Pierre Landry Kabore 69. minuti pealöök Beglarišvili karistuslöögi järel võttis Markkus Seppikust tugeva rikošeti ja põrkas võrku - 3:2! Ning 83. minutil oli Leonardo Roloni kord Kuhhianidze tsenderdus peaga väravasse koksata - 3:3!

Flora oli mängu üle kontrolli kaotanud, kuid neil endil oli samuti edu suurendamiseks mitmeid võimalusi avanenud. 3:2 seisul põrkas näiteks Alliku löök terava nurga alt Matrossovi tõrje järel värava suunas, enne kui Šalva Burjanadze selle joonelt latipõrke kaudu klaaris.

Pärast šokeerivat viigiväravat leidus Floral veel iseloomu, et end kokku võtta ja uus käik sisse lülitada. Selleks hetkeks juba väga palju energiat kulutanud Trans jõudis viigiseisu nautida vaid kolm-neli minutit, enne kui Lepik Vassiljevi ja Alliku eeltöö järel palli viielt meetrilt väravasse suunas - 4:3Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Konstantin Vassiljevi personaalküsimus

Eelmise aasta alguses Venemaa koondise peatreeneri Valeri Karpiniga õhtustamise järel nn. pildiskandaali sattunud Konstantin Vassiljevi värsked kommentaarid Õhtulehe taskuhäälingus näitasid, et Eesti koondise ja FC Flora kapten ei ole siiani valmis Venemaa sõda Ukrainas õigete nimedega nimetama ega agressorriigi tegevust üheselt hukka mõistma.

Vassiljevilt küsiti saates, kas ta on sõjas Ukraina poolt. "Kui nad suudaks võita, siis võib-olla tuleb rahu, kui Venemaa võidab, siis võib-olla tuleb rahu. Kui mõlemad otsustavad, et räägime ja teeme rahu, siis võib-olla tuleb rahu," lausus ta.

See on vallandanud uue pahameeletormi ning ähvardab rikkuda Vassiljevi pärandi Eesti jalgpallis. Nii jalgpalliliidu kui ka Flora esimesed kommentaarid tema personaalküsimuse osas on olnud ettevaatlikud. Flora peatreener Norbert Hurt ütles kohtumise järel, et kõnealune teema on liiga värske ning ta ei ole jõudnud Vassiljevi väljaöelduga veel tutvudagi.

Küll aga ilmutasid Sportland Arenal selget seisukohta Flora fännid, kes lehvitasid juba avavile eel tribüünil Ukraina lippe ning skandeerisid tavapärasest veel palju innukamalt Putin-huilo laulujuppi. Niiviisi muudeti kohtumine atmosfäär Ukraina toetusaktsiooni laadseks ja anti sellega mõista, et Vassiljevi kommentaarid ei ole fännide jaoks vastuvõetavad. Kindlasti polnud see juhus, et Putin-huilo tõmmati käima kohe pärast seda, kui Vassiljev 64. minutil sisse vahetati.

Et Vassiljev ei saanud vahetusest sekkudes kaptenipaela enda käevarrele, vaid see jäi Rauno Allikule, peaks olema märgiks, et see küsimus on ka Flora klubis ja meeskonna sees aruteluteemaks olnud, isegi kui selged otsused on veel langetamata või vähemalt kommunikeerimata.

Flora fännid lehvitasid Ukraina lippe. Foto: Oliver Tsupsman

2. Flora vastakad märgid

Mänguliselt võis Flora esituses märgata nii väga positiivseid kui ka negatiivseid märke. Nagu hooajaeelses superkarikafinaalis, nii näitasid nad ka nüüd Transile esmalt veenvalt tagatulesid, kuid teisel poolajal kaotati mängu üle kontroll ja lubati viigistada.

Flora lühikesest pingist on palju räägitud ning taaskord kasutas Norbert Hurt ära vaid kolm vahetust, millest viimane oli sunnitud. Vigastatute nimekirja võis lisanduda Markkus Seppik, kuid tema olukorra tõsidus peab veel selguma.

Periooditi näitab Flora tiitlikaitsja väärilist mängu, surudes vastased kaitsesse ja jätmata neile justkui sõnaõigustki. Siis aga järgnevad perioodid, mil väljakul valitseb peataolek ning iga ebaõnnestumisega see ebakindlus vaid kasvab.

Mänguliselt on Konstantin Vassiljevi kohalolu Flora noore meeskonna jaoks väga vajalik, nagu ka Rauno Alliku, Sergei Zenjovi ja teiste kogenud liidrite kohalolu. Rääkimata tema panusest ründemängu dirigeerimisel, mida ta ka selles mängus paaril korral näidata jõudis. Samas aga võib fännide vaenulik suhtumine põhjustada hoopis ebakindluse kuhjumist tervele meeskonnale.

3. Transi kosumine(?)

Täpselt nagu superkarikafinaalis, kus Trans 0:2 kaotusseisust mängu penaltiseeriani välja viis, nii võis ka täna näha nende esituses palju positiivset, millest lõpuks on siiski väga vähe kasu. Superkarikas kuulus ju ikkagi Florale, nagu ka nüüd kolm punkti.

Ning kas seda tagasitulekut saab ikka nii suureks saavutuseks pidada või näitas see pigem Flora probleeme ja hooletust? Mine võta kinni. Hoiatava mälestusena kaotas Trans pärast nii lubavana paistnud superkarikafinaali oma kolm esimest liigamängu koondskooriga 0:14.

Üheks elemendiks, kus Transi mäng on selgelt paranenud, on standardolukorrad. Nii superkarikafinaalis kui ka esimestes liigamängudes kärises Trans nurga- ja karistuslöökide ajal pidevalt, nüüd tuldi aga Flora kümne nurgalöögi kaitsmisega korralikult toime, kui välja arvata vaid Irie käe peale maandunud nurgalöök, mis põhjustas õnnetu, aga õiglase penalti.

4.  Mängu parim - Mark Anders Lepik

Flora esiründaja oli trahvikastis pidevalt aktsioonis ja võinuks paremal päeval lüüa veel rohkem. Kolm väravat pluss väravasööt on igal juhul kõva sõna ja see kergitas ta meeskonna hooaja suurimaks väravakütiks.

6. aprillil kell 17.00 Sportland Arenal

Tallinna FC Flora - JK Narva Trans  4:3 (2:0)
42. pen., 43., 87. Mark Anders Lepik, 51. Maksim Kalimullin - 55. ov. Daniil Kuraksin, 69. Pierre Landry Kabore, 83. Leonardo Rolon

Väravasöödud: 42. Vladislav Kreida, 43. Kristo Hussar, 51. Mark Anders Lepik, 87. Rauno Alliku - 55. Kelsey Egwu, 69. Zakaria Beglarišvili, 83. Sergo Kuhhianidze
Hoiatused: 4. Irie, 24. Pierre Landry Kabore, 59. Zakaria Beglarišvili
Mänguolud: +3, pilves ilm, kunstmuru heas seisukorras