Luup peale | Jalgpall on sakslaste lemmikmäng. Tere tulemast!
Saksamaa 5, Šotimaa 1. Willkommen, Euroopa! Tere tulemast Saksamaa õuele!
Kogu Euroopa silmad naelutusid 14. juuni õhtul Eesti aja järgi kell 22.00 Allianz Arenale, mida järgmised kuu aega kutsutakse hellitavalt-pehmendavalt Munich Football Arenaks. See on staadion, kus üldiselt pakub kõrgetasemelisi ning pahatihti süümetuid vutilahinguid Müncheni Bayern. Klubi, kelle järele oli aastaid mugav tõmmata võrdusmärki, mille teise otsa jääb Saksamaa koondis. See ei ole enam nii. Vähemasti, mitte ainult nii.
See on Saksamaa mäng.
Kodumeeskond ähvardas esimest korda juba vähem kui minutiga. Jooksu sai 21-aastane Leverkuseni Bayeri ründav poolkaitsja Florian Wirtz, kes tõsi, oli vast nappi suluseisu jõudnud, aga suutis sellele vaatamata sõnumeid teele saata. Need jõudsid kohale pisut hiljem. Kuniks kirjatuvid tööd tegid, lükkas Saksamaa söötu ning Šotimaa tervitas neid 5-4-1 ülikaitsva ning madalale vajunud asetusega.
Sellest polnud suurt tolku 10. minutil, kui Toni Kroos lasi diagonaalpalli paremale äärele, kus Joshua Kimmich nautis üsna uhket üksildust. Bayerni standardolukordade spetsialist tõstis pea ning otsustas madala palli kasuks - Wirtz tervitas seda kasti joonel ning lõi madalalt peale. Kuigi šotlaste väravavaht Angus Gunn suutis reageerida ning pallile vopsu anda, veeres see ikkagi postipõrkest võrku - 1:0 Saksamaale!
See on Saksamaa mäng.
Üheksa minutit hiljem liitus silmapaistvate mängijate ansambliga sakslaste kapten Ilkay Gündogan, kes söötis palli teravalt läbi šotlaste kaitseliini Kai Havertzile jooksu peale. Mees, kes teinekord kipub häid olukordi vussi keerama, tõestas, miks eelistab Julian Nagelsmann teda näiteks Niclas Füllkrugile. Arsenali mängumees tegi pausi, sest kaitsja jõudis terava nurga alla ette ning ei hakanud ise üritama, vaid leidis seltsi tõtanud Jamal Musiala. 21-aastane poolkaitsja keeras kaitsja pealt meisterlikult maha ning ei jätnud tõelise pommlöögiga väravavahile šanssigi - 2:0!
Avapoolaja keskpaigas oli Šotimaa lähedal totaalsele kollapsile, kui esimese hooga anti Saksamaa kasuks penalti. Olukord vaadati üle ning leiti, et Ryan Christie ja Kieran Tierney hakketöö Musiala vastu algas enne karistusala. Nii anti Šotimaale pisut ruumi hinge tõmmata ning karistuslöögile läinud Havertz tegi lihtsalt tubli soorituse, mis statistikaraamatus tervet lõiku ei nõua.
Võtkem pliiatsid-pastakad nüüd siis kätte. Avapoolaja lõpusirgel näitas Kimmich taas täpset tsenderdusjalga, viies palli pehmelt Gündogani peanupule. Sakslaste kapten kerkis pisut ning suunas palli värava poole - Gunn jõudis vahele! Aga mitte piisavalt hästi, sest lahtiseks jäänud pall tekitas kaose, mis viis Watfordi keskkaitsja Ryan Porteouse etüüdini pealkirjaga "Kaks jalga ees Gündoganile sisse". Šotlane saadeti napilt enne vaheaega duši alla ning Havertz realiseeris penalti - 3:0!
UEFA's head of refereeing - Roberto Rosetti - did a presentation on refereeing guidelines on Wednesday night and was adamant that player safety would be at the forefront of this tournament.
He showed a clip of a tackle very similar to the one that Ryan Porteous made, saying that… pic.twitter.com/gy3yiUpWFv — The Athletic | Football (@TheAthleticFC) June 14, 2024
See on Saksamaa mäng.
68. minutil, pärast mitmeid vangerdusi, sai Saksamaa uuesti hoo üles. Olukorra algatas Musiala, kes saatis söödu kasti tormanud Gündoganile. Kuigi mehe puude ebaõnnestus, jäi pall täpselt viie minuti eest vahetusest tulnud Niclas Füllkrugile ette. Puude ja pall oli püüdmatult ristnurgas - 4:0! Natuke hiljem pani Dortmundi Borussia ründeäss võrgu taas vappuma, kuid jooned ei valetanud - suluseis.
Šotimaa õhtut jääb ilmestama 87. minuti auvärav, mida on nõnda uhkelt nimetada tegelikult patt. Karistuslöögist teele pandud pall jõudis lõpuks võrku Antonio Rüdigerist, kes suunas õnnetult oma väravasse Scott McGenna ürituse. Kui sakslane poleks sekkunud, oleks pall puurisuust mööda vihisenud. Tõenäoliselt kuhugi, kus Neuer selle hellalt oma rüppe oleks püüdnud. Heietustele vaatamata - 4:1!
Lõppsõna pidi jääma siiski Saksamaale, tundus igati loogiline ja aus. Nii viidi mäng kiirelt vastase poolele, pallist hoiti kiivalt kinni, kuniks sobilik variant leiti. Loetud päevade eest koosseisu nimetatud vahetusmees Emre Can jäeti kasti taga vabaks ning ta vajutas posti kõrvale ära - lõppseis 5:1!
See oli Saksamaa mäng, mis tõi neile nende ajaloo suurima EM-võidu.
Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
1. Münchenist ja Bayernist tänapäeva Saksamaa jalgpallis
Kuigi Saksamaa pealinn on Berliin, räägitakse jalgpalli kontekstis enim ikkagi Münchenist. Olgu need jutud head või halvad, Bayern kutsub endast kõnelema. Lõppenud hooaja kontekstis muidugi hämaras (või hoopis just rambi-) valguses, sest rekordiliselt 33 meistritiitlit võitnud meeskond lõpetas alles kolmandal tabelireal. Berliinis näiteks ühtegi tõsiseltvõetavat klubi polegi.
Kuigi Bayern ja Saksamaa koondis on käinud pikalt käsikäes, siis nüüdne pilt kipub hoopis kirjum olema. Kui 2012. ja 2020. aasta EM-idel kuulus koondisesse kaheksa Bayerni mängijat, siis sel korral vaid viis. Esialgu pidi kodusest turniirist osa võtma ka hiljuti debüüdi teinud Aleksandar Pavlovic (siinkirjutaja rõõmustab, sest nägi seda pidulikku sündmust Nürnbergi staadionil oma silmaga!), kuid ta haigestus napilt enne vutipeo algust.
Mängus Šotimaaga kuulus Saksamaa algrivistusse kolm Bayerni mängijat - väravast kangutamatu Manuel Neuer, praktiliselt alati platsile mahtuma pidav Joshua Kimmich ja pallivõlur Jamal Musiala. Ent samamoodi kolm meest tuli meistermeeskonnast Leverkuseni Bayerist, tähtsaid lülisid toodi kokku ka Real Madridist, Stuttgartist, FC Barcelonast ja Arsenalist.
See kinnitab, et Saksamaa koondis on kaugel vaid Bayernist. Ja võttes arvesse lõppenud hooaega ning üleüldse viimaseid suurturniire, näib see Saksamaa jalgpallile igati turgutavalt mõjuvat. Vaatame, mida toob ülejäänud turniir.
2. Šotimaa peaaegu alustas usutavalt, aga ...
Meenutuseks, et Šotimaa on käinud kohal kokku 11 suurturniiril, aga iga jumala kord jäänud alagruppi pidama. See on kahtlemata taak, millest tahaks kangesti lahti saada. Tõestada, et see ei defineeri tervet koondist. Just hirm, et mingi selline maik ei taha kuidagi sellest tumeda põhja ja kollaste kirjadega vormilt kaduda, on samamoodi sütitav.
Teatavat põlemist oli šotlaste mängus näha küll, kui esimestel minutitel sakslaste tormi edukalt taltsutati ning iga õnnestumist kui omaette võitu tähistati. Rahvas tuli kaasa, see energia põrkus tagasi väljakule ning usk polnud veel kuhugi kadunud. Nagu me praeguseks teame, sellest sai kiirelt möödanik.
See polnud vaid neljaväravaline kaotus, mille Šotimaa avamängust kaasa saab. Need neli väravat tähendavad täna veel negatiivset väravate vahet, mis võivad ühel hetkel luubi alla sattuda. Näiteks siis, kui võrreldakse paremaid 3. koha omanikke. Alagruppides teatavasti minnakse võrdsete punktide korral esimese hooga omavaheliste mängude kallale.
Kaasa tuleb ka teadmine, et suurturniiridel tuleb mängida. Kvaliteetselt ja otsustavalt, eelistatult palliga ja nii, et see läheb kasvõi mõnel korral vastase värava poole. Sest vaid nii on võimalik väravateni jõuda ja sealt omakorda võitude-punktideni. Mängus Saksamaaga sooritas Šotimaa 1 (ühe!) pealelöögi ehk Manuel Neuer oli suuresti kohal lihtsalt ilu pärast. Auväravgi tuli ju nii, et esialgne löök läks väravast mööda vastu Antonio Rüdigeri pead.
3. Julian Nagelsmann naudib peavalu, mis on viimastel aastatel rariteediks olnud
Viimastel suurturniiridel, kui Saksamaa on ebaõnnestunud, pole koondises olnud ühtki asjalikku tipuründajat. Justkui kvaliteetseid mehi jagus, aga võrgud ei kippunud naljalt sahisema. Eks selgi korral oli ebaselge, kes suudetakse Toni Kroosi, Ilkay Gündogani ja Florian Wirtzi ette väravaid lööma panna.
Nagelsmann on sellel positsioonil eelistanud Kai Havertzit, kes on varasemate kirjade järgi rohkem ääreründaja või ründava suunitlusega poolkaitsja. Ent mida aeg edasi, seda rohkem on 26-aastast mängumeest kõige tipmisele positsioonile paigutatud ning tihe mängupraktika on vaikselt hakanud kasuks tulema. Värav ettevalmistusmängus Kreekaga, nüüd, EM-il, ka Šotimaale.
Kuna ründajatelt nõutakse pidevat värskust, siis on oluline kvaliteetse vahetusmehe olemasolu. Ka selle üle saavad sakslased siirast rõõmu tunda, sest Dortmundi Borussias korraliku hooaja teinud Niclas Füllkrug on justkui alati valmis tulema ja tegema - kolm väravat suurturniiridel, need kõik vahetusest sekkumise järel. Tema tuhh ning "raam ja kapp" nõuavad kaitsemängijatelt hoopis teistmoodi valmisolekut. Selliseid mängumehi igal satsil võtta pole.
3 - All three of Niclas Füllkrug's major tournament goals (World Cup/EUROs) have been as a sub, a joint-record for a European nation, along with Hungary's Laszlo Kiss, Portugal's Rui Costa, and Germany's André Schürrle (all also 3/3 as subs). SuperSub. #gersco #euro2024 pic.twitter.com/z1dn8QXYT0 — OptaFranz (@OptaFranz) June 14, 2024
4. Mitmesuguseid verstaposte - 21 aasta eri
Kuigi turniiri eel selgus, et Saksamaa koosseis on kõige eakam - üks mängumees on keskmiselt 28,5 aasta vanune - siis reaalne pilt on hoopis särtsakam. Tõsi, Manuel Neuer, Thomas Müller ja Toni Kroos kergitavad latti tublisti, ent Jamal Musiala ja Florian Wirtz toovad seda tagasi madalamale. Koguni selliselt, et Saksamaast sai esimene koondis, kelle ridades on ühes EM-i mängus skoori teinud kaks 21-aastast (või nooremat) pallurit. Sealjuures sai 21 aasta ja 42 päeva vanusest Wirtzist kõige noorem sakslane, kes EM-il värava löönud.
Šotimaa pole ligi 21 aastat saanud nõnda suurelt lüüa, kui sel korral Münchenis. Viimati tuli neil enda värava suunas kummardada viis või enam kordi 2003. aasta novembris, sest EM-valikmäng Hollandiga lõppes koguni 0:6 kaotusega. Saksamaalt saadud 1:5 kaotus liikus Transfermarkti andmepidamises suurimate kaotuste esikümne viimasele pulgale.
5. Mängu parim - Kai Havertz, Jamal Musiala, Toni Kroos, Joshua Kimmich jt
Võrdselt hea mäng kõikidelt Saksamaa koondislastelt, mistõttu ei hakka loo autor tikutulega taga ajama seda kõige-kõigemat. Võõrustaja andis EM-ile vinge hoo sisse ning edu A-alagrupikaaslastele Ungarile ja Šveitsile, kes võtavad teisel mängupäeval teatepulga üle.
Aga lihtsalt teadmiseks, et Kroosi söödud jõudsid kaaslastele kohale 99-protsendilise täpsusega. Pole teada, et nõnda kõva mees oleks eurotandril varem käinud.
99% - Toni Kroos completed 99% of his passes against Scotland (101/102); the highest completion rate on record (since 1980) by any player to attempt 100+ passes in a game at the EUROs. Cruise. #EURO2024 pic.twitter.com/aiDlxSz0tS — OptaJoe (@OptaJoe) June 14, 2024
Protokoll:
Saksamaa - Šotimaa 5:1 (3:0)
10. Florian Wirtz, 19. Jamal Musiala, 45+1. pen. Kai Havertz, 68. Niclas Füllkrug, 90+3. Emre Can - 87. ov. Antonio Rüdiger
Hoiatused: 31. Robert Andrich, 62. Jonathan Tah - 48. Anthony Ralston
Eemaldamine: 44. Ryan Thomas Porteous (Šotimaa)
Peakohtunik: Clement Turpin (Prantsusmaa)
Saksamaa: Neuer, Kimmich, Rüdiger, Tah, Mittelstädt, Kroos (80. Can), Andrich (46. Gross), Gündogan, Musiala (74. Müller), Wirtz (63. Sane), Havertz (63. Füllkrug).
Varus: ter Stegen, Baumann, Henrichs, Raum, Schlotterbeck, Koch, Anton, Can, Gross, Müller, Führich, Undav, Sane, Beier, Füllkrug.
Šotimaa: Gunn, Ralston, Porteous, Hendry, Tierney (77. McKenna), Robertson, McGinn (67. Gilmour), McTominay, McGregor (67. McLean), Christie (82. Shankland), Adams (46. Hanley).
Varus: Kelly, Clark, Hanley, Taylor, Cooper, McCrorie, McKenna, Gilmour, McLean, Jack, Armstrong, Forrest, Shankland, Morgan, Conway
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta