Luup peale | Kiirrong vahetas veerandtunniga värvi. Levadia uskumatu tagasitulek tõi neile karika ja jättis Paidele õudusunenäod (galeriid!)
Evald Tipneri karikavõistluste finaal oli nagu kameeleon: esimesel poolajal läbinisti helesinine, teisel ülevärvimatult roheline. FCI Levadia pööras Paide Linnameeskonna vastu 0:2 kaotatud avapoolaja 4:2 võiduks.
- Vaata Liisi Troska pildigaleriid siit või artikli alt!
- Vaata Katariina Peetsoni pildigaleriid siit või artikli alt!
Avasekunditest peale ei andnud kumbki meeskond teisele kübekestki hingamisruumi. Palliga mängijal olid kaitsjad kohe kukil. Mängupilt oli finaali kohta samas isegi tavapäratult lahtine, sest jõuline seljas elamine tekitas liinide vahele ohtralt vabu tsoone. Aga nüüd kõigest järgemööda.
Esimesed minutid kulgesid Levadia tugeva kontrolli all. Paide sai söötu lükata vaid oma karistusala ümbruses, ent ettepoole liikudes pandi nende teed väga kiirelt kinni. Mitmel puhul kombineerisid Paide kastis Richie Musaba ja Felipe Felicio, aga kesk-eestlaste kompaktsus oli kaitsefaasis piisav.
Paari Levadia katse järel sähvatas aga hoopis Paide! Bourama Fomba asemel algkoosseisu lülitatud keskkaitsja Heitor kaotas viimase mängijana keskjoone lähistel palli Patrik Kristalile ning 16-aastane poolkaitsja vedas Paide rünnakule. Tekkinud 2 vs. 1 olukord lahendati eeskujulikult – Kristal söötis palli vasakule Robi Saarmale ning väravakütile jäi vormistamise vaev – Paide 1:0 juhtima!
Ennatlikult paistis, et siia Levadia lootus läkski – Paide sai oma mängumootori üha paremini käima. 16. minutil pakkus avaväravale söödu andnud Kristal pealtvaatajaile tõelist silmailu, kui pusis paremalt äärelt kasti ning lükkas palli efektse kannatrikiga Levadia kapteni Rasmus Peetsoni jalge vahelt läbi. Kristal pääses terava nurga alt Oliver Aniga silmitsi ja söötis palli värava ette, aga nüüd kõmmutas Saarma suurepäraselt positsioonilt üle.
Paide turmtuli ei kustunud. 25. minutil andis Abdul Razak Yusif kastijoonelt tuld, kuid kaitseblokk oli ees. Hetk hiljem kombineerisid Thomas Agyepong ja Yusif nii, et viimane pääses kaitseliini taha ja proovis palli värava ette sööta. Sööt tabas Mihkel Ainsalut ja Paide mängijad apelleerisid käega mängule, aga esialgu jättis peakohtunik Kristo Külljastinen vilistamata.
Ometi käskis Külljastinen järgmise seisaku ajal Levadial palli mängupanekuga oodata. Signaali selleks sai ta videoruumist – penalti oligi õhus! Külljastinen käis ekraani juures ning otsus oli kindel: penalti Paidele!
Saarma asus palli taha ... aga mööda! Pall võttis vasakust postist väikese riiveka, kuid õigesse nurka hüpanud Ani tõrjet sedapuhku vaja ei läinudki.
Penalti ei löönud Paidet rivist välja – Ivan Stojkovici hoolealused tulid üha uuesti ja uuesti. Levadia oli väga selgelt hädas. Mängujuhiks oli seejuures Kristal, kes lõi ühe võimaluse teise järel. 34. minutil röövis ta Til Mavreticilt Levadia kasti juures palli ja sloveenil ei jäänud muud üle, kui märksa noorem mees jalust tõmmata.
18 meetri pealt teele pandud karistuslööki asus teele saatma Saarma. Ehkki katse lendas müüri, põrkas pall kohe tagasi Saarmale ning sealt omakorda kasti paremasse äärde Agyepongile. Ghanalane mõõtis välja ülitäpse trajektoori ja naelutas palli madala löögiga ideaalselt vasaku posti kõrvale – Paide 2:0 juhtima!
Vaheajal tegi Curro Torres mängu muutmiseks kaks vahetust. Liitusid Ioan Yakovlev ja Frank Liivak, ruumi tegid Mark Oliver Roosnupp ja Richie Musaba. Koheselt saabuski elevus: 47. minutil jäi Levadia ebaõnnestunud nurgalöök värava ette lahtiseks ja Mihkel Ainsalu äsas palli võrku – 1:2!
See, mida Paide oli teinud terve esimese poolaja, oli Levadia täpne plaan teiseks – Paide väravale pandi peale jõuline surve. Ja see töötaski! Läbi terve teise poolaja.
55. minutil andis Joao Pedro värava ette poolkõrge nurgalöögi, pall põrkas napilt enne värava ette jõudmist maha ja seejärel Yusifi puutest väravasse – kümne minutiga oli 2:2 viik majja löödud! Siin Levadia aga ei pidurdunud – kiirrong oli värvunud roheliseks ja vuhises värava poole üha uuesti ja uuesti.
Võimalused vähenesid aja jooksul. Aga just siis, kui Paide oli saanud teisel poolajal esimest korda paar minutit palli lükata, oli pall hoopis nende enda võrgus! Edgar Tur purjetas 73. minutil mööda paremat äärt üles ja leidis sööduga Joao Pedro, kes andis 20 meetrilt tuld – pall Jarjule püüdmatult alanurka ja Levadia 3:2 juhtima!
Järelejäänud minutitel proovis Ivan Stojkovic asja siluda vahetustega, kuid mängupilt kuulus pöördumatult Levadiale. 82. minutil võttis asja enda peale vasakkaitsja Michael Schjönning-Larsen, kes lõikas arjenrobbenlikult – küll vasakult äärelt – keskele ja keerutas palli postipõrkest nurka – neli-kaks!
Paide oli murtud. Curro müstilised vaheajajutud – mis Joao Pedro sõnul olid üllataval kombel pigem rahulikumat laadi – tegid seda jälle. Tallinna FCI Levadia on Eesti karikavõitja 2024.
Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Kiirrong värviti kiirelt üle
Ei meenu karikafinaali, mis oleks pakkunud kaht sedavõrd eriilmelist poolaega. Esimesel oli üha uuesti ja uuesti värava suunas tuhisenud kiirrong nii helesinine kui üldse olla sai – Paide lõi võimalusi, nii mis kole. Väravateks löödi, tõsi küll, vaid kaks, ent esiti tundus neistki piisavat. Levadia oli hädas, Paide nautis.
Tagantjärele pole Paide jaoks ilmselt valusamat, kui löömata jäänud võimaluste meenutamine. Saarma penaltipunktilt sooritatud, aga praktiliselt tühjast väravast üle vuhisenud löök, lisaks realiseerimata penalti. Parema realiseerimise korral võinuks seis vaheajaks olla vabalt 4:0 või 5:0.
Aga nii kui pall teiseks poolajaks mängu pandi, vahetas kiirrong värvi. Taevasinine pöördus mururoheliseks ning Levadia tegi kogu 45 minuti vältel seda, mida ise tahtis. See oli tänavune Levadia oma parimas mahlas. Enesekindel, näljane ja võimas. Täpselt samasugune, nagu Paide esimesel poolajal.
A. Le Coq Arenal rullus 90 minuti vältel lahti kaks kardinaalselt erinevat mängu. Curro Torres silus toimunut vahetustega ja tegi seda õnnestunult, Ivan Stojkovic proovis lõpuminutitel sama. Temal enam ei õnnestunud.
2. Kuidas Levadia sealt tagasi tuli?
0:2 kaotusseis ei ole midagi erakordset. Sellest on varemgi tagasi tuldud ja tullakse edaspidigi. Aga seis, milles Levadia meeskond oli enne vaheajale minekut, tundus pehmelt öeldes lootusetu. Peavangutused nii pealtvaatajate kui ka mängijate seas reetsid, et see rong on vist läinud.
Levadia oli närviline, ärritunud. Igast sammust õhkus frustratsiooni. Küll ilmutasid seda mängijad platsil, küll Curro Torres pingi ees. Vaheajal käis ilmselt nii mõnelgi teisel mängujälginul peale siinkirjutaja peast läbi küsimus, et mitu minutit Curro teisel poolajal vastu peab? Kollane kaart oli tal juba all, teine näis olevat aja küsimus.
Aga see Levadia, kes tuli vastu teisele poolajale – see oli täiesti teine meeskond. Frustratsioon oli kadunud ja asendunud näljasusega. See oli Levadia. See Levadia, kellega oleme harjunud.
Paide jäi hätta stabiilsusega. Nagu oleme tänavu varemgi näinud: üks poolaeg võib olla ideaalne, teine allapoole igasugust arvestust. Või vastupidi. Karikavõistluste poolfinaalis Nõmme Kalju vastu oldi avapoolajal hädas, aga teisel tehti sotid ülikindlalt selgeks. Nüüd läks teisiti.
3. Kristali elumäng jääb tulevikku
Esimene poolaeg kuulus Patrik Kristalile. Ehkki passis seisab tal sünniajana november 2007 ja kiire matemaatika järgi on tal seega hingel vaid 16 eluaastat, tegutses noormees oma endise koduklubi vastu platsil nagu vana kala. Kristal oli mängujuht selle sõna kõige otsesemas tähenduses!
Konks jalge vahelt Rasmus Peetsonile ning lisaks näljasus, mis oli eeskujuks igale teisele platsilviibinule – Kristal nautis mängu täiega. Ta vedas omasid ohtlikult rünnakule rohkematel kordadel kui ühel käel sõrmi, röövis avavärava eel Heitorilt palli ja teenis Thomas Agyepongi väravale eelnenud karistuslöögi.
Paraku piirduski Kristali tähetund sedapuhku esimese poolajaga. Teisel ei kerkinud ta enam esile – asi polnud mitte individuaalse tahte puudumises, vaid Paide meeskondlikult kehvas esituses. Peatreener Ivan Stojkovic tunnistas mängu järel, et saatuslikuks said teise poolaja esimesed kümme minutit, mil Paide lubas selja taha kaks palli. Sellesse vahemikku sumbus ka Kristali elumäng.
4. Paide lihtsalt ei saa Levadiale vastu
Hooaja eel peeti Levadiat ja Paidet peamisteks Premium liiga tiitlinõudlejateks. Tänaseks on pealinlased liigatabelis eest läinud, kuid karikamäng algab alati puhtalt lehelt. Sellele lootis ka Paide, kuid ainuüksi lootmisest jäi väheks.
Karikafinaal oli meeskondade jaoks kolmas omavaheline kohtumine käimasoleval hooajal. Kaks liigamängu on lõppenud Levadia 2:0 ja 1:0 võitudega, täna hangiti sekka kolmas võit. Levadiast on saanud Paide krüptoniit. Kolmapäeval ootab ees juba neljas omavaheline kohtumine – Paide jaoks on see võimalus vigade paranduseks, Levadia jaoks ülemvõimu kinnitamiseks.
5. Mängu parim – Mihkel Ainsalu
Ainsalu tuli teisele poolajale täiesti uue hingamisega ning tema hoiak peegeldus üle tervele meeskonnale. Levadia vajas teise poolaja alguses hädasti kiiret väravat – Ainsalu võttis asja enda peale. Ta algatas suurepärase tagasituleku ja dirigeeris omade rünnakuid terve teise poolaja jooksul.
Mihkel Ainsalu on Levadia meeskonna A&O. Sellest ei õnnestu tänavu naljalt mööda vaadata. Ei õnnestunud ka täna.
Protokoll:
25. mail kell 19.00 A. Le Coq Arenal
Tallinna FCI Levadia - Paide Linnameeskond 4:2 (0:2)
48. Mihkel Ainsalu, 55. ov. Abdul Razak Yusif, 73. Joao Pedro, 82. Michael Schjönning-Larsen - 12. Robi Saarma, 35. Thomas Agyepong
Realiseerimata penalti: 29. Robi Saarma (Paide)
Hoiatused: 14. Edgar Tur, 24. Felipe Felicio, 24. Curro Torres (peatreener), 66. Ioan Yakovlev, 73. Joao Pedro, 90+3. Robert Kirss - 27. Predrag Medic, 50. Gerdo Juhkam, 87. Thomas Agyepong, 88. Hindrek Ojamaa, 90+3. Daniel Luts
Mänguolud: +24, päikesepaisteline ilm, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 2612
Peakohtunik: Kristo Külljastinen
Abikohtunikud: Maikel Mikson, Neeme Neemlaid
Neljas kohtunik: Karl Koppel
VAR: Marko Liiva
AVAR: Thor Vaas
Levadia: Oliver Ani, Michael Schjönning-Larsen, Heitor, Rasmus Peetson, Edgar Tur, Mihkel Ainsalu (90+6. Maksimilian Skvortsov), Til Mavretic, Mark Oliver Roosnupp (46. Ioan Yakovlev), Richie Musaba (46. Frank Liivak), Joao Pedro (84. Alexandre Lopes Gomes), Felipe Felicio (89. Robert Kirss).
Varus: Karl Andre Vallner, Ioan Yakovlev, Robert Kirss, Alexandre Lopes Gomes, Frank Liivak, Aleksandr Zakarljuka, Ken Kallaste, Bourama Fomba, Maksimilian Skvortsov.
Paide: Ebrima Jarju, Abdul Razak Yusif (61. Karl Mööl), Nikita Baranov, Gerdo Juhkam, Hindrek Ojamaa, Henrik Ojamaa (81. Joseph Saliste), Predrag Medic (61. Oskar Hõim), Patrik Kristal, Dimitri Jepihhin (61. Daniel Luts), Thomas Agyepong, Robi Saarma (81. Siim Luts).
Varus: Mihkel Aksalu, Herol Riiberg, Andre Frolov, Siim Luts, Oskar Hõim, Joseph Saliste, Karl Mööl, Daniel Luts, Silver Alex Kelder.
SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: Liisi Troska
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta