Luup peale | Kolm väravat tagasi löönud U21 koondise karikaunistus jäi penaltipunktile (galerii!)
Eesti U21 koondis kosus Balti turniiri finaalis Läti vastu šokkalgusest ning võitles end 3:3 viigini, kuid penaltiseerias tuli ikkagi tunnistada lõunanaabrite paremust.
Kohtumine tuulisel Kuressaare linnastaadionil algas Eesti jaoks suure šokiga. Vaid 57 sekundi möödudes virutas Kaspars Anmanis standardolukorra järel kastist välja põrganud palli värava poole ning see leidis tee mängijate vahelt läbi tagumise posti kõrvale - 0:1! Ning juba 4. minutil pääses Glebs Patika duellis Tanel Tammikuga löögile ja läkitas palli vasaku jalaga posti kõrvale - 0:2!
Eesti nõelas esmakordselt 8. minutil, kui Dimitri Jepihhini kiirus tekitas võimaluse ja Aleksandr Šapovalov lõi ühe puutega peale, aga väravavaht tõrjus esimese posti kõrvalt. Juba järgmisel minutil jõudis Šapovalov aga ikkagi sihile, kui tema surve alla jäänud Läti väravavaht tõmbas palli õnnetult ise Eesti ründajale ette ja nii jäi tal vaid üle pall tühja võrku toimetada - 1:2!
Viigini jõudsid Sinisärgid avapoolaja viimasel minutil, kui Aleksander Švedovski sööt viis Šapovalovi läbimurdele ning Aleksejs Kudelkins kukutas ta penaltiväärilise veaga. Tristan Toomas Teeväli oli penaltipunktil kindel, tasakaalustades vaheajaks mänguseisu - 2:2!
Teisel poolajal puhus tugev tuul Eesti rünnakute suunas, kuid seda ei suudetud kuidagi ära kasutada ja pikalt olid hoopis külalised ohtlikumaks meeskonnaks väljakul. Lätlased said teenitud juhtvärava kätte 65. minutil, olgugi et küllaltki vastuolulisest olukorrast. Nimelt kukutas Danila Patijcuks ühe rünnaku jooksul nii Tanel Tammiku kui ka Teevälja, aga kohtunik Tanel Üpruse vile vaikis ning kaitsesse jäänud augud karistas lõpuks ära Roberts Melkis, kes tagapostis ihuüksinda löögile pääses - 2:3!
Kaur Kivila head tõrjed hoidsid Eesti lootuseid elus ning Sinisärkide ründemäng hakkaski viimasel paarikümnel minutil lõpuks sujuma, abiks vahetusest sekkunud Patrick Genro Veelma ja Karel Mustmaa. 73. minutil söötis Veelma Šapovalovi väravavahiga silmitsi, aga ründaja jäi nurga alla ega suutnud lööki värava peale suunata. Kuus minutit hiljem möödus Mustmaa trahvikasti vasakus küljes kahest kaitsjast ja söötis keskele, kus Teevälja löök põrkas väravajoonel olnud kaitsja kaudu vastu Šapovalovit ja ründajast üle väravajoone - 3:3!
Lõpu eel teenis Eesti veel mitmeid standardolukordi, aga korralikku löögivõimalust enam ei tekkinud. Nii ootas ees penaltiseeria, kus näitasid täpsemat jalga lätlased. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Karikakaitsmine penaltiseerias
Karikakaitsjatest lätlased tulid penaltiseeriale vastu teadmisega, et kolm päeva varem olid nad poolfinaalis Leedu vastu realiseerinud kõik neli penaltit. Teisalt võis selles näha ka Eesti eelist, sest olemasoleva videomaterjali järgi võis teha järeldusi nii Läti lööjate kui ka väravavahi tegutsemise kohta.
Murrang saabus penaltiseeriasse kolmandas löögiringis, kui normaalajal penalti parema posti kõrvale läkitanud Tristan Toomas Teeväli otsustas seekord teise nurga kasuks, aga väravavaht luges tema mõtte läbi. Järgmises löögiringis ei saanud Karel Mustmaa oma lööki raamide vahele. Lätlased realiseerisid aga kõik oma löögid jällegi kindlalt.
Penaltiseeria:
- Nikita Mihhailov vasakule, väravavaht teisele poole - 1:0!
- Deniss Melniks paremale, Kivila teisele poole - 1:1!
- Daniel Luts vasakule üles, Vilkovs ei ulatu - 2:1!
- Jevgenijs Minins paremale, Kivila teisele poole - 2:2!
- Tristan Toomas Teeväli vasakule alla, Vilkovs tõrjus - 2:2!
- Kristians Kaušelis paremale, Kivila teisele poole - 2:3!
- Karel Mustmaa üle vasaku ristnurga - 2:3!
- Kristers Penkevics vasakule posti kõrvale, Kivila ei ulatu - 2:4!
Nii tõstis Läti U21 Balti turniiri karika taas enda pea kohale. Tegemist oli läbi aegade kümnenda selletaolise turniiriga ning Läti on võitnud neist neli (2008, 2016, 2022 ja 2024). Sama palju võite on kirjas ka Leedul (2001, 2003, 2010, 2018). Eesti ainus triumf jääb aastasse 2014, ühe korra on Balti turniiril võidutsenud ka Soome (2012).
2. Tuulefaktor
Läti mängis enda poolfinaali Pärnus ega saanud seega ette teada, kuivõrd Kuressaare meretuuled sealseid mänguolusid mõjutada võivad. Ometi said lätlased tugeva tuulega paremini hakkama kui meie noored, kellest enamuse jaoks on Saaremaa olud Premium liigast tuttavad.
Läti kapten võitis mängueelse loosimise ning valis vana mängutarkuse kohaselt taganttuulega väljakupoole. Kui palju see rolli mängis, et nad imekiiresti kaks väravat lõid, seda ei saa me kunagi teada. Teisel poolajal ei suutnud aga eestlased taganttuule eelist kuidagi ära kasutada ning pikka aega olid hoopis Läti rünnakud ohtlikumad.
3. Eesti ja Läti liigade vastasseis
Kui välja arvata A-koondise juurde lahkunud Patrik Kristali asendamine Aleksandr Švedovskiga, kes sekkus Kristali asemele vahetusest ka poolfinaalis, siis usaldas peatreener Sander Post väljakule täpselt sama algkoosseisu nagu kolm päeva varem Soome vastu.
Kui poolfinaalis Soome vastu oli vastaste koosseisus valdav osa võõrliigade mängijad, siis nüüd oli neid Eestil isegi ühe võrra rohkem kui vastastel. Aleksandr Šapovalovile (PAOK, Kreeka) ja Andreas Vaherile (HJK, Soome) oli lätlastel vastu panna vaid Glebs Patika (Watford, Inglismaa). Vahetusest sekkus veel ka Karel Mustmaa (Benfica, Portugal).
4. Eesti parim - Aleksandr Šapovalov
Šapovalovi väledad jalad olid otsesed osalised peaaegu kõigi Eesti ohtlike olukordade juures. Esimese vastuvärava vormistas ta välkkiire survestamise tulemusel, Eesti teine värav sündis tema teenitud penaltist ning kolmas põrkas sisse tema kaudu noormehe ründajanina tunnustuseks.
Protokoll:
9. juunil kell 17.00 Kuressaare linnastaadionil
Eesti U21 - Läti U21 3:3 (2:2), penaltiseeria 2:4
9., 79. Aleksandr Šapovalov, 45. pen. Tristan Toomas Teeväli - 1. Kaspars Anmanis, 4. Glebs Patika, 64. Roberts Melkis
Hoiatused: 6. Andreas Vaher, 67. Aleksandr Nikolajev - 84. Danila Patijcuks, 88. Niks Sliede
Peakohtunik: Tanel Üprus
Abikohtunikud: Erkko Liiv, Marto Kiisk
Neljas kohtunik: Erik Reinumägi
Eesti U21: Kaur Kivila, Aleksandr Nikolajev, Tanel Tammik, Andreas Vaher, Daniil Sõtšugov, Tristan Toomas Teeväli, Nikita Mihhailov, Aleksander Švedovski (62. Karel Mustmaa), Dimitri Jepihhin (80. Daniel Luts), Daniil Tarassenkov (62. Patrick Genro Veelma), Aleksandr Šapovalov.
Varus: Daniil Pareiko, Gregor Pürg, Sander Alex Liit, Mihhail Kolobov, Robert Veering, Rasmus Kallas, Oskar Hõim, Nikita Vassiljev, Karel Mustmaa, Daniel Luts, Patrick Genro Veelma, Kristjan Kriis.
Läti U21: Sergejs Vilkovs, Niks Sliede, Rudolfs Reingolcs (90+1. Kristians Kaušelis), Deniss Melniks, Aleksejs Kudelkins, Olgerds Rašcevskis (62. Danila Patijcuks), Bruno Melnis (85. Markuss Kruglauzs), Roberts Melkis (90+1. Jevgenijs Minins), Ralfs Maslovs, Glebs Patika (62. Davis Marcis Valmiers), Kaspars Anmanis (85. Kristers Penkevics ).
Varus: Raivo Sturinš, Janis Beks, Davis Marcis Valmiers, Kristers Penkevics, Markuss Kruglauzs, Jevgenijs Minins, Kristaps Grabovskis, Kristians Kaušelis, Artjoms Puzirevskis, Danila Patijcuks, Rinalds Aizups, Glebs Mihalcovs.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta