Eesti U21 koondist ootab ees finaalvõitlus Balti turniiri karikale, sest poolfinaalis õnnestus Sander Posti nooruslikul võistkonnal Soome eakaaslaste ründejõud ära nullida.
Kuressaare linnastaadionil esimese surve üle elanud, sai Eesti kenasti mängu sisse ning näitas külalistest oluliselt teravamat ründemängu. Paide Linnameeskonna duo Dimitri Jepihhin ja Patrik Kristal pääsesid vastavalt 10. ja 14. minutil trahvikasti vasakust küljest löögile, aga kumbki ei tabanud sihtmärki.
Eesti asus juhtima 21. minutil, mil Kristali karistuslöögi järel jäi pall trahvikastis edasi-tagasi põrkama, kuni see 12 meetri peal Tanel Tammikule ette kukkus ja kaptenist keskkaitsja selle ühe puutega tagumisse ülemisse nurka lajatas - 1:0!
Seepeale lülitasid soomlased järgmise käigu sisse ja surusid kodumeeskonna kohati päris sügavale kaitsesse. Kaks korda käis pall ka latis ära, kui karistuslöögist kolistas väravapuid Naatan Skyttä ning mängulisest olukorrast Kai Meriluoto.
Teine poolaeg algas Soome marulise survega ning Kalle Wallius saatis 48. minutil suurepärase võimaluse üle värava, kuid seejärel hakkas mäng üha võrdsemaks muutuma. Eesti rünnakud olid harvad, aga 67. minutil pääses Aleksandr Šapovalov jooksu ja natuke terava nurga alt ka väravavahiga silmitsi - pealelöök langes siiski Lucas Bergströmi saagiks.
Viimasel kümnekonnal minutil pani Soome kõik mängu ning ründas meeleheitlikult. 85. minutil leiti viiekastinurgast üles Tallinna Kalevi ründaja Onni Suutari, aga Kaur Kivila reageeris välkkiirelt ja jõudis lööki blokeerima. 86. minutil tabas Luka Hyryläineni pealöök latti, mis tähistas juba kolmandat korda, mil väravapuud Eesti viigiväravast päästsid.
Lisaminutitel pääses ka Soome väravavaht Eesti trahvikastis ohtlikult löögile, aga Bergströmi löök üheksalt meetrilt lendas otsejoones Kivila suunas. Nii hoidsid sinisärgid napist edust kümne küünega kinni ning mängivad pühapäeval võidukarika peale. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Viis debüüti kirjas, mitu veel soolas
Noortekoondiste toimimise loogikasse on kaadrivoolavus sisse kirjutatud, kuid Eesti U21 koondis on viimasel ajal muutunud veel eriti jõuliselt. Hulk mängijaid on edutatud A-koondisse, ent ka vigastused ja vormikõverad on sellesse oma panuse andnud, et tänane U21 koondis erineb aasta eest EM-valiksarja alustanud meeskonnast väga olulisel määral.
Nii saidki koguni viis mängijat Balti turniiri poolfinaalis kirja oma debüüdid Eesti U21 koondises. Paide duo Patrik Kristal ja Dimitri Jepihhin alustasid põhikoosseisus, vahetusest sekkusid ka Aleksander Švedovski, Kristjan Kriis ja Karel Mustmaa. Potentsiaalsetest debütantidest jäid oma aega ootama veel väravavahid Daniil Pareiko ja Gregor Pürg, kaitsja Mihhail Kolobov ja poolkaitsja Oskar Hõim.
Valdava osa U21 koondisest moodustavad Premium liiga noored mängumehed, kelle sel liigahooajal näidatu on samuti koondisekaarte ümber seganud. Nõmme Kalju ääred Aleksandr Nikolajev ja Daniil Tarassenkov on näiteks tõusnud kandvasse rolli, Nikita Mihhailov nihkunud aga äärelt keskväljale - täpselt nagu ka koduklubis FC Floras.
Peatreener Sander Post pani mängijate hetkevormile panustades täkkesse, jäädes samas aga kindlaks ka oma EM-valiksarjaks valitud mänguplaanile, panustades vasturünnakutel kiiretele ja osavatele ründajatele ja äärtele.
2. Pesamunast Kristali tähelend
U21 koondise laiemaks eesmärgiks on mängijate ettevalmistamine A-koondiseks ja viimastel aastatel on see toiminud jõuliselt. Hiljutises A-koondise koosseisus mänguks Šveitsiga oli koguni kaheksa jalgpallurit, kes võiks sünniaasta poolest tänavu veel U21 koondises mängida. A-koondiste Balti turniiril lisandub sellesse nimekirja ka Patrik Kristal, kes aitas eelneva kokkuleppe alusel U21 koondist ühes kohtumises, liitudes seejärel juba Jürgen Henni esimeseks peatreeneri-mänguks A-koondisega.
16-aastase Kristali tähelend ei ole siiski mõistagi seotud tema esitustega U21 koondises. Tema on supertalent, kes tormab tuhinal noortekoondiste astmetest üles. Tänavu märtsis debüteeris ta alles U19 koondises, nüüd U21 koondises ning kui kõik hästi läheb, siis lähipäevil juba ka A-koondises.
Viimatiseks mängijaks, kelle lennukat tõusu võiks Kristali omaga võrrelda, oli Karl Jakob Hein. Hein debüteeris U19 koondises 2019. aasta sügisel 17-aastaselt, tegi kuu aega hiljem esimesed mängud U21 koondises ning kerkis sealt juba A-koondisse, haarates 18-aastaselt Eesti esikindad enda kätte.
Kristali lend läbi noortekoondiste on sündinud veelgi nooremana kui Heinal, kuid viimane ja kõige suurem samm A-koondises enese kehtestamise näol seisab muidugi ka alles ees.
3. Eesti jahib teist karikat
U21 vanuseklassi Balti turniire on peetud alates selle aastatuhande algusest ning tänavu on tegemist kümnenda naabrite mõõduvõtuga. Võitjakarikas on õnnestunud Eesti noortel enda pea kohale tõsta seni vaid korra, kui 2014. aastal piisas selleks Liepajas 1:1 viigist Lätiga ja 2:1 võidust Leedu üle.
Nüüd on võimalus esmakordselt ka kodumaal karikas enda pea kohale tõsta. Selleks on vaja pühapäeval kell 17 Kuressaare linnastaadionil alistada Läti, kes oli teises poolfinaalis 1:1 viigi järel Leedust parem penaltiseerias.
Läti U21 koondisel on varasemast ette näidata kolm Balti turniiri võitu, sealhulgas viimatisest turniirist kaks aastat tagasi. Ka toona juhendas Eestit Sander Post ning avamängu järel oli põhjust hõisata, sest Leedule küteti 5:1 keretäis, kuid sellele järgnes Lätilt 0:1 kaotus.
4. Eesti parim - Andreas Vaher
Pärast aasta alguses Helsingi JK-ga liitumist ei ole noor keskkaitsja kuigi palju tippjalgpalli maitsta saanud, kuid seda magusam oli tal nüüd just Soome vastu enda taset tõestada. Eesti keskkaitsjad võitsid mõlemad edukalt kahevõitlusi ning eriti tihti oli õigel ajal õiges kohas just Vaher, kelle arvele kogunes suur hulk otsustavaid sekkumisi ja klaarimisi.
Protokoll:
6. juunil kell 19 Kuressaare linnastaadionil
Eesti U21 - Soome U21 1:0 (1:0)
21. Tanel Tammik
Hoiatused: 90+3. Aleksandr Švedovski - 53. Santeri Väänänen, 87. Luka Hyryläinen
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Neeme Neemlaid, Aron Härsing
Neljas kohtunik: Karl Kena
Eesti U21: Kaur Kivila, Aleksandr Nikolajev, Tanel Tammik, Andreas Vaher, Daniil Sõtšugov, Tristan Toomas Teeväli, Nikita Mihhailov, Dimitri Jepihhin (72. Karel Mustmaa), Daniil Tarassenkov, Patrik Kristal (62. Aleksandr Švedovski), Aleksandr Šapovalov (72. Kristjan Kriis).
Varus: Daniil Pareiko, Mihhail Kolobov, Robert Veering, Rasmus Kallas, Sander Alex Liit, Karel Mustmaa, Oskar Hõim, Nikita Vassiljev, Patrick Genro Veelma, Aleksandr Švedovski, Daniel Luts, Kristjan Kriis.
Soome U21: Lucas Bergström, Rony Jansson, Arttu Lötjönen (46. Ville Vuorinen), Lucas von Hellens, Santeri Väänänen, Daniel Armstrong (46. Danila Bulgakov), Naatan Skyttä (72. Onni Suutari), Kai Meriluoto (86. Marlo Hyvönen), Kalle Wallius, Luka Hyryläinen, Henri Salomaa (46. Elias Äijälä).
Varus: Lasse Schulz, Jasper Samooja, Elias Äijälä, Danila Bulgakov, Marlo Hyvönen, Dren Terrnava, Matias Ritari, Daniel Rökman, Ville Vuorinen, Onni Suutari, Joonas Kuismala.
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta