Luup peale | Kristali maagia ja meeskondlik südikus kindlustas Eesti U21 koondise võidu (galeriid!)

Erko Litvjakov pilt
Erko Litvjakov

Eesti U21 koondis. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Eesti U21 koondis teenis EM-valiktsükli viimases kohtumises Kosovo eakaaslaste vastu Kadrioru staadionil 3:1 võidu.

Võrreldes eelmise nädala neljapäeval toimunud kohtumisega Iisraeli U21 koondise vastu, tegi Eesti algkoosseisus vaid ühe muudatuse - Benfica noortesüsteemis palliva Karel Mustmaa asemel oli algkoosseisu edutatud eile Eesti A-koondist Rootsi vastu esindanud Patrik Kristal.

Mäng algas mõlema meeskonna poolt küllaltki kompivalt, kus kumbki meeskond palju võimalusi ei omanud. 5. minutil sai Danil Kuraksin 16-kasti pealt ühe puutega löögile, kuid ei suutnud raami tabada ning 15. minutil pidi Kaur Kivila palli üle lati lükkama, kui Eesti kastis sai peaga löögile Kosovo kapten Milot Avdyli.

Pööre toimus esimese poolaja keskel, kui Kristal suutis täpse läbisööduga leida Aleksandr Šapovalovi, kelle võttis karistusalas määruste vastaselt maha Šveitsi kõrgliigas palliv Kosovo väravavaht Leo Besson. 21. minutil viis Tristan Toomas Teeväli Eesti penaltipunktilt juhtima.

Sellele järgnes korralik surve Kosovolt ja Kivila paraadtõrjed. 25. minutil suunas Eesti väravavaht Elvir Gashijani löögi üle värava. 29. minutil tegi ta vasakult äärest läbi pääsenud Veton Tusha vastu terava nurga alt tõrje. 32. minutil tabas Etnik Brruti kauglöök lahti. Nagu näha, oli initsiatiiv läinud selgelt vastaste kätte.

Kuid siis, vastu mängukäiku, teenis Eesti poolaja lõpus nurgalöögi, millest suutis skoori teha ei keegi muu kui Patrik Kristal. 44. minutil täpne olnud Kristali jaoks oli tegu noormehe esimese väravaga U21 koondise eest.

Teise poolaja alguses jätkus sarnane mängupilt esimese poolaja lõpuga - Kosovo hoidis suure osa ajast palli ja tekitas võimalusi, kuid Kivila tõrjed ja kollektiivne kaitsetöö hoidsid Eesti värava puutumata.

70. minutil arvas Eesti, et sai oma muredele leevendust. Tanel Tammiku pikk pall liini taha leidis Daniil Tarassenkovi, kes võeti viimase mehena Kosovo kaitsemängija Yll Ibrahimi poolt maha. Sellele järgnes punane kaart ja Kosovo ühemeheline vähemus.

77. minutil suutis aga vastaste kapten Avdyli kauni karistuslöögi võrku keerutada, millest saadi indu juurde ja tugev surve peale ning tundus nagu justkui hoopis Eesti mängiks ühemehelises vähemuses.

Eesti U21 nurgalööki ründamas. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Sellega tuldi õnneks toime ja 87. minutil lõi Taaniel Usta nurgalöögist 3:1, mis kindlustas mänguseisu. Mängujärgselt teenis Kosovo kaitsja Arbnor Hasani ka teise punase kaardi. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kristali maagia

Kõigest 16-aastane Patrik Kristal on tänase hooaja vaieldamatult suurim komeet. Noormees on suutnud end murda Paide Linnameeskonna esindusrivistusse, lüües sel hooajal 26 Premium liiga mänguga 6 väravat ja andes 4 väravasöötu. Pole ime, et temast sai septembrikuises koondiseaknas ajaloo noorim A-koondislane. Kristal tõestas taaskord oma väärtust täna.

Ei tundunud kordagi, et midagi oleks mängumehe esituses kontrolli alt väljas. Kristal tekitas osavalt Kosovo kaitseliini ja poolkaitsjate vahel ruumi ja mängis väga hästi kokku nii tipuründaja Šapovalovi kui ka äärte Dimitri Jepihhini ja Danil Kuraksiniga. Tema poolt pikkade diagonaalsöötudega algatatud kontrarünnakud äärte peale tekitasid Kosovo kaitsjatele ebameeldivusi.

Ta mängis olulist rolli nii Eesti 1:0 kui 2:0 värava puhul ja lustis väljavahetamiseni väljakul efektsete söötude ja möödaminekutega.

Distsiplineeritus oli selle mängu võti. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

2. Meeskondlik südikus on Eesti koondiste A ja O

Kuigi Eesti suutis täna 3:1 võita, siis teatud perioodidel oli meie koondisel selgelt raske. Kosovo liigutas osavalt palli ühelt äärelt teisele ja kombineeris Eesti kasti läheduses ja sees väga ohtlikult.

Jalgpall pole aga individuaalsport ja kõik ühe, üks kõigi eest põhimõte säras täna U21 koondisest selgelt välja. Lisaks Kivila tõrjetele, oldi meeskondlikult väga kompaktsed ja distsiplineeritud. Eks kindlasti oli ka teatud määral õnne, et Kosovo meestel täna selline päev oli, aga õnn on vaja välja teenida.

Sama asja tõi mängujärgselt välja ka peatreener Sander Post. "Nagu ma ütlesin - eestlastega on võimalik mängida. Kui seal on tahe ja suur pingutus taga, siis on kõik võimalik."

3. Eesti parim - Patrik Kristal

Kristali esitusest õhkas enesekindlust, mida näitasid tema söödust alguse saanud penaltiolukord ning muidugi ka mehe enda löödud värav. Tema võime mängu siduda oli nauditav vaadata ja ta mängis üliolulist rolli tänases Eesti U21 võidumängus.