EESTI KLUBID EUROSARJAS
6 Link kopeeritud

Luup peale | Oskar Hõim muutis 120 minutit sügavat ahastust ühe hetkega tohutuks joovastuseks

Ott Järvela, Pärnu Rannastaadion

Oskar Hõim lõi Paide Linnameeskonna 120+1. minutil kahe mängu kokkuvõttes võidule. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kõik märgid viitasid, et kaitsetahte kõrgemat pilotaaži demonstreerinud Bala Town saab oma tahtmise (loe: penaltiseeria), sest kui täitus 120 minutit, olid Paide kõik rünnakud ühel või teisel moel untsu läinud. Aga siis sai palli Oskar Hõim. Ja kirjutas imelise kauglöögiga Paide Linnameeskonna ajalukku ühe uhke peatüki.

Nagu enne mängu sai sedastatud, siis Paidel oli Konverentsiliiga esimeses eelringis ainult kaks võimalust – kas võlu või valu. Võõrsil 2:1 võidetud avamängu ei jätnud üles ainsatki vahepealset varianti. Kui siit seisust edasipääs maha mängituks, ei kõlvanuks lohutuseks mitte ükski palsam.
Iluvigu leiab Paide esitusest rohkesti (loe allpool leitavat mängukirjeldust), aga emotsiooni paneb lõpuks paika ikkagi tulemus. Ning Oskar Hõimu lisaaja lisaminutil löödud värav tegi seisuks 1:1 ja kahe mängu kokkuvõttes 3:2. Bala Towni 12. minuti juhtvärav kaotas 19-aastase Hõimu pommlöögiga mõjujõu.

Viiendat suve järjest eurosarjas mängiv Paide suutis teist korda oma ajaloos avaringivastase maha murda. Eesti klubijalgpallile pakub see tulemus koos FCI Levadia edasipääsuga kauaoodatud positiivse süsti, millele suudab loodetavasti omapoolse panuse anda ka FC Flora, kelle eurohooaeg jätkub sarnaselt neile kahele Konverentsiliiga teises eelringis.

Juba praegu on Eesti klubid kogunud kuus korda rohkem UEFA koefitsiendipunkte, kui terve mulluse eurohooajaga, mis ebaõnnestus kõigil totaalselt ning mille tõttu tõusis Premium liiga kohale siiras mure. Et kas asi ongi nii halb? Paide tõestas Pärnu Rannastaadionile kogunenud 1259 pealtvaatajale, et ei ole. Eesti jalgpallis on sisu!

Eelmise lause paneb lootusrikkalt kõlama tõik, et Paide suutis mängupilti murde tuua normaalaja lõpus, kui platsile toodi 18-aastane Dimitri Jepihhin, 19-aastane Oskar Hõim ja 20-aastane Daniel Luts. Ning üha enam hakkas esile tõusma 16-aastane Patrik Kristal. Need noored tõid Paide mängu uue hingamise ja energia.

Lisajale läinud eurosarjaduell, kus mängu penaltiseeriasse tüürida ihkav võõrsil-võistkond jääb 110. minutil arvulisse vähemusse, muutub kahe tahte võitluseks. Eelmised 90 või 180 või 200 minutit minetavad tähenduse, sest kõik saavad aru, et lõpliku emotsiooni paneb paika see, mis juhtub järgmise kümne minuti jooksul.

Kas peale jääb ühe kaitse- või teise võidutahe, mis mõlemad tohutult suured, aga mille püüdjad tohutult väsinud. Nagu jalgpallis ikka, paneb asja paika mõni pisike detail. Seekord oli selleks väike pilu, mille Bala Towni 7-1-1 asetusega kaitseblokk jättis. Ja millest Oskar Hõim palli ideaalselt läbi tulistas. Geim, sett ja matš!

Selja taha jäid lootus ja kartus. Ärevus ja põnevus. Rõõm ja ahastus. Hirm ja julgus. Bravuur ja pelglikkus. Hõimu pakutud imeline jalgpallihetk sõlmis kõik need emotsioonid kokku võidupärjaks, mille Paide saab nüüd rahulolevalt seinale riputada. Töö on tehtud ja uued väljakutsed ootavad ees!

Töö on tehtud! Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Märkmed esimesest poolajast:

• 11. minutil leidis Bala Towni trahvilöögiga üles keskkaitsja Nathan Peate'i, kelle löögi Ebrima Jarju tõrjus. Paide ei saanuv vihjest aru, sest järgnenud nurgalöögi puhul lubati sama mees kuuelt meetrilt vabalt peaga löögile ning Bala Town asus juhtima.
  • 27. minutil hüppas Gerdo Juhkam keskväljal pallist mööda ja Bala pääses kontrasse, ent Paide õnneks võttis viimane sööt ebamugava põrke ja Lassana Mendese löök läks selgelt üle.
  • Kaks minutit hiljem oli esimest (ja avapoolajal ainust) korda õhus Paide tabamus, kui Robi Saarma nurgalöök leidis üles väravavahiala esimesse nurka lõiganud Siim Lutsu, kelle pealöök läks tagumisest postist napilt mööda.
  • Enda kastis oli Paide aga standardolukordadega jätkuvalt hädas. 34. minutil jõudis pall nurgalöögi järel-olukorras Ross White'ini, kelle terava nurga alt kaheksalt meetrilt sooritatud löök järvakate õnneks selgelt üle värava lendas.

Paide esimese poolaja esitus oli kohutavalt ja ehmatavalt kehv. Puudusid intensiivsus ja positiivsus, tegutsemisest kumasid läbi kartlikkus ja ebakindlus. Sääraseid meeskondi süüakse eurosarjades hommikuks, lõunaks ja õhtuks. Ning kuigi Bala Towni ajaloos pole säravaid eurovõite, leidub seal omajagu kogemusi, mille toel nad mängu valitsesid.

Walesi klubi tegutses ka targalt, tappes tempot igal võimalusel. Nurgalöögi toimetamiseks kulus 40 ja audi mängu panekuks 20 sekundit. Serbia kohtunik karistas lisaminutil väravavahti Joel Torrance'i sel põhjusel kollase kaardiga, aga see ei muutnud kuidagi fakti, et kui Bala Town toimetas mugavustsoonis, siis Paide oli nii kipsis, kui üks jalgpallimeeskond olla saab.

Märkmed teisest poolajast:

• Paide teenis teise poolaja hakatuseks mitu nurgalööki ja kuigi kerget sibinat-säbinat nendega tekitati, siis pealelöögini ei jõutud.
  • Teise poolaja esimest ohtlikku momenti tuli oodata pool tundi. 75. minutil sai Henrik Ojamaa terava nurga alt löögile, aga Torrance tõrjus. Kolm minutit hiljem andis Ojamaa hea vabastava söödu Patrik Kristalile, kes pealelöögile minemise asemel hakkas sättima. See ei olnud hea otsus.
  • Viimane veerandtund oli esimese pooltunniga tugevas kontrastis, sest väravahõngu oli tunda sageli ja mõlemas väljaku otsas. 85. minutil pääses täiesti valveta jäetud George Newell seitsmelt meetrilt peaga puskima, aga Paide õnneks mööda.
  • Lisaminutitel oli aga mitmel puhul õhus Paide värav. 90+3. minutil tõrjus Torrance enda ette Thomas Agyepongi löögi. Esimesena oli jaol Henrik Ojamaa. Väravavahti ees polnud, aga Paide aktiivseima mehe löögi suutis väravajoonel kubemega (!) blokeerida White. Minut hiljem tõrjus Torrance Dmitri Jepihhini terava pealelöögi.

Et kokkuvõttes oli seis viigis, siis kumbki esmalt riske võtta ei tihanud, mis ongi vahemiku 46.-74. minut sündmustevaesuse selgitus. Väsimuse kuhjudes hakkasid liinide vahele jääma suuremad ruumid, mida meeskonnad proovisid ära kasutada. Mõlemal avanes üks väga hea võimalus, aga kumbki ei suutnud seda realiseerida.

Paide sai Pärnu Rannastaadionile kogunenud rahvale näidata koguni 120 minutit jalgpall. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Märkmed lisaajast:

• 95. minutil murdis Kristal karistusalasse, aga löök lendas küljevõrku. 102. minutil takerdus ta sooritus Bala Towni kaitsjatesse ja jätkuolukorras proovis ka Milan Delevic, ent pall lendas värava eest mööda ilma, et keegi seda puutunuks.
  • 110. minutil kukutas normaalaja lõpus Ojamaa löögi kroonjuveelide hinnaga blokeerinud paremkaitsja Alex Downes temast möödunud Agyepongi ja teenis oma teise kollase kaardi, mis jättis Bala Towni kohtumise lõpusirgeks arvulisse vähemusse.
  • Paide initsiatiiv muutus veel tugevamaks, aga kuna Bala Towni kaitse pidas, siis paistis üha enam, et Paide väravat lihtsalt pole täna ette nähtud.
  • Aga kui mängitud oli 120 minutit ja 2 sekundit, jõudis pall Oskar Hõimuni. Noor poolkaitsja sättis palli ette ja kõmmutas selle siis 18 meetrilt latipõrkest ristnurka. Geim, sett ja matš.

Normaalaja lõpuminutite napikatest ettevaatlikuks muutunud Bala Town tõmbus kaitsesse. Viimasel veerandtunnil sekkunud noorte (Jepihhin, Daniel Luts, Oskar Hõim) energia toel haaras Paide initsiatiivi, kusjuures väljaku nähtaivamaks mängijaks tõusis 16-aastane Kristal, kelle osavus sundis Bala Towni teda mitme mehega katma.

Bala Town kaitses kohati asetusega 7-1-1, aga suutis seda teha piisavalt tihedalt, et meeldejäävaid tõrjeid Torrance lisaajal tegema ei pidanud. Aga Oskar Hõimu superlöök oli nii super, et tõrje polnud lihtsalt võimalik. See oli võimas punkt väga eripalgelisi emotsioone pakkunud jalgpallõhtule. Mõned tähelepanekud veel:

1. Ivan Stojkovic esimene suur võit

Kui Paide täna konkurentsist langenuks, vaadanuks peatreeneri Ivan Stojkovici CV eurosarjalahtrist vastu kaotused Malta, Fääri saarte ja Walesi klubidele. Võitude lahter olnuks tühi. 2022 Levadia juhendajana Hiberniansile ning mullu Paidega Torshavni B36-le kaotanud Stojkovic suutis õnnetu seeria murda.

Bala Towni konkurentsist lülitamine ja karjääri esimene duellivõit eurosarjas on serblase jaoks väga olulised verstapostid. Hõimu väravale ja lõpuvilele järgnenud tähistamine näitas väga selgelt ära, kui suur koorem Stojkovici hingelt langes. Tippjalgpallis liigituvad treenerit lõpuks võitvateks ja mittevõitvateks.

Stojkovicil seni neid suuri ja olulisi võite nappis. Tänavune karikasarja poolfinaal Nõmme Kalju vastu justkui oli seda, aga karikafinaalis Levadia vastu maha mängitud 2:0 edu kahandas eelnenud tulemuse tähendust. Premium liigas pole asjad Paidel tänavu sujunud. Aga eurosarjavõit on Eesti klubide seas kõige kõvem valuuta.

Ivan Stojkovic astus väljaku äärde võidukalt ja lahkus sealt veelgi võidukamana! Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Bala Towni peatreeneri josemourinholik manööver

Kui Bala Towni mängijate pereliikmete kõrval istunud Soccernet.ee ettevaatlikult esitatud küsimustega natuke luuret tegi, ilmnes, et peatreener Colin Caton oli päev enne kohtumist võtnud kasutusele vana hea Jose Mourinho taktika ehk ajanud kelbast, et vastast tirriteerida (vt ka Karlsson Katuselt, Majasokk, kaneelisaiad).

Nimelt tuli välja, et Catoni väide, justkui harjutaks meeskond korra nädalas, ei pea üldse paika, vaid hõivatus on pigem kolm korda suurem. Tõsi, täisprofessionaalne võistkond Bala Town ei ole, sest enamik mängijaid teevad jalgpalli kõrvalt ka muud tööd. Aga jalgpall on ikkagi kõigi mängijate põhiline fookus.

3. Stjarnani vastu niimoodi ei saa

Juhkam söödab Lilanderile, kes söödab Juhkamile, kes söödab Lilanderile. Kumbki ei tunne, et eespool oleks pakkumisi ja seetõttu söödetakse veel paar korda, kuniks kannatus katkeb ja proovitakse toppida palli kohta, kus ruumi pole. Pallikaotus. Ja niimoodi mitu korda järjest. Vahelduse mõttes sekka ka mõni sihitu pikk pall.

Just säärane nägi Paide mängupilt välja läbi terve esimese poolaja. Eurosarjas läheb väljakutse iga ringiga keerulisemaks ning Paidet järgmisena ootava Stjarnani vastu sääraste tuima jalgpalliga varianti ei teki.

Kas staatilisuses olid süüdi sööduvariante mitte kasutanud kaitsjad või neid mitte pakkunud poolkaitsjad, selgub Paide videoanalüüsi järel, aga igal juhul ei saa meeskond endale järgmisel nädalal Islandil sarnast kips-jalgpalli lubada. Muidu naastakse kahe nädala pärast Pärnusse olukorras, kus edasipääsuks pole vaja õnnestuda, vaid korda saata ime.

Noored tegid kõvasti mängu, aga ... Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

4. Paide parim – Henrik Ojamaa

Lihtne oleks osutada normaalaja lõpus ja lisaajal silma paistnud Patrik Kristalile, aga kui vaadata läbi 120 minuti näidatud kvaliteeti, tõuseb esile 33-aastane Ojamaa. Läbivalt kaaslasi eeskujuga innustanud Ojamaa kogemused, mille pärast Paide ta kolme-aastase lepinguga FC Florast enda ridadesse meelitas, olid Paide jaoks täna ülimalt väärtuslikud.

18. juulil kell 19.30 Pärnu Rannastaadionil

Paide Linnameeskond - Bala Town FC 1:1 (0:1; 0:1; 0:1)kahe mängu kokkuvõttes 3:2
120+1. Oskar Hõim - 12. Nathan Peate

Hoiatused: 40. Patrik Kristal, 45. Joseph Saliste, 118. Milan Delevic - 45+2. Joel Torrance, 105. Nathan Peate, 105., 110. Alexander Downes
Eemaldamine: 110. Alexander Downes
Peakohtunik
: Danilo Nikolic
Abikohtunikud: Milan Šutulovic, Svetozar Živin
Neljas kohtunik: Nikola Radakovic (kõik Serbia)

Paide: Ebrima Jarju, Michael Lilander, Gerdo Juhkam, Joseph Saliste, Patrik Kristal, Milan Delevic, Predrag Medic (84. Oskar Hõim), Henrik Ojamaa, Robi Saarma (74. Dimitri Jepihhin), Siim Luts (84. Daniel Luts), Abdoulie Ceesay (46. Thomas Agyepong).
Varus: Mihkel Aksalu, Mattias Sapp, Herol Riiberg, Kristofer Piht, Andre Frolov, Hindrek Ojamaa, Dimitri Jepihhin, Muhammed Suso, Nikita Baranov, Oskar Hõim, Daniel Luts, Thomas Agyepong.

Bala: Joel Torrance, Ross White, Kyle Harrison, Nathan Peate, Alexander Downes, Osebi Abadaki, Aeron Edwards (111. Uniss Kargbo), Kieran Smith, Lassana Mendes (80. Joshua Ukek), Louis Robles (88. Naim Arsan), George Newell.
Varus: Daniel Clark, Uniss Kargbo, Joseph Malkin, Joshua Ukek, Kevin Petro, Naim Arsan.

Paide sangar Oskar Hõim ajas väravaga isa nutma
EESTI KLUBID EUROSARJAS 1

Henrik Ojamaa: peame suutma kaitsvalt toimetavate vastaste elu keerulisemaks teha

Pikk ette (ja ise järele) | Tahet napib? Siis polegi Euroopasse asja!