Hiiu kunstmurustaadionil mängitud Raudteederbi Nõmme Kalju ja FC Flora vahel oli võimalusterohke, aga väravatevaene. Mäng algas ja lõppes sama skooriga - 0:0 viik.
Flora alustas mängu selgelt aktiivsemalt, surudes Kalju esimestel minutitel kaitsesse ja omades korralikke väravavõimalusi. Daniil Kuraksin pääses Kristo Hussari tsenderduse järel peaga vabalt positsioonilt löögile, kuid ei saanud palli raamidesse, ja Sergei Zenjovi kauglöök jäi pehmeks.
Kalju oli esimest korda ohtlik 12. minutil, kui Promise David oleks ennast peaaegu Flora karistusalas löögile konksutanud, aga Hussar sekkus ja lõi palli jala pealt minema. Mõned minutid hiljem sai David aga Pavel Marini söödust umbes seitsmelt meetrilt pöörde pealt löögile, aga lennutas palli üle värava.
Esimese poolaja keskel olid mõlemad meeskonnad väravale lähedal, aga Robert Veering blokeeris Alex Matthias Tamme löögi ja Kalju väravavaht Henri Perk tõrjus sellele järgnenud kontrarünnakul Zenjovi löögi. Mõned minutid hiljem säras ka Flora väravavaht Kristen Lapa, kes tõrjus Erko Jonne Tõugjase pallikaotuse järel Davidi löögi.
Kui esimese poolaja alguses oli rünnakul selgelt aktiivsem Flora, siis teise poolaja alguses Kalju, kellel avanes kohe suurepärane šanss, kui David sai Daniil Tarassenkovi söödu järel mõnelt meetrilt löögile, kuid Lapa hiilgas Flora väravasuul. Järgmisel rünnakul sai karistusala juurest löögile Danol Maštšenko, kelle löögi Lapa tõrjus lati alt. Tamm teenis Kaljule suurepärasest kohast karistuslöögi, kuid Nikita Komissarov keerutas palli napilt ristnurgast mööda.
Flora peatreener Norbert Hurt tegi seejärel topeltvahetuse, saates väljakule Markus Soometsa ja Rauno Alliku. See andis Flora ründemängule uue energia ja 65. minutil oli värav väga lähedal, kui Zenjov võitis õhuvõitluse Marini vastu, aga lõi Kuraksini tsenderdusest latti.
Seejärel tekkisid uuesti võimalused Kaljul, aga Rommi Sihi pealöök lendas napilt üle, Lapa tõrjus Komissarovi terava nurga alt tehtud löögi, Reginaldi kauglöök vihises posti kõrvalt mööda ja Lapa tõrjus lati alt ka Davidi pealöögi. Vahepeal oli ohtlik ka Flora, aga Zenjovi löök karistusala nurgast lendas umbes meetri jagu väravast mööda.
Kalju sai 83. minutil palli lõpuks võrku ja Tamm jõudis korraks isegi juubeldada, aga kuna mängu peakohtuniku Rasmus Maalinna hinnangul tegi Mihhail Orlov vahetult enne Tamme lööki vea, siis värav ei lugenud. Loe sellest altpoolt pikemalt.
Mängu lõpus sai Flora kerge surve peale ja Tõugjas pääses 89. minutil Zenjovi tsenderdusest viielt meetrilt peaga löögile, aga Perk püüdis. Teisele poolajal lisati seitse üleminutit, aga selle aja jooksul väravaid ei löödud ja mäng lõppes 0:0 viigiga. Soccernet.ee tähelepanekud:
1. Kas Kaljult rööviti värav ja võit?
Marco Lukka andis keskväljal valesöödu ja Maksim Podholjuzin leidis seejärel pika sööduga vasakult äärelt Promise Davidi, kes murdis palliga karistusalasse ja kelle löök lendas Lukka peast kõrgele õhku. Flora väravavaht Kristen Lapa läks napilt viiekastist välja kukkunud palli püüdma, aga kukkus maandudes halvasti õla peale ja lasi palli käest lahti, misjärel Alex Matthias Tamm lõi selle võrku.
Mis edasi juhtus? Mängu peakohtunik Rasmus Maalinn, kelle hinnangul tegi Orlov (ilmselt Lapa, aga võib-olla Lukka vastu) vea, vilistas Tamme löögi ajal, kui pall polnud veel väravasse jõudnud. Seega VAR ei saanud protokolli järgi peakohtunikku enam ekraani juurde kutsuda, et Maalinn saaks olukorda uuesti vaadata ja vajadusel Kalju värav jõusse jätta.
Isegi kui Orlov tegi Lapa või Lukka vastu vea, siis Maalinn eksis selllega, et vilistas enne, kui pall väravasse jõudis. Aga olgem ausad, selles olukorras on pigem keeruline Orlovi viga näha.
Kalju, kelle mängijad ja treenerid ei suutnud kohtuniku otsust uskuda, pahameel on igati õigustatud, sest värav jäi lugemata ja üliolulised võidupunktid libisesid käest.
2. Raudteederbi armastab viike
Kalju ja Flora on Eesti meistriliigas kohtunud 66 korda, millest 29 on lõppenud Flora võiduga, 16 Kalju võiduga ja 17 mängu on jäänud viiki. Seejuures just viimasel ajal on mängitud sageli viiki - mõlemad käimasoleva hooaja mängud on jäänud viiki (aprillis 2:2 ja nüüd 0:0), lisaks eelmise hooaja neljast mängust kolm (kaks korda 0:0 ja korra 2:2).
Kalju võitis viimati Florat 2022. aasta oktoobris. Toona oli Kalju koduväljak Sportland Arena. Viimasest derbivõidust Hiiu kunstmurustaadionil on aga möödunud juba ligi viis aastat. Kalju võib selle seeria 11. augustil lõpetada, kui Hiiul uuesti Floraga vastamisi minnakse.
3. Lipp üle pika aja Flora koosseisus
"Jaanuari algul tuldi mulle klubist ütlema, et mind siin meeskonnas enam ei nähta. Kuna ma olen laatsaretis, on keeruline mulle mingit muud mängupaika leida. Kui helistada ja pakkuda vigastatud mängijat, siis suure tõenäosusega ei võta keegi mind vastu," rääkis põlvevigastusega kimpus olnud Flora keskkaitsja Marko Lipp veebruaris.
Lipp kuulus Kalju vastu Flora koosseisu, aga vahetusest mängu ei sekkunud. Viimati käis Lipp väljakul tänavu 8. aprillil, kui mängis duubelmeeskonna eest Esiliigas 45 minutit. Tema viimane Premium liiga mäng pärineb aga eelmise aasta augustist. Mis Lipust edasi saab? Flora peatreener Norbert Hurt ei osanud öelda. "Mismoodi ja kuidas täpselt, seda näitab aeg. Praegu on ta meie mängija, mul on hea meel, et ta on nüüd tagasi koosseisus," sõnas Hurt.
4. Mängu parimad - Kristen Lapa ja Henri Perk
Kui mäng jääb 0:0 viiki, siis kerkivad kõige rohkem esile kaitsjad ja väravavahid. Kuna mäng oli pigem võimalusterohke, siis kaitsjad ei saanud oma ülesannetega kõige paremini hakkama, aga mõlemad väravavahid tegid suurepärase partii. Lapa ja Perk tegid väravasuul mitu väga head tõrjet. Kes oli parem? See on juba igaühe maitseasi. Mõlemad väärivad kiitust!
Protokoll:
Nõmme Kalju FC - Tallinna FC Flora 0:0
Väravasöödud: -
Hoiatused: 87. Promise David - 28. Sergei Zenjov, 55. Erko Jonne Tõugjas, 72. Marco Lukka, 90+6. Markus Soomets
Mänguolud: +18, vahelduv pilvisus, kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 381
Peakohtunik: Rasmus Maalinn
Abikohtunikud: Sander Saga, Petteri Schultz
Neljas kohtunik: Joonas Jaanovits
VAR: Kevin Kaivoja
AVAR: Tauno Rämson
Kalju: Henri Perk, Danõl Maštšenko, Roko Vukušic, Maksim Podholjuzin, Pavel Marin (88. Kaspar Paur), Rommi Siht, Reginald (90+4. Koki Hayashi), Daniil Tarassenkov (67. Mihhail Orlov), Nikita Komissarov, Alex Matthias Tamm, Promise David.
Varus: Maksim Pavlov, Alex Boronilštšikov, Arkadi Butenko, Koki Hayashi, Mihhail Orlov, Kaspar Paur, Marlon Liivaru, Stanislav Agaptšev.
Flora: Kristen Lapa, Kristo Hussar, Mihhail Kolobov, Erko Jonne Tõugjas, Robert Veering (58. Markus Soomets), Marco Lukka, Nikita Mihhailov, Tony Varjund (58. Rauno Alliku), Sergei Zenjov, Daniil Kuraksin (87. Gregor Rõivassepp), Mark Anders Lepik.
Varus: Silver Rebane, Marko Lipp, Rauno Alliku, Konstantin Vassiljev, Oliver Nikola Cekredzi, Markus Soomets, Markkus Seppik, Gregor Rõivassepp, Maksim Kalimullin.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta