Piisas viienda vooru avamängust, et Premium liigas oleks sel hooajal alles vaid üks võiduta meeskond. Tartu Tammeka saatis küll Nõmme Unitedi vaheajapausile riietusruumiväravaga, ent teisel poolajal keeras United kaotusseisu vähem kui viie minuti sees 2:1 võiduks.
- Vaata Katariina Peetsoni galeriid mängust siit või artikli lõpust!
Kogu esimene poolaeg oli lahtine ja hoogne, skoori avamiseks tekkis omajagu võimalusi mõlemal. Marko Meerits tõrjus ristnurgast Giacomo Uggeri pöördelt tehtud löögi, järjepidevalt ähvardas kodumeeskonna väravat Ahmed Adebayo Basher. Tosina minuti järel avanes esimene hea šanss ka Unitedil, kapten Kevin Mätas lõi karistusala joonelt esimese puutega siiski napilt mööda.
Unitedi paremal äärel tekitas teravust Murad Velijev, korra sättis Reio Laabus end hästi ette Jakub Luka löögile. Veidi enne pooltunni täitumist pääses kaitsjate eest jooksu Patrick Genro Veelma, kuid Aleksandr Alteberg suutis teda lõpuks siiski nii palju segada, et Meerits suutis Tammeka ründaja löögi tõrjuda.
Avapoolaja lõpu eel kandis viimaks peaaegu vilja üks Tammeka paljudest nurgalöökidest. Tanel Tammik suunas palli peaga edasi värava ette, kus Laabusel jäi vormistamisest ülivähe puudu. Kohe ähvardas väravaga ka United, sest Mätas oli Alandiga silmitsi pääsemas, ent Tammik jõudis viimasel hetkel jaole. Käisid juba üleminutid, kui Tammeka teenis veel ühe nurgalöögi ja Rasmus Kallase kaarpalli suunas Basher risti värava eest läbi. Tammik palli ei tabanud, küll aga jõudis selleni vabaks jäetud Veelma ja lajatas 1:0, nii et Meerits ei jõudnud õieti liigutadagi.
Teisel poolajal oli füüsilist võitlust platsil rohkem ja otseseid väravavõimalusi vähem, ent oht püsis mõlemal pool kogu aeg õhus. Veerand tundi jäi minna, kui platsil hakkasid toimuma otsustavad sündmused. Esmalt tahtsid Tammeka mehed nurgalöögi järel käemängu eest penaltit ja VAR kontrollis olukorda, kuid rikkumist ei tuvastanud.
Siis nõelas United. Meeritsa ja vahetusest sekkunud Karl Läänelaiu kaudu jõudis pall kiirelt äärele Oleksandr Musolitinile, kes saatis madala söödu väravaesisele täpselt Alandi ja kaitsjate vahelisse tsooni. Sinna sööstnud Velijevil õnnestus pall võrku suunata – 1:1! Vaid mõni minut hiljem tuli United paremalt äärelt üsna samal moel uuesti, seekord leidis Läänelaid ise hea sööduga liini tagant Musolitini ja ukrainlane viis Unitedi terava nurga alt 2:1 juhtima.
Allesjäänud mänguaega oli veel omajagu, kuid Tammekal õnnestus selle jooksul tekitada üksainus päriselt ohtlik poolvõimalus. Ka siis püüdis värava ees seigelnud palli lõpuks Meerits ja United võis lõpuvile järel võidutantsu valla päästa. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:
Nõmme United sai eelmisel pühapäeval Narvast naastes teada, et Jani Sarajärvi peatreenerina ei jätka. Miks täpselt selline otsus vastu võeti, ei tea avalikkus kindlalt siiani, sest United on piirdunud kahe mittemidagiütleva pressiteatega ning täiendavatest kommentaaridest on klubi kontoripool seni keeldunud.
Väravatele eeltöö teinud Läänelaid kinnitas samas mängujärgselt Soccernet TV-le antud intervjuus, et meeskonnale suudeti ootamatu käigu vajalikkus ära põhjendada. Kui nii, siis nii – igatahes oli Unitedi häälestatus avavilest saadik eeskujulik. Muidugi ei hakanud abitreeneritest juhendajateks ülendatud Randin Rande ja Juan Martinez mõne päevaga midagi kardinaalselt muutma, suures plaanis mängis United ikka nii nagu senistes voorudes.
Küll aga tegutseti kogu mängu jooksul julgemalt ja enesekindlamalt, eriti rünnakule tõustes. Kohati jättis see küll kaitsesse auke ja eriti avapoolajal võinuks Ahmed Adebayo Basher oma võimalustest mõnegi ära kasutada, ent teisel poolajal saadi ka tagala paremini pidama. Näiteks eelmises voorus, kus Trans jäi veerand tundi enne lõppu kümnekesi, oli Unitedi rünnak hambutu ja võimalusi tagasitulekuks sisuliselt ei tekkinud.
Mõistagi oli kohtumine Tammekaga vaid üks mäng ja treenerivahetuse põhjustatud positiivne šokk ei kesta enamasti kaua. Seda, kas Sarajärvi teenetest loobumine oli tõepoolest õige otsus, saab hinnata alles lähitulevikus ning võib-olla ka selle põhjal, kes saab soomlase uueks ja püsivaks asendajaks.
Teise poolaja lõpus, kui sai selgeks, et riskimata United sellest mängust midagi kätte ei saa, tehti vahetuste abil otsustavaks osutunud muutused. Sarajärvi käe all peetud mängudes pani kõiki pisut kulmu kergitama otsus mängitada Murad Velijevit äärekaitsjana – mitte seetõttu, et ta oleks seal kuidagi märkimisväärselt hätta jäänud, vaid põhjusel, et senise karjääri jooksul pea eranditult ründavatel positsioonidel mänginud Velijevi teravus ei pääsenud seetõttu maksvusele.
Nüüd olid Velijevil juba avapoolajal kaitsjana tegutsedes märksa vabamad käed ja ta jõudis mitmel korral Tammeka karistusalasse kaitsjatele peavalu valmistama. Kui viimaseks veerandtunniks toodi kaitsesse Karl Läänelaid ja nihutati Velijev kõrgemale, päädis see otsekohe kahe väravaga. Unitedi meeskondlikku Premium liiga kogemust arvesse võttes on Levadias laenul oleval Velijevil seda juba omajagu ja seejuures on ta viimastel aastatel mehistunud Eesti tippklubi tihedas sisekonkurentsis. Tema mängitamisest ääreründajana, mitte äärekaitsjana oleks Unitedil kõigi märkide järgi ainult võita.
Tartlastel ei ole sellest mängust tegelikult taga nutta suurt midagi peale tulemuse, sest mänguliselt oldi avapoolajal ehk paremgi meeskond. Ainuüksi Basheril oli korduvalt võimalusi midagi ohtlikku korda saata, mitmel puhul õnnestus tartlastel suruda United mitmeks minutiks kaitsesse, teenida nurgalööke ja hoida pinget pidevalt õhus. Tanel Tammiku eestvedamisel püsisid ka kaitses asjad korras ning Veelma juhtvärav oli pigem asjade loogiline käik.
Sedavõrd lahtises mängus on Tammeka meestel piisavalt osavust ja kiirust, et võimalusi tekitada. Seekord jäeti avapoolajal mitu head šanssi kasutamata ning kui pausile minnes oleks edu olnud paariväravaline, võinuks see ka Unitedi vaimu murda.
United ei olnud sugugi rahul sellega, mis eelnes mängu avavärava sünnile. Tammeka karistuslööki tõttas püüdma Meerits, ent põrkas selle käigus kokku Basheriga. Unitedi väravavaht oli kindel, et tema vastu rikuti määrusi, aga tulemuseks oli nurgalöök ja sealt lõi Tammeka 1:0.
Tartlased ei jäänud omakorda rahul 75. minutil karistusalas toimunuga. Nurgalöögi järel oli taas sündmuste keskmes Basher, kes üritas palli peaga tagasi väravaesisele suunata. See tabas äsja vahetusest sekkunud Karl Läänelaiu kätt, ent kas ka penaltivääriliselt? Videokohtunik uuris asja, ent lõpuks jäi jõusse otsus penaltit mitte määrata. Telekordused näitavad, et Läänelaid ei jõua kontakti hetkeks viia küll kätt keha kõrvale, ent siiski vöökoha kõrgusele. Käte liikumine on pigem loomulik ja kindlasti ei ole käekontakt tahtlik, seega tundub kohtunike otsus igati õiglane.
5. Mängu parim – Oleksandr Musolitin
Värav ja väravasööt räägivad niikuinii iseenda eest, aga ukrainlane oli kogu mängu jooksul aktiivselt pildis ning suutis väsimusest hoolimata teha liigutused, mis otsustasid kohtumise saatuse.
Protokoll:
5. aprillil kell 19.00 Sportland Arenal
FC Nõmme United - Tartu JK Tammeka 2:1 (0:1)
77. Murad Velijev, 81. Oleksandr Musolitin - 45+2. Patrick Genro Veelma
Väravasöödud: 77. Oleksandr Musolitin, 81. Karl Läänelaid - 45+2. Ahmed Adebayo Basher
Hoiatused: 32. Mõhhailo Plohhotnjuk, 39. Oleksandr Musolitin, 49. Jakub Luka, 90+2. Kevin Mätas, 90+3. Mihkel Järviste - 19. Ahmed Adebayo Basher, 51. Patrick Genro Veelma, 68. David Epton
Mänguolud: 0, pilves vihmane ilm, kunstmuru heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 233
Peakohtunik: Martti Pukk
Abikohtunikud: Kristjan Lukk, Sandra Nigulis
Neljas kohtunik: Tanel Üprus
VAR: Kristjan-Eric Lääne
AVAR: Jaan Roos
United: Marko Meerits, Murad Velijev, Aleksandr Alteberg (46. Alexander Kapitan Bergman), Jakub Luka, Samuel Merilai, Tristan Vendelin, Kevin Mätas, Oleksandr Musolitin (87. Kaspar Rõõmussaar), Jevgeni Demidov (87. Mihkel Järviste), Henri Leoke (66. Trevor Hint), Mõhhailo Plohhotnjuk (74. Karl Läänelaid).
Varus: Georg Mattias Lagus, Kaarel Leppsalu, Alexander Kapitan Bergman, Mihkel Järviste, Bruno Vain, Trevor Hint, Karl Läänelaid, Steven Salmistu, Kaspar Rõõmussaar.
Tammeka: Richard Aland, Mairo Miil, Reio Laabus, Tanel Tammik, Rasmus Kallas, David Epton (84. Priit Peedo), Giacomo Uggeri, Ezekiel Tanimowo, Herman Pedmanson, Patrick Genro Veelma (70. Devid Lehter), Ahmed Adebayo Basher.
Varus: Carl Kaiser Kiidjärv, Laurits Õunpuu, Marius Vister, Dominic Laaneots, Akaki Gvineria, Devid Lehter, Priit Peedo, Mihkel Sepp.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Katariina Peetson
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta