Luup peale | Ülekohut tunnetanud Arsenal seisis võimsalt, lõppsõna jäi siiski Cityle
53 minutit ühte ja 53 minutit teist poolaega. Mis kokku tuleb? Üks väga eriilmeliste pooltega, aga läbinisti haarav jalgpallimäng! Inglismaa kõrgliiga kuningas Manchester City ja uueks kroonprintsiks trügiv Arsenal panid püsti etenduse, mis saigi vaid viigiliselt lõppeda, et mõlemale sealt midagi näppude vahele jääks. Aga milline viik see 2:2 lõpuks oli!
City haaras kohe ohjad ja kui 7. minutil lõi Ilkay Gündogan veel healt positsioonilt mööda, siis Erling Haaland minut hiljem juba ei eksinud – norralase sajas värav City särgis tegi seisuks 1:0. Kui Gündogan 14. minutil veel karistuslöögi posti keerutas, näis, et kõik läheb nagu enamasti ikka ja City näitab suures mängus võimu.
Pöördehetkeks osutus Rodri vigastus ja väljavahetamine mõnekümne minuti järel. Hetk hiljem lõi avavärava olukorras häbisse jäänud Riccardo Calafiori vaidlusi tekitanud olukorras – sellest pikemalt allpool – 1:1 viigivärava ning äkitselt olid ohjad hoopis Arsenali peos. 37. minutil oldi juhtväravale lähedal, sest keskkaitsja Gabriel Magalhaes vabanes lihtsal moel teda valvanud Jeremy Dokust ning suunas nurgalöögi peaga mõnelt meetrilt üle City värava.
Mis halvasti, see uuesti, otsustas brasiillane. Võimalus avanes 45. minutil ja ehkki tema katmise võttis seekord enda peale City kapten Kyle Walker, oli tulemus ootuspärane. Gabriel vabanes kaitsjast, kerkis kõige kõrgemale ja pall oli Edersoni võrgus – 1:2 Arsenalile.
Kõik märgid näitasid, et puhkama minnaksegi sellelt seisult, kuid avapoolaja kaheksandal üleminutil teenis Arsenali ründaja Leonardo Trossard palli minema löömise eest teise kollase kaardi. Punane, Trossard duši alla ja Arsenal teiseks poolajaks kümnekesi ehk City lihtne võit? Ei!
Trossard is already kicking the ball while Michael Oliver blows the whistle.
This all happens in less than a second.
Scandalous power struggle. pic.twitter.com/6ILjbTQqiy — Av (@aviv_lavi) September 22, 2024
Pausilt naasmise järel toodi Bukayo Saka asemele viies kaitsja Ben White ning Arsenal võttis sisse 5-4 asetuse, mis kohati muundus isegi 7-2 müüriks. City proovis, proovis ja proovis veel, aga teine poolaeg nägi lühidalt kokku võttes välja umbes järgmine: Walker lööb eemalt ja David Raya tõrjub. Bernardo Silva – üle. Joško Gvardiol – Rayale sülle. Savinho eemalt – üle. Ruben Dias eemalt vastu Phil Fodenit ja ohtlik rikošett – Raya püüüab ikkagi. Foden ise – üle. Mateo Kovacic – üle. Gvardiol alla nurka – Raya püüab.
80. minutil kuvati ekraanile teise poolaja statistika, mis mõjus lausa tragikoomiliselt – pallivaldamine Cityle 88:12, pealelöögid 20:0! Aga Arsenal seisis ja seisis. Kuni ...
Käis kaheksas lisaminut, kui City järjekordse nurgalöögi kärmelt lahti mängis. Kovacici löögi blokeeris fantastiliselt vahetusmees Jakub Kiwior, kuid pall jäi ette samuti vahetusest sekkunud John Stonesile ning Raya meeleheitlik jalasirutus enam Arsenali ei päästnud. Teise poolaja 28 (!) City pealelöögist sündis 2:2.
FT: Man City 2-2 Arsenal
Manchester City have now won 7 points from losing positions in the Premier League this season, more than any other side.
A John Stones equaliser in stoppage time extends their unbeaten home run in the PL to 33 games. 🤯#MCIARS | @bet365 | #Ad pic.twitter.com/R8RAttGJ1S — Squawka Live (@Squawka_Live) September 22, 2024
Kohe palli mängupaneku järel tekkis keskväljal veel suuremat sorti kraaklemine, milles osales enamik mängijaid, ent midagi targemat kumbki poole allesjäänud sekundite jooksul enam ette võtta ei jõudnudki. Soccernet.ee tegi pöörasest mängust järgmised tähelepanekud:
City meestel ajas harja punaseks olukord, kust Riccardo Calafiori lõi 1:1 viigivärava. Peakohtunik Michael Oliver oli hetk varem keskväljal City vea tõttu mängu peatanud ja kutsunud mõlemad kaptenid enda juurde jutule. Arsenalis kandis Martin Ödegaardi puudumisel seekord paela paremäär Bukayo Saka, Cityl tavapäraselt nende paremkaitsja Kyle Walker.
Jutud räägitud, andis Oliver loa mängu jätkamiseks ning Thomas Partey leidis kiire sööduga vasakult äärelt Gabriel Martinelli. Brasiillane tormas karistusalani, leidis sööduga Calafiori ja itaallane keerutas palli posti kõrvale.
Replays showing Michael Oliver called Kyle Walker out for a chat when Arsenal were awarded their free-kick. He waited a bit before Arsenal took it but Walker claimed he wasn't back in position. — Simon Stone (@sistoney67) September 22, 2024
Walker üritas küll kohtunikku veenda, et ta ei jõudnud enne vilet tagasi positsioonile, kuid tulemuseta – värav luges. City pingi juures sai Pep Guardiolalt samal ajal võimsa jalahoobi tema tool, kuid näis, et peatreener polnud kuri kohtuniku, vaid oma mängijate peale, kes lasid Arsenalil end üllatada.
Arsenali kätte jõudis vaidlemise kord Trossardi teise kollase kaardi ja eemaldamise episoodis. Palli mängimata Bernardo Silvale jõuliselt otsa jooksnud belglane lõi seejärel ka palli kaugustesse ning nagu vaheajal selgus, otsis Oliver just viimase liigutuse tõttu taskust kaardi. Arsenali jaoks oli olukord seda valusam, et kaks vooru tagasi jäid nad teise poolaja alguses samal põhjusel ilma oma kaptenist Declan Rice’ist.
Mikel Arteta's verdict on Leandro Trossard's red card 🟥 pic.twitter.com/SPbUbJtFyJ — Football on TNT Sports (@footballontnt) September 22, 2024
Ent kui Rice kõksas lahtimängu takistades tõepoolest palli vastase eest minema, siis Trossard tegi oma "puhtakslöögi" kõige rohkem sekund pärast vilet. Jah, lahtimängu takistamise reegleid täpsustati ja rõhutati kahe hooaja vahel, kuid kas sellise asja eest teise kollase kaardi näitamine on ikka muudatuse eesmärgiga kooskõlas?
"Ma parema meelega ei kommenteeri. Nägin kordust. Eeldan, et nüüd mängitakse sada Premier League'i mängu kümnekesi 11 vastu," kõlas kohtuniku otsusega ilmselgelt mitte nõustunud Arteta sapine vastus pärast mängu.
Mängitud oli kolm sekundit, kui Kai Havertz aimu andis, et ees ootab kõva võitlus, joostes õlaga Rodrile näkku. Mõni minut hiljem jooksis Erling Haaland suure hooga pikali nii enda kui ka William Saliba – mõlemad meeskonnad olid tulnud ennast kehtestama.
🚨🔵 Bad news for Manchester City as Rodri leaves the pitch with knee injury.
Get well soon, Rodri! 🤜🏻🤛🏻 pic.twitter.com/8HrxEtIjhn — Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) September 22, 2024
Septembrikuu koondiseaken röövis Arsenali keskväljalt Martin Ödegaardi, kolmapäeval peetud Meistrite liiga mäng Interiga jättis City ilma Kevin De Bruynest. Belglase vigastus polevat ülemäära tõsine, ent see, kuidas Rodri 21. minutil platsilt ära lonkas, oli kurjakuulutav. Alles äsja jalgpallurite meeletu mängukoormuse tõttu streigiga ähvardanud poolkaitsja kaotamine oleks Cityle vaieldamatu hoop, ehkki Mateo Kovacici näol on neil talle korralik asemik võtta.
Alates 2022. aasta augustist on nii City kui ka Arsenal pidanud kahe peale 160 Premier League’i mängu. Võidetud on neist 117 ja kaotatud vaid 19 ehk veidi üle kümne protsendi. 240 võimalikust punktist on City võtnud 192 ja Arsenal 183. Kahel eelmisel hooajal on tabelis lõpetatud esimese-teisena, nii mindi vastu ka äsjasele voorule.
28 - Man City’s 98th minute equaliser was their latest goal scored on record (from 06-07) in a Premier League match. It was from their 28th shot of the second half, the joint-second highest ever by a side on record (from 03-04) in a single half of Premier League football. Chaos. pic.twitter.com/q7FAq3yEAm — OptaJoe (@OptaJoe) September 22, 2024
Arsenal on jõudnud seega City kannule, ent veel mitte kõrvale. Viimast on järjepidevalt suutnud vaid Liverpool, kes tegi neljast aastast kolmel sarnaselt Cityle vähemalt 90-punktise hooaja. Arsenal pole kahel viimasel aastal suutnud seda barjääri veel ületada.
Samas ei pruugi viimane samm olla kaugel. Eelmisel hooajal jäädi kahe liigamängu lõikes City vastu peale, nüüd liiguti võõrustajatega avapoolajal samm-sammus ja teisel näidati kaitsetöö meistriklassi. Esimene võit Etihadil üheksa-aastase pausi järel oli väga lähedal, aga lõpuvile eel sai õnn otsa.
Erling Haalandi sajas värav City eest oli oodatud suursündmus, aga jäi pea täielikult ülejäänud mängu varju. Kolmapäeval lasi norralane samal staadionil käest võimaluse järjekordse rekordi püstitamiseks – Cristiano Ronaldo jõudis tosina aasta eest Real Madridi särgis 100 väravani 105 mänguga, Haalandile olnuks mäng Interiga 104. kohtumine City eest.
100 - Erling Haaland has scored his 100th goal for Manchester City in all competitions, needing just 105 appearances to hit the landmark. Freakish. pic.twitter.com/3iP5JNDgWn — OptaJoe (@OptaJoe) September 22, 2024
Ehkki Haaland "vaid" kordas Ronaldo tipptulemust, on tegu pöörase saavutusega. Kui üritada seda konteksti tõsta, siis City legend Sergio Agüero jõudis 100 värava piirini 158 kohtumisega. Kümme hooaega City eest mänginud argentiinlane küündis lõpuks 390 mänguga 260 tabamuseni. Kui Haaland jätkab praeguses tempos, kulub tal Agüero kinnipüüdmiseni vaid kolm hooaega.
Premier League’i hümn vilistati mängu eel välja. Põhjuseks eeskätt Londonis käiv uurimine, mis ähvardab Cityt 115 finantsrikkumise eest karistusega. Mängueelsel pressikonverentsil tüüris Pep Guardiola jutu ise otsekohe sobivasse suunda, ehkki talt oli uuritud mängu taktikaliste nüansside kohta.
"Vabandust, aga ma tahaksin igas olukorras oma klubi kaitsta, eriti praegusel moodsal ajal. Jääb mulje, et kõik tahaksid meid mitte ainult esiliigasse kukutada, vaid üleüldse maamuna pealt pühkida. Meil on olnud palju päevi, kus oleme vastasest paremad. Seetõttu võidamegi palju. See lugu ei ole üldse nii keeruline," kõlas Guardiola abstraktsevõitu, aga teisalt väga selge sihiga mõttekäik.
Lisaks mõjutavad isegi sügava pingiga Cityt selliste meeste nagu De Bruyne ja Rodri vigastused. Aga millal leiavad parimad endast veel grammi jagu lisa, et juurde panna? Siis, kui neil on selg vastu seina. Pole seega ime, et Guardiola väldib me-oleme-juba-kõik-võitnud mugavustunde teket teadlikult sellega, et mängib "meie kogu ülejäänud maailma vastu" kaardile. Seda on teinud mitmed suured treenerid enne teda ja olnud selles edukad, nii et miks ka mitte?
6. Mängu parim – Gabriel Magalhaes
88% - Of Gabriel Magalhães' 16 Premier League goals, 88% have been from corners (14), the highest ratio of any player with 10+ goals in Premier League history. Weapon. pic.twitter.com/sgHnCIN2xb — OptaJoe (@OptaJoe) September 22, 2024
Manchester City - Arsenal 2:2 (1:2)
9. Erling Haaland, 90+8. John Stones - 22. Riccardo Calafiori, 45+1. Gabriel Magalhaes
Eemaldamine: 45+8. Leandro Trossard (Arsenal)
Tabeliseis:
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta