Meistriliiga tänavuses enim arenenud mängijate valikus annavad tooni FC Levadia pallurid, kes said oma võimaluse seoses talvise noorenduskuuriga ning tänasid selle eest üle ootuste hea hooajaga.
Kümnest Soccerneti valikusse mahtunud pallurist koguni seitse tulevad pealinna "roheliste" ridadest - neli Levadiast ja kolm Florast. Lisaks kaks Nõmme Kaljust ja üks FC Kuressaarest. Nende hulgas on nii sirguvaid noori kui ka hiliseid tärkajaid.
Sarnaselt iga-aastasele noormängijate valikule annab ka arenejate kategooria varakult aimu tulevikutähtedest. Eelmistel aastatel Soccerneti külastajate poolt suurimaks arenejaks valitud mängijatest ei ole piiri taha mängima pääsenud ainult Jüri Jevdokimov.
Meistriliiga enim arenenud mängijad 2012:
Ilja Antonov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja/vasakpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
32 mängu (28 põhis); 1 (0 penaltist); 5; 0.
Esiliiga keskmiku ridadest Eesti tippklubi põhimeheks - pole paha! Omamata varasemat kogemust Meistriliiga ega isegi noortekoondiste mängudelt, kui välja arvata saalijalgpallikoondis, siirdus FC Puuma kasvandik kahe hooaja vahel Levadiasse ning tõusis seal otsekohe põhimeheks.
Nii ründavaid kui kaitsvaid omadusi omav keskväljamees on hea tehnika ja mängulugemisega. Väga agressiivne võitleja, kes mängib olukorrad alati lõpuni, ning suudab anda ka otsustavaid sööte ja edukalt peale lüüa.
Füüsilise poole pealt on lühikesekasvulisel Antonovil veel arenguruumi, aga Meistriliiga tempole ja pikale hooajale on ta hästi vastu pidanud ja särava aasta lõpuks murdis ta end juba ka U-21 koondisse.
Rimo Hunt
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja
Vanus: 26
Senine hooaeg:
34 mängu (26 põhis); 11 (0 penaltist); 1; 0.
Ei ole kuigi tavapärane, et 20ndate teises pooles pallur end alles siis tipptasemele murrab. Viimasel kahel hooajal komeedina tõusnud väravakütt annab aga lootust nii mõnelegi varjatud talendile, kes veel õitsele puhkemist ootab.
2010. aasta hooaja lõpetas ta veel teises liigas, aga tänavust alustas juba Levadia põhiründajana. Tema trumbiks ei ole kindlasti tehnika, vaid jõulisus ja korralik realiseerimine. Suudab trahvikastis nii kõrgeid kui madalaid palle kätte saada, kontrollida või kohe väravale tulistada. Kujult meenutab pisut Neemelot, aga õhuvõitlused ei ole siiski tema peamine trump - pigem ootab ta sööte jalga ja läbijooksudele.
Hunt terroriseerib vastaste kaitsjaid palli eest võideldes ning on rünnates valmis oma võimsa kujuga neist kas või üle jooksma. Resultatiivsus on Meistriliiga debüüthooaja kohta samuti korralik, aga mulluse ülieduka Esiliiga hooajaga võrreldes siiski kerge pettumus ning Ingemar Teeveri saabumise järel on ta hooaja lõpufaasis taandumas vahetusmängijaks.
Oliver Konsa
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Parempoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg:
31 mängu (27 põhis); 7 (0 penaltist); 2; 0.
Soccernet on teinud Meistriliiga arenejatest kokkuvõtteid kuus aastat ning ainult ühe korra varem on valikusse mahtunud 27-aastane mängija - Deniss Malov aastal 2007. Niisiis on Konsa hea näide sellest, kuidas ka end juba tõestanuna on võimalik teha Eesti liigas suur samm edasi.
Edasiminek võib olla selgitatav talvel äärepealt Tai liigasse siirdumisega, mis andis talle lisamotivatsiooni Kaljus pingutamiseks. Potentsiaali Tartu Tammekast tuule tiibadesse saanud ründajal jagub, olgu selle tõestuseks kas või 2007. aastast alates koondise piirimail olemine.
Miski on jäänud alati puudu, et tõusta Eesti teravaimasse tippu, aga tänavu tegi ta enda ühe stabiilseima ja resultatiivseima hooaja. Kvaliteedi tõus on selgelt märgatav ning paremal äärel tunneb ta end nüüdseks juba täiesti koduselt. Arenenud on nii söödutehnika kui platsinägemine - ta ei trügi enam jõuga läbi kaitsjate, vaid leiab lahendusi ka kaaslastele.
Karl-Eerik Luigend
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Vasakpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
26 mängu (22 põhis); 4 (0 penaltist); 5; 0.
EM-finaalturniiril mänginud U-19 koondise kapteni jaoks oli paljuski tegemist läbimurdeaastaga. Kui mullu esindas ta veel peamiselt Esiliigas mängivat duublit ja teenis Meistriliigas vaid kolm starti, siis nüüdseks on tegemist Flora põhitegijaga.
Terav vasakäär on korraliku väljakunägemisega ja karismaatiline liidritüüpi mängija, kes jättis treenerite valikus enda seljataha isegi koondise vaateväljas olnud Siim Lutsu.
Luigend paistab eelkõige silma ründeomadustega, aga töötab ka üsna palju tagasi. Tema silmapaistvaimaks trumbiks on head söödud ja tsenderdused. Aktiivne väravajahtija ta ise ei ole, otsides ka keskele murdes enamasti sööduvõimalust, aga sellegipoolest on kirjas ka korralik hulk väravaid.
Tanel Melts
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Parempoolkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg:
29 mängu (21 põhis); 5 (0 penaltist); 0; 0.
Melts pälvis suuremat tähelepanu esmalt aastalõputurniiril, kus ta valiti suisa turniiri parimaks mängijaks. Loetud nädalad hiljem teatas Kalju temaga 1+1 aasta pikkuse lepingu sõlmimisest.
Pärnust pärit praegune paremäär ja endine keskpoolkaitsja tegi oma esimesed mängud Meistriliigas juba 17-aastaselt JK Vapruse ridades. Vahepeal on ta pidevalt tippvutti pürginud, nii kodulinnas kui ka lühiajaliselt Flora-süsteemis, aga läbimurre saabus alles sel aastal Kaljus.
On küllalt ebatavaline, et Igor Prins noorema mängumehe hooaja jooksul põhikoosseisu sulandab. Oma rolli mängis selles kindlasti ka Damiano Quintieri vigastus, kuid niiehknaa on ta aasta lõpuks treeneri usalduse pälvinud ning teenis ka kutse Eesti U-23 koondisse. Tema suurimad plussid on pallivaldamine ja kiiruslik tehnika, tal on korralik mõlemajala töö ja löök. Endise keskpoolikuna on olemas ka hea platsinägemine, mis lubab palli õigel ajal õigesse kohta toimetada. Ei karda ka ise keskele murda.
Karol Mets
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
31 mängu (30 põhis); 4 (0 penaltist); 2; 1.
Eelmisel hooajal läbimurdehooaja teinud Mets on sel aastal Karl Palatu kõrval põhikoosseisukoha juba täiesti kindlalt enda valdusse haaranud. Selja taha on jäänud kogenumad Aleksei Jahhimovitš ja Nikita Baranov.
Mängustiili võrdlused Raio Piirojaga ei ole alusetud, kuid ta omab märgatavalt paremat tehnikat. Ta on õhus ääretult agressiivne, aga saab korralikult hakkama ka maast mängides. Mängu avamine pika sööduga on samuti noore mehe kohta tasemel ning mängulugemine annab lootust, et füüsise arenedes võib temast tulla tõeline Piiroja mantlipärija.
Eelmisel aastal valisid Soccerneti külastajad ta juba Meistriliiga sümboolse koosseisu varunimekirja. Samuti tuli ta parima noormängija valikul Hannes Anieri järel teiseks. Kui Anier pühkis kodumaa tolmu aasta alguses jalgelt, siis Mets võib tema eeskuju peagi järgida, sest ta peaks praegu olema Flora üks kuumemaid müügiartikleid.
Karl Mööl
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja/äärepoolkaitsja/ründaja
Vanus: 20
Senine hooaeg:
28 mängu (18 põhis); 6 (0 penaltist); 0; 0.
Eelmisel aastal FC Viljandis alles oma esimese täispika Meistriliiga hooaja teinud Mööl pääses väikese üllatusena süsteemi esiklubi registreerimislehele. Ent kohe hooaja alguses pääses ta põhikoosseisu ja lõi olulisi väravaid.
Ei ole kuigi tavapärane, et Viljandist tulev mängija tõuseb Floras hoobilt nii olulisse rolli. Mööli universaalsus pakub aga treeneritele head valikuvõimalust, sest ta on saanud hakkama nii ründes kui äärel, nii ründava kui kaitsva keskpoolkaitsjana.
Kuigi ta omab nii ründavaid kui kaitsvaid omadusi, ei paista tipuründaja koht siiski tema eelistatuim positsioon olevat. Väravad on olnud pigem töövõidud. Ta on väga agressiivne mängija ja kuigi tehniliselt ja muudelt näitajatelt jagub veel arenguruumi küllaga, siis võitluslikkuse ja ohtra tööga teeb ta nii mõnegi vea tasa.
Artur Pikk
Klubi: Tartu Tammeka/Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakpoolkaitsja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
27 mängu (24 põhis); 3 (0 penaltist); 0; 0.
Eelmisel aastal eikusagilt Tammeka vasakkaitsja positsiooni endale krabanud Pikk jätkas tormilist edasminekut ka tänavu. Pärast poolt hooaega raskustes Tammekas siirdus ta uuesti Marko Kristali käe alla.
EM-il mänginud U-19 koondise põhivasakkaitsja sõlmis Levadiaga profilepingu ning kuigi pealinnaklubil jagub tasemel kaitsemehi küllaga, usaldas Kristal talle otsekohe koha põhikoosseisus.
Küpsele ja jõulisele, samas ka piisavalt kiirele kaitsemängule on sel aastal lisandunud ründavamaid omadusi - pooleteise hooajaga Tammekas ühe värava löönud mees on Levadias poole hooajaga sihile jõudnud kolm korda. Kohati ongi Pikka kasutatud vasakul äärel, sest üheks tema trumpidest on ka kvaliteetsed tsenderdused.
Artur Rättel
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
30 mängu (19 põhis); 10 (0 penaltist); 5; 1.
U-19 koondise ründaja juba eelmisel aastal oodatud läbimurre Meistriliigas saabus lõpuks sel hooajal, kuid avamata potentsiaali jagub veel kuhjaga. Eelkõige stabiilsuse pealt, sest hiilgavate mängude kõrval on liiga palju ka silmapaistmatuid esitusi.
Rättel ei ole kunagi löönud Meistriliigas ühte väravat mängus - tal on kirjas kaks kübaratrikki ja kaks duublit! See näitab ühelt poolt suurt annet, teisalt aga justnimelt ebastabiilsust. Eelmisel aastal jäigi tal väravaarve avamata, sel aastal on nelja särava kohtumise kõrval 26 väravata mängu.
Tehnikat, kiirust, platsinägemist ja kõiki teisi eeldusi tippründajaks saamiseks tal jagub, kuid pahatihti kasutab ta neid omadusi ebaefektiivselt. Juurde on vaja panna füüsilise poole pealt ja agressiivsuses ning kui kõrvade vahel kõik korda saab, siis võib ta jõuda veel väga kaugele.
Mairo Tikerberi
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: Ründaja
Vanus: 19
Senine hooaeg:
11 mängu (7 põhis); 3 (0 penaltist); 0; 0.
Tänavuse aasta vast kõige silmapaistvam edulugu on Tikerberi tõusmine kolmandast liigast Meistriliiga võistkonna põhiründajaks. Jõgeva SK Noorus-96 eest poole hooajaga uskumatud 31 väravat löönud ründaja korjati suvel Kuressaare poolt üles.
Varemgi madalamate liigade talentide leidmisega silma paistnud Kuressaares kulus Tikerberil väravavõrgu leidmiseks vaid 71 minutit. Peagi võitles ta välja põhikoosseisu koha ning väravaid on praeguseks kogunenud juba kolm.
Tikerberi on esialgu selgelt füüsise pealt mängiv ründaja. Ta ei sära tohutult virtuoosse pallivaldamise või ülitäpsete löökidega, vaid ikka kiirusega. Just paari esimese sammu pealt suudab ta end kaitsjast vabastada või siis tema ümbert mööda keerata. Loodetavasti jätkub areng ka edaspidi ning kiirusele lisandub tehnikat ja realiseerimist.
Napilt jäid valikust välja: Andres Koogas (Kalju), Andre Frolov (Flora), Albert Taar (Levadia), Stanislav Goldberg (Paide), Kaspar Kaldoja (Tammeka).
Eelmiste aastate Meistriliiga enim arenenud mängijad:
2011: 1. Marko Meerits, 2. Ken Kallaste, 3. Hannes Anier
2010: 1. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
2009: 1. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
2008: 1. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
2007: 1. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta