Palju on räägitud sellest, et Levadia ja Flora kaotavad viimastel aastatel üha rohkem võtmemängijaid, kuid ikka ja jälle tuleb esile ka vastupidiseid näiteid.
Sel hooajal saabus Eestisse mitu väärt võõrleegionäri, kuigi keskpäraste meeste hulk oli suurem. Flora ja Trans said juurde olulised jõud, samas kui kõige rohkem välismaalastele panustanud Kalev ja Kalju ei võitnud sellest suurt midagi.
Hooaja parimate üleminekute pingereas on oluline koht ka suvel laenult Florasse naasnud ründajatel ning Eesti-sisestel üleminekutel.
NB! Üleminekute alla loeme me kõikvõimalikud mängijate liikumised erinevate võistkondade vahel.
Parimad üleminekud:
Marius Bezykornovas
Klubi: LKKA ir Teledema Kaunas -> Narva JK Trans
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 34
Senine hooaeg: 32 mängu (kõik põhikoosseisus), 12 väravat (neist 4 penaltist) ja 4 kollast kaarti
Endine Leedu koondislane tõusis oma esimesel hooajal Eestis kiiresti üheks Meistriliiga parimaks mängujuhiks ning oli kaheldamatult üks Transi tähtsamaid pallureid teel pronksmedaliteni.
Bezykornovas tegutseb keskväljal enesekindlalt ja on alati leidlik nii endale kui ka teistele löögikohtade loomisel. Väikesekasvulisel veteranil on väga hea pallivaldamine ja suurepärane kauglöök, mida tõestab ka löödud väravate arv.
Kaitsetegevus ei kuulu tema tugevamate külgede sekka, aga seda enam loodavad narvalased tema peale rünnakute ehitamisel ning sellega on ta meisterlikult hakkama saanud.
Jüri Jevdokimov
Klubi: Viljandi JK Tulevik -> Nõmme JK Kalju
Positsioon: Ründaja/vasakäär
Vanus: 22
Senine hooaeg: 33 mängu (kõik põhikoosseisus), 21 väravat (neist 5 penaltist) ja 1 kollane kaart
Tuleviku särgi Kalju oma vastu vahetanud ründaja jätkab arenemist. Jevdokimov tõusis juba väga noorelt Flora-süsteemis esile, rühkis aasta-aastalt ülesmäge ja näitas eelmisel aastal, et võib ka keskpärases meeskonna palju väravaid lüüa.
Tänavu lõi ta Kaljus hooaja alguses juba rohkemgi väravaid kui Ingemar Teever ning kui poleks esile tulnud Sander Posti nimelist komeeti, saanuks temast ilmselt Meistriliiga väravakuningas. Olgu pealegi veerand tema tabamustest sündinud penaltipunktilt.
Jevdokimovi selgeks plussiks on mitmekülgsus ja olukordade hindamine. Ta on piisavalt jõuline, et kõrgeid palle kätte saada, aga eelistab siiski mängida mööda maad ja läbijooksult sisse murda. Tal on väga hea löök nii standardolukordades kui ka liikumiselt. Samuti on trumbiks ootamatud löögid, mida ta võib sooritada sisuliselt hoovõtuta.
Valeri Minkenen
Klubi: Valkeakoski Haka -> Tallinna FC Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 32 mängu (29 põhikoosseisus), 8 väravat (neist 2 penaltist) ja 2 kollast kaarti
Vahetult hooaja eel Flora vaatevälja sattunud ning otsekohe ühise keele leidnud Minkenen on vaieldamatult üks tänavuse hooaja parimaid võõrleegionäre.
Soome noortekoondislane võib mängida keskväljal nii loovas kui ka lõhkuvas rollis ning on silmapaistvalt hea standardolukordade lahendaja. Just tema karistuslöögist Levadiale löödud iluvärav võis tiitliheitluse lõplikult Flora kasuks kallutada.
Lisaks kõrgel tasemel tehnikale, väljakunägemisele ja löögile on ta ka suure töövõimega ja hea õhuvõitleja, mistõttu sai teda mõnes mängus isegi keskkaitsjana kasutatud. Floraga seob teda leping veel üheks aastaks.
Felipe Nunes
Klubi: Nõmme JK Kalju -> Tallinna FC Levadia
Positsioon: Ründaja/paremäär/keskpoolkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg: Kaljus 5 mängu (kõik põhikoosseisus) ja 1 värav. Levadias 16 mängu (14 põhikoosseisus) ja 8 väravat.
Pika ootamise järel naasis Nunes kodumaalt puhkuselt lõpuks alles vahetult hooaja eel ning siin olles hädad jätkusid, sest ta sattus kiiresti oma koduklubi Nõmme Kaljuga erimeelsustesse.
Levadia korjas mehe üles ja sõlmis temaga kaheaastase lepingu, millele brasiillane vastas mitmekuise mängupausi järel uue klubi eest debüteerides kolme väravaga kahest mängust.
Väravahoog rauges pärast suve lõppu, mida võis tema puudulikku hooaja ettevalmistust arvestades ootuspäraseks pidada. Seda huvitavam on näha, mida suudab hiilgava tehnilise meisterlikkusega pallivõlur Levadias korda saata oma esimesel täishooajal.
Sander Post
Klubi: Go Ahead Eagles -> Tallinna FC Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 26
Senine hooaeg: 16 mängu (14 põhikoosseisus), 24 väravat (neist 1 penaltist) ja 3 kollast kaarti
Statistika räägib enda eest: esimese nelja mänguga Floras lõi Post kaheksa väravat, septembri keskel saatis ta Kohtla-Järve Lootuse võrku ühes kohtumises koguni kuus palli. Hooaja lõpus aeglustus väravahoog veidi koos teda seganud pisivigastusega, kuid sellegipoolest ületab kahemeetrine ründaja resultatiivsuselt kõiki teisi mäekõrguselt.
Kaks hooaega Hollandis tegid endisest keskkaitsjast tõelise ründaja. Kui enne oli ta lihtsalt kaitsja, kes oli hädapärast ründes ja sobis sinna ootamatult hästi, siis nüüd on ta suure sammu edasi astunud ka jalatehnika, mängulugemise, kohavaliku ja söödutehnika osas.
Tehniline pool vajab endiselt lihvimist, aga tasapisi võib hakata temas juba märkama potentsiaalset tippründajat. Tunnistust sellest annab ka tagasimurdmine Eesti koondisse.
Veel paremaid üleminekuid:
Henri Anier (UC Sampdoria -> Tallinna FC Flora)
Mihhail Ištšuk (FC Atlantis -> Paide linnameeskond)
Kennet Jädal (Tartu JK Tammeka -> JK Sillamäe Kalev)
Ken Kallaste (Tallinna FC Flora -> Nõmme JK Kalju)
Nikita Koljajev (-> JK Sillamäe Kalev)
Kert Kütt (Tallinna FC Levadia -> Nõmme JK Kalju)
Sergii Mitin (Tartu FC HaServ -> Narva JK Trans)
Priit Pikker (Pärnu JK Vaprus -> FC Kuressaare)
Siim Roops (Viljandi JK Tulevik -> Tartu JK Tammeka)
Ats Sillaste (Viljandi JK Tulevik -> Paide linnameeskond)
Aleksandr Volodin (Narva JK Trans -> Tallinna FC Levadia)
Eelmiste aastate parimad üleminekud:
2009 - 1. Vitali Gussev (Enköping SK -> Levadia), 2. Aleksei Naumov (-> S. Kalev), 3. Diego Balbinot (Atletic de Ciutadella -> Kalju)
2008 - 1. Henri Anier (Warrior -> Flora), 2. Ingemar Teever (Östers IF -> Kalju), 3. Felipe Nunes (-> Kalju)
2007 - 1. Juha Hakola (HJK -> Flora), 2. Sander Puri ja Eino Puri (Levadia -> Tulevik), 3. Kaimar Saag (Levadia -> Tallinna Kalev)
2006 - 1. Nikita Andrejev (Lasnamäe Ajax -> Levadia), 2. Marek Lemsalu (Bryne -> Levadia), 3. Martin Kaalma (Flora -> Trans)
Halvimad üleminekud:
Ali Al-Gashamy
Klubi: Vindbjart FK -> Tallinna FC Flora
Positsioon: Poolkaitsja
Vanus: 20
Hooaeg: 0 mängu.
Iraagis sündinud Norra passi omanik siirdus aprillis vabaagendina Florasse ning pidi esialgu Esiliigas duublit esindades vormi koguma. Sinna ta aga jäigi.
Al-Gashamy arvele jäi kuus mängu ja kaks väravat Esiliigas ning kaks pingilistumist Meistriliigas, enne kui ta juba napi pooleteise kuu pärast koju tagasi saadeti.
Loodetavasti läheb hetkel Flora silmapiiril olevatel Norra noormängijatel paremini.
Siksten Kasimir
Klubi: Tallinna FC Flora -> FC Kuressaare
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 30
Hooaeg: Floras 18 mängu (16 põhikoosseisus), 4 väravat ja 2 kollast kaarti. Kuressaares 0 mängu.
Flora kapten heideti palgaskandaali järel oma 30. juubeli paiku meeskonnast välja. Sellega aga ebameeldivad üllatused ei piirdunud.
Üleminekuperioodi viimastel päevadel registreeriti ta ümber FC Kuressaarde. Soccernet tegi sellest artikli ning sai seejärel Kasimirilt telefonikõne: "Ma olen sellest uudisest lugedes hetkel suures šokis."
Kuressaare särki mees selga ei tõmmanudki ja nii jäi Eesti tipptasemel keskväljamees hooaja lõpuni jalgpalliväljakult kõrvale.
Adriel Ochoa
Klubi: Club Universidad de Guadalajara -> Nõmme JK Kalju
Positsioon: Ääreründaja
Vanus: 23
Hooaeg: 6 mängu (4 põhikoosseisus) ja 1 kollane kaart
Siia kategooriasse sobiksid kõik hooaja eel Kaljusse siirdunud välismaalased, kuid kõige esinduslikumaks ebaõnnestumiseks võib lugeda mehhiklasest ääreründajat.
Individuaalse meisterlikkuse põhjal oodati temast uut Felipe Nunest ja selle Kalju ka sai, kuid paraku mitte mängulises mõttes. Nii Ochoa kui ka Nunes alustasid hooaega oodatust kahvatumalt ning mõlemad mehed kupatati suhtumisprobleemide tõttu juba aprillis duubelvõistkonda.
Suve alguseks saadeti kõik uued leegionärid minema seoses usalduse kaotusega nende agendi vastu. Kuigi näiteks Hiroyuki Mitsuyama ei saanud vigastuse tõttu Kaljus kirja ühtegi ametlikku mängu, võib Ochoa üleminekut pidada ehk isegi rohkem ebaõnnestunumaks.
Eduard Ratnikov
Klubi: Narva JK Trans -> Tallinna FC Levadia
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 27
Senine hooaeg: 12 mängu (7 põhikoosseisus) ja 2 kollast kaarti
Kuigi Levadia keskväli ei paistnud hooaja eel ülerahvastatud olevat ning endine TVMK ja Transi poolkaitsja näis sobivat Konstantin Nahki kõrvale kui rusikas silmaauku, jäi Ratnikov rohelises särgis kahvatuks.
Ta alustas hooaega põhikoosseisus, aga mida aeg edasi, seda vähem mänguaega talle jagus ning lõpuks esindas ta juba enamasti Esiliigas pallivat duublit.
Ratnikov ei suutnud näidata isegi seda taset, millega ta kuus aastat tagasi Levadias tuule tiibadesse sai.
Sebastian Tiszai
Klubi: -> Tartu JK Tammeka
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 22
Hooaeg: 4 mängu (kõik põhikoosseisus) ja 10 sisselastud väravat
Saksamaa passiga väravavaht alustas hooaega ühena kolmest Tammeka professionaalist, aga paistis kohe silma mitmete prohmakatega ning taandus juba nelja vooru järel jäädavalt varumeestepingile.
Pole head ilma halvata, sest tema põrumine andis Mait Toomile võimaluse silma paista ning noor eestlane tegigi võõrleegionärile silmad ette.
Tiszai periood Tartus sai eriti kurva lõpu suvel, kui ta oli sunnitud südameprobleemide tõttu jalgpallurikarjääri üldse lõpetama.
Veel halvemaid üleminekuid:
Giovani Albani (Brasil de Pelotas -> Nõmme JK Kalju)
Bruno Gomes (Veracruz -> Nõmme JK Kalju)
Hiroyuki Mitsuyama (FC Minas -> Nõmme JK Kalju)
Maksim Paponov (JK Tallinna Kalev -> Tallinna FC Levadia)
Tadas Papeckys (Marijampole Suduva -> JK Sillamäe Kalev)
Tiago Sala (Veranopolis -> Nõmme JK Kalju)
Marius Stanaitis (Vilniuse Vetra -> JK Sillamäe Kalev)
Albert Taar (Viljandi JK Tulevik -> Tallinna FC Flora)
Vahur Vahtramäe (JK Tallinna Kalev -> Paide linnameeskond)
Eelmiste aastate halvimad üleminekud:
2009 - 1. Rafael (-> Kalju), 2. Urmas Rooba (TPS -> Flora), 3. Andre Frolov (Tulevik -> Flora)
2008 - 1. Pärnu Vapruse esimesed ukrainlased, 2. Kert Kütt (Maag Tammeka -> Levadia), 3. Vadim Petrenko (FBK Kaunas -> Levadia)
2007 - 1. Vjatšeslav Zahovaiko (Flora -> Kuwait Sporting Club), 2. Eimantas Marozas (FBK Kaunas -> Maag Tammeka), 3. Liivo Leetma (KooTeePee -> TVMK)
2006 - 1. Maksim Smirnov (TVMK -> Levadia), 2. Sergei Zenjov (Vaprus -> TVMK), 3. Jevgeni Novikov (Tom -> Flora)
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta