Premium liiga 26. vooru lõpetas võidukalt Tallinna Kalev, kes sai koduplatsil napilt 1:0 jagu Pärnu Vaprusest.
Oli näha, et väljakul on kaks üsna kehvas vormis meeskonda. Kalev saabus ju Kadrioru staadionile viiemängulise võiduta seeria pealt, Vaprus oli aga kaotanud kolm kohtumist jutti. Mõlemad meeskonnad olid rünnakul võrdlemisi hambutud ega suutnud teravusi luua ning lõpuks sai määravaks üksainus hetk, nagu jalgpallis vahel ikka juhtub.
Kadrioru staadionil peetud mängu esimene poolaeg oli parajalt unustamisväärne – nimelt ei tekkinud seal kummalgi võistkonnal mitte ühtegi olulist või väga head väravavõimalust. Vaprus küll oli palliga aktiivsem ja pigem käis mäng Kalevi väljakupoolel, kuid piisavalt loogilisi või kvaliteetseid lahendusi ei leitud, et pealelöökideni jõuda. Paaril üksikul korral pidi end vaheltlõigete tarbeks välja sirutama Ragnar Klavan, väravavaht Oskari Forsman sekkus samuti vaid üksikutel kordadel ja needki olukorrad temalt erilisi väravavahiklassi meistriteoseid ei nõudnud.
Teist poolaega alustas esiti pisut aktiivsemalt taas Vaprus, kuid salvas hoopis Kalev, kes 49. minutil oma esimesest nurgalöögist esimese pealelöögi ja esimese värava kirja sai. Autoriks kes muu, kui 39-aastane veteran Ats Purje, kes ajastas oma hüppe kõige paremini ja suunas palli peaga tagumise posti kõrvale – 1:0!
Vaprus sai kaotusseisu jäämise järel küll korduvalt Kalevi väravale surve peale ning suutis olla tunduvalt ohtlikum kui avapoolajal, kuid parimad võimalused jäid löömata. Korra sai väravaesisel varba pallile vastu Kristjan Kask, kelle löök napilt mööda lendas, korra seisis Kevin Kauberi löögil suurepäraselt ees Forsman.
Üle tüki aja taas võidurõõmu maitsnud Kalev tõusis võiduga Vaprusest mööda kaheksandaks, jättes pärnakad praegu virtuaalselt üleminekumängudele. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:
Pöördehetk | Kalevi ootamatu avavärav. Teemu Tainio meeskond ei suutnud kodumängus Pärnu Vapruse vastu teha esimesel poolajal mitte ühtegi pealelööki ega teenida mitte ühtegi nurgalööki. Teise poolaja alguse sündisid mõne sekundi jooksul aga kolm esimest – Aleksandr Švedovski antud nurgalöök oli Kalevi esimene, nurgalöögist leidis ta Ats Purje pea, kelle suunamine oli Kalevi esimene pealelöök, ja võrgus maandunud pall tähistas Kalevi esimest väravat. Seni võrdlemisi nigelalt esinenud kalevlased said ühtäkki kätte eduseisu, mida oli juba paslik kaitsma asuda. Kui see üks hetk välja arvata, oli Kalevi mängupilt ikka päris nadi – aga üksikud hetked teevadki jalgpallist jalgpalli. Alati ei pea mängima hästi, et kolme punktiga lahkuda.
Äpardus | Stanislav Baranov ei saanud palli tühja väravasse. 1:0 eduseisus avanes Kalevil 74. minutil näiliselt suurepärane võimalus skoori kasvatada. Ramon Smirnovi imeline läbisööt leidis kaitseliini taga Ats Purje, kes oleks võinud vabalt ka ise Ott Nõmme vastu üks ühe vastu olukorra pealelöögiga lahendada, kuid selle asemel märkas Purje paremalt poolt lähenenud Stanislav Baranovit, kellele otsustas ta palli lausa kandikul ette sättida.
Kuigi Baranov oleks võinud palli vabalt ühe puutega sisuliselt tühja väravasse lükata, otsustas ta millegipärast veel viiekasti sees palli omaks võtta – seda tehes tabas ta palli aga oksakohaga ja Vapruse väravavaht Ott Nõmm jõudis jaole. Kui see Baranovi puude pealelöögiks lugeda, oleks selle xG väärtus olnud ilmselt 0,8-0,9 juures.
Tema õnneks selgus hetk hiljem, et Purje oli läbisöödu saamise ajal suluseisus ja värav poleks niiehknaa lugenud.
Statistika | Kas Kalev pööras kehva seeria ringi? Pärast seda, kui kaks aastat tagasi kevadel hakkas Kalev näiliselt ühtäkki mängima Premium liiga esineliku tasemel jalgpalli, on ka kukkumine olnud vaat et sama järsk. Pärast seda, kui alates 2022. aasta kevadest teeniti 71 mänguga 117 punkti ehk keskmiselt 1,65 punkti mängus, oldi enne seekordset mängu Vaprusega 13 mängust saadud vaid seitse punkti (0,54 mängu kohta). Eelmisel hooajal langes Harju JK Laagri liigast välja, teenides kogu hooaja peale keskmiselt 0,64 punkti mängus…
Seekord suutis Kalev aga selle nukra seeria murda ning teist korda viimase 13 liigamängu jooksul väljakult võidukalt lahkuda. Teist korda selle aja jooksul said kalevlased kirja ka nullimängu. Ja mõlemad need võidud ja nullimängud on tulnud just Pärnu Vapruse vastu, kes on nüüd viimased kümme omavahelist kohtumist järjest kas võitnud või viigistanud. Enamasti võitnud.
Kild | Kristofer Käidi Premium liiga debüüt. Eesti koondislase Mattias Käidi noorem vend Kristofer on viimased kaks ja pool aastat veetnud Portugalis nii FC Porto kui Rio Ave noortetiimide juures. Tänane kohtumine ei olnud küll tema debüüt Kalevi esindusmeeskonnas – selle sai ta juba kolm suve tagasi 16-aastaselt kirja -, küll aga debüüt Premium liigas, sest tol 2021. aasta hooajal mängis Kalev esiliigas. Tolle hooaja lõpus tegi Käit küll kaasa Premium liiga üleminekumängudel, aga täna sai lõpuks punni eest ära ka meeste kõrgliigas.
19-aastane Käit tegi kohtumise kaasa endast kaks korda vanema Ragnar Klavani keskkaitsepartnerina. Muide, peaaegu täpselt kaks korda vanema Klavaniga – möödunud kolmapäeval oli Käit päevapealt kaks korda noorem kui Klavan! Vanem kolleeg sai selles mängus küll kaitsetööd teha ja silma paista pisut rohkem kui noorem Käit, ent Premium liigas nullimänguga alustada pole ju üldse paha start!
Staar | Ragnar Klavan. Ebaoriginaalne valik, eks? Midagi pole aga teha – 38-aastane legend ei käi neil päevil küll enam väga tihti väljakul, aga kui ta seda teeb, siis on mängutarkust, klassi ja kvaliteeti kaugele näha. Tema jaoks käiks mäng justkui aeglasemalt kui teiste jaoks – ta näeb vastaste käike ette ja oskab end õigesse kohta ja õigesse asendisse viia, kompenseerides sellega ehk mitte nii teravama mänguvormi. Vapruse vastu oli Klavanil kõvasti tööd ja vahel tuli ka teha järske sirutusi, kuid null taga annab aimdust, et kõige sellega sai ta kenasti hakkama.
Tsitaat | "Noorele mängijale ideaalne: vasakul käel on Ragnar Klavan, paremal Taijo Teniste. Väga palju, mida õppida. Naudin sajaga!"
Premium liiga debütant Kristofer Käit nautis kohtumist ülikogenud tegijate kõrval.
Protokoll:
1. septembril kell 19.00 Kadrioru staadionil
JK Tallinna Kalev - Pärnu JK Vaprus 1:0 (0:0)
49. Ats Purje
Väravasöödud: 49. Aleksandr Švedovski
Hoiatused: 7. Sander Sinilaid, 33. Kristofer Käit - 10. Kevin Aloe, 25. Uku Kõrre, 77. Silver Alex Kelder
Mänguolud: +16, pilves ilm, muruväljak väga heas seisukorras.
Pealtvaatajaid:
Peakohtunik: Kristjan-Eric Lääne
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik, Risto Eelmaa
Neljas kohtunik: Karl Kena
VAR: Juri Frischer
AVAR: Paul Kask
Kalev: Oskari Forsman, Daniil Sõtšugov, Ragnar Klavan, Kristofer Käit, Taijo Teniste (80. Jevgeni Tšernjakov), Sander Sinilaid (64. Marek Kaljumäe), Aaro Toivonen, Aleksandr Švedovski (64. Ramon Smirnov), Stanislav Baranov (87. Daniil Sheviakov), Ats Purje, Taavi Jürisoo (64. Romet Nigula).
Varus: Sander Liiker, Romet Nigula, Kaspar Laur, Ramon Smirnov, Marek Kaljumäe, Daniil Sheviakov, Jevgeni Tšernjakov.
Vaprus: Ott Nõmm, Kevin Aloe, Uku Kõrre, Magnus Villota, Martin Käos, Sander Kapper (82. Matthias Limberg), Silver Alex Kelder, Henri Välja (73. Kevin Kauber), Enrico Veensalu (73. Joonas Sild), Mathias Villota (84. Tristan Pajo), Kristjan Kask.
Varus: Hendrik Vainu, Kevin Kauber, Virgo Vallik, Reimo Madissoo, Tristan Pajo, Matthias Limberg, Markkus Seppik, Ronaldo Tiismaa, Joonas Sild.
Tabeliseis:
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: Liisi Troska
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta