Memo | Serbia jättis viimase puutega 24 aastat püsinud ootuse keldririiulile marineerima

Marko Susi pilt
Marko Susi
Marko Susi

Serbia viigistas täpselt siis, kui kohtuniku antud viis üleminutit said täis. Foto: Scanpix / Matthias Schrader / AP Photo

EM-finaalturniiri C-alagrupi teises voorus läksid vastamisi vanad tuttavad Sloveenia ja Serbia. Sloveenid läksid küll mängu viimasel veerandil juhtima, aga tulemus tuli ikka selline, nagu neil kombeks - 1:1.

Endised Jugoslaavia riigid Sloveenia ja Serbia olid pärast sloveenide iseseisvumist ehk 1992. aastast alates kohtunud kaheksa korda. Neist kuuel korral mängiti viiki, korra võitsid mõlemad.

Avapoolajal näis, et mäng kulgeb mööda klassikalist teed, sest meeskonnad olid statistiliselt üpris võrdsed - pallivaldamine Serbiale 53:47 protsenti, pealelöögid Sloveeniale 7:6, raamidesse löögid 2:2 - ning tablool seisis 0:0.

Kohtumise esimene värav sündis alles 69. minutil. Sloveenia paremkaitsja Zan Karnicnik võitis enda kasti ääres palli, tõusis siis keskväljale ja vahetas äärt Timi Max Elšnikile. Poolkaitsja võttis hoo üles ja tsenderdas värava ette, kuhu oli jõudnud Karnicnik, kes lükkas palli kindlalt postide vahele - 1:0!

Lõppsõna jäi siiski Serbiale ja seda 90+5. minutil. Ivan Ilic keerutas paremalt poolt nurgalöögi viiekasti, kust kõigist kõrgemale kerkinud Luka Jovic skooris peaga - 1:1!

Sloveenial, kes mängis avamängus 1:1 viiki Taaniga, on kaks punkti. Avavoorus Inglismaale alistunud Serbial on üks silm. Mõlemal koondisel on edasipääsulootus üpris väike, sest väga tõenäoliselt peavad nad selleks viimases voorus võitma. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Viimane sekund. Mängitud oli 94 minutit ja 39 sekundit, kui Serbia kaitsja Strahinja Pavlovic jätkas püstsöödu peaga Mijat Gacinovicile, kelle löök põrkas kaitsjast nurgalöögiks. Kõik Serbia mängijad - kaasaarvatud väravavaht Predrag Rajkovic - tulid Sloveenia kasti. 20 sekundit pärast nurgalöögi teenimist maandus Ilici korner Jovici peanupul, kust lendas edasi võrku. See oli aktiivse mängu viimane hetk, sest kohe, kui sloveenid palli keskringis lahti mängisid, kõlas Rumeenia kohtuniku Istvan Kovacsi lõpuvile.

Viigilembelisus | Sloveenial on veider suhe viikidega. Sloveenia oli oi kui lähedal, et lõpetada 24 aastat marineerinud ootus - nad pole veel kunagi EM-il võitnud. Varem on EM-ile jõutud vaid korra, seda 2000. aastal. Siis jäi saldoks kaks viiki ja üks kaotus, sel korral on juba tehtud kaks 1:1 viiki.

Märkimisväärne on ka see, et 2000. aasta EM-il kohtusid Sloveenia ja tol ajal Serbiat ja Montenegrot liitnud Jugoslaavia. Sloveenia juhtis toona 52. minutiks 3:0, aga lõpuvile kõlades - nii nagu ka nüüd - oli seis viigis.

Eks näis, kas Sloveenia pääseb viikide needusest viimases voorus Inglismaa vastu. Kaotuse korral kordavad nad oma eelmise EM-i saldot.

Aleksandar Mitrovic ei löönud ühtegi oma mitmest võimalusest ära. Foto: Scanpix / Fabrice Coffrini / AFP

Äpardus | Aleksandar Mitrovici mäng. Mullu suvel Inglismaa Premier League'i klubi Fulhami tolmu jalgelt pühkinud ja Saudi Araabia kõrgliigasatsi Al Hilaliga käed löönud 29-aastase Serbia ründaja jaoks oli kohtumine Sloveenia vastu miski, mida tasub unustada - ta raiskas meeletult.

Esimest korda jättis Mitrovic löömata 31. minutil, kui ta suunas nurgalöögist tulnud palli peaga napilt vasaku posti kõrvalt mööda. 11 minutit hiljem avanes tal ideaalne šanss, kui võttis kaaslase tsenderduse viiekastis maha ja lõi, ent Sloveenia kindamees Jan Oblak tõrjus. Olgu, selles olukorras oleks tagantjärele VAR-i abiga määratud suluseis, aga ikkagi - ära tuleb lüüa. Avapoolaja lõpus avanes ründajal veel üks hea võimalus, aga siis jäi ta pealöök ebatäpseks.

Serbia ründetähe tumedate momentide jada sai jätku 47. minutil, mil mees pääses trahvikastis löögile, aga Oblak tegi hea tõrje. Neli minutit hiljem sai ta proovida peaga, aga pall põrkas sloveenide ainuvärava löönud Karnicniki peast üle otsajoone. 65. minutil lõi Mitrovic kasti otsast, aga lootusetult üle.

72. minutil oli ründaja väga-väga lähedal väravale. Ta sai viiekasti joonele söödu, kust lõi esimese puutega, aga Karnicnik blokeeris ürituse latti! Kõik eelpool mainitud šansid oleksid paremal päeval võinud lõppeda väravaga, aga Mitrovic on sel turniiril jätkuvalt nulli peal.

Staar | Jan Oblak. Suur osa selles, miks Mitrovici päev nii halb oli, oli sloveenlasest Atletico Madridi väravavahil Oblakil. Mees hiilgas kolme tõrjega, kontrollis enda karistusala enamjaolt hästi ning näitas üleüldse, miks ta on üks maailma parimaid puurilukke. Kui ta poleks säranud, oleks Serbia selle mängu võitnud.

Lisaks Oblakile oli silmapaistev ka Karnicnik, kes lõi värava ja tegi kaks olulist blokki. Aga viigivärav tuli Celje mängumehe pealt, sest just tema kattis Jovicit. Eesti vutisõbrad saavad Karnicnikut näha varsti ka A. Le Coq Arenal, sest Flora kohtub Meistrite liiga eelringis Celjega. Muidugi on võimalik, et Karnicnik ostetakse enne Sloveenia klubist ära, eriti kui ta sellises vaimus jätkab nagu Serbia vastu.

Tsitaat | "Lõime palju võimalusi, aga ei suutnud realiseerida - mul läks veel eriti õnnetult. Aga võitlesime lõpuni." Ütles Mitrovic pärast mängu.

Sloveenia - Serbia  1:1 (0:0)

69. Žan Karnicnik - 90+5. Luka Jovic

Hoiatused: 87. Erik Janža, 90+4. Žan Vipotnik - 25. Filip Mladenovic, 54. Saša Lukic, 90+2. Luka Jovic, 90+3. Mijat Gacinovic
Peakohtunik: Istvan Kovacs (Rumeenia)

Sloveenia: Oblak, Janža, Bijol, Drkušic, Karnicnik, Mlakar (64. G. Stankovic), Elšnik (90+1. Brekalo), G. Cerin, Stojanovic (76. Verbic), Šeško (76. Vipotnik), Šporar.
Varus: Belec, Vekic, Balkovec, Blažic, G. Stankovic, Verbic, Lovric, Kurtic, Horvat, Vipotnik, Celar, Brekalo, Žugelj, Zeljkovic, Ilicic.

Serbia: Rajkovic, Mladenovic (46. Gacinovic), Pavlovic, Milenkovic, Veljkovic, A. Živkovic (82. Birmancevic), Lukic (64. S. Milinkovic-Savic), Ilic, Tadic (82. Samardžic), Mitrovic, Vlahovic (64. Jovic).
Varus: D. Petrovic, V. Milinkovic-Savic, Stojic, Maksimovic, Gudelj, Jovic, Kostic, Babic, Mijailovic, Ratkov, Samardžic, S. Milinkovic-Savic, Gacinovic, Spajic, Birmancevic.

Pettunud Sloveenia peatreener: jalgpall võib olla julm