Mis kehvasti, see uuesti: kogemuse võrra targem Nõmme United sihib tagasi suurde mängu


Debüüthooajal Premium liigas kümnenda koha saanud ja tänavuseks tagasi Esiliigasse langenud Nõmme Unitedi siht on selge. Järgmisel aastal tahetakse taas mängida kõrgeimal tasemel, siis juba kogemustest õppinuna.
Mullust hooaega ilmestas Unitedi jaoks paljuski peatreenerite vahetumine. Talvel tööle asunud Jani Sarajärvi sai ametis olla vaid nelja liigamängu jagu, siis läksid tema ja klubi teed lahku ning tüüri juures jätkasid ajutise lahendusena koos senised abitreenerid Randin Rande ja Juan Martinez. Juulis võttis uuesti ohjad üle varasematel aastatel meeskonda vedanud ja mullust aastat klubi tegevjuhina alustanud Martin Klasen.
Kui Klasen naasis hooaja lõppedes endisesse ametisse, siis praeguseks ei ole Unitedi ridades enam ka mulluseid abitreenereid, kuid seda positiivsel põhjusel. Ecuadorlane Martinez siirdus suve lõpus Taani tippklubi Kopenhaageni juurde ja Rande sai sügisel põneva tööpakkumise Kanadast. Nii asus United taas välistreenerit otsima ja leidis ta lõpuks Poolast.
Mitmekesise karjääriga peatreener
Õigupoolest oli 38-aastane Slawomir Cisakowski kodumaa pinnalt juba hakanudki tasapisi Eesti suunas liikuma, sest mullu juhendas ta Leedu esiliigaklubi Riteriai FK-d. Nendega tegi ta täpselt sama, mis on tema ülesandeks ka tänavu Unitedis – tõstis meeskonna kõrgliigasse. Riteriai liigatiitel tuli seejuures üsna kindlalt, sest 30 mängust võideti 24 ja edestati lähimat jälitajat 11 punktiga.
Unitedi pakkumine meelitas Cisakowskit heade töötingimuste ja selge eesmärgiga, kuigi tema teadmised Eesti jalgpallist olid enne üpris üldised: "Muidugi teadsin Konstantin Vassiljevit tema Poolas mängimise aegadest. Ja Henrik Ojamaa oli Varssavi Legias samal ajal kui minagi seal töötasin. Legia akadeemias käis eestlasi veelgi. Mõistagi teadsin ka Mart Poomi ning Florat ja Levadiat neist aegadest, kui nad Poola klubidega eurosarjades kokku sattusid."
Cisakowski karjäär on juba üsna kirju – ta on töötanud lisaks kodumaale ja Leedule ka USA-s, Inglismaal ning isegi Sambias. Küsimuse peale, kuidas tema teekond just selliseks on kujunenud, Cisakowski muigab ja räägib anekdoodi Poola legendaarsest treenerist, aastail 1989-93 ka rahvuskoondist juhendanud Andrzej Strejlaust, kes jõudis töö tõttu samuti pool maailma läbi rännata ning tegutses hiljem paljudes meediakanalites kõrgelt hinnatud eksperdina.
"Tema kohta liigub jutt, et ta istus ükskord taksosse ja taksojuht küsis, kuhu sõidame. Ükskõik kuhu, vastas Strejlau. Kuidas nii, imestas taksojuht. Ah, teate, mind on igal pool vaja, ütles Strejlau. Vahel mõtlen, et minu kohta kehtib juba sama! Aga mis mind ajendab? Uudishimu! Ja erinevad väljakutsed," selgitab Cisakowski.
Näiteks töötas ta aastail 2009-12 Poola tippklubi Wroclawi Slaski akadeemias, kuid tundis, et inglise keel vajab järeleaitamist. Selle nimel läks ta Inglismaale laotööliseks, leides samas ka jalgpallialase töö Ipswich Towni juures. 2015. aastal siirdus Cisakowski USA-sse ning taas mängis elu talle sobivad kaardid kätte.
"Sõitsin sinna neljaks kuuks, aga jäin lõpuks kuueks aastaks. Ühel hetkel avanes võimalus õppida treeneritööd Barcelonas – kolisin Katalooniasse. Siis pakuti lepingut Poolast, seejärel helistas juba Varssavi Legia, kes saatis mind muuhulgas Sambiasse skauditööd tegema. Seal tekkisid kontaktid, kaks kuud pärast Poola naasmist helistas Lusaka klubi omanik ja kutsus mind sinna tagasi. Esialgu ütlesin, et ma pole huvitatud, aga seejärel hakkasin mõtlema: kui tihti sulle ikka Aafrikast tööd pakutakse? Kui ma seda vastu ei võta, ei saa ma võib-olla iialgi teada, mida seal töötamine endast kujutab. Nii ta on läinud," püüab Cisakowski kirevat karjääri lühidalt kokku võtta.
Kaitses kindel, rünnakul ettearvamatu
Millist jalgpalli võiks Nõmme United tema käe all näidata? Cisakowski sõnul on tema treenerikäekiri pidevas muutumises, sest ka jalgpall muutub tema meelest väga kiiresti. "Ma ei saa kunagi hakata mängima nagu Guardiola, Klopp või Ancelotti. Aga saan kasutada nende ideid," selgitab ta.
Cisakowski toob välja võtmesõnad – rünnakul peavad tema hoolealused tegutsema ettearvamatult, kaitses seevastu vägagi kokkulepitult. "Kui keegi ütleb ühe mängu järel, et ta ei suuda päris täpselt selgitada, mismoodi minu meeskond ründab, võtan seda komplimendina. Ma ei taha, et keegi saaks öelda: nad mängivad ainult vasturünnakute peale või pallivaldamisest lähtuvalt või äärte kaudu. Meil peab olema piisavalt palju erinevaid lahenduskäike."
Kaitsetöös tahab ta aga, et tema mängijad oleksid võimelised ka ilma pallita olles suunama vastaseid endale sobivatesse tsoonidesse ja seeläbi mängu kontrollima. "See tähendab, et tuleb olla proaktiivne. Proaktiivsus on aga omakorda seotud õige vaimse seisundiga. Seega pole tähtis mitte ainult töö väljakul, vaid räägime koosolekutel ka väga palju vaimsest poolest – kuidas reageerida nii pärast ise värava löömist kui ka võimalikku kaotusseisu jäämist, kuidas palli mängu panna ja nii edasi. Tähtis pole ainult asetus väljakul, vaid ka mentaalne pool. Sellega anname vastasele esimesest minutist alates selge sõnumi," kõlab Cisakowski kokkuvõte.
Unitedi koosseis on kahe hooaja vahel märkimisväärselt muutunud. Mullu suvel toodi hooaega päästma suur hulk välismaalasi, kelle tase osutus valdavalt kesiseks ja kellega seetõttu hooaja lõppedes ka hüvasti jäeti. Vaid 19-aastane Gambia ründaja Ousman Ceesay jätkab. Lahkujate seas on veel ka Paide Linnameeskonnaga liitunud väravavaht Marko Meerits, Nõmme Kaljusse kolinud poolkaitsja Oleksandr Musolitin, Kanada kõrgliigasse siirdunud keskkaitsja Alexander Kapitan Bergman ning Levadiast laenul olnud ja talvel Aserbaidžaani läinud ääreründaja Murad Velijev.
Hooajaeelstes mängudes kandis Unitedi särki veel ründaja Jevgeni Demidov, kuid kahes viimases kontrollmängus näitas ta enda oskusi juba Kuressaare eest. Unitedi tegevjuhi Martin Klaseni sõnul lõppes Demidovil koos mulluse hooajaga leping ja võimaluse avanedes oli selge, et ta soovib jätkata Premium liiga klubis. Tippjalgpalli mängimisele tõmbas vähemalt ajutiselt joone alla Henri Leoke, Unitedist lahkus talvel ka Premium liigas 176 mängu pidanud keskväljamees Mihkel Järviste.
Kaks legendi annavad tuge
Premium liiga kogemust oleks meeskonnas muidu üsna napilt, kuid õnneks saadi talvel kaubale kahe ülikogenud poolkaitsjaga. Andre Frolov ja Zakaria Beglarišvili ei vaja kellelegi pikemat tutvustamist, kahe peale Premium liigas 864 mängu pidanud ja 216 väravat löönud mehed võiksid küllap soovi korral veel praegugi kõrgliigas tegusid teha. Cisakowski hindab mõlema panust kõrgelt, kuid tahaks ideaalis näha meeskonnas veel rohkem selliseid mängijaid.
"Õpime veel üksteist tundma, aga seni on meil väga hea koostöö. Ütlesin kohe, mida neilt ootan, ja neist on mulle palju abi. Treenerid on ju iga päev meeskonna juures ainult mõne tunni jagu. Meil on koosolekud, trennid ja võib-olla veel mõni üritus, aga kui sul on riietusruumis sellised mehed, kellega käiakse läbi ka väljaspool jalgpalli, on selle mõju kirjeldamatu. Nende professionaalsus näitab kõikidele noortele suuna kätte, et nad mõistaksid, kuhu tahame jõuda," kirjeldab Cisakowski.
Mitmes maailma otsas noori jalgpallureid juhendanud poolaka sõnul on talle jätnud hea mulje Unitedi noorte tehniline pagas. "Klubi akadeemia on teinud head tööd, sest kõigil sealt tulnud poistel on põhielemendid selged. Töötahe on samuti paigas, aga minu silmis saame teha veel rohkem kordusi, et selle abil tõsta intensiivsust. Mäng kestab 90 minutit ja me ei saa endale seda lubada, et 70. minuti kandis meie võimekus langeb," viitab ta ühele kitsaskohale. Eraldi paneb ta rõhku ka mängijate avatuse tõstmisele, mis võimaldaks uusi ideid omaks võtta.
Hooajaeelsetes mängudes on Cisakowski koosseisuga palju eksperimenteerinud, et meeskonda paremini tunda õppida. "Aasta on pikk, ka selle jooksul jõuab areneda. Ma ei ole seda meelt, et ainuüksi tugevate tulemustega ettevalmistus tagab automaatselt hea hooaja. Pigem tahan selle aja jooksul mängijate kohta võimalikult palju teada saada. Mis meile sobib, mis ei sobi, mida nad suudavad?
See muudab edaspidi otsuste langetamise kergemaks. Võiksime saata paari esimese nädala järel platsile eeldatava põhikoosseisu ja hakata nende kokkumängu lihvima, et hooajaks valmistuda. Aga kuidas ma siis näiteks akadeemia poiste kohta infot saaksin? Püüan panna mängijaid eri olukordadesse ja mõista, kuidas nad sellele reageerivad," nendib ta.
Kaitseliin vajab täiendusi
Nagu enamik klubisid, pole ka United pääsenud väikestest traumadest ja haigustest. Kindlasti ei saa avamängudes meeskonda aidata ründaja Kevin Mätas, keda vaevab song. Lisaks tahaks Cisakowski enne hooaja algust leida veel tugevdusi tagaliini. "Rünnakul loome piisavalt võimalusi ja meil on igale positsioonile kaks mängijat. Kaitses aga napib sügavust. Mulle meeldiks, kui kõik mängijad tunnetavad sisemist konkurentsi, kuna see viib edasi," sõnab ta.
Viimast täiendust ootab ka Cisakowski enda tiim. Praegu abistab teda Slovakkia kõrgliigaklubi Dunajska Streda juurest Eestisse naasnud Risto Paju, lisaks neile ja väravavahtide treeneritele on füsioterapeudina ametis Johan Tõugjas ja fitness-treenerina Marten Metsniit. Kui paberimajandus korda saab, peaks peagi Eestisse saabuma ka teine abitreener, lõuna-aafriklane Thabiso Makhetha, kellega Cisakowski tutvus Barcelonas ja kes töötas tema abilisena Riteriais.
Kuidas tegutseda liigas, kus sa vastaseid veel liiga täpselt ei tunne? Cisakowski on sellega harjunud, lisaks plaanib ta toetuda neile, kes on Eesti jalgpalliga juba kursis. "Minu stiil on niikuinii keskenduda 80-90 protsendi ulatuses sellele, kuidas me ise mängime. See on eriti tähtis noorte puhul, kes omandavad jätkuvalt uusi teadmisi."
Sihtmärgiga on lugu aga selge – United tahab kõrgliigasse naasta. "Ma poleks muidu siia tulnud. Kui klubi oleks öelnud, et veedame kaks-kolm aastat kõrgliigas, poleks ma seda pakkumist vastu võtnud. Meil on veel muresid, mis tuleb lahendada. Aga kui ilmneb raskusi, on võimalik näha, kes ja kuidas sellele reageerib. Sõnum mängijatele on lihtne: me peame uskuma sellesse, mida teeme," resümeerib Cisakowski.
Aasta Esiliigas võtab natuke pingeid vähemaks ka kontoripoolelt, kus mullu kõvasti pingutati, et Männiku staadion Premium liiga nõuetele vastavaks muuta. Klaseni sõnul töödega mõistagi jätkatakse, aga tasapisi. "Peame saama halli jaoks kõik load kätte, et sügisel seda uuesti üles pannes ei tekiks taaskord sekeldusi," viitab ta tänavusel talvel sisehalli püstitamist saatnud segadusele kasutuslubadega.
"Kahjuks sellel aastal kunstmuru katte vahetust teha ei saa, kuid lähiaastatel on see kindlasti plaanis. Muruväljakul peab lähiaastatel tribüünile katuse peale saama, kuid ka seda sellel aastal me ette ei võta, pigem suuname pilgud 2026. aasta poole," sõnab Klasen. Paljuräägitud netovara nõuded, mis hakkavad litsentsi taotlemisel peagi kehtima ka Eestisiseselt, oma baasi omavale Unitedit seevastu mingitele muudatustele ei sunni. "Julgeksin arvata, et me oleme üks vähestest Eesti klubidest, kellel on seis netovara reegli arvestuses pigem hea," kinnitab Klasen.
Meeskonna staarid - Zakaria Beglarišvili ja Andre Frolov
Kuigi ühel legendil on vanust tasapisi kokku tiksunud 34 ja teisel 36 aastat, võinuks mõlema puhul eeldada, et nad leiavad veel tööd ka Premium liigas. Ent samas pole ka liiga hilja, et United sinna tõsta ja seal järgmisel aastal ikkagi mängida. Märkimisväärse noorenduskuuri juures on ülikogenud meeste liitumine kuldaväärt, sest nagu peatreener Cisakowski rõhutas, hoiavad aastaid mänginud mehed professionaalset lähenemist au sees ka igapäevases suhtluses, mitte ainult platsil.
Kellel silm peal hoida? Egert Õunapuu
Vale oleks öelda, et Õunapuu debüüthooaeg Premium liigas läks aia taha. Maailmas leidub pallimängusarju, kus seda üldse debüüthooajaks ei nimetatakski, vaid antaks mehele järgmisel korral uus võimalus parima uustulnuka tiitli nimel heidelda, sest üks õnnetu vigastus ajas teist taga ja sisuliselt ei saanudki United noore ründaja teenetele toetuda. Mänge kogunes lõpuks küll tosin, aga palju kõnekam on minutite arv - 495 ehk kõigest viie ja poole kohtumise jagu. Kõige selle juures pole kirja läinud kolm tabamust üldsegi paha näitaja, kuid enne seda Esiliigas kahel järjestikusel hooajal 36 ja 32 väravat kõmmutanud Õunapuu võimed lubavad palju enamat. Kui vaid õnne jaguks, sest aprillis 20-aastaseks saaval ründajal on tagumine aeg tõestada, et ta suudab tippjalgpallis ka terve püsida.
Küsimärk - tagaliin
Kaitseliini mehitatuse tõi võimaliku Achilleuse kannana välja ka peatreener Cisakowski. Karl Läänelaid, Kaarel Leppsalu, Aleksandr Alteberg ja Samuel Merilai on Esiliiga tasemel head mehed, kuid tagala moodustavad juba 16-aastased poisid.
Kontrollmängudes prooviti kaitseliinis 20-aastast inglast Oliver Kilnerit ja sama vana soomlast Elias Vesalat, ent kumbki leoungut ei teeninud. Lõpuks leiti täiendus peatreeneri eelmise tööandja Riteriai ridadest, kui meeskonnaga liitus 19-aastane sambialane Ricky Chanda. Jalgpallivanasõna, et rünnak võidab mänge, kaitse aga tiitleid, on Unitedile kahtlemata väga hästi teada.
FC Nõmme United
Peatreener: Slawomir Cisakowski
Abitreenerid: Thabiso Makhetha, Risto Paju
Väravavahtide treener: Mart Poom
Füüsilise ettevalmistuse treener: Marten Metsniit
Füsioterapeut: Johan Tõugjas
Kaptenid: veel valimata
EJL-i stipendiaadid: Georg Mattias Lagus, Markus Riisenberg, Bruno Vain, Kaarel Leppsalu, Samuel Merilai + veel üks lisanduv mängija
Eelarve: kogu klubi ca 1 400 000 eurot, esindusmeeskond sellest ca 600 000 eurot
Duubelvõistkond: Nõmme United U21 (ELB)
Koduväljak: Männiku staadion / Sportland Arena
Meeskonna värvid: punane ja must
Koduleht: fcnommu.ee
Esimene mäng: 1. märtsil kell 17.00 vs FC Tallinn (Lasnamäe Spordikompleksi kunstmurustaadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 13. märtsil kell 19.00 vs Viimsi JK (Sportland Arenal)
Mitteametlik koosseis:
Väravavahid: Georg Mattias Lagus, Robin Miguel Ortega, Silver Rebane.
Kaitsjad: Aleksandr Alteberg, Ricky Chanda, Jakob Käis, Kaarel Leppsalu, Karl Läänelaid, Mark Villem Marmei, Samuel Merilai, Steven Salmistu.
Poolkaitsjad: Zakaria Beglarišvili, Andre Frolov, Karl Gustav Kokka, Ken Ristjan Mölder, Markus Riisenberg, Artjom Truuväärt, Ander Ott Valge, Tristan Vendelin.
Ründajad: Ousman Ceesay, Arseni Gusarov, Romet Leppik, Kevin Mätas, Lars Sander Ossep, Bruno Vain, Egert Õunapuu.
Võimalik algkoosseis:
Talvised koosseisumuudatused:
Sisse:
Zakaria Beglarišvili (poolkaitsja, Narva Transist)
Ricky Chanda (Sambia keskkaitsja, Riteriaist)
Andre Frolov (poolkaitsja, Paide Linnameeskonnast)
Romet Leppik (ründaja, FC Florast)
Silver Rebane (väravavaht, FC Florast)
Välja:
Martin Adamec (Slovakkia poolkaitsja) lahkus klubist ja liitus Malta kõrgliigaklubi Marsaxlokkiga.
Alfred Adomah (Ghana kaitsja) lahkus klubist.
Alexander Kapitan Bergman (kaitsja) siirdus Kanada kõrgliigasse York United FC-sse.
Ismael Garcia da Costa (Uruguay kaitsja) lahkus klubist.
Jevgeni Demidov (ründaja) lahkus klubist.
Mihkel Järviste (poolkaitsja) lahkus klubist.
Nikita Kalmõkov (vasakäär) liitus FC Floraga.
Henri Leoke (ääreründaja) lõpetas tippjalgpalliga.
Jakub Luka (Slovakkia kaitsja) lahkus klubist ja liitus Slovakkia kõrgliigaklubi Podbrezovaga.
Sacha Marie Martinez (Prantsusmaa kaitsja) lahkus klubist.
Marko Meerits (väravavaht) siirdus Paide Linnameeskonda.
Oleksandr Musolitin (Ukraina poolkaitsja) siirdus Nõmme Kaljusse.
Kaspar Rõõmussaar (poolkaitsja) laen lõppes ja naasis Harju JK Laagrisse.
Facundo Stefanazzi (Itaalia ründaja) lahkus klubist ja liitus Itaalia Serie D klubi Sinalunghesega.
Murad Velijev (poolkaitsja) laen lõppes ja liitus Aserbaidžaani kõrgliigaklubi Shamakhiga.
Hooajaeelsed mängud:
19.01. FC Kuressaare (PL) - FC Nõmme United 2:1 (Õunapuu)
26.01. FC Valmiera (LAT*) - FC Nõmme United 5:4 (Ceesay 2, Õunapuu, Leppsalu)
02.02. FC Nõmme United - Viimsi JK (EL) 2:1 (Ceesay 2)
09.02. Harju JK Laagri (PL) - FC Nõmme United 3:2 (Frolov, ov)
12.02. Pärnu JK Vaprus (PL) - FC Nõmme United 7:0
FC Nõmme United - Skanstes SK 3:3 (Leppik 2, Ossep)
FC Nõmme United - FS Jelgava 0:1
Võit; viik; kaotus.
PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; LAT - Läti kõrgliiga (* - Valmiera ei saanud uueks hooajaks kõrgliiga litsentsi ja klubi tulevik on ebaselge).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta