Mullu Esiliiga uustulnukana tükk aega Premium liiga ukselegi koputanud Nõmme United seab tänavuseks hooajaks madalamaid sihte. Peamiseks põhjuseks on mitme võtmemängija lahkumine, mis tähendab, et end algusest peale noorte kasvatajaklubina positsioneerinud United võtab sihi liigasse püsimajäämisele. Samas ollakse noorte edasiliikumise ja arengu üle ka uhked.
Talvel tegi Unitedist sammu edasi Erko Jonne Tõugjas, kes käis oma oskusi näitamas ka näiteks Tottenham Hotspurile, kuid liitus viimaks siiski kahe viimase aasta Eesti meistri FC Floraga. Kõrgliigasse liikusid ka mullu Esiliigas 22 väravat löönud Kevin Mätas, kes liitus pooleaastase laenulepingu alusel Tartu Tammekaga, ning 11 tabamust kirja saanud Raimond Eino, kelle tööandjaks sai Paide Linnameeskond. Hooaja teises pooles FC Flora duublit esindanud Andreas Vaher, kellega tänavu arvestati kui põhimehega, kolis aga sootuks Itaaliasse, SPAL-i akadeemia ridadesse.
Peatreener Martin Klasen tunnistab, et ühelt poolt on tal mängijate arengu üle hea meel, teisalt vajab aga nüüd lahendamist õige mitu murekohta. "Tunne on kahetine! Olen nende poistega väga palju aastaid koos veetnud ja muidugi on rõõm näha neid lõpuks välismaal või Premium liigas. Aga Nõmme Unitedi treenerina pean ütlema, et jätsime end kindlasti keerulisemasse seisu," nendib Klasen.
United oli suve lõpus veel kinni vähemalt teises tabelikohas, mis viinuks nad üleminekumängudele, kuid lõpuks lepiti kolmanda positsiooniga. "Hetkeks kerkis õhku võimalus, et võtame rohkem tippklubi suuna. Aga Esiliigasse jäämine sundis meid taas keskenduma sellele visioonile, et oleme kasvatajaklubi. Seda ei oska muidugi arvata, millal meil jälle selline võimalus tekib."
Noore ja ambitsioonika treenerina ei varja Klasen, et mõte meeskonna proovilepanekust kõrgliigas oli ahvatlev. "Mulle ei tulnud tegelikult mullune hea hoog üllatusena, sest teadsin, et meil on head mängijad. Kui hooaja lõpp läinuks paremini, oleksime võtnud selle väljakutse vastu. See tekitanuks ka klubina väljakutse, kuidas edasi minna. Aga meid tabas suvel vigastuselaine ja meeskonnas ei olnud enam piisavalt sügavust. Pigem tundub, et klubi visioon läheb kasvatajaklubi poole.
Tänu korralikule treeningbaasile ehk eelkõige Männiku hallile on Unitedi ettevalmistus kulgenud suures plaanis muretult, ent kuna paljud mängijad on koolipoisid, mõjutab koroonapandeemia servapidi nende tegemisi päris palju. "Üldjoontes ei ole midagi halba öelda, meil on kõik hästi. Isolatsioone on enamikul konkurentidel ette tulnud, meie oleme seni suutnud vältida terve võistkonnaga sinna kukkumist, aga koolist tulenevalt on mängijaid, kes on pidanud seal olema. Täisvõistkonnaga polegi me veel saanud ühtegi trenni teha," tõdeb Klasen.
United üritas hooaja eel ka veidi koormusi tõsta, et noored Esiliigaks paremini valmis oleksid. "Sel aastal proovisime kahel päeval nädalas ka hommikuti enne koolipäeva treenida. Mõni nädal oli rahulikum ja nelja-viie treeninguga, mõni aga kuue-seitsmega," kirjeldab peatreener.
Lisaks mitmele olulisele lahkujale on siiski ka täiendusi - Paidest naaseb Unitedisse mullu 24 tabamusega Esiliiga B parimaks väravakütiks kerkinud Ander Ott Valge, kes kandis nõmmekate särki ka 2015. aastal. Tartu Tammekast on aga tagasi ründaja Mart Paul Preiman. Samuti võeti Keila JK-st laenule Ralf Friedemann. Ründeliinist märksa enam valmistab Klasenile hetkel siiski peavalu kaitsepool.
"Hetkel on meil keskkaitseosakond väga raskes seisus," tõdeb ta. "Tõugjas lahkus, teda tõime asendama Vaheri, kellest jäime aga ka ilma. Paberite järgi on meil praegu kolm keskkaitsjat – Sander Alex Liit, Marten Metsniit ja Richard Reesar, kes naasis laenult Harju JK-st. Aga Metsniit on praegu vigastatud, teda ootame tagasi alles aprillis. Reesar mängis mullu vasakkaitsjana, praegu tahaksin teda kasutada vasaku keskkaitsjana, aga hetkel on ta isolatsioonis," tõdeb Klasen, kelle hoolealused lähevad juba sel neljapäeval hooaja avamängus vastamisi Tallinna Kaleviga.
"Edasi on meil sellele positsioonile võtta vaid 2005. ja 2006. aasta poisid ning ma arvan, et 2006. aastal sündinule ei anta Esiliigas mängimiseks isegi eriluba," lisab Klasen. Sestap eelistabki ta võistkonna tugevustest ja nõrkustest rääkimisel alustada muigega viimasest. "Lihtsam on seda öelda! Raske on täita neid putsasid, mis lahkusid! Eino ja Mätas olid mullu kahepeale osalised rohkem kui 50-s väravas 76-st. See tähendab, et koos nendega lahkus meie väravatest kaks kolmandikku," loetleb ta.
"Standardolukordades kujutas vastase väravale selgelt enim ohtu Tõugjas nelja tabamusega. Need väravad tuleb meil kuidagi ära asendada ja see on suur väljakutse," lisab Klasen. Lootust annab, et selles valdkonnas on Unitedil võimalik lisa saada Robi Saarma arvel. Ründaja, kellest Klasen juba mullu palju lootis, kukkus mullu maikuus hooaja avamängus Maardu Linnameeskonna vastu nii õnnetult, et lõhkus rangluu, pidi minema operatsioonile ja naasis alles septembris.
"Tema peal on tänavu suured lootused. Ootasin temalt juba mullu Esiliigas läbimurdehooaega, aga tuli see vigastus. Kahe hooaja vahel oli päris mitu klubi temast huvitatud ja meil oli reaalne oht temastki ilma jääda, aga ta otsustas jääda meiega ja näidata, mida suudab teha. Noorematest ootan palju kindlasti Karl Gustav Kokkalt, kelle mullune hooaeg läks samuti paljuski vigastuste nahka," loetleb Klasen. Paraku on mulluses U17-koondises olulist rolli mänginud Kokka ka praegu traumaga hädas, ehkki teda oodatakse tagasi juba teiseks-kolmandaks mänguvooruks.
Lisaks Saarmale ja Kokkale toob Klasen uue hooaja võimalike võtmemängijatena välja veel kaks nime, kes juba mullu pildile kerkisid - Henri Leoke ja Lars-Indrek Aigro. Neist viimane peab tema sõnul täitma lahkunud Eino kohta.
Meeskonna esiväravavaht on endiselt Oliver Ani, kuid tedagi kimbutab praegu vigastus. Nii saab postide vahel võimaluse Georg Mattias Lagus, kes veetis eelmise hooaja teise poole mängukogemuse eesmärgil laenul Esiliiga B-s Rakvere Tarva ridades. Endiselt on valmis meeskonda aitama kogenud Daniil Savitski, kuid temalgi jäi terve hooaja ettevalmistus vahele. "Osalt vigastuse, osalt perelisa tõttu," selgitab Klasen. "Selge, et praegu nõuab elu oma ja tema tähelepanu on rohkem suunatud koju, aga ta on alati olemas, kui meil vaja."
Täienenud on ka meeskonna treeneritepool, sest Klasenit abistab uuel hooajal Tartust saabunud Riho Rosenthal. Mullu abitreenerina kirjas olnud Randin Rande pole seda enam ametlikult, küll aga jätkuvalt sisulises plaanis. "Oma kogemuste ja mullu näidatuga on ta kindlasti endiselt minu usaldusisik," kinnitab Klasen.
Kuigi Klaseni sõnul on hetkel suurim küsimärk, kes avamängus kaitseliinis väljakule jooksevad, on ta hooaja osas optimistlik. "Meie suurim trump on endiselt meie hea noortetöö. Loodus tühja kohta ei salli! Nende asemel, kes ära läksid, tuleb nüüd mõnel noorel mehel pead tõsta," sõnab ta.
Kõrgeid sihte ei soovi ta praegu sellegipoolest sõnadesse panna. "Ütlen täitsa ausalt – klubi poolt on eesmärgiks seatud püsimajäämine, nagu ka mullu. Poole hooaja pealt tahtsime küll juba medalit, aga nagu öeldud, tuleb tänavu teha suunamuutus. Ehkki paljud konkurendid võivad meid nimetada esikolmikusse, siis mina koha mõttes mingeid veksleid välja ei käiks," sõnab Klasen.
Küll aga on ta valmis nimetama, kes tema meelest võiksid liigavõidule pretendeerida. "Arvan, et Tallinna Kalev, Maardu ja Paide duubel on kolm kõige teravamat võistkonda," lausub Unitedi peatreener.
FC Nõmme United
Peatreener: Martin Klasen
Abitreener: Riho Rosenthal
Väravavahtide treener: Mart Poom
Füsioterapeut: Silvia Tšernjavski
Videoanalüütik: Madis Metsmägi
Areenimeister: Ivo Mustimets
Kaptenid: Oliver Ani ja Sander Alex Liit
EJL-i stipendiaadid: Lars-Indrek Aigro, Ralf Friedemann (laenul Keila JK-st), Karl Gustav Kokka, Henri Leoke, Kevin Mätas (suveni laenul Tartu Tammekas), Robi Saarma, Nikita Vassiljev.
Eelarve: 300 000 eurot (kogu klubi)
Duubelvõistkond: FC Nõmme United U21 (III liiga Idapiirkond)
Koduväljak: Männiku staadion
Meeskonna värvid: punane ja must
Koduleht: fcnommu.ee
Esimene mäng (ühtlasi esimene Soccernet.ee telemäng): 4. märtsil kell 19.00 vs. JK Tallinna Kalev (Sportland Arenal)
Mitteametlik koosseis:
Väravavahid: Oliver Ani, Georg Mattias Lagus, Gregor Pürg, Daniil Savitski.
Kaitsjad: Välek Altnurme, Paul-Kevin Chan, Kevin Koppel, Sander Alex Liit, Samuel Merilai, Marten Metsniit, Märten Männiste, Richard Reesar, Igor Žarikov.
Poolkaitsjad: Lars-Indrek Aigro, Luukas Aeg Arbeiter, Karl Gustav Kokka, Siim Martti Kubensky, Randin Rande, Nikita Vassiljev, Tristan Vendelin.
Ründajad: Ralf Friedemann, Henri Leoke, Mart Paul Preiman, Robi Saarma, Andreas Tiits, Ander Ott Valge, Egert Õunapuu.
Eeldatav algkoosseis:
Talvised koosseisumuudatused:
Sisse:
Ralf Friedemann (ründaja, Keila JK-st) tuli laenule.
Georg Mattias Lagus (väravavaht, Rakvere Tarvast) naasis laenult.
Mart Paul Preiman (ründaja, Tartu Tammekast) liitus klubiga
Richard Reesar (kaitsja, Harju JK Laagrist) naasis laenult.
Ander Ott Valge (ründaja, Paide Linnameeskonnast) liitus klubiga.
Välja:
Raimond Eino (ääreründaja) liitus Paide Linnameeskonnaga
Kevin Mätas (ründaja) liitus laenulepingu alusel Tartu Tammekaga.
Erko Jonne Tõugjas (kaitsja) liitus Floraga.
Andreas Vaher (kaitsja) siirdus Itaaliasse SPAL-i noortemeeskonda.
Hooajaeelsed mängud:
07.02. FC Nõmme United - Vändra JK Vaprus 3:1 (ELB) (Männiste 2, Friedemann)
23.02. FC Nõmme United - Viimsi JK (ELB) 4:5 (Saarma 2, Valge, Õunapuu)
27.02. FC Nõmme United - Tartu Tammeka (PL) 0:1
Võit; kaotus.
PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B.
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta