Nõmme Kalju FC jaoks on hõbe uus kuld – eelmise hooaja 2. kohta võetakse selge õnnestumisena. Aga kuidas mõõta edu siis, kui meeskonna tugisambaks on noored? Ikka tulemustega!
Eelmisel hooajal tegutseti esimest täishooaega peatreener Nikita Andrejevi käe all, kes suutis hea kooslusega meeskonna üsnagi ideaalselt mängima panna. Kalju oli korraga ohtlik nii rünnakul kui piisavalt kindel taga, ka keskväljal klapiti hästi ning asi ei muutunud ka siis, kui sisse toodi värskeid jalapaare. Hooaja lõpuks oli tiimil kirjas 72 punkti (võrdselt Paide Linnameeskonnaga), mis asetas nad Tallinna FCI Levadia järel teisele positsioonile.
Seda tulemust kiideti nii klubi sees kui selle ümber laiemalt, sest enne hooaega ei arvatud, et nii hästi minna võiks – kuigi siht on ju alati sellel kõige-kõige kõrgemal. "Muidugi oli see tulemus hea meie ja klubi jaoks. Mis veel tähtsam – see on hea ka mängijate enesekindlusele," rõõmustas Andrejev päevil, kui hooaja ettevalmistus oli veel noor.
Samas rõhutas ta, et sellele heale emotsioonile üksi ei tohi toetuda. 36-aastane loots selgitas, et eriti just nooremad mängijad võivad mõelda, et teenitud teine koht annab loa lasta jalg sirgeks. "See võib saada saatuslikuks – tean seda ka omast käest. Ehk me peame suutma hoida mängijaid ka surve all, mitte liigse surve all küll, aga natuke ikka," tõi ta välja, kinnitades, et vähemalt vanemate mängijate seas sellele hirmule kohta ei näi olevat. Ning nii ettevalmistusmängude kui superkarikafinaaliga – kus Tallinna FCI Levadia kaheväravaline eduseis nulliti resoluutselt – näidati, et tarmu jagub.
Klubi presidendi Kuno Tehva sõnul on enesekindlus samas üks Kalju võtmeid. Ta kirjeldas, et enesekindlusest pole Kalju kunagi puudust tundnud – see on neid kandnud isegi läbi pimedaimate ja raskeimate aegade. "Me teame, kuhu me tahame liikuda. Me teame, et vahel on see nii-öelda hokikepp ka allapoole. Oluline on olla oma valitud teel julge ja liikuda aina edasi," kinnitas ta enesekindlalt.
Heaks näiteks tundub olevat viimaste aastate tee, sest investeeritud on nii noortesse mängijatesse kui (staaži mõttes) noortesse treeneritesse. "Kui võtta see viimane poolteist aastat kokku, siis need otsused tundusid kõrvalt riskantsed – Nikita treenerina ei olnud end niimoodi tõestanud. Aga mina klubijuhina olen alati tahtnud investeerida inimestesse," lausus Tehva, kelle klubi esindustiimi osa on ka näiteks hiljuti alles 23. sünnipäeva tähistanud väravavahtide treener Piotr Ostrowski.
"Muidugi, see kõik ei ole alati õnnestunud – ka see on elu osa. Olen pidanud väga palju uuesti alustama," tunnistas Tehva. "Aga täna võin julgelt öelda, et treenerite ja meeskonna vaheline atmosfäär ja energeetika on suurepärane – võib-olla klubi ajaloo üks parimaid! Kõik oleme üks rusikas, üks meeskond. Kõik on kirglikud, tahet ja usku täis – see kaalub kõik üle."
Kes asub Tamme kohale? Mis veel muutus?
Kahe hooaja vahel on Kalju saatnud parematele jahimaadele eelmise aasta säravaima tähe Alex Matthias Tamme ning märkimisväärsemate lahkujate seas on ka Reginald ja Nikita Komissarov. Esimese näol oli kahtlemata tegemist meeskonna liidri ja sütitajaga, kes Henri Pergi puudumisel tegutses ka kaptenina.
"Surnud inimeste hinged tuleb lahti lasta - Alex pole küll surnud, aga peame edasi liikuma. Me ei saa jääda teda taga igatsema. Uus hooaeg on alanud ning on reaalsus, et Alex on läinud ära välismaale," kommenteeris Tehva jaanuaris, olles üleminekuga otseloomulikult ülimalt rahul. "Jah, kuigi Alex oli meie meeskonnas suur liider, siis võib-olla see, kes tuleb nüüd tema asemele, loob oma tõestamisvajadusega teistmoodi plussi. Igatahes, selles olukorras me miinuseid ei näe," lisas ta juurde.
Samal seisukohal on Andrejev, kel on ründesuunal kasutada ka mullu valikus olnud Nikita Ivanovi, Mihhail Orlovi ja Guilherme Carvalho kõrval ka uued mehed Kevin D’Almeida, Tiago Baptista ja Ibrahim Jabir. Neist esimene – Itaalia ründaja D’Almeida – lõi juba kaasa ka superkarikafinaalis. Baptista ja Jabir ootavad veel ametlikku kandmist meeskonna nimistusse.
"Me ei näe mingit probleemi Alexi nii-öelda asendamisega. Meil on väga hea noor tiim, kus kõik tahavad end proovile panna. Meie treeningprotsess pole selles osas muutunud – energia ja toetus on endine," kinnitas nõmmekate loots. "Pigem lasub tähelepanu mängijatel – neil endil tuleb vastutus võtta ja olla liider!"
Hea mulje jättis eelmise poolaastaga ka ründav poolkaitsja Ivans Patrikejevs, kes tuli Lätist üsna tundmatu mehena. Andrejev meenutas, et algselt 2-3 päevaks testimisele toodud lätlane näitas juba esimeses trennis muljetavaldavat mängijapagasit, olles tehniline, tark ja hea tööraadiusega. "Ma ei taha teda muidugi liiga palju ka kiita, aga ta tõesti tõestas end. Ta väärib kohta meie tiimis," kinnitas Andrejev, kelle sõnul oli Patrikejevs juba hooaja lõpus veendunud, et tahab Kaljus jätkata. "Tean, et ta on meeskonnast saanud mitmeid sõpru. Nad veedavad palju aega koos, on käinud ka kalal!"
Kuigi Kalju tuumik on paljuski sama ning mõni pallur näib põhikoosseisust kangutamatu, toonitas Andrejev siiski, et hooaeg algab ikkagi nullist. "Eelmine hooaeg on juba minevikus. Me ei taha kedagi kätel kanda," rõhutas ta. Näiteks superkarikafinaalis oli mulluse põhitegija Aleksandr Nikolajevi kohal uus mees Uku Kõrre, ründesse nimetati Nikita Ivanov ning Patrikejevsi vahetas välja eelmisel aastal FC Nõmme Unitedi ridadesse kuulunud Oleksandr Musolitin.
Väravas seisis aasta esimeses ametlikus mängus Maksim Pavlov, kes haaras eelmise aasta teises pooles esikindad suuresti Pergi tervisemure tõttu. Samas tõestas endine narvakas ruttu, et väärib iga viimset kui minutit. Emma-kumma positsioon pole tänavugi kivisse raiutud. "Meie jaoks on nad kaks esiväravavahti ning muidugi mängivad sel hooajal nad mõlemad. Peame lihtsalt omavahel klubis sellise süsteemi paika panema. Aga seda me ei taha, et üks mängib ja teine istub. Tahame, et meil oleks kaks heas vormis – nii vaimselt kui füüsiliselt – väravavahti," sõnas Kalju peatreener.
Kanda noorus pluss- või miinuspoolele?
Kalju andis hooajaeelset hagu peamiselt Sõle Spordikeskuses ning enne superkarikafinaali sõideti Haapsallu, et eriti intensiivselt viimne lihv anda. Meeskonna üks kogenuim lüli – 29-aastane Pavel Marin – kinnitas, et ettevalmistusperiood sai nõudlik ning eelmiste aastatega võrreldes keerati vinti veel juurdegi. "Mul on neid mängijakarjääris olnud mitmeid ja ütleks, et see oli üks kõvematest. Ehk meil [Maksim] Podholjuziniga võib väsimus sees olla küll – oleme ju natuke vanemad kui teised – aga noortel ei usu, et midagi hullu on. Olgu-olgu!" naeris Marin. "Oleme hooajaks hästi valmis. Siin pole küsimustki!"
Marinist justnimelt vanem ongi abikapten Podholjuzin, kel täitus mullu sügisel 32 eluaastat. Järgmisena tulevadki 1999. aastal sündinud Perk ja Kristjan Kask (mõlemad 25) ning sealt edasi algavad Kalju pallurite sünniaastad numbriga 2. "Eelmise hooajaga võrreldes oleme vist veel nooremaks läinud. Kogemusi on meil küll vähem, aga eelmine aasta näitas, et saab ka nii. Ja mängisime tegelikult ju päris head jalgpalli ja saime okei tulemuse ka kätte. Ootused on päris suured!" jätkas ta.
Kaljus vanameistri staatuses olev Marin naudib, et saab olla üks liidritest ja eeskujudest. Lisaks on temagi üks viiest kaptenist. "Mulle just väga meeldib selline roll. Vanemad mängijad ja kaptenid peavadki olema eeskujuks ja aitama noori. Nii sellega, et väljakul tehtaks õigeid otsuseid – näiteks millal on vaja joosta või millal on vaja mäng ära suretada –, kui näiteks sellega, et fookus püsiks jalgpallil. Ja kindlasti aitame treenereid ka," kinnitas ta sihikindlalt.
Ning siht pole Kalju jaoks mujal kui ikka tiitlil. "Peale edukat hooaega, mis tõi meile teise koha, oleks minul klubijuhina väga keeruline öelda, et tahame mängida esikolmikusse. Kui ma nii ütleks, siis ega tõenäoliselt mulle Nõmme turul enam kättpidi "tere" ei öeldaks!" arvas Tehva. "Nõmme Kalju läheb kindlasti mängima tiitli peale ja kuniks mina seda klubi juhin, on meil see ambitsioon alati olemas. Arvan, et me loome meeskonnas eeldused, et tiitli peale mängimine oleks realistlikult võimalik. Ja ma täna näen, et see on ka realistlikult saavutatav."
Kalju eesmärk on nende endi sõnul üks keerulisemaid – teha tulemust läbi mängijate arendamise. "Me tahamegi valida neid raskemaid väljakutseid, et elu oleks natuke huvitavam," naeris Tehva. "Võime arvata küll, et meil oli üks suurepärane aasta noortega, kuid sellise stabiilsuse leidmine pole lihtne. Usun, et meil tuleb väga raske aasta, aga enesekindlus on meis endiselt olemas ja usun, et anname tiitli nimel võimsa lahingu."
Marin näeb, et seesugune noorus on ka Kalju üks trumpe. "Peaksime jaksama rohkem kui teised meeskonnad. Noor veri, agressiivsus, intensiivsus – niimoodi võiks meie tiimi iseloomustada küll," pakkus ta.
Aga millise mulje on jätnud konkurendid? Marin nentis, et ega ettevalmistusega head pilti kellestki ette ei saa, aga mingeid ideid tal on. "Usun, et Levadia on enam-vähem sama tugev meeskond nagu eelmisel aastal. Samas pole neid kindlasti võimatu alistada – seda näitas ka Superkarika teine poolaeg," analüüsis Kalju tugitala. "Flora on kindlasti põnev. Olen ka kuulnud, et neil oli [Konstantin] Vassiljevi käe all väga tugev ettevalmistus. Paide kohta ei oska samas midagi öelda: läksid ära head mängijad, tulid juurde head mängijad."
Marin jätkas: "Kes mulle ettevalmistusel aga väga meeldis – Narva Trans. Nad on igaühe jaoks ebameeldiv vastane. Ka tundub, et nad on nooremaks läinud ehk pisut sarnased meile – agressiivsed, intensiivsed. Aga jah, vaatame kuidas kogu see lumepall hooaja algusest veerema hakkab."
Kalju duubel on tagasi Esiliigas
2023. aastal Esiliiga B-s alles kaheksandana lõpetanud Kalju U21 oli aasta hiljem hõbemedalist ja pääses seega Esiliigasse. Eesti tugevuselt teisel liigatasandil mängiti viimati hooajal 2018, kui kandvas rollis olid näiteks Jevgeni Demidov, Henri Perk, tänane klubi füsioterapeut Marcus Suurväli ja ka Alex Matthias Tamm. Vahepealsete kuue aasta jooksul oli tiim lähedal isegi Esiliiga B-st väljapudenemisele.
"See on väga-väga oluline nii meie klubi kui kogukonna jaoks, et Kalju on taas esindatud kahes Eesti tippliigas. Et Hiiul saab jälgida nii Premium liigat kui Esiliigat," tõi tänavu jaanuaris palgatud klubi noortetöö juht Igor Morozov eriti rõhutatult ja uhkelt välja seoses mullu maikuus taasavatud kodubaasiga.
Seda, et samm võib olla noorte mängijate jaoks suur, otseselt ei kardeta. "See on mängijatele väga hea väljakutse ja võimalus areneda. Mingisugune mugavustsoon arengut ju ei soosiks," konstateeris mullu FC Kuressaare ja Eesti U21 koondise kõrval tegutsenud Morozov. "Midagi karta küll ei tasu. Usun, et meil on duubli juures väga huvitavaid poisse."
Justnimelt poisse, sest nimekirja kuulub arvukalt ka 2007, 2008 ja 2009 sünniaastaga mängijaid. "Tahame liikuda sinnapoole, et duublis oleksid meil juba 15-16-aastased," on nooruslikkus klubiülene eesmärk. "Tahame, et mängijate areng püsiks fookuse all. Kui näeme, et keegi väärib võimalust proovida kõrgemal tasemel, üritame seda tagada. On hästi oluline, et meie oma kasvandikud jõuaksid tippu."
Ning nagu ikka, hooaja jooksul hakkavad noortel "käima külas" ka pallurid esindustiimist. Need, kellele mänguaega Premium liigas nii palju ei jagu. Morozovi sõnul ei tohi mängijad sellest abist sõltuda. "Jah, kui keegi esindusest tuleb, siis on see boonus ja kindlasti kasulik, aga põhirõhk jääb U21 mängijatele. Nad ise peavad taset hoidma ja oma mängu mängima," rõhutas Morozov, kes noortetöö juhi ameti kõrvalt pole ise treenerina näpunäiteid jagama asunud.
Meeskonna staar - terve meeskond!
Kalju nimekirjast ei hüppa staarina välja ühtki meest – kuigi see ei pruugi kõlada komplimendina, siis seda võiks niiviisi võtta küll. See tähendab, et meeskond on võrdselt üsna ühtne ning see soodustab õlg-õla kõrval ühise eesmärgi nimel võitlemist. Igal mängijal on oma trumbid, millest ükski pole teisest olulisem. Kuna jalgpall on tiimimäng, siis lõppkokkuvõttes ongi suur pilt kõige tähtsam.
Muidugi toovad Kalju mängu elevust Guilherme Carvalho trikitamised ja Maksim Podholjuzini mõõdetud taklamised. Muidugi aitavad eduni ka Danõl Maštšenko jõulisus, Pavel Marini mängijatarkus, Nikita Ivanovi täpne tsenderdus- ja löögijalg ning Henri Pergi vaprad lähitõrjed. Ning oma pagasi on maksma pannud juba ka mitmekülgne Kristjan Kask ja võitlejahing Uku Kõrre.
Kellel silma peal hoida? Rommi Siht
Tahtmata Rommi Sihile liiga teha, aga kes teadis enne 2024 hooaega, et Kaljus on selline pallur? Tekib küsimus, kus teda hoiti ja miks ... Siht oli eelmisel hooajal Kalju keskväljamootor, kes ei paistnud tingimata välja, kuid see ei tähendanud, et ta oleks teinud midagi vähe või valesti. Ja eks ta siis lõi justkui muuseas neli väravat ja andis kuus resultatiivset söötu.
18-aastane Siht on täna aasta jagu kogenum ja osavam ning see tähendab usutavasti vaid head. Millise uue laeka ta uue hooajaga avab, jääb tema enda vastata. Küll aga võib vaikselt uskuda, et peagi koputab Sihi jaoks välismaa ning siis jääks Kalju väga hinnalisest KTM-mängijast ilma. Nii kaugele pole kohe praegu vaja küll mõelda.
Suurim küsimärk - kuidas täita Alex Matthias Tamme putsad?
Eelmisel Premium liiga aastal 28 väravat löönud Alex Matthias Tamm inspireeris. Ta polnud mitte lihtsalt väravamasin, aga oma töökuse ja suhtumisega ka eeskuju ning kuldaväärt tiimikaaslane. Läks ju hooaeg 2023 tal totaalselt rappa ja nii mõnigi mõtles tema mahakandmisele ... Tänaseks on Tamm suundunud Sloveenia kõrgliiga liidri juurde ning alustas sealgi võimsalt.
Hooajal 2024 eputas Kalju kahe suurepärase ründajaga - lisaks Tammele kuulus meeskonda suveni Promise David. Nüüd ollakse mõlemast ilma. See tähendab, et esiletõusu on vaja kas teistelt positsioonidelt – et polegi ühte kindlat skoorimasinat – või uutelt nimedelt. Superkarikas täitis tipuründaja kohta Nikita Ivanov, valikuid rünnakule annavad ka Mihhail Orlov ja uued mehed Tiago Baptista, Kevin D'Almeida ja Ibrahim Jabir.
Nõmme Kalju FC
Peatreener: Nikita Andrejev
Abitreenerid: Artjom Artjunin, Erik Šteinberg
Väravavahtide treener: Piotr Ostrowski
Fitness-treener ja füsioterapeut: Marcus Suurväli
Kaptenid: Henri Perk, Maksim Podholjuzin, Pavel Marin, Uku Kõrre, Rommi Siht
EJL-i stipendiaadid: Daniil Tarassenkov, Maksim Pavlov, Mihhail Orlov, Rommi Siht, Alex Boronilštšikov, Fjodor Jekimov
Eelarve: kogu klubi 1 600 000 - 1 800 000 eurot, millest esindusmeeskond 900 000 eurot
Duubelvõistkond: Nõmme Kalju FC U21 (Esiliiga)
Koduväljak: Hiiu kunstmurustaadion
Meeskonna värvid: must ja valge
Koduleht: jkkalju.ee
Esimene mäng (ühtlasi ka esimene Soccernet.ee telemäng): 1. märtsil kell 12.30 vs. Pärnu JK Vaprus (Pärnu Rehepapi kunstmuruväljakul)
Koosseis:
Väravavahid: Maksim Pavlov, Henri Perk,
Kaitsjad: Alex Boronilštšikov, Fjodor Jekimov, Uku Kõrre, Sander Alex Liit, Johannes Lillemets, Danõl Maštšenko, Aleksandr Nikolajev, Maksim Podholjuzin.
Poolkaitsjad: Kristjan Kask, Pavel Marin, Oleksandr Musolitin, Ivans Patrikejevs, Rommi Siht, Daniil Tarassenkov.
Ründajad: Tiago Baptista, Kevin D'Almeida, Guilherme Carvalho, Nikita Ivanov, Ibrahim Jabir, Mihhail Orlov.
Eeldatav algkoosseis:
* - Henri Perk pole vigastusest veel täielikult taastunud
Talvised koosseisumuudatused:
Sisse:
Tiago Baptista (Portugali ründaja, Braga U19-st) liitus klubiga.
Kevin D'Almeida (Togo-Itaalia ründaja, Kitzbühelist) sõlmis kolmeaastase lepingu.
Ibrahim Jabir (Ghana ründaja, AsanSkast) liitus klubiga.
Fjodor Jekimov (kaitsja, FC Tallinnast) sõlmis kolmeaastase stipendiumilepingu.
Kristjan Kask (poolkaitsja, Vaprusest) sõlmis kaheaastase lepingu.
Uku Kõrre (keskkaitsja, Vaprusest) sõlmis kaheaastase lepingu.
Sander Alex Liit (keskkaitsja, Kuressaarest) liitus klubiga.
Johannes Lillemets (keskkaitsja, Flora U19-st) liitus klubiga.
Oleksandr Musolitin (Ukraina poolkaitsja, Nõmme Unitedist) sõlmis kolmeaastase lepingu.
Välja:
Marlone Foubert (Prantsusmaa keskkaitsja) lahkus klubist.
Koki Hayashi (Jaapani poolkaitsja) lahkus klubist.
Nikita Komissarov (poolkaitsja) lahkus klubist ja liitus Leedu kõrgliigaklubi Šiauliaiga.
Kaspar Paur (poolkaitsja) lahkus klubist.
Reginald (Prantsusmaa poolkaitsja) lahkus klubist.
Lucas Serravalle (Brasiilia ründaja) laen lõppes.
Alex Matthias Tamm (ründaja) liitus Sloveenia kõrgliigaklubi Ljubljana Olimpijaga.
Hooajaeelsed mängud:
11.01. Nõmme Kalju FC - Harju JK Laagri 0:0
15.01. FK RFS (LAT) - Nõmme Kalju FC 1:2 (Ivanov, Baptista)
24.01. Pärnu JK Vaprus - Nõmme Kalju FC 1:3 (D'Almeida, Ivanov, Patrikejevs)
29.01. Nõmme Kalju FC - JK Narva Trans 0:1
01.02. Tallinna FC Flora - Nõmme Kalju FC 1:0
08.02. Maardu Linnameeskond (ELB) - Nõmme Kalju FC 1:7 (Marin 2, D'Almeida, Baptista 3, Jekimov)
12.02. Nõmme Kalju FC - FK Tukums 2000 (LAT) 2:1 (Ivanov 2)
15.02. Nõmme Kalju FC - Valmiera FC (LAT*) 6:0 (Guilherme 3, Podholjuzin, Marin, Orlov)
Võit; viik; kaotus.
ELB - Esiliiga B; LAT - Läti kõrgliiga (* - Valmiera ei saanud uueks hooajaks kõrgliiga litsentsi ja klubi tulevik on ebaselge).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta