Harju Laagri on aastase vahe järel tagasi Premium liigas. Kui kaks hooaega tagasi olid nad kõrgliigas esmakordselt, siis tänavu on nad 2023. aastast kogemuse võrra rikkamad ning teavad paremini, mis neid ees ootab.
Kas pidada tunamullust nimetutvustamise hooajaks või mitte, see jääb igaühe enda otsustada, aga Harju debüüthooaeg Premium liigas oli meeldejääv. Viimase vooruni oli võimalus Tartu Tammeka vastu pääseda Esiliigasse langemisest, kuid toona harjukad seda siiski ei suutnud.
Vaatamata sellele jäid nad kohalikele vutivaatlejatele meelde kui südika meeskonnana, kelle vastu oli kõigil tükk tegemist, et punkte teenida. Seetõttu võib eeldada, et ka seekord ei saa ükski meeskond Harjuga kohtumise eel kolm punkti tabelisse kirjutada.
Jalgpallijumal ühe käega võtab, aga teisega annab. Kui Premium liigasse püsimisest jäi võrdlemisi vähe puudu, siis sinna naasmine pakkus samuti palju põnevust. Mullu käis Esiliigas Harju ja Viimsi vahel tihe heitlus, kes tõstab liigatiitli pea kohale ning tagab otsepääsme astme võrra kõrgemale.
Kuni eelviimase vooruni oli liider Viimsi, kes libastus Tallinna Kalevi duublmeeskonna vastu ning loovutas esikoha rivaalile. Harju võttis kingituse vastu ega vääratanud lõpusirgel, mistõttu saab sel aastal Premium liiga jalgpalli näha taas Laagri kunstmurustaadionil.
Teise tulemise ootel
Mida oodata Harjult sellel hooajal? Kaks aastat tagasi said nad hakkama omapärase saavutusega - toona sai neist meeskond, kes langes suurima punktisummaga otse Premium liigast välja, sest 23 punktist jäi väheks, et koht kõrgliigas säilitada. Keeruline on spekuleerida, kui palju punkte tuleb koguda, et ka seekord viimast kohta vältida, kuid üks eesmärke võiks olla eelmise korra punktisaagi ületamine.
Praegust ja kahe aasta tagust Harjut võrreldes on muutunud ühelt poolt palju, kuid teisalt mitte eriti. Pärast Esiliigasse langemist lahkusid meeskonnast mitmed nimekad põhitegijad (näiteks Roman Sobtšenko, Aleksandr Ivanjušin ja Andre Järva), mistõttu hakkas Harju taas Premium liiga pääset püüdma noorenenud koosseisuga. Kuigi kahe hooaja vahel on meeskonnaga liitunud üksikud mõnevõrra kogenumad tegijad, paistab tänavune Harju kahe aasta tagusega võrreldes siiski pisut noorem olevat.
Lisaks isikkoosseisu muutustele mängijate osakonnas juhendab meeskonda tänavu Lauri Nuuma, kes varem tegutses esindusvõistkonna abitreeneri ja klubi spordidirektorina. Ta võttis teatepulga üle Victor Silvalt, kes juhendas meeskonda kuus aastat, mille jooksul tõusis Harju III liigast Eesti jalgpallipüramiidi tippu.
Kuigi Silva lahkumine tähistab mingil määral ajajärgu lõppu, ei tõota see Harjus tuua drastilist muutust. Sellele viitas ka värkske peatreener Nuuma, kes rääkis jaanuaris Soccernet.ee-le, et eesmärk on jätkata kursil, mis võeti Silva tüürimisel. Ka Nuuma jaoks on eesootav hooaeg põnev proovikivi, sest kuigi ta on abitreenerina töötanud nii Eestis kui Soomes, siis nüüdne peatreenerikogemus on talle meesteklassis esmakordne.
Portugallase Silva lahkumisele vaatamata on Harju treeneripink endiselt rahvusvaheline. Nuumast vabaks jäänud abitreenerikoht kuulub Aserbaidžaani treener Sarkhan Huseynovile, kes on Eesti jalgpallisõbra jaoks seni tundmatu nimi. Praegune periood Harjus pole aga sugugi esimene, kus mehed koos töötavad. Nimelt avaldas Nuuma, et nende tutvus pärineb Espoo Honka päevilt, kus Huseynov aitas eestlast analüütilise poolega. "Ta on töökas, toob teistsugust energiat meie staffi, aitab asju korras hoida nii treeningutel kui ka analüüsiga," kirjeldas Nuuma enda treeneripingi kaaslast ja tema tööülesandeid.
Lisaks hõikas Harju kahe hooaja vahel välja, et esindusmeeskonna personaliga liitus toitumis- ja fitness-spetsialist Janar Säkk, keda Nuuma peab oma ala spetsialistiks. "Ta annab meile uut perspektiivi ja detaile mängijatele, millele rohkem tähelepanu pöörata väljaspool väljakut. Ta aitab meid ka väljakul, kuid julgeksin väita, et tema mõju peaksime tundma kõige rohkem hooaja jooksul," selgitas peatreener vajadust Säki teenete järele.
Tuttavad näod, nii Eestist kui väljast
Kuigi Harju on end kahe hooaja vahel täiendanud igas liinis, siis ükski (senine) liituja pole Eesti jalgpalliskeenega täiesti võõras. Aastase vahe järel on Harjus tagasi väravavaht Ivans Baturins ning poolkaitsja Usalifa Indi, lisaks naasis laenult Kaspar Rõõmussaar, kes mullu mängis Nõmme Unitedis.
Nuuma selgitas, et võõrleegionäride taasliitumise kasuks rääkis, et nii klubi kui mängija on varasemast teineteisele tuttavad. "Ivans oli meile vajalik ka eelmisel korral Premium Liigas ning väravavahi positsioon ja stabiilsus on meile olulised, sellepärast otsustasime tema kasuks. Samas on meil noor väravavaht Jan Martti Vainula andmas talle kindlasti konkurentsi, midagi pole kivisse rajutud," avaldas Nuuma.
Teine tagasitulija Indi on Harju juhendaja sõnul tugeva tööeetikaga, mistõttu sobib ta hästi nende mängujoonisesse. "Samuti teab ta juba meie keskkonda ehk kui võimalus avanes, siis soovisime teda uuesti siia," lisas Nuuma. Lisaks naasnud väravavahile ja poolkaitsjale on välismaalastest meeskonnas ka Daniil Rudenko ja Martin Jose, kellest Rudenko tuli eelmisel suvel tagasi Harjusse ning siis liitus ka Ukraina passiga Jose. Nuuma avaldas, et meeskonnaga on liitumas ka viies välismaalane, kelle avalikustamine seisab praegu paberimajanduse taga.
Premium liiga jälgijale on tuttavad ka Kaspar Laur ning Kristofer Piht, kes liitusid vastavalt Tallinna Kalevist ning Paide Linnameeskonnast. Klubis on tagasi ka kasvandik Imre Kartau, kes kuulus viimased aastad Venezia noortesüsteemi. Meeskonnale lisavad sügavust 18-aastane Karl-Erik Ennuste ja 19-aastane Sigvard Suppi, kes tulid Harjusse Tabasalust.
Valitsev Esiliiga meister sõlmis talvel mitme eelmise hooaja põhimängijaga uue lepingu - klubisse jäid nii Karel Eerme, Jako Kariste, Marten Henrik Kelement, Andreas Kaevats, Andres Järve, Reinhard Reimaa, Kirill Aleksandr Antonov kui ka Daniil Rudenko. Ainuke lahkuja on väravavaht Maico Rimmel, kes jagas mullu 17-aastase Jan Martti Vainulaga esikinda rolli.
Nuuma andis mõista, et kuigi klubi eelarve seab komplekteerimisel piirid, on ta üldjoontes rahul algava hooaja meeskonnaga. Ta peab oluliseks, et tal on juhendada noor võistkond, kuhu on sujuvalt lisandunud mõnevõrra kogenumad mängijad. Peatreenerit rõõmustab, et on säilinud Harjule omane identiteet ning meeskonnas on ka klubi kasvandikud, kes loodetavasti kinnitavad tänavu kanda Premium liigas. "Komplekt tundub asjalik, nüüd on vaja näidata sisu," lausus Nuuma.
Kuidas saada kohe stardipakult minema?
Harju jaanuaris alanud ettevalmistusperiood on kulgenud peatreeneri sõnul töiselt. Talvel levivad viirused ja muud pisiasjad ei luba ettevalmistust ideaalseks lugeda, kuid üldjoontes on Nuuma pooleteist kuuga jäänud rahule.
Kuigi hooajaeelsetes kontrollkohtumistes pole tulemus esmatähtis, mistõttu ei pruugi need anda täielikku tõde meeskondade seisundist, annavad Harju senised tulemused põhjust julgustavaks optimismiks. Kuuest mängust on võidetud kolm (esiliigaklubisid Tartu Welcot ja Nõmme Unitedit ning kõrgliigakaaslast Kuressaaret), viigistati Nõmme Kalju ja Soome kolmanda liiga klubi EPS-iga ning ainuke kaotus tuli Läti kõrgliigas pallivalt Mettalt.
Nuuma rääkis, et treeningmängud on talle näidanud nii häid kui ka parandamist vajavaid detaile. "Üldjoontes oleme olnud oma mängupildiga suhteliselt kiiresti selged, kuidas tahame mängida, samas on mängude jooksul perioode, kus saaksime olla kindlasti paremad ja stabiilsemad," analüüsis ta.
Nuuma tundis puudust tugevamatest välismaisetest vastastest, kellega hooaja eel madistada. "Näiteks Eesti-Läti taliliiga kadumisest sellel aastal oli kahju," tunnistas ta. Hooaja avakohtumise eelne peaproov tehakse 21. veebruaril, kui Harju kohtub Valmieraga.
Nuuma tõi algava hooaja eel võtmesõnana välja ühtsuse, mida on vaja säilitada, et edukas olla. Lisaks pidas ta oluliseks leida stabiilsus. Meenutades Harju kahe aasta tagust hooaega, siis toona said nad esimeses ringis ühe, teises üheksa, kolmandas viis ning neljandas kaheksa punkti. Samuti ei jätnud ta mainimata Laagri Ultraid, kelle tulihingelist toetust saab kohalikul kunstmurustaadionil varsti taas näha ja kuulda.
Arvestades, et 2023. aastal jäi eelviimane koht mõne punkti kaugusele, tuleb liigakoha säilitamiseks eeldatavasti juba esimeses ringis rohkem punkte teenida. Nuuma on nõus, et kahe aasta tagune kõrgliigakogemus tuleb kasuks ning peagi eesootav ei saa olema totaalselt uus, kuid samas on kahe aasta jooksul ka üht-teist muutunud. "Aastal 2023 oli teistsugune liiga. Nüüd näeme, kuidas või kui palju on liiga muutunud," mõtiskles ta.
Harju peatreener on uue hooaja eel ootusärev. "Ootan huviga, kuidas toimetame selle võistkonnaga Premium liigas," lausus ta. Nende hooaeg algab 28. veebruaril, kui Esiliiga võitja kohtub tavapäraselt valitseva meistri ehk FCI Levadiaga. "Huvitav ja korralik pähkel kohe pureda. Loodame, et alustame ilma lumeta!" naljatles Nuuma. Kuigi kahe aasta tagune ja praegune Levadia on nagu öö ja päev, siis väikest ajaloole tuginevat statistikalootust võib harjukatele pakkuda tõsiasi, et nende Premium liiga debüüthooaja esimene võit tuli just Levadia vastu.
Meeskonna staar - Karel Eerme
20-aastane ründaja lõi mullu Esiliigas 28 väravat ning kui Harju ei oleks taganud pääset kõrgliigasse, siis poleks tulnud üllatusena, kui Eerme liitunuks mõne Premium liiga klubiga. Kuna Harju on aga tagasi kõrgseltskonnas, siis on ka Eerme lepingupikendus enda kasvatajaklubiga igati loogiline samm.
Alumiste kohtade peale mängivate meeskondade puhul on tihti hooaja eel suur küsimärk, kust hakkab väravaid tulema. Harjul on vähemalt paberil sellele vastus olemas: lisaks Eermele oli mullu heas hoos temast aasta noorem Kristjan Kriis, kelle arvele jäi Esiliigas 25 väravat. Samuti on ründevalikuna meeskonnas Paidest tulnud Piht, kes tervena püsides on võimeline Premium liiga kaitsjatele peavalu tekitama, ning ukrainlane Rudenko, kes eelmisel suvel meeskonnaga taasliitudes oli teravas hoos.
Neljast välja toodud Harju ründenimest võiks staaristaatuse anda eelkõige Eermele, kelle puhul võib õnnestumise korral oodata läbimurdehooaega Premium liigas. Debüüthooajal sai ta 26 mänguga kirja kolm väravat, nüüd, kahe aasta võrra vanemana tuleb tabamusi eeldatavasti rohkem, sest ka roll meeskonnas on eelmise korraga võrreldes vastutusrikkam.
Kellel silma peal hoida? Imre Kartau
Saab huvitav olema näha, milliseks osutub Itaaliast Venezia akadeemiast kasvatajaklubisse naasnud 19-aastase poolkaitsja roll. Tema tagasitulek kontrollkohtumises Kuressaare vastu oli märkimisväärne, sest seal sai Kartau kirja nii värava kui resultatiivse söödu.
Itaalia kõrgliiga meeskonna akadeemias umbes kaks ja pool aastat veetnud noormees on olnud meesteklassi jalgpallist eemal, kuid see-eest on põnev jälgida, milline on Primavera liigast Eestisse tulnud mängija tase. Kui lisada välismaa taustaga Kartau kõrvale võõrleegionärid Jose ja Indi, saab Harjust moodustada pilkupüüdva keskväljakolmiku.
Suurim küsimärk - kas noor koosseis veab välja?
Harju koosseisu vaadates on nimekiri küllaltki sarnane kahe hooaja tagusega. Seda ilmestab nooruslikkus - meeskonna vanim mängija on väravavaht Baturins, kes saab hooaja jooksul 28-aastaseks. Harju nägemus on ehitada meeskond üles oma klubi ja Eesti jalgpalli noortele, kuid kas sellise valemiga on võimalik jääda ka Premium liigasse püsima?
Ka 2023. aastal ei olnud Harjul ühtki 30. eluaastates mängumeest - toona rikastasid meeskonda kõrgliigakogemusega Sobtšenko, Ivanjušin ja Järva. Vale oleks öelda, et Harju praeguses koosseisus Premium liiga praktika puudub, sest lisaks kahe hooaja vahel liitunud Laurile ja Pihtile on mitmed nimed (näiteks koos varem mainitutega ka Andres Järve, Jako Kariste ning Reinhard Reimaa) usutavasti sarnaselt 2023. aastale kandvas rollis.
Kui skeptilisemad vaatlejad võivad Harju noort koosseisu pidada kitsaskohaks, siis optimistlikumad ootavad tõenäoliselt põnevusega, mida suuresti eestlastest noortele tuginev klubi suudab tippseltskonnas tänavu. Kas nende lähenemine õnnestub või mitte, selgub järgnevate kuude jooksul. Küll aga võib noorusest pakatav meeskond olla neutraalsele vaatajale üks suurimaid huviobjekte tänavusel hooajal.
Harju JK Laagri
Peatreener: Lauri Nuuma
Abitreener: Sarkhan Huseynov
Väravahtide treener: Sten-Marten Vahi
Kaptenid: Andres Järve, Kristjan Kriis, Jako Kariste, Kirill Aleksandr Antonov
EJL-i stipendaadid: Kristjan Kriis, Ander-Joosep Kose, Jan Martti Vainula, Ander Sikk, Sigvard Suppi, Karl Erik Ennuste, Joonas Beilmann, Steven Kangur
Eelarve: ca 1 100 000 eurot (kogu klubi peale, suurenes eelmise hooajaga võrreldes 30%)
Duubelvõistkond: Harju JK Laagri U21 (II liiga lõuna/lääne tsoon)
Koduväljak: Laagri kunstmurustaadion
Meeskonna värvid: punane ja valge
Koduleht: harjujk.ee
Esimene mäng: 28. veebruaril kell 19.00 vs. Tallinna FCI Levadia (Sportland Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 9. märtsil kell 12.30 vs. JK Tallinna Kalev (Laagri kunstmurustaadionil)
Esialgne koosseis:
Väravavahid: Ivans Baturins, Jan Martti Vainula, Jan-Kenyon Nõukas.
Kaitsjad: Andres Järve, Andreas Kaevats, Jako Kariste, Kaspar Laur, Kirill Aleksandr Antonov, Sigvard Suppi, Karl Vali, Markus Kesa, Kristjan Sommer.
Poolkaitsjad: Reinhard Reimaa, Martin Jose, Kaspar Rõõmussaar, Usalifa Indi, Marten Henrik Kelement, Ander Sikk, Daniil Rudenko, Imre Kartau, Karl-Erik Ennuste, Joonas Beilmann.
Ründajad: Karel Eerme, Kristjan Kriis, Kristofer Piht, Ander-Joosep Kose, Steven Kangur.
Sisse:
Ivans Baturins (Läti väravavaht) taasliitus klubiga.
Karl-Erik Ennuste (poolkaitsja/ründaja, Tabasalust) liitus klubiga.
Usalifa Jose Indi (Guinea-Bissau poolkaitsja) taasliitus klubiga.
Imre Kartau (poolkaitsja, Venezia U19-st) liitus klubiga.
Kaspar Laur (kaitsja, Kalevist) liitus klubiga.
Kristofer Piht (ründaja, Paidest) liitus klubiga.
Kaspar Rõõmussaar (poolkaitsja, Unitedist) naasis laenult.
Sigvard Suppi (kaitsja, Tabasalust) liitus klubiga.
Välja:
Maico Rimmel (väravavaht) lahkus klubist.
Hooajaeelsed mängud:
11.01 Nõmme Kalju FC (PL) - Harju JK Laagri 0:0
18.01 Harju JK Laagri - Tartu JK Welco (EL) 2:1
25.01 Harju JK Laagri - FC Kuressaare (PL) 2:0 (Kartau, Laur)
01.02 FK Metta (LAT) - Harju JK Laagri 4:1
09.02 Harju JK Laagri - FC Nõmme United (EL) 3:2 (Jose, Kriis, ov.)
14.02 Harju JK Laagri - EPS (FIN) 2:2 (Kriis, Piht)
PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; LAT - Läti kõrgliiga; FIN - Soome kolmas liiga; võit; viik; kaotus
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta